Divortul si viata crestina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kasemada spune:


De recasatorie dupa un divort nu am auzit mai nimica. Ce am citit ca ar fi f grav e recasatoria unui vaduv (sau vaduve), mai ales daca vaduva e (fosta) preoteasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Pentru a dezbate un subiect ca asta iti trebuie mult timp pentru ca se pot spune multe.

In primul rand, ceea ce oamenii trec cu vederea sau nu stiu sau dau mai putina importanta este faptul ca nunta este una dintre cele 7 Taine.

Adica, Taina prin care un barbat si o femeie, se invoiesc de comun acord sa traiasca impreuna toata viata, pentru a se ajuta reciproc, a naste si a creste copii.


Taina nuntii a fost a primit insemnatatea cuvenita de catre Domnul Iisus Hristos, dar Dumnezeu a randuit-o chiar de la intemeierea lumii, daruind o dubla vietuire primului om: "Nu este bine sa fie omul singur, sa-i facem ajutor asemenea lui" (Fac., 2, 18). Si i-a facut omului femeie din oasele si carnea lui (Fac., 2, 21-24). Dupa chipul si asemanarea Sa facandu-i barbat si femeie, Dumnezeu i-a binecuvantat zicandu-le: "Cresteti si va inmultiti" (Fac., 1, 27-28).

La noi ortodocsii, Taina casatoriei se mai numeste si "cununie".

Apoi, starea de stricaciune a oamenilor, prin pacatul originar, a degradat cununia Asa ca, in Vechiul Testament se pierduse insemnatatea data de Dumnezeu. (E mai mult ed zis aici.)


Venind Hristos a indreptat si spunea celor ce il ascultau: "S-a zis iarasi (celor din vechime): cine va lasa pe femeia sa, sa-i dea carte de despartire. Dar Eu va spun ca oricine isi va lasa femeia, afara de cuvant de desfranare, o face sa savarseasca adulter si cine va lua pe cea lasata savarseste adulter" (Matei, 5, 31-32).

Altadata, fariseii au venit la Iisus ca sa-L ispiteasca si I-au zis: "Se cuvine, oare, omului sa-si lase femeia pentru orice pricina? Raspunzand, El a zis: N-ati citit ca Cel ce i-a facut de la inceput, i-a facut barbat si femeie? Si a zis: Pentru aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa si se va insoti cu femeia sa si vor fi amandoi un trup. Asa incat nu mai sunt doi, ci unul. Deci ce a unit Dumnezeu omul sa nu desparta. Si i-au zis Lui: Pentru ce, dar, Moise a poruncit sa-i dea femeii carte de despartire si sa o lase ? El le-a zis: Din pricina invartosarii inimii voastre... dar dintru inceput nu a fost asa. Eu insa zic voua ca oricine va lasa pe femeia sa, in afara de vina de desfranare, si va lua alta, savarseste adulter si cine s-a insurat cu cea lasata, savarseste adulter" (Matei, 19, 3-9). Astfel, prin Hristos casatoria este ridicata pe o treapta superioara: El face din ea Taina.


Casatoria este considerata Taina Mare.
Despre casatorie ni se arata, totusi, ca in ea este ceva tainic, ascuns vederii si priceperii noastre, si anume: unirea, prin puterea lui Dumnezeu, a celor doi soti, in asa fel incat nu mai sunt doi, ci unul singur; prin aceasta ni s-a spus indeajuns. Dar Sfanta Scriptura ne spune chiar si direct ca unitatea rezultata din impreunarea celor doi soti in casatorie e Taina si inca "Taina mare" asemuita fiind cu unirea dintre Hristos si Biserica.

Hristos insusi S-a numit pe Sine "Mire", iar Biserica Sa este reprezentata ca o mireasa de catre apostol.

Domnul nostru Iisus Hristos a aratat ca aproba si binecuvanteaza casatoria prin prezenta Sa la nunta din Cana Galileii, impreuna cu Maica Sa si ucenicii Sai, facand cu acest prilej si prima minune, prin prefacerea apei in vin. Apoi, prin sfantul Pavel zice: "Cinstita sa fie nunta intru toate si patul neintinat. Iar pe desfranati ii va judeca Dumnezeu".
Betiile si jocurile care atrag pedeapsa lui Dumnezeu n-au ce cauta cu acest prilej. In cazul cand moare unul din soti, celalalt este liber sa se casatoreasca, nefiind nici un pacat, dar cine traieste necununat (nebinecuvantat de Biserica) traieste in desfranare (I Cor., 6, 16- 20). Barbatii trebuie sa-si iubeasca sotiile lor cum isi iubeste Hristos Biserica, iar sotiile sa se teama de sotii lor si sa le fie supuse ca Domnului Hristos.

Desi nu se vorbeste nicaieri de un ceremonial special pentru savarsirea acestei Taine, totusi, deoarece este o Taina, trebuie sa aiba un ritual al ei, asa cum de altfel are fiecare Taina. Ritualul - in centrul caruia e formula "Cununa-se robul lui Dumnezeu..." - constituie partea externa, vazuta a Tainei casatoriei, partea necesara in savarsirea oricarei Taine, in ceremonialul Tainei casatoriei au fost randuite de Biserica diferite acte simbolice (incununarea, schimbarea inelelor, gustarea de vin, ocolirea mesei s.a.), care isi au rostul si importanta lor, alaturi de binecuvantarea lui Dumnezeu pentru intemeierea unei familii. Astfel, incununarea simbolizeaza cununa virtutilor pe care mirii trebuie sa o aiba in viata; legarea - unirea celor doi miri intr-un singur trup; schimbarea inelelor - credinta si dragostea reciproca intre soti, care trebuie sa fie fara sfarsit ca si inelul; gustarea de vin - convietuirea mirilor in armonie intre ei, si la bine si la rau.



Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BOCANILA spune:

"...oricine isi va lasa sotia dintr-un alt motiv decat curvie ii da ocazia sa comita adulter". Cel care se desparte de sotie dintr-un alt motiv decat adulterul, nu are dreptul de a se racasatori, ba mai mult, ii da acesteia ocazia de a comite adulter, pentru ca nici ea nu are dreptul de a se recasatori. Daca curvia nu a fost motivul divortului, nici o parte nu are dreptul de a se recasatori. Ea ramane tot sotia lui.

Insa, exista o exceptie in amandoua versetele: "dintr-un alt motiv decat curvia" (cu alte cuvinte: "in afara de pricina de curvie"). Curvia se refera la relatii sexuale extraconjugale, deci cu altcineva decat sotul sau sotia. Aceasta include, deci, homosexualitatea si bestialitatea (Leviticul 18.23). Curvia este singurul motiv acceptat de Dumnezeu pentru divort si recasatorire. Daca adulterul nu este motivul divortului, nici unul dintre soti nu se pot recasatori fara sa comita adulter (Matei 5.32; 1 Cor 7.11). Dupa Matei 5.32, nu este acceptabil sa te desparti fara motiv de curvie si sa astepti recasatoria celuilalt. Curvia trebuie sa fie motivul de divort. Daca curvia nu a fost comisa de nici o parte, amandoi trebuie sa ramana necasatoriti sau sa se impace (1 Corinteni 7.11).

Sau in caz de deses a unuia dintre sot este permisa recasatoria.

poze cu familia mea
Iubiti-va unii pe altii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frunzaverde2 spune:

quote:
Originally posted by BOCANILA

"..Daca curvia nu a fost comisa de nici o parte, amandoi trebuie sa ramana necasatoriti sau sa se impace (1 Corinteni 7.11).


Asta e valabil numai pentru cei care au facut cununie religioasa (cu binecuvintare de la Dzeu deci) sau si pentru cei care au fost "casatoriti" doar civil (ingaduit de Dzeu)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Adica daca sotia este batuta, jignita, calcata in picioare de un sot betiv si grosolan - dar nu curvar! - nu poate divorta ???
Eu personal sunt adepta unei religii mai ...interpretate si de aceea mi se pare ca judecati cam aspru si fara sa va puneti in pielea celuilalt.
Sa nu uitam ca, desi Iisus a fost primul care a pus femeia din punct de vedere social si uman pe aceeasi treapta cu barbatul (cunoasteti celebra expresie populara: "un om si o femeie" , nu e intamplatoare!) totusi timpurile erau destul de retrograde. Femeia nu avea absolut nici un drept si probabil ca aceasta mica portita de iesire ("curvia") a facut fericite pe multe.
Asa ca, dupa opinia mea, asa cum o casatorie trebuie sa fie liber consimtita de ambii parteneri, de ce divortul nu se poate desfasura la fel?!
Intr-adevar, nu trebuie sa facem un sport sau sa minimalizam unirea religioasa, dar dupa cum biserica actuala accepta calendarul, de pilda, ca metoda anticonceptionala - stiu ca imi veti riposta, dar in esenta se poate spune ca refuzi darul lui Dumnezeu de a face copii - sau mai nou chiar anticonceptionalele, de ce sa nu acceptam ca oricine are dreptul la o greseala si la un alt drum in viata, binecuvantat de biserica si Dumnezeu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Nu Goldi, asa cum spune si Bocanila, incalcarea poruncii a saptea, curvia este singurul motiv ptr care un om este indreptatit sa divorteze. Si chiar si atunci daca se considera ca se poate uita pacatul, e ok sa se continue casatoria.
E drept ca daca nu mai ai ce continua, si ca situatia este atat de tragica cum o prezinti, nu e nimeni obligat sa convientuiasca, dar sfatul e sa ramana necasatorit/a.
Mihiasiro nu are importanta felul de casatorie (doar civila sau si religioasa) un divort e un divort, adica este vorba despre o persoana care si-a legat viata de cineva.
Kasemada, tocmai ca un vaduv sau o vaduva (situatia unei preotese nu o cunosc) are voie sa-si refaca viata.
Marilena12, a doua sau a treia casatorie oficializata in biserica nu are nici un fundament biblic (fara cele 2 motive mentionate).
Oricum atunci cand am creat subiectul doream a primi cateva pareri proprii, nu tocmai religioase si cu baza in Biblie, ptr ca acelea le stiu si eu, si sunt de acord cu ele.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capricoarna spune:


Cunosc personal un preot ortodox care este recasatorit, si asta nu il impiedica sa oficieze in continuare Sfanta Liturghie. Exista si copii din ambele casatorii, si nu par a fi probleme. Au fost niste ritualuri de strabatut, dar s-a facut.
Simona


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BOCANILA spune:

Bine ai zis,un preot ortodox'!!

poze cu familia mea
Iubiti-va unii pe altii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Cu alte cuvinte in fata lui Dumnezeu eu nu sunt casatorita? Sotul meu e divortat, noi ne-am casatorit in Biserica. EU am insistat sa-i spuna preotului ca e a 2-a casatorie si sa intrebe ce e de facut. Ma cam macina problema asta. Parca ce a spus MAny Hope, e mai pe sufletul meu. Cam asa ash vedea si eu lucrurile.

Bee
si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Deobicei dupa intreruperea unei casatorii, mai ales daca a fost oficiata si slujba religioasa, se tine un canon cu post si la sfarsitul lui preotul vine si dupa spovedanie iti citeste de dezlegare de cununia anterioara.

Exista in Sf. Liturghie rugaciune speciala pentru asa ceva.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput