Anemia in timpul sarcinii

Anemia in timpul sarcinii | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Pentru voi burtici frumoase!

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1040





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
NOU:www.supereva.ro

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauramar spune:

Eu sunt anemica dinainte de a ramane insarcinata. Acum cu sarcina problema s-a agravat mi-a triplicat doza de fier ,eu am o anemie ereditara din familie ,medicul mi-a spus sa nu-mi fac probleme dar oare asa sa fie?

laura23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Laura ne intalnim si la acest subiect nu numai la mamici de martie-aprilie! Si eu sunt o anemica mai veche si ma tem ca acest lucru sa nu-l transmit si copilului meu. Nu iau fier in cantitate dubla, ba chiar 20 de zile pe luna nu iau deloc si ma simt bine totusi. Sper sa fie asa si in continuare!
Sarcina usoara in continuare si nu-ti face griji, cu siguranta bebelul tau ia din doza prescrisa tie de fier atat cat ii trebuie!

Rebiana 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Si eu am avut de cand ma stiu probleme cu fierul, am luat si inainte de sarcina, am luat si in timpul sarcinii si iau si acum. Mai am sa incep sa il mananc sa musc din balustrada de pe scara ca nu vrea deloc sa se asimileze si la mine. Bebicul inca nu stiu daca a fost afectat, la spital i-au facut ceva analize dar nu stiu exact ce.Era si este sanatos tun.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramar spune:

Anemia pe care o am eu nu e o anemie normala asa cum v-am spus e ceva ereditar de aceea o sa trebuiasca sa port un carnet care dovedeste ca sufar de aceasta anemie tot timpul cu mine va dati seama ca sunt speriata mai ales ca nu stiu nimic despre ce este vorba dar la primul control o sa intreb.Tatal meu bea f. mult suc natural de sfecla rosie isi face el in casa mai baga si um pic de morcov ca sa-i schimbe gustul si mi-a zis ca sta mai bine acum cu hemoglobina a si era sa uit bea si suc natural de coacaze.Am sa incerc si eu sper sa ma ajute.Daca mai stiti ceva remedii naturale va rog scrieti.

SARBATORI FERICITE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Si eu am fost anemica in timpul sarcinii si nu am descoperit asta decat foarte tarziu. In plus, fetita mea statea in pozitie transversala (se pare datorita placentei anterioare praevia), am avut uterul tensionat din cauza asta si am primit gynipral care, suprapus anemiei a dus, se pare, la decolare de placenta. Am nascut le 33 sapt si 3 zile iar fetita mea a murit dupa 49 de ore datorita insufucientei respiratorii (afectiune frecventa la prematuri) netratate de medici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramar spune:

Chantal scuza-ma ca-ti spun dar cazul tau nu cred ca s-a intamplat din cauza anemiei,si nu este o incurajare pt. noi eu m-am cutremurat cand am citit mesajul tau si imi pare rau pt. ce ti-i s-a intamplat dar eu sunt la prima sarcina si nu am probleme deloc cu sarcina multumesc lui Dumnezeu ,cu anemia ne luptam , luam fier ,mancam sanatos si sper ca totul sa fie bine cu bebeii nostrii.Sper ca nu te superi dar eu chiar nu cred ca doar din cauza anemiei s-a intamplat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Lauramar, cum sa ma supar! Incerc si eu sa aflu adevarul. Mi s-a spus la Szeged ca anemia suprapusa cu gynipralul si pozitia defectuoasa a placentei (praevia anterioara) a dus la decolarea de placenta insa faptul ca fetita mea nu a trait nu a fost vina anemiei, a fost vina medicilor neonatologi care nu i-au dat surfactant!
Si a mai fost vina ginecologilor care m-au urmarit (cica) si care trebuiau sa stie ca nu era voie sa-mi dea gynipral la o anemie atat de grava cat ajunsese a mea (sideremie 13 cand 37 era minimul, feritina 7 cand minimul era vreo 14 (nu mai stiu exact dar ceva de genul...))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maricar spune:

Doamne, m-ai ingrozit! Si eu sunt anemica si am luat gynipral. Nu-nteleg care e legatura! Mai am cateva zile pana la nastere.

mariavlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramar spune:

Dar chiar nu ne ajuta nimeni si pe noi anemicele???

Cu sfaturi,tratamente naturiste sau experiente?



laura25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Nici un tratament naturist nu poate avea efecte mai bune in anemia de sarcina decat suplimentarea cu fier si acid folic!
Iar pentru ca tratamentul sa fie eficient sunt necesare determinari repetate ale hemoleucogramei si ale fierului seric, ideal inca de la inceputul sarcinii (pentru a se vedea nivelul de plecare) si apoi trimestrial!
Pe urma o anemie feripriva se trateaza si dupa ce ai nascut, mai ales daca alaptezi, 4 luni dupa ce valorile fierului seric s-au corectat (pentru refacerea depozitelor de fier ale organismului)!
Ca dieta, alimente bogate in fier sunt carnea si legumele verzi!

Din cate stiu eu nu exista o legatura directa intre anemie si gynipral! Dar, daca anemia este severa (sub 9-10 grame/dl) determina o crestere a frecventei cardiace (a pulsului) la care se adauga efectul gynipralului (si el creste numarul de batai cardiace pe minut) cu aparitia unei tahicardii ce poate fi cel putin neplacuta daca nu chiar periculoasa (daca se depasesc 120-140 batai pe minut)!
Evident ca in caz de indicatie de gynipral anemia trebuie tratata foarte riguros!

Sanatate multa!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput