Anemia in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mbontos spune:

quote:
Originally posted by irlandeza

MBontos, e foarte greu aici, sa te programezi la analize. Chiar si la privat. Si dureaza mult , poate chiar o luna -doua pana ai programarea. La spitalul la care merg, nu mi-au facut inca , nu stiu ce naiba asteapat.
O sa mai insist pe la privat, numai ca e greu.Of. Si parca de cateva zile sunt destul de ametita si obosita, si nu merg las servici. Sigur e lipsa de fier, si poate si altceva, ca la cat de rau imi e.....

Nana, tie ti-au facut analizele acolo ?

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru

6+






Irlandeza, medicul care ti-a prescris tratamentul e din Baia Mare?
Uite adresa site-ului Casei de Asigurari de Sanatate Maramures: http://www.sintec.ro/casmm/
Aici gasesti liste cu medici de familie, cu cabinetele, laboratorele etc si sunt si adrese si numere de telefon. Poate iti va fi util site-ul si vei gasi un nr. de tel. de la medicul tau.
Sau daca vrei pot sa iti dau numarul de telefon al medicului meu ginecolog (Nicolae Costin- 0744617462); poate il suni, ii povestesti si te lamureste el.
Iti scriu toate astea pentru ca stiu cum te simti. Si eu m-am simtit foarte rau, pur si simplu simteam ca nu pot sta pe picioare, dar de cand am luat fier+acid folic e mai bine!

Ai grija de tine si de bb.!
Te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Tratamentul l-am primit de la un dr. din Piatra Neamt, de acolo e sotul meu.
Am sunat acasa si am trimis-o pe mama la medicul de fam. sa intrebe, dar a zis ca fara analize nu poate sa-mi spuna nimic . Ca nu cumva sa am surplus de fier si ea sa-mi mai dea.
Oi vedea ce o sa fac pana la urma. Mersi de info.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru

7+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gill spune:

salutare mamici!
Si la mine se suspecteaza o anemie....hemoglobina mi-a iesit aproape de limita inferioara.......
Medicul mi-a recomandat ferrotabcare contine si acid folic........dar nu l-am luat pana acum.....pt ca da si constipatie...
Insa...de o saptamana ma simt foarte slabita...ametesc foatre des...de mi-e frica sa merg pe strada singura.....
Si inca ceva....lipsa de fier conduce si la scaderea tensiunii si cresterea pulsului......
Prin urmare...am ajuns in sarcina cu tensiune 8/5 si.pulsul aproape de 100.........de aici si starea de ameteala.....
medicii pe care i-am consultat mi-au recomandat sa beau cate o cafeluta dimineata....pt reglarea tensiunii...ca nu-i face rau o cafeluta lui bb......si suplimentare cu FERROTAB sau MALTOFER FOL...
Sarcini usoare si aveti grija de voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Gill, eu am tensiometru acas, si-mi iau tensiunea de 2 ori/zi, dar la mine scade si pulsul. Si eu am stari de ameteala, de mi-e frica sa merg pa strada singura, dar una din fete a zis ca fierul se ia doar din tim. II. Si mai ales ca poate da si constipatie, eu si asa ma cam constip, dapoi daca mai iau si fier. Si de cafea nici nu poate fi vorba, n-o suport acum , am incercat cu o gura de cola, dar parca imi ia foc burta de la acid.
Joi merg la eco, si o sa intreb dr. atunci, sper sa nu patesc nimic pana atunci.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru

7+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gill spune:

Irlandeza,....daca ai tensiunea si pulsul mic.....si nu suporti cafeaua.....poti bea 2-3 pahare de Nestea (sau alt suc neacidulat si cat mai natural care sa contina si cofeina)....
Despre fier.....asa este....se ia doar din trimestrul 2 de sarcina...eu fac maine 15 saptamani..deci as putea sa-l iau........
cel mai important este sa reusesti sa-ti faci niste analize (macar hemoglobina, calciu total, sideremie [fier] si glicemie[ o glicemie mica da aceleasi stari de ameteala si rau ca si o anemie]......si dupa aceea sa decida medicul.....
Nu lua nimic altfel........
Pupici si sarcina usoara!

Gill
14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Mersi Gill, si tie o sarcina usoara.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru

7+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredana405 spune:

Buna fetelor

Si eu ma confrunt cu anemia dar la noi doar o anemie usoara .
Sunt la a2 sarcina si am 39 saptamini de sarcina , vreau sa va zic k inainte de a raminea gravida cu a 2 sarcina am luat acid folic cu 2 ani inainte de a raminea insarcinata ,zi de zi cite o pastiluta .Si am luat si acum in timpul sarcinii acid folic cam pina la 5 luni dupa care am inceput sa eau CENTRUM MATERNA ,parerea mea este cel mai bun are toate vitaminele si totul ce trebuie ,este bine de luat si dupa nastere cind alaptezi .Intradevar este cam scump dar e bun .

Poate va intrebati de ce am luat acid folic inainte de aceasta sarcina ?de ce asa mult timp inainte?.Eu mai am un copilas de 4 anisori care sa nascut cu o malformatie pe coloana .cauza zic Doctorii :lipsa acidului folic .
Asa ca trebuia sa eau acid folic tot timpul .Acum bebe din burtica e ok .

http://photos.yahoo.com/loredanasacalis]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

Si eu am fost anemica la prima sarcina dar fierul si o alimentatie echilibrata m-au ajutat sa depasesc problema.

danonique

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_pitik spune:

Fetelor am si eu o intrebare..vad k mai toate ati luat gynypral..cum v-ati simtit de la el..v-a dat anumite stari..de ieri i-au si eu si as vr sa stiu la ce sa ma astept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gill spune:

Gynipral se da pentru contractii.....nu pt anemie........am luat si eu..1/2 pastilutza...la 6 ore......in afara de puls marit..120....si senzatia de tremur al mainilor......reactii trecatoare de altfel.....alte stari nu am avut........daca ai probleme cu contractiile intra la capitolul "contractii nedureroase"......vei afla mai multe....
Sanatate si sarcina usoara!


quote:
Originally posted by amelia_pitik

Fetelor am si eu o intrebare..vad k mai toate ati luat gynypral..cum v-ati simtit de la el..v-a dat anumite stari..de ieri i-au si eu si as vr sa stiu la ce sa ma astept



GILL
28+..si "printzesa"mamei-"binecuvantarea lui Dumnezeu"SARA IOANA
Au mai ramas 10 saptamani....

Mergi la inceput