Nasterea cu forcepsul

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danabanana spune:

si fetita mea s-a nascut prin aplicare de forceps dupa doua incercari nereusite de vacuum.este super ok.are 5 luni jumate acum.semne nu a avut pe caput decat de la vacuum si ala i-a trecut in 2 zile.forcepsul se foloseste cand viata copilului e in pericol sau din cauza unei pozitii mai ciudate a bebelusului.dupa 16 ore de travaliu ...ma bucur ca s-a terminat cu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miram spune:

Dana ai fi preferat o cezariana in de forceps?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

daca voua vi se pare normal sa traga de capul unui bebe fraged cu un cleste riscand sa-i faca rau,doar pentru porcaria asta cu "naturalul"atunci...

Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

ce povesti traumatizante! ma felicit de cate ori citesc asa ceva ca am optat pt cezariana!
in Ro nasterea naturala parca este ruleta ruseasca

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

"Daca abatoarele ar avea pereti de sticla, am fi cu totii vegetarieni." Linda si Paul McCartney

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miram spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

daca voua vi se pare normal sa traga de capul unui bebe fraged cu un cleste riscand sa-i faca rau,doar pentru porcaria asta cu "naturalul"atunci...

Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009



Nu cred in nasterea naturala cu orice pret! nu ma intelegeti gresit. Eu pur si simplu intrebam pe cineva care s-a confruntat cu o situatie de genul asta.
PS
Te intreb si pe tine Madalina crezi ca Danabanana e vinovata ca nu a optat pt cezariana electiva pt ca banuiesc ca in timpul travaliului cei care iau deciziiile sunt medicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu nu cred in faptul ca doctorul e D-zeu.E un om doctorul supus greselilor si care nu are dreptul sa impuna nimic ci sa ajute.Daca e bine ca cezariana sa fie facuta e ok.Eu am stiut ce am vrut de la inceput nu am lasat nimic la voia intamplarii ca asta e natura.un joc al intamplarii.

Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns h_3llena spune:

Buna mamici, vroiam sa va intreb si eu ceva. Credeti ca un doctor isi poate da seama in timpul travaliului dk mamik va putea duce nasterea la bun sfarsit cu bine sau dk va fi nevoie de vacuum/forceps? Eu as vrea sa nasc natural dar sunt mult mai anti-forceps decat anti-cezariana.... adk prefer sa sufar eu si ma recuperez mai greu decat sa aiba bebe complicatii de la o nastere naturala cu aplicatie de forceps... Daca se ajunge sa se puna problema de forceps nu se mai poate sa se puna problema de cezariana?


Elena burtica de 29+ cu... fata... baiat... fata... baiat... uff... nici noi nu mai stim...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

H_3llena doctorii cu care am nascut eu au incercat sa il scoata pe baietelul meu cu forcepsul si apoi vacuumul, dar el era complet blocat si nu s-a putut. Atunci mi-au facut cezariana, dar a fost nevoie sa il extraga din burta tot cu forcepsul pt ca i se blocase capul in bazin. Deci se poate face cezariana dupa ce se incearca scoaterea copilului cu forcepsul.

Baietelul este foarte bine, a avut cam o saptamana niste vanatai la niveleul tamplelor dar alte urmari directe ale aplicarii forcepsului nu au fost.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getik1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

daca voua vi se pare normal sa traga de capul unui bebe fraged cu un cleste riscand sa-i faca rau,doar pentru porcaria asta cu "naturalul"atunci...

Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009



aici sunt perfect de acord cu tine cu micuti si nasterea naturala. am o fetita de 7 luni.cand eram gravida eram disoerata de chestia cu naturalu sanasc dar la 7 luni toate planurile mi sau dat peste cap dc???
pt ca am uter malformat si fata nu putea sa se intoarca si daca nasteam normal faceam ruptura uterin aasa ca a trebuit sa accept ca cea mai buna solutie la mine este cezariana si am facuto.
dar revenind la subiect cunosc pe cineva care este de seama cu mine 26 ani si care la nastere a fost scoasa cu forcepsu. pana aici toate bune si frumoase nik de zis dar la 7 luni acel copil nu statea in fund era din cauza coloanei varzaaaaa. iau trebuit anide zile sa isi revina in ghips si alte chesti de pozitionat. si acum dc sa intamplat asta din cauza forcepsului pt ca la mastere cand a tras de ea ia facut o mica intinderes au ceva in genul asta la coloana.
concluzia mea fara forcepss ca sa nu ne mutilam ingerasii

getik si mika mea minune ariana-ioana 29.12.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

sunt foarte curioasa de un lucru si rog insistent toate mamicile de pe teritoriul Romaniei daca in anul 2010-2011 sa ne spuna daca a mai nascut cineva ajutata de acest aparat numit forcepsul.

Mergi la inceput