Televiziunea- periculoasa sau nu pt. copiii?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ginutza2002 spune:

quote:
Originally posted by pisigri

televiziunea ne timpeste si pe noi, cei mari, daramite pe copii.

sora mea (cu 7 ani mai mica, nascuta in 88) a fost crescuta si educata ca si mine de ai nostri parinti; pt ca eu am beneficiat de regimul comunist in care nu aveai ce vedea la tv si nu aveam nici computer (ma rog, aveam un hc nush cit), mi-a placut si imi place foarte mult sa citesc; sora-mea n-are nici o treaba la capitolul asta, citeste doar ce-i mai trebuie pt la scoala (din fericire macar nu apeleaza la rezumatele de pe net), si cite o carte pe care i-o recomanda vreun amic/amica mai...influent(a) in grupul ei de prieteni. observ insa ca si eu am inceput sa-mi "gasesc de lucru" tot mai mult la computer, si citesc din ce in ce mai putin...am pastrat totusi obiceiul de a nu adormi inainte de a citi citeva pagini.



cata dreptate poti sa ai!
felicitari pt obiceiul frumos pe care il ai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Exista un studiu extrem de documentat, publicat in 2 volume deocamdata- Efectele TV asupra mintii umane, de Virgil Gheorghe.

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Bullshit e daunator! Orice exces strica bineinteles. Sunt de parerea exprimata de punctul 1 in sondajul tau. Atata vreme cat copilul nu sta doar cu ochii in tivi si parintii aleg cu grija la ce emisiuni se uita copilul si pentru cat timp (sa nu fie in defavoarea temelor, cititului si sportului) nu are ce strica. Nici numa' la televizor, nici interzis. Extremele nu's bune.
Al meu se uita la tivi de vreo doua ori pe saptamana, cate o ora. Ca facem impreuna alte activitati mai interesante, nu ca ii pun eu interdictie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

La subiectul asta ma bag si eu
Pana mai fac una alta prin casa o las pe Maya in sufragerie si las televizorul pe desene animate.Am observat ca atunci cand incepe Tom si Jerry e foarte atenta.Dar distanta dintre televizor si locul unde sta ea e destul de maricel.
Asa ca si eu intreb oare e bine ca o las la tv sau nu???
Mentionez ca fetitza mea are doar 8 luni???
Si pentru mine este o mare dilema treaba cu tv-ul.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre
http://community.webshots.com/user/gonghy
Poze cu noi
Laura si bebe Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

De acord cu pisigri!!! As desfiinta posturile astea nebune de desene animate care pur si simplu ii transforma pe copii. Dar as fi prea radicala, nu? Pur si simplu pot sa le scot din memoria televizorului, nu? Hm, greu, domnule!!! Da, cred ca televiziunea influenteaza mai mult negativ copiii..... sa fim seriosi, daca ii dai telecomanda copilului, cine crede ca se va uita pe Discovery, sau National Geographics? (sau cum s-o scrie....)


YLARI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Total de acord cu indrumarea copiilor in a viziona anumite programe!dar ,din proprie experientza,asta se intimpla pina la o anumita virsta!Tot pina la o anumita virsta potzi introduce in memoria Tv-ului si anumite programe!

Dar ce te faci cind copilul creste!Cind intra in colectivitate si bineintzeles ca isi impartasesc unii altora ce "ispravi" au vazut la "inofensivele" desene animate!Ce faci cind copilul ajunge la virsta la care stie sa-si programeze singut tv-ul?

Total de acord cu "procesul de indobitocire" practicat de televiziuni,indiferent de tzara!Despre limbajul si violentza propagata nici nu mai spun!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns David_mami spune:

Daca stii ce sa alegi pentru copilul tau, nu, nu este periculoasa. Daca are telecomanda pe mana si se uita fara supraveghere, atunci mai stii ca te trezesti ca nu-l mai recunosti.
Eu nu sunt adepta TV-ului, asa ca fiul meu, care are aproape 2 ani nu consuma TV - nici desene, nici muzica, nici nimic. Nu e vorba ca nu-l las ca nu stiu sa aleg ceva potrivit pentru el, dar noi suntem genul care stam mereu afara in parc sau facem diverse activitati educative sau citim vreo poveste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roerich spune:

Este devastatoare , a se vedea nivelul de astazi , egoismul , incapacitatia si reaua educatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

ham, punctul doi!
din pacate, mare pacat!! copii petrec cam trei ore pe zi, (in medie) in fata TV-ului! o simpla adunare, ne da o suma....cu dureri de cap!

noi am impus limite, de mici, chiar am luat tiviul din casa si l-am dus la maicamea, ca nu ne mai intelegeam asupra desenelor, care trebuie urmarite, care trebuie ocolite.
si cateva luni, (asta a fost acum cativa ani, copii erau mai mici!) nu am avut tivi si a fost super. intre timp si-au format alte obiceiuri, si asa am intrat pe un fagas...cat de cat acceptabil pentru mine!



Kari

Mergi la inceput