PROBLEME PISICESTI (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

quote:
anyella, ce sa zic... am pus vreo 2-3, da'... or fi fost expirate . azi-noapte se fugareau in jurul lui, de ziceam ca nu mai apuca dimineata. asa ca am decis - in weekend il dau jos. pe brad, adik!

sa vad si eu, la despodobire ei ce-or sa linga?

referitor la combinatia exploziva pisic-pisica... mmmmmhhhhmmmm, fuga la operatie, sau macar pastilute - eu am servit-o pe don'shoara de la serviciu, 4 zile, SPER sa nu fie prea tirziu... si sa ne intrebam reciproc de site-uri de adoptii pets




la mine a functionat!!! odorizante ieftine de masina agatate in brad si in jurul lui din cele de camera cu lamiie...pazesc "grasuna" ca pe ochii din cap pin ajung cu ea la sterilizat,oricum ea nu iese afara din casa si motanul meu necastrat(ideile iubitului meu sot) nu o baga in seama si nici nu prea sta pe acasa decit noaptea si atunci sint separati,o sa imi fac timp neaparat sa rezolv problema!

aniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

ma primiti si pe mine?
sunt mamica lui Tzutzu (turkish angora black 3,8 ani) si Bamboocha - Bambu pt.familie (mix de birmanez si tomberonez 1,6 ani), acesta din urma mare iubitor de brad sintetic, bilutze facute din staniol si "salata" din trifoi din ghiveciul lu' mama, bineinteles.

cristina d.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_e spune:

bun venit pentru Tzutzu, Bambu si mamica lor .
daaaa, jumulit bilutze si pascut flori, cunoastem...

anyella, rezolvat prin abandon cu bradul (l-am demontat). insa am avut coji de portocale si am experimentat un pic cu ele prin casa. si DA! rezultate incurajatoare! sau descurajatoare, ma rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

buna,

hop si eu!
avem un motanel de 8 luni, Finn. e tare scumpic si prietenos, dar am si doua probleme cu el.

1. musca. mai in joaca, mai in serios, dar musca mereu. am avut si la parintii mei motan, dar nu aveam problema asta.

2. nu asculta. motanul parintilor stia ca nu-i voie pe masa etc. pe el nu-l pot lasa singur nici 10 secunde intr-o camera unde este mancare.

ce ziceti, sunt remedii??


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_e spune:

bun venit Adinei si nazdravanului Finn

primul nostru motan are si el obiceiul sa muste, asta pentru ca atunci cind era mic sotul meu asa se juca cu el. bun, numai ca acum motanul nu mai e mic si chiar doare cind ne musca . dar il musca pe EL, ca eu nu l-am lasat. am aplicat metoda de mai jos, si acu' motanul stie - "pe tati il musc, ca e bleg. pe mami nu am voie "

al vostru mitz ar putea sa se dezvete, zic eu. acum e in perioada "adolescentei" si profita la maxim de tot de-l lasati sa faca, insa daca incercati un set de reguli ferme eu cred ca ajuta. si anume: daca va jucati si musca, in acel moment joaca se intrerupe, dat un scurt bobirnac peste nasuc (nu doare dar nu le place) si apoi il ignorati total. e o legatura directa intre cauza si efect, nu dureaza nici citeva secunde totul, si repetat cu consecventa va intelege ca "daca eu musc, mami nu ma mai alinta/nu se mai joaca cu mine".

cu datul iama in mincare... hmm, mai dificil, pentru ca daca nu sinteti acolo exact cind se urca, nu puteti sa aplicati instataneu ceva de genul asta. ati putea incerca atunci cind e cu voi in preajma - cum se urca, cum un bobirnac scurt. eventual stropit cu un pic de apa rece pe botic. nu certat, nu nimic. ignorat total vreo 10 minute. dar repet, sa fie o legatura clara intre ce face el si ce pateste. ca degeaba, sa zicem, reveniti in bucatarie, vedeti tarasania si incepeti sa-l certati. deja a uitat ce-a facut si nu pricepe ce aveti cu el.

e dificil, stiu... dar din experieta personala rezultate, macar partiale, vor fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Trin spune:

Fetelor,

de unde pot sa iau iarba pentru pisic. Vrea si el un pic de verzatura. As prefera sa cumpar gata crescuta.

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_e spune:

Ultima data am gasit griu gata crescut in piata Amzei. Dar ma gindesc ca or fi si prin alte piete mai mari. Daca nu, cel la cutiuta (pet-Animax, Cora, cred ca si alte supermarketuri cu raion de pets). Creste in citeva zile, nu e teribil de des dar merge "de pofta".

Succes la cautari si spor la rontait lu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Dane_e, multumesc mult pentru raspuns!

Am inceput deja sa pun in practica, numai ca am impresia ca Fin crede de multe ori ca asta e o joaca noua. Eu ii dau bobarnac, el se uita intrebator la mine, dupa care incearca sa dea cu labuta inapoi, sa se joace...
vom vedea rezultatele...
l-am si castrat saracutul acum doua zile, ca incepuse sa "imprumute" jucariile din plus ale fiica-mii si ma cam dezgusta treaba. in ziua cand l-am castrat era asas de bleg... abia seara a inceput sa-si revina, mai mergea ametit si ce credeti? iar si-a luat un animalut din ala si ... sper sa uite totusi.

inca o data multunesc!



Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_e spune:

sper ca intre timp s-a mai rezolvat problema cu Finn...

ai mei, desi castrati, mai miauna uneori noaptea asaaaa... duios... din fericire se opresc la atit

fetelor, ai vostri felini ce preferinte culinare au? ma refer mai ales la "delicatese". azi dimineata, ca dealtfel de fiecare data cind are ocazia, una din bestii rodea de zor cartofi fierti. asta dupa ce i-a cerut cu insistenta!! face asta si cu multe alte legume. si nu se poate zice ca moare de foame altfel .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Trin spune:

quote:
Originally posted by dana_e
azi dimineata, ca dealtfel de fiecare data cind are ocazia, una din bestii rodea de zor cartofi fierti. asta dupa ce i-a cerut cu insistenta!! face asta si cu multe alte legume. si nu se poate zice ca moare de foame altfel .



Poate vrea iarba? Ai incercat?
Eu am cumparat o caserola cu seminte de iarba pu pisici si tare-i mai place s-o "pasca".

Mergi la inceput