Urme de la varicela?

Urme de la varicela? | Autor: marinaa

Link direct la acest mesaj

Fetita mea care are 12 ani a facut in luna decembrie varicela.Pot spune ca a fost o forma foarte urata ,cu sute de bube,ultimele cruste au cazut dupa 21 de zile (in carte zice max 21)
Chiar daca nu s-a scarpinat,am dat cu mixtura mentolata,o mixtura chiar si cu un antibiotic,ultimele care au cazut si au fost mai mari au lasat semne ca niste gropi.(din care 5 pe fata)Ea are un ten foarte alb.
Stie cineva un remediu?

Multumesc


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Remediu nu cred sa existe. Eu am facut acum 7 ani si tot asa ultimele le-am avut pe fata si mi-au cazut ca m-am frecat in somn cu fata de perna. Acum nu prea se mai vad. Deci pot sa te incurajez ca odata cu trecerea timpului se mai estompeaza.

Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

eu am facut varicela la 24 ani!! Pe semnele lasate am pus bitter suedez si unguent de galbenele,dupa cum am citit in rev. Formula As!Si nu am ramas nici macar cu un semn, cat de mic!

Marinaa- SANATATE DOMNISOAREI!!!

cristina si nazdravanul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Si Lili are semne, cateva pe fata, restul pe spate si pe burtica. Nu sunt foarte vizibile, mai degraba sunt gropite mici. Nici nu se observa, sper sa n-o deranjeze nici pe ea. Nu stiam de galbenele ca ajuta, dar cred ca e prea tarziu acum, varicela a avut-o cu 3 ani in urma...


Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biluta28 spune:

Eu am facut la 33 de ani varicela si am avut fata plina ziceai ca-c broasca si nici nu le-am suferit asa ca le-am rupt. Pot sa spun ca au ramas semne dar nu de la cele rupte ci de la celelalte. Oricum cand inca nu trecusera am inceput sa dau cu unguent de galbenele cel de la plafar pe fata dupa ce ma curatam bine cu un tampon de apa fara sapun. De asemenea ele fiind ff multe la mine eu pe langa mixtura mentolata am folosit si violet de gentiana care m-a ajutat ff mult la vindecare. Acum am aproape 9 luni de cand am facut varicela si tenul si -a revenit am doar 2 mici semne care nu suntvizibile rau fiind de dimensiuni mici.

Ele se mai estompeaza in timp asta am observat xi pe corp.

Mihaela - 33 ani- sagetator Ana 7 ani - Edi 2 ani si 2 luni

http://community.webshots.com/user/biluta28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

gabi-unguentul de galbenele este fff bun cicatrizant.

cristina si nazdravanul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_rain spune:

Cristina, dupa cat timp ti-au trecut semnele? Eu am facut varicela acum la 28 de ani, o forma urata. De trei saptamani stau in casa, inca mai am doua cruste care se incapatzaneaza sa nu cada. Mi-au ramas pete pe abdomen, d-na doctor mi-a spus ca or sa treaca abia dupa vreo 2 - 3 luni. Asa de mult dureaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Si fetitei mele i-au ramas 2 semne pe fata de la varicela, unul deasupra unei sprincene - unde a fost o vezicula foarte mare si unul la baza nasucului care e mai putin vizibil. Si ea are tenul alb si foarte curat - chiar perfect si pe masura cu trecerea timpului tot s-au estompat DAR si acum le mai vezi daca le cauti in mod expres.
Si mai apoi am facut si eu la frumoasa virsta de 30 de ani ca am luat e la fiica-mea dar la mine nu conteaza ca oricum am suferit din adolescenta de un ten accneic, asa ca varicela a fost piece of cake
Rabdare ca la copil dispar dar intradevar poate dura si peste un an, iar noua pediatra ne-a spus sa nu facem plaja in vara respectiva.... desi parerile medicilor sunt impartite in acest sens.

Sanatate si la cit mai putine semne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Plincssita spune:

Buna..am 15 ani..si am luat varicea de la sor'mea..(4 ani)..
Mi s'au agatat niste bubite de perna ..si s'au rupt.. .si acu se vad gaurile alea rosii...pls..spuneti'mi ca nu o sa ramana asa..ca am p obraz...((((..help me!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Plincssita spune:

offf..si din cauza varicele nu ma pot duce nici la banchet:(((((care este peste o saptamana..Cel mai rau imi pare de rochie...era ca de printesa...dar se pare ca o voi purta abia la anu..la balul bobocilor..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dari_Scumpi spune:

Pentru Cristina22 : spune-mi te rog de unde se poate cumpara bitter suedez. Fetita mea, in varsta de 4 ani, are varicela...offf... Cel mai frica (sa nu ramana cu urme) imi este de o buba care o are pe obrajel, in partea de jos, langa gurita...mi se pare maricica si are o coaja destul de groasa...sper din tot sufletul sa nu-i ramana gropita de la ea.... La tine cum au fost cicatricile de la varicela? Ramasesera gropite sau doar pete maronii? I-am luat un unguent de galbenele cu propolis cu care ii dau tot timpul pe bube...ma rog la dumnezeu sa fie eficient contra urmelor...toti spun ca e foarte bun cicatrizant... Offf, ce sa fac?? Saracuta a inteles sa nu se scarpine - am dat ptr. asta si cu mixtura mentolata, dar vreo 2 nopti la rand s-a scarpinat in somn mititica pana s-a trezit si pe corp are la cateva bube cojite urate (ca si cum s-au rupt bubele cu lichid).

Mergi la inceput