doishpe praline belgiene

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

lasa popandaiala.. toata lumea asteapta ziua de maine!!

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizee spune:

saliu pralinute, ce faceti, n-ati inghetat?
pe la noi e-un frig si-un vij de mi-era ca zbor din fata casei cit timp m-am scotocit in geanta de chei... noroc cu cupilu' agatat de mine, ca m-a ancorat :) si invers :)
ma-ntrebati, citeva dintre voi, cum era-n tunisica... nu mai stiu. si nici n-am stiut vreodata, cred... am un munte de sentimente amestecate. si bune, si rele. si-i asa de greu sa vorbesc despre asta, dar hai sa-ncerc.
multe frustrari (cea profesionala fiind cea mai mare, cea a conditiei de crestin european intr-o tara arabo-musulmana fiind alta... si altele, dar nu majore). de asemenea, multe momente inalte si bucurii legate de intilnirile facute acolo (persoanele care mi-au marcat cel mai mult viata, pina acum, acolo le-am cunoscut), de partajul lucrurilor si momentelor celor mai simple in cel mai simplu si natural mod... desi mai grea, viata e ceva mai simpla acolo. am descoperit locuri marete pe care am reusit sa le fac ale mele, si-acum, cind ma gindesc la ele, ma simt (si acolo!) ca si acasa... lucru straniu, fiindca atita timp cit am trait acolo, una din cele mai mari dorinte era sa revenim in europa: be sau ro.
unul din lucrurile bune ale sederii acolo a fost totusi ca m-am putut ocupa indelung de fotografie. am facut sute, poate kiar mii... cu locuri, cu oameni... am cules povesti despre obiceiuri, povesti de viata... si toate astea au dat o carticica de care-s mindra. e copilul meu tunisian :)
acu', back in reality, nu ma simt cu mult mai impacata . tipic uman, nu? :) ma zbat de vreo 2-3 luni sa-mi redemarez viata profesionala... si mai nou, ma lupt cotidian cu un curs intensiv de nl la leuven. am vazut ca multe dintre voi sinteti locate in flandra. presupun ca aveti si un nivel de nl mai avansa decit al meu (nici nu-i greu, de fapt :). poate-mi impartasiti si mie din experienta voastra in invatarea limbii. cum a fost, ce v-a incurajat, ce v-a descurajat, de cit timp ati avut nevoie...
va las, cre' ca m-am intins totusi prea tare :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

zizee! bine ai aparut printre noi! iaca mi-a atras atentia scriitura ta si mi-am zis: uite un om constiincios cu darul limbii:) vreau cartea:) asa, ca sa-mi studiez concurenta, ca de scris aici tare frumos scrii, deduc deci, ca o lucrare mai elaborata trebuie sa fie neaparat o trufa!
flamanda... eu sunt ultima ei cucerire. sunt satula de facut scoala, dar merg ca ma distrez la nebunie cu colegele si profii. e greu, e mult si nus eamna cu nimic altceva ce am invatat pana acu. o fi aducand ea cu germana sau engleza, dar limbile mai sus amintite mai mult ma incurca, personal, decat ma descurca:)) dar recunosc, cu mana pe inima, ca-mi plac flamanzii de cand pot s ama uit lung la ei, sa-mi repet o propozitie de 10 ori in cap pana o pronunt si sa o spun pe i!ndelete in alte 10 minute abuzand de rabdarea lor - evident - pt ca la final sa-mi spuna"proficiat"! ca oai ce bine-mi pica:)))
deci zizee... spune-ne de unde nickul si care e orientarea ta profesionala aub:))) si de le-ai zis cumva, poti sa repeti pt mine?
restul, pupici!
muuuuuuuuuuuuah, tot morgen!

miri_mik, fericit mamik si bebe bruno, pestisorul auriu (28.02.2006)
http://b1.lilypie.com/uPtup1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

zizee: ce-mi place sa te citesc...!! chiar ca ai darul vorbirii ... stau si ma minunez din nou... a cata oara: ce norocoasa sunt ca v-am gasit unde nici nu speram!
sa inteleg ca puiul tau e o carte cu fotografii si povestioare tunisiene?! wow! cand o sa-l cunoastem? copilului din mine ii plac povestile ... si cine stie.. poate o sa socializam cat de curand... la o sezatoare... cuminti si cu urechile ciulite!


s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ror spune:

Buna pralinute dragute,

Ma regasesc si eu printre voi dupa o absenta frumusica dar bine motivata :)
Sfarsitul lui 2006 cat si inceputul lui 2007 nu mi-au oferit decat munca in exces, stress si intarzieri salariale. Da, dupa ce ca am muncit de mi-au sarit capacele, am luat salariul abia pe 9 ianuare, ca de nu erau (sunt) bani in contul firmei, iar prognozele nu sunt tocmai pozitive ptr urmatoarele luni. Povestea e mai complicata, nu o sa intru in amanunte, dar eu sper sa se remedieze cumva situatia.
Din cauza asta perioada de solduri am sa o sar luna asta, o spun cu regret dar asta e.
Dar chiar daca sunt obosita moarta si cu ochii scosi, m-as baga si eu la un karaoke dar nu ca sa fac vocalize ci doar sa fiu alaturi de voi si sa va petrec din priviri.
Raspund cu intarziere, experienta cu BlueAir ptr mine a fost una tragic-comica pe care nu cred ca am sa o mai repet in ciuda pretului atractiv. Imi amintesc de mine stand cu sufletul la gura sa nu pierd legatura ptr aeroport, asteptand prin gari si aerogari, tragand de geamantanul nu tocmai mic, avioanele mici si obosite si usurarea ca am reusit sa ajung intreaga. Ptr mine distanta din antwerp pana la aeroport mi s-a parut destul de mare si fara conexiune directa, in special duminica.

Cu intarziere urez si eu LA MULTI ANI Ioneilor si Ionicilor si un BUN VENIT noilor fete!
Distractie placuta maine!!!!

Pup toate frumusicile,
Ror

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

buna fetelor
distractie placuta la karaoke.
miri- ce face bruno?
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Buna seara la pralinutze,

Sper ca azi v-ati simtit bine la Bruxelles, la intalnire mai ales ca si vremea a tinut cu voi.

Eu am avut ieri examen la deontologie si l-am luat dar ce e mai greu abia acum incepe (dr. commercial).

Duminica mergem la bisericaasa ca daca e cineva interesat... Despe?

Pupici.


BINE AM VENIT IN EUROPA



"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

hi hi hi ce mai shopinguiala misto am avutara azi!! chiar ca a tinut si vremea cu noi... pacat ca ma dureau picioarele.. ca altfel mai stateam! frumoasa zona.. n-am mai fost pe-acolo a pied.. din magazin in magazin...

noroc ca la barbati n-am gasit nimic.. prilej sa mai merg si alt' dat' hi hi

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamana123 spune:

ma bucur , fetelor, ca v-ati distratara!
noi tocmai am inchiriat un apt in meerbeek!!!!! e zona flamanda, o sa ne fie greu iar cu limba, dar e atat de frumooooooooooosssssssss! ca ce apt am vazut in bruxelles la 500 E m-a ingrozit!
sunt fericitaaaaaa!
iupiiiii!
asa ca, la primavara-vara va asteptam pe la noi!

ana si bebita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

ana: bravos! ma bucurpentru voi.. si multumesc de invitatie!! cine stie: poate chiar o sa ne cunoastem!

fete: m-asteapta vremuri grele pe la scoala: am teste scrise si orale si la franceza si la engleza.. of!



s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput