Hemoragia cerebrala gr2 la prematuri

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunshine2000 spune:

Copilul meu este nascut la 28 de sapt. prematur de gradul 3 si a avut hemoragie cerebrala in repetitie., suspecta de hidrocefalie.Am tratat-o la IOMC bucuresti spitalul Emilia Irza actual Alfred Rusescu. Explicatia care mia fost data a fost urmatoarea;din cauza efortului la nastere si pt. faptul ca copilul era prematur a suferit aceste hemoragii. Riscurile erau urmatoarele;din cauza acestor hemoragii creierul era inflamat si exista riscul ca atunci cand i se va inchide frontanela sa apese pe creier si sa fie epileptica. Am urmat un tratament cu un medicament adus din Franta (nu se gaseste in Romania)care nu mai stiu cum se numeste, dar pot afla daca este cineva interesat, si acum totul este Ok. Nu este nici epileptica si nici nu are alte probleme.Sunt totusi unele urmari minore.Este foarte isteata , poate un pic prea matura pt. varsta ei (8ani) dar este mai inceata in miscari in comparatie cu copii de aceasi varsta cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Buna fetelor!
Sa-mi fie rusine ca am deschis acest subiect dar de intrat nu am mai intrat.....de foarte mult timp
Imi pare tare rau pentru suferintza puiutzilor vostrii si ma din suflet pentru voi cat si pentru ei.

quote:
Ceau , sunt Cristina si am o fetita de 4 luni si jumatate.

M-am hotarat sa scriu acum desi povestea e mai veche si parca nici nu mai vreau sa-mi aduc aminte de ea,dar in ultimele saptamani am mai auzit inca 2 cazuri ca ale mele.

Cand fetita mea Maya a implinit 6 saptamani pt. ca sunt o mama "bartana" si e primul meu copil m-am hotarat sa-i fac un consult neuro sa vad daca e totul ok(am nascut la 36 saptamani cu cezariana si am primit nota 10).Am mers la NPI la doctorita STAN si mi-a spus ca Maya are hemoragie cerebrala si e epileptica, nu vreti sa stiti ce fata am facut, dar pt. un diagnostic mai clar m-a trimis la un eco la Luis Turcanu la doctorita POP ELENA care a confirmat diagnosticul - hemoragie cerebrala de gradul 2- am crezut ca totul s-a terminat pt. mine ,m-am interesat peste tot ,am si un prieten neuro chirurg si mi-a recomandat RMN , am vorbit cu ambele doctorite ,le-am rugat sa-mi spuna ce parere au sa fac sau nu RMN la un copil asa de mic-ambele au fost impotriva. Vreo 4 zile am plans in continuu si am inceput sa-i dau tratament,Maya devenise o leguma dormea tot timpul nu se mai juca nu mai era copilul vesel de dinainte si m-am hotarat sa merg cu ea la Szeged.Am mers cu diagnosticul de aici la un medic deosebit la Szeged nu va pot povesti cum s-a comportat si dupa vreo 3 ore de pus la aparate si la eco si consult ,medicul mi-a spus ca Maya nu are absolut nimic ca e perfect sanatoasa- drept sa va spun nici nu am putut sa ma bucur- totusi 2 medici mi-au spus ceva si vine unul si-mi spune total altceva,in fine dupa multe cautari si cercetari am aflat ca putem face si RMN si am facut ca sa fim noi siguri si rezultatul a fost Maya e perfect sanatoasa.Am vrut sa merg la doctorite sa fac scandal dar nu cred ca rezolvam prea multe eu cred ca asa am rezolvat mai mult.
Va rog pe toate care ati trecut prin situatii similare sa dati numele medicilor pentru ca numai asa vom putea avea copii mai bine tratati si mai sanatosi.


Cristina ceea ce ti s-a intamplat tie si fetitzei tale e fara cuvinte.
Nu se poate sa fie acesti medici atat,dar atat de incompetenti si sa spuna ceva ce pe oricare mama ar cutremura-o si ar sfarsi-o......nu-mi vine sa cred,parca e prea mult pentru mine ce mi-e dat sa aud.
Pai cu toate analizele din Ungaria si cu cele din Ro,plus RMN-ul ar fi trebuit sa mergi la acea "duamna" doctor si sa i le pui sub nas sa vezi ce moaca ar fi facut si sa-i fi spus ca o dai in judecata.
Eu una nu sunt asa de tare.....si cand are bubulina febra ma apuca mieunatul sa nu se ajunga la ceva mai rau daramite sa-mi spuna ceea ce ti-a spus tie.
Eu cred ca o bateam de o snopeam,ajungea la tv,faceam orice sa-si piarda dreptul de a mai profesa pe teritoriu romanesc,iti spun cat se poate de sincer.
Oricum ceea ce ai spus la final m-a bucurat enorm de mult sa aud ca totul e ok.DD sa va ajute in continuare si sa fie alaturi de voi!
Acelasi lucru il doresc si celorlalte mamici si copiilor lor!!!

Varsta Maya Maria (19.09.2006)

Povestea zanei Maya Maria

Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns costiholo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Claudia_31

Buna am si eu un baietel de un anisor si s a nascut la 32 de saptamani. Noi suntem din Deva si am ajuns la Louis Turcanu in TM. Acolo l au dignosticat cu leucomalacie periventriculara pe partea dreapta am urmat un tratament prescris de Dr. Bacos si a reactionat foarte bine . In data de 13 dec. a facut o serie de convulsii nefebrile si i am facut un tomograf aici la Deva. Diagnosticul a fost Atrofie corticala doctorita neuro de aici spune ca sunt sechele de la leucomalacie. Timp de 2 ani trebuie sa i dau Depakine si sa speram ca o sa fie bine, El este foarte prezent si reactioneaza la orice stimul si asta ne da sperante ca mergem pe drumul cel bun.Oricum eu am fost foarte multumita de doctorul Bacos cat si de ceoi de la Louis Turcanu. Sa auzim de bine !

claudia_31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns costiholo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Claudia_31

Buna am si eu un baietel de un anisor si s a nascut la 32 de saptamani. Noi suntem din Deva si am ajuns la Louis Turcanu in TM. Acolo l au dignosticat cu leucomalacie periventriculara pe partea dreapta am urmat un tratament prescris de Dr. Bacos si a reactionat foarte bine . In data de 13 dec. a facut o serie de convulsii nefebrile si i am facut un tomograf aici la Deva. Diagnosticul a fost Atrofie corticala doctorita neuro de aici spune ca sunt sechele de la leucomalacie. Timp de 2 ani trebuie sa i dau Depakine si sa speram ca o sa fie bine, El este foarte prezent si reactioneaza la orice stimul si asta ne da sperante ca mergem pe drumul cel bun.Oricum eu am fost foarte multumita de doctorul Bacos cat si de ceoi de la Louis Turcanu. Sa auzim de bine !

claudia_31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns costiholo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Claudia_31

Buna am si eu un baietel de un anisor si s a nascut la 32 de saptamani. Noi suntem din Deva si am ajuns la Louis Turcanu in TM. Acolo l au dignosticat cu leucomalacie periventriculara pe partea dreapta am urmat un tratament prescris de Dr. Bacos si a reactionat foarte bine . In data de 13 dec. a facut o serie de convulsii nefebrile si i am facut un tomograf aici la Deva. Diagnosticul a fost Atrofie corticala doctorita neuro de aici spune ca sunt sechele de la leucomalacie. Timp de 2 ani trebuie sa i dau Depakine si sa speram ca o sa fie bine, El este foarte prezent si reactioneaza la orice stimul si asta ne da sperante ca mergem pe drumul cel bun.Oricum eu am fost foarte multumita de doctorul Bacos cat si de ceoi de la Louis Turcanu. Sa auzim de bine !

claudia_31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns costiholo spune:

Acelasi diagnostic are si baiatul nostru care are 11 ani si de la 5 ani luam depakine si rivotril de 0,5 acum suntem la o jumatate de pastiluta de aprox un an dar am luat si una intreaga iar depakine pastile dimineta o jumatate pranz o jumatate iar seara una intreaga in total 300 mg pe zi am fost cu el si la Brasov la 5 ani si la Targu Mures acum doua luni si deabia acum am aflat la Targu mures despre ce este vorba.A zis doamna doctor care a citit tomografia ca de la nastere se trage totul, a avut mici hemoragii care au dus la o mica leziune pe partea stanga a creierului si copilul sa dezvoltat normal prima simptoma a aparut la 10 luni cianozarea fetei, stare de voma si moleseala, doctorul de la Brasov a zis atunci ca e un sindrom convulsiv si a prescris fenobarbital, dar ciclic la aprox 2 luni se repeta simptoma la 5 ani si cateva zile a facut o criza partial motorie pe partea dreapta, gurita sa strambat si ochiul drept sa micsorat iar cand vorbea parca avea prune in gura. Atunci am intrat pe tratamentul care il urmeaza si acum, crizele sau stopat definitiv insa scrie destul de incet, tinand cont ca este in clasa a-V-a, intelectual sta bine, deci memorie are destul de buna, dar, in miscari este incet, scrie ca in clasa a-II-a; cu ochiul drept vede mai slab. purtam ochelari de vedere, prtea motrica in general stam destul slabut. Acum max doua luni deabia am aflat la Targu Mures cu adevarat ce are, tin sa va spun ca la Brasov a fost diagnosticat si cu epilepsie idiopatica (cauze necunoscute)doctorul Corfariu Onoriu de la Targu Mures ne-a recomandat pe langa tratamentul vechi pe care il luam sa completam cu Encefaphol in fiecare luna cate 15 zile,nu cunosc cat de bun este acest medicament dar speram sa ne ajute dumnezeu, cam asta este povestea noastra daca aveti informatii care ne-ar fi de ajutor va rog sa ni-le spuneti.

Mergi la inceput