Alocatie neridicata si indemnizatia de nastere!

Alocatie neridicata si indemnizatia de nastere! | Autor: matildasep

Link direct la acest mesaj

Fetita mea are 1 an si 9 luni, pe 11 ianuarie, si nu am putut lua alocatia si indemnizatia de nastere care era de 1 860 000 lei vechi, pt ca postasul a venit la adresa din buletin, adica unde am stat inainte la mama mea, eu locuind la alta adresa din perioada sarcinii, si fiind in spital la nastere, sotul a fost la primarie pt. dosar, dar nu au acceptat adresa actuala , ci pe cea trecuta in buletin, mentionez ca nu am viza cu adresa noua.
Asa ca pt. indemnizatia de nastere ni s-a spus sa asteptam, iar daca o fi venit, pe adresa din buletin, nu stiu, deoarece nu am fost anuntata la timp. La fel s-a intamplat si cu alocatia.
Cautand pe DC, am inteles ca pt. alocatie trebuie sa ma duc in STr. Parintele Galeriu,(date scrise prin 2005), dar pt. indemnizatia de nastere, mai am vreo sansa sa o primesc? si unde sa ma duc ?
Stie cineva sa-mi raspunda?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns matildasep spune:

Multumesc anticipat!
Si sa-mi fie mai usor, am inteles ca se poate vira suma de bani direct in cont, pt. asta trebuie sa ma duc in acelasi loc, conteaza iarasi adresa actuala sau tot pe cea veche o vor folosi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matildasep spune:

Nu ma poate ajuta nimeni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

buna,

intr-adevar ptr alocatie tb sa mergi in str parintele galeriu nr 6 parca (din Mosilor se intra, cauta pe o harta). ptr alocatie iti trebuie certificatul de nastere, buletinul tau si extras de cont. in rest ei te au in calculator si pot vedea ce s-a virat si ce nu. ai sansa sa primesti, iti vireaza retoactiv, la mine a fost perioada de 2 ani!

iar ptr indemnizatie de nastere se merge la primarie; te sfatuiesc sa te duci sa intrebi si la posta de care apartineati la adresa veche sa intrebi pe cineva, ei pot sa te indrume.

succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matildasep spune:

Multumesc mult pt. raspuns, mai intai trebuie sa trec pe la politie sa-mi schimb adresa, sa nu mai am iar vreo pb., si apoi am sa ma duc unde ai zis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matildasep spune:

In caz ca interesaeaza pe cineva:
In primul rand imi cer scuze pt. ca am pus problema si pt. indemnizatia de nastere, care a fost luata de sotul meu in prima luna de la nastere, si uita-se ca a luat-o.
In al doilea rand, am depus actele, adica copia dupa buletin, copie dupa contul din banca , B.C.R., si copia certificatului de nastere si urmeaza sa primesc toti banii , plus restanta (asta nu inteleg ), peste 2 luni.
Iar, sediul din Str. Parintele Galeriu 6, s-a mutat in STr. Hambarului nr.6 sector 2, tel/fax 021/250.90.20; 021/250.90.21; 021/250.90.22

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geta_rd spune:

matildasep - multumesc pt mesajul postat si pt numerele de telefon ....Aveam o mare nelamurire in legatura cu indemnizatia copil. Nu am primit-o de 3 luni si am reusit in felul acesta, sa i-au legatura cu cei din strada Hambarului.
Apropo, pt cine e intresat, programul de lucru cu publicul: luni si miercuri intre orele 9-15.

Mergi la inceput