Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-5

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by CristinaGoji

Try - am citit undeva ca la copii nascuti prematur dintisorii pot aparea chiar si mai tarziu. Urmaream postarile tale inca de cand eram gravidute amandoua si tin minte ca ziceai ca a contactat parvovirus, sau ceva de genul asta, insa la scurt timp dupa aia m-am retras pentru o perioada lunga de pe forum si chiar ma intrebam cu s-a rezolvat problema. Cand te-am vazut la prematuri m-am bucurat, pt ca am inteles ca e bine. Totusi credeam ca o sa te mai gasesc si la mamici de sept-oct06, iar pe parcurs am aflat ca n-ai mai vrut sa postezi, asa ca te-am urmarit si am dat de tine.

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea



Cristina, n-a fost pana la urma Parvovirus. Dr. a banuit ca e asta pt ca s-a comportat totul ca si cand ar fi fost Parvovirus, dar in final toate testele pe infectii virale (vreo 5 la numar) au iesit negative, la fel cauzele cromozomiale etc. M-au si l-au testat si pe adrian de tot felul de cauze posibile care sa aiba ca efect o astfel de anemie cum a avut el, dar totul s-a dovedit a fi negativ sau normal. In final nu avem o cauza a anemiei lui. Mai facem la sfarsitul lunii un test de sange si, daca si asta iese negativ, cred ca nu-l mai testeaza nimeni pt. nimic si se "claseaza" cazul. Am nascut la o luna dupa ce-am aflat ca adrian e bolnavior, apoi a urmat recuperarea deloc usoara si lina, mi-a pus nervii la icercare rau, da ce-i mai important decat ca acum Adrian e bine??!?!

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Ehh, asta cu dintisori ia fost mai mult ca u nfapt divers, stiu ca nu are cu msa-i iasa dintisorii acum si stiu ca acum e perioada de bagari de pumnutzi in gurita. Mai mult ma minunam si eu (in sensul placut) de cat de mult isi baga degetelele si cat de scump e cum cauta infrigurat cu gurita sa-si bage degetelele. Nici macar nu e baloshel.
Acum fac nani amandoi, eeee, pauza de "cafea" a lu' mami. Ma duc sa profit de ea si sa ma lungesc putin.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Off, Flori de cires, prin ce ti-e dat sa treci...
Te admir pentru ca esti un om puternic...eu in locul tau nu stiu ce m-as fii facut...se vede pe cine seamana micuta Marie
Va doresc din suflet tot binele din lume si multa, multa sanatate !!!

Si Alexia mea este toata ziulica cu manutele in gurita...noroc ca are numai doua si mai nou o apuca cantatul si se umple toata de balute

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Vreau sa va cer parerea intr-o "chestiune", care pe mine ma tot macina si despre care inca nu am apucat sa vorbesc cu pediatra: la vaccinul de 2 luni, pediatra i-a facut doar cel antihepatic si cel antipoliomielitic, fara DTP, desi neuroloaga a recomandat, in scris, DT fara pertussis.
La 4 luni i-a facut Pentaximul, iar la 6 luni tot pe acesta o sa-l facem.
Intrebarea mea : este vreo problema ca la 2 luni nu i s-a facut acest vaccin?

Si inca o intrebare: ati dat careva esentelor voastre Tonotil si daca da, cum l-ati administrat? Parca nu-mi vine sa-i dau un flacon pe zi, asa cum scrie in prospect...Noua ne-a recomandat neuroloaga sa-i dam Alexiei, dar parca nu as vrea sa-i dau caci pana acum la toate controalele ne-a spus ca este ok.
Tot la recomandarea ei, pana acum am luat Vitamina B complex si gimnastica o data pe saptamana.

Pupam esentele noastre dragi

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Si ca sa va mai stresez putin , mai vin cu o intrebare: inainte de vaccinul de 4 luni, Alexia a facut rosu in gat si pediatra i-a dat antibiotice, inclusiv pana in dimineata zilei cu vaccinul (25 ianuarie).Oare nu trebuia sa mai astepte, desi fetita nu mai avea nimic?



_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

quote:
Originally posted by Mi-Ka

Vreau sa va cer parerea intr-o "chestiune", care pe mine ma tot macina si despre care inca nu am apucat sa vorbesc cu pediatra: la vaccinul de 2 luni, pediatra i-a facut doar cel antihepatic si cel antipoliomielitic, fara DTP, desi neuroloaga a recomandat, in scris, DT fara pertussis.
La 4 luni i-a facut Pentaximul, iar la 6 luni tot pe acesta o sa-l facem.
Intrebarea mea : este vreo problema ca la 2 luni nu i s-a facut acest vaccin?

Si inca o intrebare: ati dat careva esentelor voastre Tonotil si daca da, cum l-ati administrat? Parca nu-mi vine sa-i dau un flacon pe zi, asa cum scrie in prospect...Noua ne-a recomandat neuroloaga sa-i dam Alexiei, dar parca nu as vrea sa-i dau caci pana acum la toate controalele ne-a spus ca este ok.
Tot la recomandarea ei, pana acum am luat Vitamina B complex si gimnastica o data pe saptamana.

Pupam esentele noastre dragi

_
Printesa noastra,Alexia



Despre vaccin nu stiu ce sa iti spun, cauta o schema de vaccinare ca poate nu se face.

Eu i-am dat Tonotil N lui Vladut, doctorita mea mi-a recomandat sa ii dau o jumatate de fiola pe zi timp de 10 zile, pe urma pauza. I-am dat pe la vreo 7-8 luni, poate chiar mai mult. Am citit ca e bun la o multime de lucruri si eu am fost multumita atunci de Tonotil, cred ca poti sa ii dai daca ti-a recomandat.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Flori de cires, operatie usoara pentru Maria, e semn bun daca nu mai e in incubator, va faceti mari!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

try, pana la urma nu e nici o explicatie pt anemia lui Adrian? pura intamplare?
sper sa va considere caz inchis cat mai curand sa va linistiti de tot.

eu am fost si am repetat pt a treia oara toate analizele care exista: metabolice, de coagulare, imunitare, tot absolut.
sunt perfect normala, nu am nicio problema de coagulare, nimic.
nimeni nu poate explica cum de s-a intamplat.
aproape ca imi doream sa imi gaseasca ceva, sa stiu ca s-a intamplat dintr-un motiv.

as vrea sa raspund la intrebarea cu vaccinul si medicamentul, insa habar n-am. noi am facut vaccinurile la momentul respectiv. medicamente nu i-am dat deloc. nici macar vitamine.
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl_mi spune:

quote:
Originally posted by Mi-Ka

Vreau sa va cer parerea intr-o "chestiune", care pe mine ma tot macina si despre care inca nu am apucat sa vorbesc cu pediatra: la vaccinul de 2 luni, pediatra i-a facut doar cel antihepatic si cel antipoliomielitic, fara DTP, desi neuroloaga a recomandat, in scris, DT fara pertussis.
La 4 luni i-a facut Pentaximul, iar la 6 luni tot pe acesta o sa-l facem.
Intrebarea mea : este vreo problema ca la 2 luni nu i s-a facut acest vaccin?

Si inca o intrebare: ati dat careva esentelor voastre Tonotil si daca da, cum l-ati administrat? Parca nu-mi vine sa-i dau un flacon pe zi, asa cum scrie in prospect...Noua ne-a recomandat neuroloaga sa-i dam Alexiei, dar parca nu as vrea sa-i dau caci pana acum la toate controalele ne-a spus ca este ok.
Tot la recomandarea ei, pana acum am luat Vitamina B complex si gimnastica o data pe saptamana.

Pupam esentele noastre dragi

_
Printesa noastra,Alexia



uite:
lui DAVID i-au dat Tonotil dar nu mi-a placut ce scrie pe prospect. Drept pentru care am facut gimnastica de 3 ori pe saptamana si masaj de 3 ori pe zi.
cred ca mai bine faci kinetoterapie decat tonotil dar ia tu singura decizia asta.David a mers pe la 2 ani. si ultima data medica neuroloaga mi-a dat un alt medicament pe care nu i l-am dat. ii dau in schimb un complex de vitamine B.cred ca stimularea prin gimnastica e mai buna decat medicamentele. dar nu ma erijez in doctor .
Cat despre Vaccin chiar nu-ti fa probleme.eu i-am dat INFANRIX si facute chiar aiurea. nu conteaza.principalul este cel de meningita.ca nu prea trebuie sa raceasca.
FLORI DE CIRES iti tin pumnii la operatia fetitei dar sa stii ca nu e o operatie grea. Dureaza 10 min max.iar anestezia nu este cantitativ prea multa.
David a fost operat cand avea o luna si un KG-prima operatie din tara facuta pe bb asa mic la cap. si a durat operatia 2 ore. si acum e mare mare si-mi vine sa-l leg de calorifer ca nu e cuminte deloc.atunci am albit.
Inteleg prin ce treci si va tin pumnii.
Sa cresteti mari mici-pitici!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Fetelor ce nebunie e cu dr anestezist.Nu se gaseste unul care sa faca anestezia.Toti sunt ba plecati la conferinte de specialitate,ba sunt deja angajati in alte operatii...pana cand ii vine randul Mariei poate se reface singura cu ajutorul lui Dumnezeu.
Am atins si pragul de 2000 gr.
Avem programarile la ecografia transfontanelara pe maine si pe sambata la neurolog.Asta daca nu va fi operata la ochisori.
As vrea sa stiu de la voi ce intrebari sa ii pun neurologului? Ce trebuie sa urmaresc? Ce anume se intampla la acest consult? Ce experiente ati avut pe acest domeniu?

Mergi la inceput