Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-5

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

andruska wow gradi:) curajoaso. eu am un stres cu gradiiiiiiiiiiii. trebuia s-a dam pe catri de acum din ianuarie da am tot aminat pincand nu stiu...OF!



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Eu va citesc de multisor, dar nu am scris pana acum. Si baietelul meu, Tudor, a fost prematur, s-a nascut la 34 saptamani si 6 zile, nu a mai vrut sa stea o zi sa faca 35. Am avut probleme cu suptul, nu prea stia sa suga, nu deschidea gurita suficient de mare sa suga si obosea repede si adormea asa ca am stateam cu el la san aproape toata ziua. Pana la 3 luni a fost cam chinuitor pentru amandoi, eu am facut rani si infectii la ambii sani, dar pana la urma s-a invatat sa suga si a supt pana la un an si 4 luni. Acum are aproape 3 anisori si e bine. Are un usor murmur la inima si astigmastism la ochi, dar medicii zic ca nu neaparat din cauza prematuritatii, nu se stie. Avem si o surioara pentru el, ea s-a nascut la 38 de saptamani anul acesta, dar de la 30 de saptamani a trebuit sa las serviciul si sa stau in pat ca am inceput sa am crampe si sa mi se deschida colul,si doctorita s-a cam speriat.
M-am lungit cu povestile mele, ce vroiam sa zic, Try, poate nu e infectie microbiana ci o micoza. Boala de care zice Papadie se numeste "mouth, hands, feet disease" poti sa cauti pe internet, gasesti si poze, e o boala virala, cred. La Tudor la gradi apare destul de des de aia am auzit si eu de ea. Bravo tie ca stai cu amandoi acasa, eu nu prea reusesc, Petra e un "high demanding baby", plus ca adoarme greu si doarme putin.
Va pup pe toate si pe toti prichindeii curajosi si luptatori, sa le dea D-zeu sanatate si sa-i creasca mari si voinici.

Comorile lui mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Buna mamici de puiuti mici,

Noi suntem binisor, asteptam rezultatele ultimei uroculturi si incercam sa fim cu moralul sus.
papadie multumim pentru sustinere.
Lorelai de la David pentru incurajari. O sa fim bine daca ne sustin atatia oameni.
Sheannamp oricat nu as fi eu de medic, tot imi dau seama ca trebuie sa fie ceva pe tractul ala urinar de ne bantuie toate infectiile. Nu credeam ca o sa spun vreodata, dar de-abia astept sa facem urografia si cistografia, sa ne lamurim. Sa vedem cum rezista cu branula in manute acum, pentru ca toata ziua se rostogoleste prin pat, nu sta nici o clipa. Nici nu poate dormi ziua, asa e de incantat de performantele sale. Si-a dat drumu foarte bine in dezvoltarea motorie in ultimele saptamani, imi e groaza de o spitalizare chinuitoare care sa ne dea inapoi, dar daca trebe trebe...Multumim mult de info.
madalinad esti prima persoana care imi spune ca a avut cu bebe genul asta de probleme. Si mie imi e teama ca nu vom scapa de operatie, mai ales de cand am aflat si de a treia infectie ... Dar ma bucur ca imi spui ca nu mai sunt probleme acum. Sigur vom face toate investigatiile necesare imediat ce se negativeaza urina. Felicitari pentru ... pisu intr-un singur jet.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)


poze
Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

try iaka boala, cum spune si codritu, in deutsch ii zice la fel, in romaneste ii zice 'bube dulci'...cica din cauza ca au un aspect de 'miere'. edit ca uitai sa las linkul: Bube dulci.

codritu bine ai venit in lumea noastra mica. sa-mi dai datele sa punem baiatu pe lista ca avem inflatie de fete:)



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Andra draga, asa cum bine spunea si Codritu sa nu fie o micoza (popular afte). Boala de care zice Papa e virala si e data de Coxsachie virus daca nu ma insel. Nu vad ce rau ar putea face niste gargara cu bicarbonat! La noi in Romania exista o solutie pentru afte dar spre rusine mea nu stiu ce contine (nu e antibiotic)!
Daca e micoza (poate chiar Candida desi ar trebui sa existe niste depozite albicioase) atunci trebuie sa ii dai antimicotice si nu antibiotice!
Pediatrul l-a vazut de cand i-au aparut bubitzele pe buze!

Imi pare rau ca Alexutzu e bolnavior! Il pupam dulce pe amandoi obrjiori! Si pe Adrian!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

Papa, unde putem trimite materialele care le avem?
Gradi nu e bine sa incepi iarna.

try, te intrebam pt ca eu nu ma descurc cu unul singur, desi am carnet si conduc de ani de zile, insa nu ma pot duce nicaieri, Paul nu sta singur in spate mult timp nebagat in seama. in magazine nu pot intra ca vrea sa atinga tot, sa traga tot din rafturi, la casa nu are rabdare deloc. ma maraie incontinuu. sta doar cu degetul ridica sa ii spun ce e aia si ailalalta, sa te fereasca sfantul sa nu fii pe faza. la inceput am zis ca nu-s in stare, dar apoi am vazut ca nici el nu e un copil prea linistit (din toti prietenii nostri cu copii, niciunul nu e asa dinamic ca Paul). cred ca e ce s-ar numi "high-need child". vrea constanta atentie, sa inventam jocuri, sa exploreze, sa cunoasca, si e extrem de dinamic. daca as mai avea inca unul ca el, cred ca i-as trimite pe amandoi in Romania .
imi pun adesea intrebarea daca e asa nerabdator pt ca a fost extrem de prematur sau pt ca e caracterul lui de asa natura.
Am citit o carte a Dr. Sears: " the high-need child" si cred ca e caracterul lui asa de naravas. Am inceput sa ma resemnez ca trebuie sa fiu in alerta tot timpul.

try multa sanatate la bolnavior.

pupam toate esentele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Felicity daca is de tradus io nu le vreau ca n-am timp nij sa merg la toaleta...poate se ofera cineva. Daca is in RO da la mine si le facem articole.
Puntul doi in atentia lu' mama doctoriilor, Sheanna: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=2&folder=Esente tari - prematuri DC" target="_blank">Ghici, ghicitoarea mea ce avem acolo de umplut?:)




Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Pai, si sa sparg eu gheatza? Cu ai mei baieti-cucuieti?
Ok! O sa pun doua poze, una din frageda pruncie si una mai la tineretze asa!
Da' Papa, pune-mi poze numai cu esentze tari sau si cu mamicile "vinovate"?
Fug acum ca incepem operatiunea DIVERSIFICAREA (la sfatul pediatrului ca daca era dupa mine ii alaptam exclusiv pana la 30 de ani si dupa aia ii pasam direct nevestelor sa continue ele)!




Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Papa Catrina nu e cam micuta pentru gradi?

Anna ma intreb cum te decurci tu cu (citez )doi baieti cucuieti ?

A



http://photos.yahoo.com/ph/pompipetre/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

Pai si ce daca-s in engleza? poate pe cineva intereseaza si asa.
nu pe toata lumea, dar o fi cineva dornic.
e fisier PDF, pagini de carte, merg traduse, dar cu pozele ce faci?

Mergi la inceput