Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-5

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

La link-ul asta vedeti si alte poze superbe ale aceleiasi artiste
http://www.andrea-schroeder.com/AGeddes9.html

Olga

When you gaze long into the abyss, the abyss also gazes into you."
- Friedrich Nietzsche

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Vladut al meu are putin strabism. Doctorii spuneau ca trece de la sine dar iar l-am vazut ca se uita crucis azi, cind se uita la un obiect aproape de el (nu tot timpul). Sper in continuare sa treaca de la sine. Trebuie sa mergem si noi la controlul de 2 ani in curind.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

Salutare,astazi v-am descoperit si tare ne-am bucurat!!!
Noi, suntem Rares Stefan nascut la varsta de 29 de saptamani in data de 26.08.2006 cu o greutate de 1.400 gr (acum la 5 luni avem vreo 6 kg) si vreo 40 de cm lungime si mami a lui care il iubeste mult si e topita dupa el.
Rares a mai avut in burtica si un fratior,Dragos Nicolae, (sarcina obtinuta cu greu dupa FIV) care s-a nascut cu 100 gr.mai mult dar din cauza incompetentei doctorilor din Constanta (din pacate mami nu a mai reusit sa ajunga la Bucuresti sa nasca)s-a stins din viata dupa ce le-a infrumusetat viata parintilor lui timp de 2 zile.
Ne bucuram tare mult ca v-am gasit si putem impartasi cu voi bucuriile vietii .
Rares s-a nascut la Constanta dar in ziua in care Dragos s-a stins erau amandoi programati la salvarea speciala pt.prematuri sa-i duca la Giulesti ,unde nu au mai ajuns decat Rares si mami,au stat internati 7 saptamani si au venit acasa cu 1.960 gr.
Floridecires stiu prin ce treci,ti-am citit povestea si retraiesc zilele in care nu stiam la ce D-zei sa ma mai rog numai sa ii fie puiului meu bine !!!!!
Am trecut si noi prin infectie intraspitaliceasca cu coli (a luat mama si fara sa stie i-a dat bebeului),prin controale repetate la ochisori, prin invatat sa papam la biberon,innecat ,invinetit,ar incet,incet,cu ajutorul lui DD ne-am facut flacai mari.
Cu speranta mare la DD sa vezi ca o sa o ai acasa pe Maria cat mai curand si fara problemutze.Tinem pumnii !!!
Am in albumul lui Rares poze de la spital (cu tubuletz pe guritza ) si pna acum cu sunculitze pe burticutza,cine vrea poate sa le vizioneze.
Va pupam si daca ne primiti in clubul vostru (dupa ce ne-am intins atat!!!) va mai vizitam. va urmarim cu interes si abia asteptam sa facem schimb de impresii.


veronici
mamica lui Rares Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

veronici bine ai venit printre noi. Doamne prin ce ai trecut, am plans cand am citit ca ai pierdut un pui. Nu am cuvinte.
Multa sanatate lui Rares, sa creasca mare si frumos...alaturi de noi.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)


poze
Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Veronici si Rares Stefan, bine ati venit! V-am trecut pe listutza e esentze tari (sper ca nu am gresit datele)!

Mi s-a rupt inima cand am citit povestea ta! Acum Rares are un ingeras care il va ocroti toata viatza!
Nu trebuie sa te invinovatesti cu absolut nimic! Sarcina gemelara are un risc foarte mare de nastere prematura iar, din pacate, gemenii nascuti prematur au risc de complicatii grave (de genul hemoragiei cerebrale) mai mare decat prematurii nascuti din sarcina unica!
Dar pana la urma acestea sunt statistici iar cand e vorba de vitezele noastre esentze am invatat ca numai Dumnezeu le hotareste destinul!

In ceea ce priveste suportul psihologic pentru mamici, din pacate, in spitalele romanesti lipseste cu desavarsire! Nu cred ca exista vreo clinica de ginecologie de stat in care sa fie angajat si un psiholog si, Doamne, ce nevoie ar fi de asa ceva!

Si eu am avut momente de disperare crunta, de durere mai coplesitoare decat orice suferinta fizica! M-a ajutat mult sotul meu si ca exista o bisericutza in cadrul spitalului Polizu si preotul paroh Nicolae (sa-i dea Dumnezeu sanatate)! Au alinat asa cum nici un psiholog nu o poate face!
Asta nu inseamna ca alte mamici nu ar fi avut nevoie sa vorbeasca cu cineva specializat!



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Veronici, bine-ai venit printre noi. Imi pare tare rau de fratiorul lui rares, e greu mai ales cand stii ca cu putina atentie ar fi avut alta soarca, dar uneori trebuie sa ne lasam in voia Domnului si sa nu cautam raspunsuri prea multe, mai alews cand ele nu ma iajuta la nimic.

Anna, cred ca preotul cam are acest rol de psiholog prin spitalele din Ro. Stiu ca multe mamici se apeleaza la el in momente de rastriste.

V-am zis ca alaltaieri am fost cu piticu' la pediatru si avem 58cm (a crescut 5 cm in mai putin de 2 sapt., ceva fantastic!!!) si 5150g, adica a luat aproape 600g in o luna fara cateva zile. Are bum-uri de crestere mari... Acum ma astept sa creasca in greutate si inaltime f lent in urmatoarea perioada. Bine ca m-am prins de tacticile lui

Felicity, eu acum ma simt prost ca n-am trecut niciodata pe la spital la NICU dupa ce l-au externat pe adrian. Atat mi-au zis femeile-alea sa nu le uit si sa mai trec sa le vad. Dar ma duc acum in feb. la control la ocupational therapist si-o sa dau o tura si pe la ele. Doctorului datorita caruia adrian este astazi fapt real si nu amintire nici n-am reusit sa-i trimit macar o felicitare de multumire. Sunt dezastru la capitolul asta...

Olga, stiu pozitele lui Giddes. Banuiesc ca multe sunt trucate, dar transmit atata forta, emotie si frumusete omeneasca pozitele astea.

Denisa, scuze c-am incheiat asa ieri, mai vorbim. Ai acelasi telefon la servici?

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

esentele tari!!!
De scris, am mai scris si noi pe aici, am dat si toate datele...poate de data asta ne treceti si pe noi pe listuta .
Vreeemmm si noi pe listutaaa micilor luptatori!!!
Deci, in 12 septembrie 2006 s-a grabit sa vina pe lume minunea noastra Alexia ( sarcina obtinuta prin FIV+ICSI la Szeged, Ungaria), la 33 saptamani si 4 zile, cu o greutate de 2000 kg si 43 cm.
De crescut, am crescut bine - la 4 luni fix aveam 5700 si 62 cm - si...tot crestem.

veronici, ma bucur ca Rares Stefan este bine si in acelasi timp ma intristez pentru pierderea suferita; pe tine te cunosc intr-o oarecare masura, intrucat ti-am urmarit postarile pe cand scriai la "fivoase" si imi amintesc cat de fericita erai cand rezultatul ti-a iesit pozitiv.

Flori de cires, ma bucur ca micuta Marie este mai bine si asa cum au zis si fetele este o luptatoare, o puternica si in final totul o sa fie bine si o sa va bucurati de ea in casuta voastra

ignatica, este strigator la cer ce se intampla in spitalele romanesti...dupa ce ca aparatura medicala si medicamentele lipsesc cu desavarsire, te mai intalnesti si cu nepasarea si indiferenta doctorilor......in fine, important este ca David este bine acum

try, pupam pe micutul Adrian

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Mi_Ka, s-a facut!

Andra, Adrian e un mare smecher! Exact ca Gabitzu al meu! Sa le dea Dumnezeu sanatate!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Try- nu te stresa-e ok, da am acelasi telefon la job.
A fost ok ieri la medic pt. tine?Pupici!

Flori de cires- vrem vesti te rugam-tzinem pumnii si pupici!

Denisa
Denisa 17+ si'de Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Cam asa aratam ieri, la Cluj, inainte de internare

http://new.photos.yahoo.com/lao_cezar/photo/294928804212612040/0

Tati mi-a facut poza si acu' se mandreste cu ea.

Mergi la inceput