Nasterea cu forcepsul

Nasterea cu forcepsul | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Informatie pentru voi burtici :)
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1049





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
NOU:www.supereva.ro

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mischaela spune:

:)

Ar trebui citit linkul acesta.
Eu una am descoperit ce inseamna FORCEPSUL pe pielea mea. ... si inca de 2 ori in jumatate de ora.
Si asta pentru ca nu am mai avut putere sa imping desi doctorul Botezatu din Galati mi-a spus ca o sa nasc normal fara nici o problema. Initial solicitasem cezariana si am fost trimisa la plimbare, dupa o sarcina cu toate problemele din lume (si eu si copilul). Asa ca s-au folosit de forceps. Daca doare? Acum, dupa 2 luni, mi se pare ca sarcina a fost mult mai cumplita decat nasterea, dar in momentul ala.... . Si dupa extractie au cusut cam vreo ora la mine. Mai multe griji mi-am facut pentru fetita, care s-a nascut traumatizata rau, si a fost nevoie de destule zile ca sa iasa de la salonul copiilor cu probleme. Acum a ramas doar cu pata pe frunte.

Iar despre doctorul BOTEZATU am auzit ca totusi vine la nasteri. Dar e bine sa va asigurati mai inainte... sau sa nasteti la anumite ore ca sa-l prindeti in timpul programului. La mine nu a venit. A venit in schimb seful de sectie de acasa la miezul noptii ... cam atat de grava era problema.
Partea buna la toata experienta asta este ca dupa ce am nascut, tot personalul spitalului s-a purtat extraordinar de bine cu mine... normal din compasiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Doar cand vad schema extractiei cu forcepsul, simt ca ma apuca groaza.
Pare ingrozitor, mai ales ca zona capului este una tare sensibila la nou-nascut.

Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiantudor spune:

Mi-a atras atentia articolul de mai jos
"Ce efecte are forcepsul?
Forcepsul poate lasa urme datorita presiunii sau vanatai pe fiecare parte a capusorului copilului - dar aceste urme nu prezinta pericol si vor dispare in cateva zile."
Cat se poate de fals.
Nepotul meu a fost scos cu forcepsul acum 9 ani de zile.
Cand l-am vazut prima data, nu mi-a venit sa cred ca asa arata un copil. Parca era un mic extraterestru. I-a fost afectata partea dreapta a craniului. La 4 ani i-a pus ochelari pentru ca nu mai vedea bine cu ochiul drept. Acum la 9 ani nu mai vede bine nici cu stangul. De la varsta de 5 ani are o data la 3 zile migrene urmate de varsaturi. I-au facut tomografii peste tot. I s-a spus ca a fost afectat creierul la nastere pentru ca a fost scos cu forcepsul si ca va trai cu aceste migrene toata viata. Nu exista tratament pentru el. Urechea dreapta nu isi va reveni nicodata. Este cu mult mai marec decat urechea stanga pentru ca a tras de ea cu forcespul.
Trebuia sa i se faca cezariana numai ca doctora a considerat ca nu este necesar.Mama avea probleme cu rinichii si a cerut cu insistenta cezariana. Dar a fost refuzata. Au recurs la forceps in timpul nasterii pentru ca mama a facut blocaj renal pe masa de nasteri.
De ce oare cand trebuie sa se faca cezariana nu se face?
Si cand nu trebuie, se face la cerere, fara nici un motiv medical sanatos?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_al_jaafari spune:

eu stiu un caz in care copilul a ramas surd din cauza asta.

PRIVILEGE 13+ Mara/Matei
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

si fratele sotului meu a suferit la nasterea cu forcepsul, astfel incat nu mai putea sa isi tina capul in sus, iar la un an de zile a si murit chinuit..cel ce a operat-o pe soacra mea e binecunoscutul medic dragomir de azi..atunci era rezident si nu s-a catadicsit sa cheme un medic, crezand ca se descurca...si-a cerut scuze, fiind si cunostinte, dar la ce folos..



Nunta noastra - 2 iulie 2005;Luna de miere;Finutza Alexandra Ioana;Tunisia(2006);Revelion 06/07

Incercari bebik

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clopo spune:

buna burtici,

din pacate si eu stiu pe pielea mea cum e nasterea cu forcepsul! desi insarcinata am ramas totusi micutza in bazin, iar de la ultima echografie am vazut ca puiul meu era marisor...desi am solicitat cezariana, toata lumea mi-a sarit in cap, in frunte cu doctorul, care mi-au spus ca sunt mofturi, ca pt. durere exista anestezia epidurala, etc; asa ca am ales sa nasc pe cale naturala, pt. ca dr. Mendez de la Spitalui Universitar nici n-a vrut sa auda de cezariana; am facut anestezia epidurala, care a avut efect ...4ore de la administrare, si tocmai cand bb iesea s-a dus efectul; pur si simplu urlam ii imploram sa imi faca cezariana in al 12-lea ceas, dar era deja prea tarziu; am nascut ca in secolul 18, asistentele aruncau cu apa pe mine pt. ca lesinam si imi perdeam cunostinta; intr-un final, au luat bisturiul, m-au taiat pe toate partile si au scos copilui cu forcepsul; din fericire a dat D-zeu. si bb n-a avut decat cateva zgarieturi, dar ca orice copil nascut cu forcepsul a refuzat sanul; acum e bine are 10 luni si e un scum, dar n-am sa uit niciodata ca bb putea sa pateasca ce e mai rau din cauza unor medici! ce au spus ei la final ? " vai doamna, ati nascut un bait de 4 Kg" saracuta"....No comment

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Eu am doua nasteri la activ... ambele cu forcepsul. La fel si eu sunt mica in bazin iar copiii au fost destul de maricei.
Stiu ca e nevoie de foarte multa experienta pentru un doctor sa manuiasca forcepsul corect. Eu am avut norocul sa dau peste un medic extraordinar care m-a ajutat sa nasc in cinci minute fara sa puna viata copilului in pericol.

Tina, mami de Patrick si Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ildikodrujit spune:

Stiu si eu ce inseamna sa nasti cu forcepsul. Bebe are si acum, la 7 luni, urme de la forceps pe frunte. Ca urmare a folosirii forcepsului a facut o hemoragie cerebrala de gradul 4, care ca urmare a dat hidrocefalia. Frumos, nu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Si eu cunosc un caz in care bb a fost nascut cu forcepsul si nu a suferit nimic. Nici o vanataie, zgarietura. Mai depinde si de indemanarea medicului.
Ah, si a fost pus imediat la san de a supt.
Sunt multe cazuri fericite cand bbii sunt ajutati sa iasa afara cu forcepsul si nu au patit nimic. Dar absolut nimic.
Asa ca nu va panicati. Vedeti latura cea frumoasa si aceea ca bb poate fi salvat.
Numai bine.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Clopo, sunt curioasa. Ce ai vrut sa spui cu "dar ca orice copil nascut cu forcepsul a refuzat sanul"? Eu una nu vad legatura... Imi explici te rog?
Si Matei a fost nascut cu forcepsul, dar aplicatia a facut-o un dr cu f buna experienta in acest sens. M a avut a avut o fractura de clavicula si cateva vanatai la frunte, dar recuperarea sa a durat mai putin de o luna. Si inca ceva: a mancat la san de a rupt randurile.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si 24s cu baby-boy2

Forum despre Flori Presate (3)

Mergi la inceput