Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-5

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laliq spune:

Flori de Cires si eu zic ca Mariuca va lupta si va depasi riscurile prematuritatii, cum au facut-o si alti pui mici ca ea. Cred ca e aproape imposibil ca parintii asa greu incercati sa nu-si faca ganduri negre, dar vezi si tu din mesajele scrise aici ca Dumnezeu face minuni cu copilasii astia mici. Ne gandim la voi si ne rugam pentru sanatatea Mariei.

Monu - desi noi am facut injectiile cu Dexametazona in saptamana 34, Matei a avut nevoie de oxigen dupa nastere cateva zile (flux liber, nu intubat). Sunt mamici de prematuri care nu au facut aceste injectii si bebe a respirat singur.

Larisa si micul Matei (26 septembrie 2006)

sa-l ajutam pe Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

pupici la toate mamicile de esente si la puiutii lor.

papadie, avem forumul nostru. mercic mult.

FlorideCires, o pt tine. ai sa vezi ca va fi bine si Mariuca va depasi toate greutatile.

ignatica, offf. pt viteazul. scapa el de infectii cit de curind.

try, ti-am vazut grasunul. nici nu zici ca a fost prematur. sau cel putin asa se vede din poze.

andruska, si pt tine o . chiar ma pregateam si eu acum citeva zile sa scriu un mesaj de incurajare pt tine cind mi-a luat-o try inainte. ce am vrut sa scriu e ca in citiva ani e foarte posibil sa avanseze medicina si Andra ta sa vada ca orice copilas. nu pierdeti speranta.

monu, eu am facut Betamethasone, 2 shoturi (cu 48 de ore inainte de nastere si apoi chiar in ziua nasterii). eram in sapt 31 si cind s-au prins ca am intrat in travaliu mi-au facut rapid un shot si apoi ne-am rugat sa mai stea fetele in burtica 48 de ore ca sa pot capata si al doilea shot. au stat cuminti acolo inca doua zile. Livia a fost pe CPAP (sufla oxigen dar nu a fost intubata) 24 de ore dupa nastere dar Maya a respirat ok de la inceput.

am inteles ca acum se face chiar si preventiv un tratament cu steroizi la gravidele cu risc mare de preterm labour.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_oprea spune:

Monu, eu l-am nascut pe Sebi la 35 saptamanii fara o zi, intr-adevar am facut trei injectii de dexametazona, insa cu toate acestea, dupa nastere a stat intubat doua zile, apoi inca cinci intr-un incubator deschis si dupa doua zile "libere" cand a stat cu bebelusii cu risc crescut ne-a dat drumul acasa (adica dupa ce am trecut de pragul de 2000gr). Stiu fete care n-au apucat sa faca nici o injectie la aceasta varsta gestationala si bebelusii au fost ok dpdv al respiratiei. Cu toate acestea, mamica ar fi bine sa stea cat mai linistita ca bb sa mai stea in burtica unde momentan este cel mai bine pentru el.

Dana si bb Sebastian-30iunie 2006
Sa fii mic e lucru mare!
http://b1.lilypie.com/C15Wp2.png
http://new.photos.yahoo.com/oprea_dana2005/album/576460762374375802

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davia spune:

Monu, eu am nascut fetita la 29 de saptamani si 3 injectii nu au fost suficiente....a fost nevoie de surfactant inca 3 fiole dupa nastere pentru ca a facut stop respirator . Dra la tine 34 de saptamani e suuuuper ok dupa parerea mea . E deja mare bebe. Dar daca se recomanda si ai timp ar fi bine sa le faci ca sa fii linistita. Multa sanatate si nastere uroara ...fara probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Salutare mamici !!. Ei , PAPADIE cind am cerut o sectiune a noastra te-ai gindit ca nu suntem asa multi.....dar ne-am cam inmultit ! Ce fac esentele tale ?? Nu pot uita cind am postat primul subiect pe forum despre prematuri desigur ai fost prima care mi-ai raspuns cu incurajari!!! Ne rugam in continuare pentru MARIA si ceilalti prematuri care inca mai sunt sub supraveghere atenta....sa se faca mari sanatosi si norocosi !! Bine ati venit si mamici noi pe aici !! Va pupam , noi suntem sanatosi si la fel de obraznici ceea ce va dorim si voua !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

quote:
Originally posted by Sheannamp

Ignatica, imi pare rau ca David trebuie sa treaca prin toate ordaliile astea. Am citit de curand despre infectiile urinare (la adulti e adevarat) si spuneau acolo ca daca barbatii fac infectii urinare sigur exista o afectare undeva pe tractul urinar (rinichi, ureter, prostata, vezica urinara, uretra) care favorizeaza aceasta infectie.



asa este si la copii (baietei), asta din spusele pediatrei si din experienta personala.
asa cum spune si sheanna, incearca sa-i faci urografie si cistografie! serban a avut o problema cu valvele care inchideau uretra, problema data de prematuritate, a spus medicul. s-a corectat cu operatie si de atunci n-a mai avut nici o problema, mai nou il urmaresc fericita cum face pipi intr-un singur jet! (a avut jetul intrerupt pana dupa 2 ani, operatia fiind la 9 luni).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

hahaha Lidia ieri m-am gandit toata ziua cine a propus un forum:))))))
Ignatica pupam pe David
Ceilalti mititei ce fac?





Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Lorelai multumim pentru incurajare.Speram si noi, ca altceva ce mai putem face?


Papa noi suntem bine.Andra e la capitolul "explorare", cauta si nu stim ce, ca ne plimba prin toata casa, dar mai ales in bucatarie. (oare de ce? )
Ne pregatim de gradinita.Gata de luni incepe gradi, s-a terminat vacanta, ii este dor de prietenul ei George (eh! iubirea asta...)


Flori de Cires ce vesti ne mai dai? Ce mai face Mariuca?
Din ce observ eu pe aici foarte multe Mariuci.

Try cum te descurci?
Ce-ti fac micii teroristi?
O mamica fericita si implinita (zic eu si stiu ca nu gresesc)

Akella tu ce faci?
Nu mai stim nimic de tine.

Andruscka




http://photos.yahoo.com/ph/pompipetre/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Ce sa-mi faca, ma chinui rau cu alex care mi-a facut infectie rau in gura si nu stiu ce ma-sa sa mai fac. Ii dau de luni antibiotic (nu i-am cerut dr. unul prea puternic pt. ca el nu a luat nici o pastila i nviata lui si ma gandeam ca un antibiotic maoderat e suficient). Lui in continuare ii sunt inflamate rau gingiile, nu-mi mananca decat fortat si numai lichid sau ceva pasat moale gen iaurt. Ieri pt. ca nu a vrut sa manance mai nimic toata ziua mi-a zis si ca-l doare burta. Iar acum i s-au infectat si buzele, de are 3 bubite pe ele, plus ca-s facute scoarta desi ii dau cu strugurel la fiecare jumate de ora.Azi o sa ma duc si la stomatolog de copii cu el sa vedem daca are el o alta solutie.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

auzi try e o boala a copilariei care debuteaza cu bube in gura si la buze, apoi se muta in plame si talpi da' nu mai stiu cum ii zice:(
sau...ai putea sa incerci sa-l clatesti cu niste apa cu bicarbonat (Sheanna ii ok apa cu bicarbonat?!)




Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput