Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-5

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns try spune:

El nu are bube in gura, e doar gingia inflamata si umflata, azi dimineata spre ex. cred ca-i sparsese gingia in vreo 2 puncte ca avea sange inchegat intre dintisori. Nu are nimic ce seamana cu aftele si plus ca mi-a facut doua zile febra de-aia am zis ca-i infectie. Iar pe buze a facut 2-3 bube de la ranile pielitilor cojite. I se descuamau buzele si tragea de pielite si isi facea rani si astea s-au infectat si ele.
Stiam de Cocsaki virus ca pe adrian l-au suspectat si de asta cand era in burtica. Si de Mouth, hands foot l-au test si de asta stiu.
Nu cred ca e nimic viral, ci doar o inflamare urata a gingiilor. I s-au umflat peste dintisori si acum astia i se vad pe jumatate doar si gingia e mult mai rosie ca de obicei, dar i nrest nu are bube i ngura, afte sau altfel de localizari.
Eu am facu o inflamare de-asta in primul trim. de sarcina cu alex si mi se inflamase rau de tot gingia in jurul maselelor de minte de nu mai puteam manca. A trecut de la sine. Ma duc ca plange adrian

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by try

El nu are bube in gura, e doar gingia inflamata si umflata, azi dimineata spre ex. cred ca-i sparsese gingia in vreo 2 puncte ca avea sange inchegat intre dintisori. Nu are nimic ce seamana cu aftele si plus ca mi-a facut doua zile febra de-aia am zis ca-i infectie. Iar pe buze a facut 2-3 bube de la ranile pielitilor cojite. I se descuamau buzele si tragea de pielite si isi facea rani si astea s-au infectat si ele.
Stiam de Coxsachie (sau cum s-o scrie) virus ca pe adrian l-au suspectat si de asta cand era in burtica. Si de Mouth, hands, foot l-au test si de asta stiu.
Nu cred ca e nimic viral, ci doar o inflamare urata a gingiilor. I s-au umflat peste dintisori si acum astia i se vad pe jumatate doar, si gingia e mult mai rosie ca de obicei, dar in rest nu are bube in gura, afte sau altfel de localizari.
Eu am facut o inflamare de-asta in primul trim. de sarcina cu alex si mi se inflamase rau de tot gingia in jurul maselelor de minte de nu mai puteam manca. A trecut de la sine. Ma duc ca plange adrian.

Rrevin ca l-am pus la culcarica. Mititelu' lu' mama adoarme singurel ziua (pus in patutul lui), plange 2-3 minute si apoi adoarme. Dar seara dupa baita nu-i chip sa adoarma singur, vrea sa stau cu el in pat.
Felicity, alex al meu de la 1 an jumate incolo a fost durere prin magazine, dar asta nu m-a-npiedicat sa ies cu el prin magazine. In primul rand ca urla/tipa ca disperatul de se uitau toti la el/noi, al doilea ca vroia pe jos (nu sus in carutul de cumparaturi) si punea mana pe toate cele, daca era ceva de spart trebuia sa fim mereu atenti, al treilea pt. ca fugea efectiv printre rafturi, iar unul din noi trebuia sa stea numai cu ochii pe el. Sa stii ca al luat-o ca atare si mi-am continuat peripetiile prin magazine, lumea se uita, eu ma faceam ca ei nu se uita si-uite-asa. Cand oboseam sau ma enervam si imi pierdeam rabdarea il puneam sus in carut, chit ca dup-aia tipa 5 minute ca din gura de sarpe. Acum s-a mai calmat, in primul rand pt ca a iesit din faza cu tzipatul. E mai docil un pic prim magazine. Dar cred ca e mai bine sa-l lasi sa experimenteze, in felul asta ai ocazia sa-ti exersezi impunerea limitelor. Caci daca nu se iveste ocazia, nici limita nu poate fi trasata.
Si ce l-a mai calmat a fost faptul ca ii spuenam ca plecam din magazin daca mai tipa. De multe ori se intampla sa faca scandal cand eram pe punctul de-a pleca si ne foloseam de asta ca sa-i spunem: OK, plecam acasa. Pt ca ai tipat, plecam acasa. Uite, tanti ne da afara din magazin pt. ca tipi. Sau ii spuneam nu mai putem merge in cutare loc pt. ca tu tipi si iar ne da tanti afara/se supara ceilalti copii etc. povesti de-astea.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi




"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

ignatica, daca te consoleaza cu ceva, sa stii ca spitalizarea in cazul operatiei nu dureaza mult. azi ne-a operat, maine ne-a dat drumul acasa. plus 2 zile in care am facut analizele, si in care ne-am intors acasa dupa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Papa, pentru album! Multumeste-le Adminilor pentru el (stiu ca suntem favorizati)!
Da ce facem mai departe? Adica, tehnic, cum punem pozele?

Apoi in legatura cu materialele privind prematurii si nu numai (as vrea sa traduc din ghidul european de alimentatie a copilului) sunt trei aspecte: Unul - eu ma apuc sa traduc (va dura ceva timp) dar sa le putem si posta undeva unde sa le vada toata lumea ca sa nu muncesc doar pentru cateva mamici care oricum stiu engleza mai bine ca mine!
Al doilea - pozele din materialele lui Felicity sunt super interesante si ar fi de mare ajutor nu numai mamicilor de prematuri
Al treilea - cum e treaba cu drepturile de autor! Adica trebuie obtinut acordul pentru traducerea si postarea aici a acestor articole sau compilatiile pe care le fac eu sunt considerate proprietatea mea si deci pot face ce vreau cu ele inclusiv sa le postez aici fara sa mentionez sursa lor?


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

andruska, Mielu are azi 2,7 ani si vreau s-o dau numa 4 ore pe zi pt socializare (aici nu avem decat fro 4 copii si aia baieti si mai mari cu 2 ani) si sa invete limba corect.
Sheanna din mom ce sufera modificari CRED ca doar amintesti sursa.
Despre poze tre sa intreb la admini unde tre sa le trimitem



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ameera spune:

Sheannamp, ma intereseaza si pe mine materialele acelea, le-as putea primi si eu? Si daca e nevoie de ajutor pentru traducere, ma ofer cu draga inima.

Ameera si Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Eeehh, si-uie-asa am ajuns cu alex la urgente azi noapte. Dupa ce l-am pus la culcare s-a trezit urland (nimic deosebit fata de alte nopti din sapt. asta), dar ii curgea sang din gura. Am banuit ca era de la o bubita din coltul gurii care parea ca se sparsese, dar era greu sa vezi sursa cand avea sange in toata gura si urla si se zbatea ca un leu. Si cand am vazut ca gingia ii acopera si mai tare dintii (abia dca i se mai vedeau incisivii laterali, iar ultimele masele erau aproape complet acoperite de gingie).
La urgente nimic deosebit, mi-au zis sa continui cu antibioticul si sa ma duc azi la clinica de pediatrie sa-l vada un medic acolo. Mi-a mai zis ca de regula astfel de infectii i ngura sunt mai degraba infectii virale, nu microbiene...Asa ca e posibil sa fie cum spuneati voi, desi eu am in continuare senzatia ca nu e o chestie virala. In conditiile astea trebuie sa-l feresc si pe adrian cat pot, desi pana acu mau avut contact full.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Fetelor am posta si eu un subiect Hemoragia cerebrala gr 2 la prematuri,nu stie nimeni sa-mi spuna ceva legat de acest subiect?
Poate a-ti trecut vreuna din voi cu bb vostru prin asa ceva. Prietena mea e disperata,nu stie ce sa mai faca cu el,nu doarme noaptea deloc,e agitat,vrea sa stai cu el numai in brate ...
Azi noapte a dormit de la 24-2 atat 2 ore din 24 si asa se
intampla zi de zi. Acum seara vine la mine sa vada daca a primit vreun msj din partea voastra si eu nu am nimic.
Ma doare sufletul sa o vad ca sufera asa de tare,mai ales cand o vede pe Maya mea. Ea de fiecare data cand vine ma intreaba ce face Maya,daca doarme,daca mananca iar eu ce sa-i spun,ai spun ca e bine iar ea imi spune ca de ce nu e si Deian al ei asa.
Poate o consolati si voi macar cu o vorba buna daca nu stiti nimic despre subiect.Va multumesc frumos si multa sanatate la puiutii vostrii.

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Gonghy, din pacate nu putem sa te ajutam cu prea multe lucruri. Din cate stiu eu hemoragia de gr. II are un prognostic excelent in ceea ce priveste dezvoltarea neuromotorie ulterioara. In ce masura insa influenteaza cheagurile respective acest prognostic chiar nu stiu ce sa spun. Un neurolog bun este cel care trebuie sa monitorizeze evolutia lui Deian.
Aici poti gasi mai multe detalii http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67643
desi , dupa cum spuneam, o hemoragie de gr. II nu lasa sechele privind dezvoltarea neuro-motorie daca nu exista insa si alte probleme asociate.
Un lucru esential este sa nu compare pe Deian cu bebelusi de aceeasi varsta pentru ca el s-a nascut cu 1 luna si o saptamana mai devreme. Varsta lui reala se calculeaza scazand acele 5 saptamani din varsta actuala. Astfel, daca Deian s-a nascut acum 9 saptamani el are de fapt dezvoltarea, greutatea, lungimea si perimetrele unui bebelus de 1 luna. Cu timpul (de obicei dupa 1 an - 1an jumatate) aceasta diferenta se recupereaza dar acum este foarte evidenta.
Trebuie sa aveti incredere in Dumnezeu si sa va rugati pentru sanatatea lui Deian!



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:


Mersi pt msj dar mami sa internat cu Deian acum jumatate de ora la spital,a devenit cianotic si f agitat,asa ca medicul lui a spus ca trebuie internat de urgenta.
imi pare f rau pt ei,simt ca ma strange ceva in piept.

Laura

Mergi la inceput