Anemia in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvia4 spune:

Fetelor, ce se intampla daca anemia pe care o avem nu inseamna lipsa de fier?! Mie mi s-a spus ca am anemie, dar ca fier e destul, si ca as avea talasemie, o alta forma de anemie. Eu ce sa iau? Ca suplimentele de fier nu au niciun efect pt ca nu asta e problema..Si nici nu stiu ce ar trebui sa mananc Mai are cineva o problema asemanatoare cu a mea? Sper sa ma puteti ajuta!

Silvia 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Silvia4, talasemia este o boala a sangelui, ereditara. Trebuie evitat fierul, vitamina C..maimmulte poti citi la urmatorul link:
http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/print_article.php?id=720&catname=Medicina_interna

Bogdana
20si + Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alus spune:

Buna

Mie mia dat doctora ELEVIT prenatal, este special pentru femei insarcinate cu anemie, ajuta si la dezvoltarea corecta a bebeului din burtica. Eu nu sunt de fel anemica, la inceputul sarcini nu mi-au iesit analizele ca imi lipseste fier, acum o saptamana din pacate verdictul a fost ANEMIE. In plus placenta inserta si diabet de sarcina . Ficat care are mult fier nu pot manca, deci trebuie sa iau medicamentul si sa caut totul ce are fier. Cites aici ca in anemie nu trebuie fier, cred ca exista mai multe feluri de anemie, mie imi trebuie fier.
la toate

http://pl.fotoalbum.eu/Julia1901

Alus + Julia + 16+ sap.
http://www.rumunski.waw.pl

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64324" target="_blank">Cum sau nascut Sylwia si Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Buna tuturor,

Si eu sunt amemica, ba la un moment dat am fost suspecta de talasemie...dar nu s-a confirmat acest diagnostic.

Acum iau fier, am mai luat si inainte de sarcina si prin primele luni, dar nu toata sarcina!

Sper ca bb sa nu aiba probleme.

Gigelica +36 Victor-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalishka spune:

SI eu sunt in sapt 32 de sarcina, am o usoara anemie, insa iau tardyferon fol..trebuie urmarita indeaproape din cauza pierderii mari de sange din timpul nasterii...

multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraOana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Catalishka

SI eu sunt in sapt 32 de sarcina, am o usoara anemie, insa iau tardyferon fol..trebuie urmarita indeaproape din cauza pierderii mari de sange din timpul nasterii...

multa sanatate


..tardyferon fol iau si eu de ca. 5 saptamini...dar eu parca ma simt exact ca inainte sa incep sa il iau...

36+
GUGU
www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=3271029365&ownerId=174883471&albumId=275705303" target="_blank">burtica mea minuscula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianeAli spune:

buna fetelor. eu iau doar fier cu acid folic. dar de cateva zile ma simt destul de rau, in sensul ca ametesc des, si am stari de lesin. nu stiu daca are legatura cu faptul ca in loc sa ma ingras, de cand vomit si mi-e rau zilnic, am slabit aproape 3 kg..

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:

Buna,fetelor!

Si mie mi-a iesit o mica anemie la analize si doctorita la care am fost aici ( cand doctorul meu e prea ocupat) zice ca sa mananc mai multe alimente care contin fier.....nu tu suplimente,nimic! Ea nu e ingrijorata deloc! Maine il voi suna pe doctorul din Romania,sa vad el ce parere are....Sunt confuza...

DN 08.12.1976 UM 07.02.2009 DPN 14.11.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

buna fetele,

apropos de anemie, valorile mele sunt

(RBC) Numaratoare eritrocite 3.14 normal este 4.1 - 5.1 / 103/mm3
(HB) Hemoglobina 9.76 normal este 11 - 15 / g/dl
(HCT) Hematocrit 29.5 normal este 35 - 46 / %

sideremia este 31 iar talasemia s-a infirmat. cred ca toate suntem un pic anemice avand in vedere ca substantele vitale se impart la 2.

aveti idee ce inseamna (PDW) Indice de distributie trombocitara 18.4 normal este 10 - 18


Ioana 31+ cu bebe Carol Ioan album Webshots

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hatsumomo spune:

salut fetele , anemia asta se [pare ca ne bantuie pe multe dintr-e noi
cu 2 sapt in urma cand am fost la control doctorul mi- a spus ca sunt un pic anemica si mi-a dat un medicament care numeste 'feromia' nu stiu daca este un medicament japonez sau nu ...cert este ca nu am avut nici o problema pana la ora actuala cand inca mai iau acest tratament
pupici si multa sanatate

Mergi la inceput