De ce barbatii maturi prefera fetele tinere

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

As vrea sa inchei toate polemicile pe tema asta ,printr-o frumoasa poveste de dragoste a unei persoane dragi mie.Am urmarit-o indeaproape si mi s-a demonstrat inca o data cat de important e sa lupti pentru iubirea ta.Pe la varsta de 16 ani ,facea prima vizita la stomatolog pentru a vedea daca se putea sa faca un implant ,ii lipsea un canin.A fost un simplu contact medic-pacient.Ea o copila venita cu parintii si el trecut de 40 de ani , divortat cu un baiat mai mic cu un an ca ea.Dupa ceva timp a urmat implantul , el purtandu-i o grija deosebita de-a lungul operatiei.Ea a fost impresionata de caracterul lui si el de frumusetea si gingasiei ei.S-a asternut tacerea pana in ziua cu admiterea , cand ea intrase pe locul fruntas la stomatologie si il suna sa-i dea vestea buna.Totul a inceput de la acel telefon.Ii despartea distanta , timpul limitat , parintii si o lume intreaga , care n-ar accepta o asemenea relatie.Si totusi au urmat intalniri pe ascuns si revederi furtunoase.A fost perioada cea mai fericita din viata ei , chiar daca n-a durat atat de mult.A fost tratata ca o regina , el fiind si primul , rasfatata mereu cu atentii si s-a simtit adorata asa cum ar trebuie fiecare femeie sa se simta.Ea a trebuit in schimb sa traiasca in minciuna ,pana la urma s-a aflat si relatia cu parintii a devenit tensionata.Constrans el a ales sa-i redea libertatea , intelegand ca viata ei abia incepe sau poate nu venise inca vremea lor.S-au despartit fara explicatii , ea cu lacrimi in ochii ,insa el decisese ca drumul lor se despartea.S-a prabusit o lume intreaga cu plecarea lui , insa cu mare greutatea invatat sa traiasca fara el.Timpul i-a vindecat ranile , dar cicatricile au ramas.Si dupa ce totul a parut ingropat , ii apare din nou in cale.De data asta ca profesor , predandu-i materia pe care doreste s-o imbratisese si ea intr-un viitor.Ce va decide soarta in privinta lor vom vedea.Ce am vrut defapt sa subliniez e ca nu conteaza cati ani ai si sacrificiile pe care le faci , in dragoste totul e permis.Sa fiti iubiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by denisabia
Constrans el a ales sa-i redea libertatea, intelegand ca viata ei abia incepe sau poate nu venise inca vremea lor. S-au despartit fara explicatii, ea cu lacrimi in ochii, insa el decisese ca drumul lor se despartea. S-a prabusit o lume intreaga cu plecarea lui, insa cu mare greutate a invatat sa traiasca fara el.

Frumos si trist, si...cam tarziu a inteles ca "nu venise vremea lor". Poate acum vor constata ca vremea lor atunci a fost. Sper sa fie fericiti.
Din pacate uneori trebuie sa frangem sufletul cuiva, ptr a-i reda libertatea.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina2000 spune:

Dragele mele nu va doriti sa traiti si nu traiti melodramatic. Realul de langa noi e singurul care da concretete faptelor si deciziilor noastre. Uitati cum vad eu poveste lor....ea era tanara, ca era el sau era altul era la fel...fata era deja pregatita mental..vroia medicina.... el era intruchiparea visului ei... medic.. era intelectual era mai in varsta era cu experienta era FASCINANT! I crea senzatia de putere si top. Aproape ca nu mai conteaza cum arata la acest nivel...e mirajul...
El in puterea varstei, rutinat, plictisit, dorinic de o NOUTATE ca era ea sau altcineva era la fel.
Ceasul rau pisica neagra a facut ca ei sa se intalneasca, locul, momentul, tiparul, hormonalul "LOL" totul era perfect...no si s-a produs.... ca a fost rau ca a fost bine (a fost o experineta de viata si trebuie privita ca atare nu ca o poveste de "corason")... eu nu comentez etica subiectului...asa a fost sa fie.
Ca "i-a redat libertatea" asta deja ma scoate din logica mea feminista...nu dragele mele nu i-a redat nici o libertatea... si-a redat LUI insusi libertatea pe care o avea innainte de a intalni "iubirea". Pentru ea a fost greu ca la acel moment nu intelegea...nu el i-a facut o favoare ci EA i-a facut LUi o favoare ca l-a acceptat langa ea cu toate defectele aferente varstei cu tot arsenalul manipulativ al barbatului matur, ea o fata tanara...(si acum astept rosiile ca prea feminista am fost azi, dar asa vad eu realitatea).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by irina2000
nu i-a redat nici o libertatea... si-a redat LUI insusi libertatea

Pe de o parte bine zici...desi...cum ramane cu iubirea de dragul careia te sacrifici ptr persoana iubita? La general vorbind.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

s-a gindit cam tirziu la "redatul libertatzii".
Cind rupi pe cineva de viata pe care a avut-o, ii oferi mai mult, si dupa aia il impingi inapoi la ce era initial, nu se prea numeste ca i-ai facut un bine.
Oricum ai lua-o.

Lucrurile astea - daca e prea tinara, daca nu cumva ii faci un rau, daca merita sa-i faci sufletul rpaf - le gindesti INAINTE, nu dupa ce e deja dependenta de tine.

Sigur, la virsta ei e mai frumos sa creada ca individul a facut un gest nobil.
Dar realitatea e ca nu a facut decit ce face orice mascul caruia nu-i pasa, sau care gindeste cu slitzul, nu cu creierul.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina2000 spune:

Elise, ai mare dreptate...dar ce poti sa faci....EL A ALES-O si EA a fost naiva si a cazut in cursa, dar asta e viata...nu poti spune daca e bine sau rau...cine stie pe cazuri particulare...putea fi si mai rau....sau mai bine....cine poate sti ce i-ar fi rezervat soarta fara EL - PRINTUL BROASCA (ca tare urati mai sunt barbatii batrani ! oricat s-ar fasona tot batran se cheama!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
dar asta e viata...nu poti spune daca e bine sau rau...cine stie pe cazuri particulare...putea fi si mai rau....sau mai bine....cine poate sti ce i-ar fi rezervat soarta fara EL - PRINTUL BROASCA



pai...dupa logica asta... mai bine sa ma calce mashina, ca poate altfel ma calca trenul....

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

irina2000 am si eu o nelamurire.Tu iubesti cu mintea sau cu sufletul?Rationalul nu ar trebui sa-si faca loc aici.Sa nu crezi tu ca toti cei trecuti de 40 si ceva de ani sufera de plictiseala si sunt prinsi in rutina.El era deja in top in mai toate privintele , asa exclud posibilitatea sa o fi ales-o pentru a retrai o a doua tinerete.Daca am avut o mare dragoste , inseamna ca am fost prosti ca i-am acceptat alaturi de noi?
Au fost pe aceeasi lungime de unda sufleteste.Nu mai exista notiunea de a iubi...si atat?Sunt oameni care desi abia ii cunosti se creeaza aceea legatura si care stiu sa se faca placuti si apreciati.Sigur ca cu cat inaintezi in varsta ,vorbesti si gandesti de la un alt nivel. Chiar daca nu arata fizic de 20 de ani , se completeaza pe alta parte.Din cate stiu exista o lege a compensatiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

irina2000(ca tare urati mai sunt barbatii batrani ! oricat s-ar fasona tot batran se cheama!)

ce te face sa crezi asta??
si sotul meu este mai mare cu 17 ani decat mine si vreau sa va spun ca nu il pot compara cu un PUsti de 20 de ...nu la-si compara nicodata cu nimeni..este unicat si un om deosebit,..
el are 40 de ani si eu 23 insa suntem fericiti si ne iubim mult
iubirea e mai presus de toatesi eu zic ca iubirea nare varsta
de ce a ales el o sotie tanara?pt ca ma dorit...pt ca ceia ce a vazut la mine ..nu putea gasi intr-o femeie mai in varsta..asta a fost raspunsul lui....
iubiti-va mult

POZE malaysia
malaysia2006


irinaEMILY2005.01.06
POZICI NOIEMILY sufletelul nostru poze
cine se trezeste de dimineata departe ajunge

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by irina2000
ca tare urati mai sunt barbatii batrani


Ups sa nu uitam ca toti imbatranim si tot acolo ajungem...sa fim niste oameni urati?!

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput