Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-5

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monu spune:

HELP!!!!
Daca bb se naste prematur la 34 sapt si 3 zile si nu i se fac injectii pentru maturarea plamanilor, are sanse sa fie totul ok?

mami de Alexia Ioana
si Iulia Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Try ai incurcat Mariucile ?
Cred ca era vb de Mariuca (Flori de cires).Oricum nu ne suparam.

Felicity multumim pentru apreciere.

Andra a avut 35 cm la nastere asta am uitat sa mentionez, iar acxum are 107 cm numai ca la greutate stam mai prost, abia are 14.5 kg









http://photos.yahoo.com/ph/pompipetre/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

monu, raspunsul e DA.
acum depinde si de ce se naste prematur si ce greutate are, si daca are alte probleme.
In USA 34 de saptamani e mai mult decat bine, e foarte bine.
Eu daca as ajunge la o urmatoare sarcina la 34, m-as considera full term
Insa daca se face si injectia de maturarea plamanului e si mai bine.
Sanatate la pui.

Ignatiza, sper sa treceti cu bine si hopul asta, si sa se repare in timp totul.
de la ce se infecteaza cu Ecoli? sau e pur si simplu ca e el mai sensibil?

try tu esti singurica cu amandoi? cum te descurci sa jonglezi intre ei doi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Felicity am incercat mai multe infectii in gama: prima cu Klebsiela, a doua cu Proteus si acum cu Ecoli. Cauza nu o stim inca.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)


poze
Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Flori de cires, urmaresc cu sufletul la gura evolutia Mariei.
Si de cind ti-am citit povestea m-am mai uitat citeodata pe Internet la problemele pe care le au prematurii in general.
Din cite am citit, mie mi se pare ca evolutia Mariei este foarte buna.
Si pot sa-ti mai spun ca in grupul nostru de bebelusi exista un baietel nascut parca la 28 de saptamini (mama zicea ca l-a nascut la doua zile dupa ce a intrat in al treiela trimestru de sarcina) cu 680 g. si care evolueaza foarte bine. Are 9 luni corectate.
Ne in continuare pentru scumpa de Maria!

Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Asa-i andruska, am incurcat mariucile. Iti citisem tie ultimele mesaje si-am ramas cu nick-ul tau in minte.
Si asta e si un raspuns pentru Felcity a propos de cum ma descurc cu amandoi. Nu vezi? Imi pierd si capul!
Lasand gluma la o parte sunt momente cand imi vine sa iau pe unul di nei la fuga prin casa si sunt momente cand nu-mi incape bucuria-n suflet sa-i vad pe-amandoi. Ideea e ca adrienutzu e totusi un copil cuminte: papa, se joaca sau cere ceva atentie/joaca si apoi doarme. are cam 3-4 somnicuri peste zi. Primele 2 somnicuri sunt mai lungi 1-1,5h, uneori si 2h, somnurile de dupa 3h sunt mai scurte, uneori si dor de 20-30 min. Iar asta-mi da ragaz cu alex. Iar cand alex doarme la pranz (cam 2-3 ore) imi da ragaz cu adrian. Si cum sunt o femeie low maintenance adica nu prea am nevoie eu sa-mi fac una sau alta pentru mine, e ok. Mai greu cu tati care trebuie impins de la spate si asta il aduce uneori in pozitia de "al treilea copil in casa" .
Dar acum cu amandoi febrili, alex mi-a cerut sa-l culc la 10:30 a.m.(dupa ce s-a perindat toata noaptea intre dormitorul meu si-al lui) si si acum doarme (sunt 3h), adrian e si el la culcarica dupa ce am stat si ne-am jucat amandoi cu zornaitoarele si acum ma plictisesc prin casa. Ca de treburi gospodaresti n-am chef.
Eh, da' si cand s-or trezi vitejii fac 13-14 de colo, colo
Daca e ceva cu ce mi-e greu este transportul de colo-colo. Avem doar o masina, eu n-am carnet inca, asa ca depind de autobuze sau taxi cand e tati la servici. Si cum in 99% din cazuri am treaba sa plec cu ei de-acasa cand el e la servici... imagineaza-ti. Si nu m-ar deranja daca ar fi vara, dar cu iarna asta care mi-e din ce in ce mai urata ca anotimp... Dar las' ca vine si vara, adrian o sa stea pe-atunci in fund si sa vezi ce plimbari tragem!

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Monu m-au tinut trei zile cu apa rupta ca sa imi faca injectiile de maturare a plamanilor lui bb pt ca au putut sa opreasca travaliul. 34s+ pt. mine e woooooooooaaaaw:) Uite avem aici in lista pe Matei bb de laliq nascut cu 3.300 kg la 35 de sapt. pt. mamica speriata de nasterea prematura daca inca nu s-a rupt apa sa stea la pat cat mai mult.
succese!



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ameera spune:


Monu, fetita mea s-a nascut foarte pe neasteptate la 34 de saptamani fara o zi, n-au apucat sa-mi faca decat o singura injectie cu vreo ora inainte sa inceapa travaliul, si totul a fost ok. Nici macar nu a stat la incubator. Deci nu te speria!

Ameera si Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Monu, injectiile pentru maturarea plaminilor si nu numai(cu dexametazona sau celestone) se fac pana in saptamana 34 de sarcina cu risc de a naste prematur.
Deja in saptamana 34 maturarea pulmonara si neurologica este completa (la o sarcina normala si un fat care s-a dezvoltat normal) asa ca nu-si au rostul. Cu toate ca plamanii sunt complet dezvoltati la varsta asta gestationala asta nu inseamna ca sigur nu vor avea nevoie de oxigen dupa ce o sa se nasca. Iar injectiile respective nu il pot proteja 100% de aceasta.
Sanatate multa!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Ignatica, imi pare rau ca David trebuie sa treaca prin toate ordaliile astea. Am citit de curand despre infectiile urinare (la adulti e adevarat) si spuneau acolo ca daca barbatii fac infectii urinare sigur exista o afectare undeva pe tractul urinar (rinichi, ureter, prostata, vezica urinara, uretra) care favorizeaza aceasta infectie. Mai mult si mai ales despre patologia urinara pediatrica nu stiu sa-ti spun. Cred totusi ca trebuie facuta si cistografia si incercat sa se sterilizeze tractul urinar.



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput