Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-5

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Flori de cires, nu pot sa spun sa stai linistita ca as minti! Deocamdata emotiile voastre nu au trecut! Dar am eu un sentiment ca totul va fi bine (exista si argumente stiintifice pentru afirmatia mea)!
Controlul oftalmologic e o urgenta e adevarat! Apoi cine il face trebuie sa aiba cat de cat experienta in retinopatia de prematuritate! Nu ma pricep la oftalmologie ca eu sunt internist dar daca in Oradea exista o sectie de neonatologie in care prematuri asa micuti ("nu va suparati dar acesta e termenul medical") precum Maria au o evolutie asa buna inseamna ca si oftlmologul respectiv a avut cum sa capete experienta!
Din cate am citit despre complicatiile prematurilor nu se poate prognostica cu certitudine care va face retinopatie si care nu! Exista factori de risc precum ventilatia si administrarea de oxigen prelungita, varsta gestationala si multe altele dar pana la urma, si aici vorbesc cat se poate de serios si in cunostinta de cauza, numai Dumnezeu hotareste ce va fi si cum va fi!
Sigur ca este esential sa fie diagnosticata cat mai precoce si urmarita riguros evolutia ei iar daca este nevoie facuta operatia! Am vazut prematuri mici care nu au avut nimic dupa doua luni de stat la oxigen si aici si in spital si altii cu factori de risc mai putini care au avut probleme foarte mari!
In ceea ce priveste ecografia cerebrala (se face la beblusi prin fontanele) e importanta atunci cand exista risc de malformatii grave congenitale, cu sau fara tratament (nu e cazul Mariei) sau hemoragii intracerebrale sau intraventriculare care apar intr-o masura mai mare sau mai mica la toti prematuri din cauza ca circulatia cerebrala nu e maturizata sa reziste presiunilor exterioare uterului sub varsta de 34 de saptamani! Cand e mare poate determina hidrocefalie cu dilatarea ventriculilor care apasa pe tesutul cerebral din jur si il distruge cu complicatii grave ireversibile! Nu e cazul Mariei, hidrocefalia se diagnosticheaza si clinic ca de altfel si o hemoragie indeajuns de mare incat sa aiba consecinte ulterioare severe!
Apoi, ziceam ca fiecare prematur are o hemoragie mai mare sau mai mica! Ei bine asta nu inseamna ca acest lucru are si consecinte! Poate sa nu se intample nimic! Concluzionand, nu exista tratament, nu se pot preveni sechelele dar cei care au riscul acesta nu evolueaza asa bine cum a facut-o Maria!
Deci daca pentru o ecografie trebuie transportata la Cluj riscul acestuia (infectii si altele) e mai mare decat beneficiul pe care ilpoate aduce o eco acum!
Ramane ca atunci cand o sa ajungeti acasa in Bucuresti(?), lucru care ar trebui sa fie cam intr-o luna dupa cum merg lucrurile sa aveti deja aranjat unde sa mergeti pentru controlul oftalmologic si ecografie!
Pana atunci multa speranta in puterea lui Dumnezeu si trimiteti-i Mariei dragostea noastra!



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Sheanna, multumesc mult, explicatia este excelenta.
O sa aflam maine la consultul oftalmologic cum sta situatia si asa cum spui tu,pe Maria o incredintez lui Dumnezeu.
Ma uitam la ceilalti copilasi prematuri dar mai mari decat Maria la nastere si ii vedeam cum lupta cu cele 800 gr ale lor pt viata si imi spuneam ca daca Dumnezeu vrea, pune viata si sanatate si intr-un gram de om.
Multa sanatate esentelor voastre, sa cresteti mari si fara probleme!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

Va urez si eu cu intarziere un an nou bun, cu multa sanatate la esente si o dezvoltare cat mai buna, si fie ca toate grijile sa vi se risipeasca si sa fiti fericiti.

Foarte trista am fost sa citesc mesajul andruskai, aproape ca nu am cuvinte sa zic nimic. Mai ales ca ma simt in aceasi barca cu ea, Paul fiind nascut tot la aceasi greutate si la 26 de saptamani.
Am cautat in jurnalul nostru de spital cand a avut Paul primul control oftalmologic l-a avut la 32 de saptamani, adica dupa 6 saptamani de la nastere. Atunci ochii lui erau inca prematuri si nu se vedea nici o urma de retinopatie.
Imi amintesc ca doctorii mi-au spus atunci ca retinopatia atinge maximul in jurul la 34-36 de saptamani, si daca ajunge in stagiul 3 trebuie operat de urgenta.
Paul a fost urmarit din 2 in 2 saptamani, cand la 36 de saptamani, adica 10 saptamani de la nastere a dezvoltat ROP stage 2 zone 2. In saptamana urmatoarea a fost monitorizat iar si incepuse sa regreseze, ca acum sa nu mai aiba absolut nimic.
Insa daca ajungea ROP stage 3, atunci il operau imediat, o operatie usoara, cu laserul, pt ca doar asa retina ar fi fost salvata.
As vrea sa pot adauga si altceva, insa sunt uimita si indurerata, stiu ce este in sufletul unui parinte care a trecut prin atatea si mi se pare atat de greu sa poti accepta asa ceva, cand tocmai incoltzise o urma de speranta ca totul va fi bine.
andruska eu mi-as cauta un doctor bun dispus sa faca toate investigatiile posibile in cazul tau, e evident ca suferi de ceva pt ca pierzi sarcini asa de inaintate.
in timpul sarcinii eu am suferit de o forma severa de pre-eclampsie (depistata la 25 de saptamani) urmata de un embolism pulmonar, si sunt suspecta de boli de coagulare a sangelui, insa nu e nimic confirmat neiesind pozitiva la nimic. doctorii vor sa reiau tot panelul de boli de coagulare si imunitare.
ai putea sa incepi si tu o investigare, chiar daca poate nu iti mai doresti alti copii. bolile alea ascunse nu stii ce repercursiuni au pe mai departe.
andruska te admir ca esti asa de tare. sper sa gasesti puterea in tine sa lupti mai departe pt fetitza ta si sa existe vreun remediu undeva sa-si recapete vederea.
poate transplant de retina?

Anna, ce frumos e sa ai gemeni, desigur ca si foarte greu, dar din poze nu se vede decat partea frumoasa

try e frumos foc Adrian si ma bucur din suflet ca e bine cu anemia.

Despre noi, aproape ca nu-mi vine sa povestesc, suntem foarte bine, merge si vorbeste pe limba lui, e un guraliv. foarte dinamic. ma uit la el si nu pot cuprinde nici acum intreaga noastra experienta, pt ca nu cred ca mie mi s-a intamplat.
orice poveste cu prematuri asa de mici ma trimite inapoi in perioada noastra de inceput, toti imi spun sa pun in spate ce s-a intamplat, insa nu cred ca voi putea vreodata.
si ma doare sufletul ca sunt parinti care trec prin asa ceva.

Va pupam pe toti si va uram un an nou implinit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

andruscka am pus pe Andra pe listuta
Sheanna putem face si album de poze si tot ce vrem. si cu bb_degetar oricare dintre noi poate face modificarile pe care le doreste in lista.
pupice



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Felicity, ma bucur c-ai aparut, azi noapte, neavand somn, ma gandeam ca n-ai mai scris demult.
Si ce ma bucur ca va place Adrienutzu' meu. E un dulce si-un frumos care nu vrea sa doarma decat cu mami.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Ati inceput un nou capitol...azi avem 15 saptamani, 4700g, 56 cm si mananca 4 biberoane a cate 180 ml de lapte in decurs de 24 ore.Nu reusesc sa-i fac nici un program de masa: ba la 2 ore, ba la 3, se trezeste si noaptea pt 2 mese.Asta e! Ba bucur ca-i tot mai vesel, tine in mana o jucarie mica si ma recunoaste si-mi zambeste!
Fetelor la cate luni si-au scos bebeii vostri mesele de noapte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

try, unde e mai bine decat cu mami? rasfata-l cat poti ca merita din plin.
eu l-am leganat in brate un an de zile pe Paul sa adoarma (ma dureau toate oasele), abia acum adoarme singurel, dar cu mine in pat, se zbenguie si adoarme si apoi il pun in patutul lui si doarme pana dimineata.

aici e epidemie RSV, si stau cam incordata pana trec lunile astea de iarna. Paul primeste vaccinul, dar nu e 100% protejat.

pupam toate esentele

Papa, noi nu suntem in listutza:
Paul, 27 iunie 2005, 26 de saptamani, 740g, 33 cm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Felicity multumesc mult de tot.
De cate ori citesc mesajele de la voi, plang, pentru ca primesc incurajari de la voi dragele mele mamici sunteti adevarate prietene chiar daca ne cunoastem doar prin intermediul DC.Eu asa va consider pe voi.E prea mult? Nu, ca de asta avem prieteni sa ne ajute, sa ne incurajeze.
Si revin chiar daca ma repet ca Andra ar fi fost ok daca medicii ii faceau un control oftalmologic.
Off!
Din cate stiu eu nu se face (inca) transplant de retina.

Papa multumesc. Suntem si in listuta

Try Andra si acum doarme cu noi, nu vrea sa doarma singura, toata noaptea e cu manuta pe mine sau pe sotul meu, sa "vada" ca nu am plecat de langa ea, iar seara e un intreg show pana adoarme.
Il iubeste f.mult pe taticul ei (e valabila si viceversa) cred ca de asta il "protejeaza" pe tati pentru ca numai pe mine nu ma lasa sa dorm.
Dar nu-i nimic Andra sa fie sanatoasa ca de somn nu ma plang, macar de ar fi asta singura problema.

Pupici


http://photos.yahoo.com/ph/pompipetre/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

va anunt ca ne mutam aici: http://forum.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=82
:-)
mai las putin acest topik aici ca sa vada toata lumea ca ne-am tras casa noua:)



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Cred ca acum putem pune tasta de la tasta sa dezvoltam ceva articole gen Dezvoltatrea, Hrana, Diversificarea, Analize si bubite prematuricesti etc.




Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput