Toate forumurile Sarcina de la A la Z  Odiseea sarcinii in 40 de saptamani ...

Anemia in timpul sarcinii

(1 vot)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 16
Luiza1977
Luiza1977

194 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Luiza1977 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Buna!
Si eu sunt anemica si medicul mi-a indicat sa iau Maltofer dar nu stiu cate e de eficient sau nu.pareri?
Mergi la inceput
ircuta
ircuta

36 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
si eu am o usoara anemie, doctora mi-a recomandat fier, dar fierul ma constipa. Ce alte solutii aveti voi?
Mergi la inceput

aZaZ

276 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui aZaZ  Trimite mesaj AOL luiaZaZ    Trimite mesaj ICQ luiaZaZ  Apasa aici pentru MSN MSG. a lui aZaZ  Trimite mesaj yahoo luiaZaZ Adauga semn de carte la raspuns Trimite aZaZ un Mesaj Privat  Reply with Quote
Buna, sunt relativ noua pe aici. Problema cu anemia o am si eu aceasta fiind destul de mare. Mie doctorita mi-a recomandat ferro- gradumet. Mie ferul chiar ma ajuta foarte bine in ceea ce priveste constipatia.
Incearca sa mananci foarte multa carne de vita , sau in timp ce iei Fe incearca sa combati constipatia cu o lingurita de ulei de masline dimineata pe stomacul gol.

MARIA [ flo] ; ANDREI [ bibe ] si STEFAN
Mergi la inceput
Bandolina22
Bandolina22

5 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Buna mamici.. am si eu o burtica noua.. de 6 saptamani.. sambata trecuta am aflat de bebe.. de luni si pana azi am tot umblat de la medicul de familie, la casa de asigurari, apoi la laborator.. apoi iar la medicul de familie.. si toata saptamana am umblat dupa niste analize de sange si urina.. totul pare foarte bine.. doar k am anemie destul de mare.. si doctorita nu mi-a prescris nimic.. k cica mai intai sa merg la doctorul ginecolog care imi supravegheaza sarcina.. inca nu am merg sa imi fac fisa la ginecolog, pt k am zis mai intai sa fac toate analizele si luni ma duc la ginecolog sa ma consulte si sa imi dea o reteta ceva.. sa iau si eu medicamente.. intru in luna a 2-a si eu nu am luat nicio vitamina.. nimic. am intrebat-o pe doctorita de familie daca e bine sa incep sa iau acid folic dar ea mi-a zis k nu imi prescrie nimic pana nu imi zice doctorul meu ce sa iau.. ce proastie.. eu zic k putea sa imi zica sa cumpar acid folic k nu e mare chestie.. voi ce ziceti? mai astept pana luni-marti? sau cumpar acid folic de azi sa iau? mi-e frica sa nu se intample ceva daca iau prea tarziu acid folic. :( pls astept raspuns.. pup la toate
Mergi la inceput

Savvy

312 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiSavvy Adauga semn de carte la raspuns Trimite Savvy un Mesaj Privat  Reply with Quote
Buna ziua, burtici!
Foarte interesant subiectul si ma bucur ca l-am gasit, imi pare rau ca nu am timp sa citesc chiar toate postarile.
Eu am fost recent la analize, pentru dozare anticorpi (am Rh negativ, iar sotul meu Rh pozitiv, plus grupe diferite) si pentru urmarirea talasemiei minore pe care o am. D-na doctor mi-a suplimentat acidul folic (la inceputul sarcinii mi-a dat Elevit - 1cp. si acid folic 5mg, apoi a crescut acidul la 2 pastile de 5 mg) - acum mi-a dat 3 pastile de acid folic, plus Tardyferon -1 cp. pe zi, pentru ca mi-a cam scazut "fierul".
Vreau sa va intreb si eu ceva, ca am uitat sa lamuresc asta cu doctorita: iau acidul folic si Elevit-ul dupa micul dejun, asa am stabilit de la inceput, dar sa iau toate comprimatele de acid folic (3 la numar) sau sa iau 2 dimineata si unul mai pe la pranz sau seara?
Mai e cineva in situatia asta? Multumesc si va pup!

Apropo, mai are cineva betatalasemie minora?

DPN 4 iulie 2011 - baiat

Editat de - Savvy on 17/02/2011 12:38:01
Mergi la inceput

Savvy

312 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiSavvy Adauga semn de carte la raspuns Trimite Savvy un Mesaj Privat  Reply with Quote
Multumesc mult pentru "raspunsuri". Intre timp, m-am lamurit cu medicamentele, mai sunt curioasa daca are cineva talasemie minora, dar poate aflu peste un an-doi, cine stie...

DPN 4 iulie 2011 - baby boy
Mergi la inceput

Giulia_S

61 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Giulia_S Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Si eu sunt putin anemica, cu toate ca palida si "anemica" conform analizelor am fost toata viata. Nu am lesinat niciodata, chiar daca uneori mai vedeam campuri de stele verzi dupa ce ma ridicam. Dar acum, in 27 saptamani, iau Ferofolgama 2/zi si Elevit - una pe zi. Nu ma simt obosita, nu ametesc, urc cate 4 etaje cam la fel ca inainte, dar mereu analizele imi ies rau - medicul de familie m-a intrebat daca nu cumva mananc o data la 2 zile.
Intrebare: si fierul constipa? ma tem de constipatie ptr ca am avut probleme mari cu hemoroizii si ma tem ca or sa-mi revina, chiar daca ma hidratez si beau compoturi 9in special de prune) care stiu ca sunt purgative.

Giulia_S, mamica de Iasi
Mergi la inceput

Giulia_S

61 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Giulia_S Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
cat ati luat in greutate? as vrea sa stiu cam cat e normal (parerile sunt atat de variabile de la un medic la altul, de la o carte la alta) pentru inceputul lunii a 7a?

Giulia_S, mamica de Iasi
Mergi la inceput

Lily005

26 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiLily005 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Lily005 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Buna ziua burtici!
Sunt si eu o membra noua in odisee. Am 37 de ani si voi fi mamica de (Maria Antonia)!
DPN 20.06.2011
Savvy Am descoperit in luna a 6-a ca am aceasta beta-talasemie minora, mostenita de la tata... Am fost la hematolog si mi-am facut analizele (folati, vit B12, feritina). Analizele au iesit foarte bune, mai putin hemoglonina care era undeva la 9.2g/dL (spun era pt ca acum este 8.7...). Inclusiv sideremia era in limite normale 128. Nu am luat fier in saricina datorita fapului ca acest fier seric a fost de la inceput mare si nu a scazut pana saptamana trecuta cand era 34. De sambata iau si eu Tardyferon 1 cap/zi dimineata, dupa masa. Urmeaza luni sa ma testez din nou. De la inceputul sarcinii am luat Femibion la inceput 1, apoi 2, aceste suplimente de sarcina nu contin Fe. Cam asta e pe scurt.

+32
Mergi la inceput

Giulia_S

61 Mesaje
Si eu sunt o fericita anemica - asta e o problema vesnica la mine.
Si medicul de familie si ginecologa mi-au recomandat fier - Ferofolgama 2/zi si Natalvit 1/zi, care e la jumatate de pret fata de Elevit, chiar daca au aceeasi compozitie.

Giulia_S, mamica de Iasi
Mergi la inceput
Pag. din 16 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com