Pacientele optimiste si gravi ale dr. Tutunaru(21)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Kitty te rog mult spune-mi si mie cine ti-a recomandat sa faci eco la dr. Iosup. Este foarte aglomerat? Te intreb pt ca as vrea sa ma duc si eu peste 2-3 sapt. si as vrea sa stiu daca trebuie sa ma programez din vreme. Abia astept sa stiu daca e fetita sau baietel. Adica daca ma inscriu in clubul vostru, pentru ca nume 'mai' decat Ioana nu am gasit...
Numai bine!
Va pup pe toate tutunicile

orchis
11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Buna tuturor!
Fetelor, poate o sfatuiti si pe Anca, a postat chiar la sfarsitul cap trecut :
"Buna ziua!
Am postat o intrebare la celalalt topic despre Tutunaru de la Nasterea unei stele si Teodora m-a indrumat aici. Dupa ce am mai citit un pic pe la voi, m-am decis totusi sa va lansez si voua intrebarea mea, pt ca m-as bucura fff tare dc m-ati lumina, inainte sa citesc eu o saptamana intreaga ca sa ma lamuresc.
Deci, de ceva timp, tot cautand un medic bun la care sa merg, am citit destul de mult ce s-a scris pe DC despre D-l Dr. Tutunaru si m-am hotarat ca este medicul pe care mi-l doresc sa imi urmareasca o eventuala sarcina. Acuma sarcina nu exista dar imi doresc f mult sa apara.
Ideea este ca nu am facut nici un fel de analize care se tot zice pe aici ca ar tb facute inainte de sarcina si as vrea sa le fac.
Intrebarea mea este, pot sa merg la d-l dr pt a-mi prescrie analizele ce tb facute sau tb sa merg la medicul de familie. Nu prea stiu cum ar tb sa procedez. Adica, pot sa merg la Dl Dr si sa ii zic: Uitati, eu vreau copii, incerc de 6 luni si nu a iesit inca, dar nici nu am facut nici un fel de analize si as vrea sa stiu dc incerc in zadar sau nu.
Stiu ca in principiu 6 luni nu e prea mult, dar eu imi doresc ffff tare.
Problema este ca eu am mai multe pb-e (dintre care ovare polichistice cu ciclu neregulat si spina bifida) si as vrea sa merg dinainte la un medic care sa imi cunoasca istoria si sa ma indrume pe calea cea mai buna de urmat pt a avea bebei sanatosi (nu am nici un copil acuma dar imi doresc, si nu unul singur, Doamne ajuta!).

Va multumesc anticipat si va doresc si eu un An Nou plin de sanatate , fericire si bucurii, bebei multi si sanatosi!

Anca."


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Anca, cel mai bine este sa mergi la dl. dr si sa ii prezinti situatia si iti spune dansul ce ai de facut. Multe fete s-au dus cu analize si nu l-a interesat. Stie dansul de ce. Bafta.

Zenobia
Ne dati ori nu ne dati?
--------------------------------------------
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mteeuta spune:

Buna fetelor.Ma primiti si pe mine?
Azi am fost prima oara la dom.doc.Tutunaru,mia
zis sa ma duc in ziua 11 de la mens.sa imi faca
monotorizare sa vada daca ovulez.Voi poate ati mai trecut prin asa
ceva,imi spuneti si mie cum sa ma duc pregatita in ce consta monotorizarea,cu cite zile sa nu fac sex inainte,sa ma spal bine inauntru sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Anca cea mai buna solutie este sa iti pregatesti "istoricul" tau si sa i-l prezinti d-lui dr. la prima consultatie, el iti va spune exact ce e de facut in continuare.Multa bafta!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

mteeuta bine ai venit!
monitorizare = ecografie endovaginala din 2 in 2 zile pentru a vedea cum cresc foliculii si endometrul, asta pana dupa ce se produce ovulatia.Se plateste la inceput dupa care vii cand te cheama dl. dr. ,in functie de dimensiunile respective iti va zice si cand sa prestati.Nu trebuie sa te speli inauntru...si nici sa faceti abstinenta pana atunci.Bafta !

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

quote:
Originally posted by mteeuta

Buna fetelor.Ma primiti si pe mine?
Azi am fost prima oara la dom.doc.Tutunaru,mia
zis sa ma duc in ziua 11 de la mens.sa imi faca
monotorizare sa vada daca ovulez.Voi poate ati mai trecut prin asa
ceva,imi spuneti si mie cum sa ma duc pregatita in ce consta monotorizarea,cu cite zile sa nu fac sex inainte,sa ma spal bine inauntru sau nu.



Bine ai venit, mteeuta.
Felictari pentru decizie, esti pe maini ffff bune. Monitorizarea consta intr-o serie de echografii cu sonda vaginala in timpul carora noteaza marimea foliculilor si a endometrului si iti spune care este momentul potrivit pentru a avea contact sexual. Ideal este sa nu faci sex cu o seara inainte. Despre spalatul inauntru, nu este recomandat, distruge flora vaginala. Doctorul te va intreba cand ai avut ultimul contact sexual si iti va spune cand sa prestezi iar. Dintre analize, te-ai putea duce cu spermograma sotului, te intreaba daca ai facut. Eu am facut-o fara sa imi ceara el si a fost super-incantat cand i-am dus-o.

Bafta.

Zenobia
Ne dati ori nu ne dati?
--------------------------------------------
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

mteeuta BINE AI VENIT!!!

Anca eu m-am dus la el, i-am zis ca vreau bb si i-am cerut toate analizele care se pot face pt a vedea daca este totul in regula cu mine- in conditiile in care eu nici nu renuntasem la pilule. din fericire a fost toul in regula si dupa cum vezi mai am putin (sper ca doar o zi) si o sa-mi tin bebelina in brate. asa ca mergi cu incredere si curaj la T. succes

Amely ma bucur ca e totul in regula cu flacaul vostru, sper ca esti mai linistita acum. sunt convinsa ca totul va merge bine pana la capat.

Marina 41 + Emma Ioana

burtika
lucrusoare bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitty_nic spune:

Amely felicitari pentru vestile minunate despre "omuletul vostru". Iar numele ......... eu daca as fi avut baietel, David i-as fi spus!
Zenobia, sa fie cu noroc luna asta!
Orchis pai la cine altcineva m-as fi putut duce? Nu mi-a recomandat Tutu in mod clar, nici sa merg la eco morfologica, nici sa merg la Iosup, dar ce altceva puteam face, cand eu si-asa inainte de eco morfologica n-am dormit toata noaptea si m-am framantat....... Iar pe Tutu doar l-am anuntat ca pe 9 merg la Iosup si atunci mi-a zis ca in conditiile astea, pe 10 sa vin la el. In legatura cu dorinta ta de a-ti face programare peste 2-3 saptamani, e foarte bine, nu e prea devreme deloc, si asa este destul de aglomerat si probabil ca nu te programeaza mai devreme. Multa bafta! Iar in legatura cu "Ioana" stai calma, ca punem bazele unui de mici Ioane cu "Presedinte Onorific" Ioana care ne-a inspirat!
Anca mergi la Tutu si spune-i asa cum ne-ai spus si noua. Si o sa vada el ce hotaraste ce trebuie sa faca in cazul tau! Oricum mergi linistita ca esti pe maini bune!
Mteeuta bun venit! Va d ca fetele ti-au raspuns, as aincat ai prins ideea: te duci pregatita pt eco cu sonda vaginala si hotarata sa-l intrebi pe Tutu tot ce ti se pare ca n-ai inteles foarte clar. OK?
Marina esti mortala. Auzi: "sper ca doar o zi!"
Pupici multi

Mami Cristina si Daria Ioana

Poze

Viitorul suna foarte bine: vine bebe!
Nimic nu este intamplator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mteeuta spune:

Anca.
Si eu am fost la Doc.T cu analizele facute anul
trecut in alta parte,sa uitat doar pe filmele de la hsg si pe spermograma sotului,eu credeam ca analizele hormonale sunt cele mai inportante dar mia zis ca nu il intereseaza si spermograma sotului
este buna dar o sa trebuiasca sa mai faca una unde o sa il trimeata el
Deci mai bine dute intii la el ca e mai bine stie ce analize sa iti dea sa iti faci.
MARIA08
Am primit mesajul tau,am incercat sa iti raspund dar scrie ca nu accepta mesaje private.
KoraPop-Zenobia
Va multumesc pentru sfaturi.
Dupa ce merg la monotorizare o sa intru sa va povestesc ce am facut.
Va pup pe toate.


Mergi la inceput