Anemia in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauramar spune:

SHEANNAMP multumim de raspuns in sfarsit ceva mai pozitiv ca eram tare ingrijorata! Eu nu sunt in situatia lui MARICAR dar imi ajunge anemia pe care o am .Sanatate multa in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesandra spune:

Si eu ma lupt cu lipsa de fier...iar de cand sunt insarcinata iau fier combinat cu acid folic (de la Nutrilite-Amway).
Problema este ca aceste pastile se iau in timpul mesei,insa masa nu trebuie sa contina alimente bogate in calciu, deoarece calciul impiedica absorbtia fierului...si uite asa trebuie sa ma "sacrific" si sa mananc mai multe mese pe zi ( una cu calciu, alta cu fier samd..)
Ciao...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Maricar, nici eu nu stiu care e legatura dintre Gynipral si anemie, lucrul asta il stiu de la un medic din Szeged.
Sheannamp, am ajuns in sarcina la frecventele cardiace de care vorbeai, la un moment dat, simtindu-ma rau mi-am luat pulsul si am reusit sa numar 35 de batai la 15 secunde (si mi-au "scapat" cateva, asa repede imi batea inima!), asta inseamna peste 140 de batai pe minut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Chantal, probabil ca era din cauza anemiei. In sarcina, in mod normal pulsul este mai rapid decat de obicei pentru ca inima trebuie sa pompeze mai mult si mai repede o cantitate mare de sange.
Cand sangele are putine celule rosii sau ele sunt sarace in hemoglobina (adica anemia) cantitatea de oxigen transportata de aceste celule este mai mica. Ca organele sa nu sufere din cauza acestei scaderi a cantitatii de oxigen inima circula sangele mai repede la tesuturi si de acolo la plamani (adica carausi putini mai multe drumuri de facut). Si asta o face marindu-si numarul de pompari pe minut, respectiv cresterea pulsului.
Gynipralul este un medicament care previne contractiile uterine dar in acelasi timp are efecte de tahicardizare (cresterea numarului de pompari cardiace) atunci cand este in doza optima pentru a preveni travaliul.
Acum o persoana sportiva de exemplu poate sa suporte fara nici un simpom pulsuri de peste 140 de batai pe minut. Una neantrenata insa resimte si tahicardii de 100-120 batai pe minut (ca palpitatii).


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Ofofofof, mare probleme cu anemia asta in sarcina!

Eu dupa prima nastere am avut 7 g Hb/dl, iar dupa a doua doar 6,8 g/dl. Nici unul dintre ginecologi nu si-a dat seama de ce, mai ales ca in timpul sarcinii Hb era in jur de 12 g/dl, doar la ultima sarcina spre sfirsit ajunsese aproape de 9,5 g/dl. Iar pierderea de singe la cezariana a fost in limite normale pentru o astfel de interventie chirurgicala majora.

Sheannamp, poate poti tu sa-ti dai seama, macar asa, sa discutam discutii aici, poate-mi fileaza si mie vreo lampa.

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cheburashka spune:

Salutare,
si eu am fost anemeca de cand ma stiu! luam niste fier si imi trecea, dupa care am ramas insarcinata, iar hemoglobina era la limita de jos... Chiar daca stia, doctorul meu nu mi-a recomandat fier pe toata aceasta perioada, ci doar 2 luni de prenatale - Elevit, care contin si fier! Acum ar trebui sa ma duc sa fac analizele pentru trim. III si sunt nerabdatoare sa aflu cum sunt la capitolul asta, chiar daca ma simt destul de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria72 spune:

Cum e cu anemia? Eu am sideremia in valori normale dar hemoglobina putin sub limite! Asta ce mai inseamna? Vreau sa stiu daca afecteaza copilul , tr neaparat sa iei fier. Eu iau Elevit de la inceputul sarcinii si abia acum mi-a prescris fier. Am luat si gynipral si m-am simtit groaznic.
maria 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by Cheburashka

Salutare,
si eu am fost anemeca de cand ma stiu! luam niste fier si imi trecea, dupa care am ramas insarcinata, iar hemoglobina era la limita de jos... Chiar daca stia, doctorul meu nu mi-a recomandat fier pe toata aceasta perioada, ci doar 2 luni de prenatale - Elevit, care contin si fier! Acum ar trebui sa ma duc sa fac analizele pentru trim. III si sunt nerabdatoare sa aflu cum sunt la capitolul asta, chiar daca ma simt destul de bine!



Anemia datorita lipsei de fier de care suferi tu trebuie tratata cu fier atat acum cat si dupa ce nasti pana cand sideremia (adica fierul din sange) ajunge in limite normale. Mai ales daca vei alapta! Acest lucru trebuie facut cam inca 6 luni dupa ce nasti pentru ca pe langa corectarea anemiei trebuie sa umpli la loc depozitele de fier ale organismului.
Sanatate si sarcina usoara si bebe sanatos!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Am fost anemica de cand ma stiu, cu tratamente repetate cu fier. Analizele de la inceputul sarcinii au iesit f bine, in limitele normale,dar eu parca incep sa ma simt din ce in ce mai slabita. Inteleg ca e oarecum normal, in starea asta, dar parca nu reusesc deloc sa imi revin. La cat timp se repeta analizele de sange ( daca se repeta)?

13+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/brazuca22/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Oricand in timpul sarcinii pot fi facute analize de sange! Mai ales daca intervine o schimbare!
Ar trebui sa iei fier (as recomanda Tardyferon 1cp/zi) daca medicul ginecolog iti da voie si mai ales daca hemograma si sideremia indica acest lucru!
Pe de alta parte in sarcina anemia mamaei poate avea si alte cauza nu numai lipsa de fier! De exemplu mai apare si un deficit de ACID FOLIC care trebuie si el suplimentat (0,4mg/zi).

www.emedicine.com/med/topic3234.htm" target="_blank">AICI este un link foarte util despre recomandarile nutritionale in timpul sarcinii (este in engleza).


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput