Dialoguri strumfesti

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Ieri incercam sa-i dau strumfitei Ecoflorina, ea nu si nu!
-Mami, de ce nu vrei ca tie iti placea asta, nu mai stii?
-Aide papam intai, nu luam macatenele (medicamentele) pe pielea goala!

Ianca Nasturica
Poze mai vechi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti
http://iancadariana.blogspot.com/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Ianca: Mami, de ce ai batatula?
Eu: Pentru ca ma strang pantofii.
Ianca: Vlei sa ti-i dau pe ai mei?


Ianca: Tati, ai fost copil lau. Iti dau inimoala neaga. Ai inculcat-o! Esi pedepcit!

Ianca Nasturica
Poze mai vechi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti
http://iancadariana.blogspot.com/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Aseara citeam, impreuna cu Ianca, povestea. Aceeasi! La un moment dat ma intreaba mirata:
-Mami, de ce ale coada tiglisolul?
-Pai...asa au toti tigrisorii, coada.
-De ce?
-Aaaaa....nu stiu, mami. Are coada si gata! (Clar, am lacune!)
-Nuuuu, de ce ale coada?
-Asa le-a dat lor Dumnezeu coada. Cum ti-a dat tie nasuc. Ai inteles, mami?
-Nu!






Trecem de momentul "coada tigrisorului" si ajungem la finalul povestii. Citesc: "Dupa indelungi stradanii, cei cinci prieteni au reusit sa faca o orchestra in toata regula."
-Mami, cine e Dani?
-Nu e nici un Dani, e stradanii.
-Cine e Dani?
-Stradanii, e altceva, inseamna ca au muncit din greu.
-Nu, cine e Dani?
-Nu e nici un Dani!!! E stradanii, nu e un nume, mami!
-Cine e stladanii?

Ianca Nasturica
Poze mai vechi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti
http://iancadariana.blogspot.com/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arissa spune:

Super replicile fetite tale! M-am distrat de minune. Sa-ti traiasca printesica. Noi avem 3 saptamani abia, mai e ceva pana sa scoatem perlute.

www.flickr.com/photos/11053824@N00/" target="_blank">O minune mica-Maya - 18.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

-Buna (asa o striga Ianca pe mama mea), vleau sa-mi dai capul tau!
-Pai de ce, ce sa faci cu el?
-Acum eu sunt buna si tu eci Iaca!

***

Discutam cu tati despre diverse, in masina, ii povesteam ceva si-i zic "Bai, tu intelegi chestia asta? Nu se poate, bla, bla..." Noi foarte seriosi si prinsi in conversatie, cand deodata, Ianca zice apasat si foarte autoritar:
-Mami, nu zice "bai", gata cu "baiul", boieste (vorbeste) fumos!

***

La plecare, dupa doar doua zile la bunici, Ianca isi pune palmitele pe obrajori si se tanguieste:
-Buna, ce ma fac eu fala leagan a Bucuiesti?"

***


Buna o intreaba pe Ianca:
-Ce ai facut la buna Mariana? (cealalta bunica)
-M-am giucat cu papusile alea ulate!

***

Buna o cheama pe Ianca la masa:
-Haide, puiut, uite, buni ti-a facut un paneut bun de tot!
-Ce e asta? Nu e paneut deloc. E altceva, plostie!

***

Tati ii face poze Iancai. La un moment dat, ea se uita la motanul pe care il avea in brate (a se citi il strangea de gat) si-i zice:
-Stai flumos si uita-te a tati!

***

Ne uitam la desene. Unele cu un sarpe, Uaua, sau asa ceva...Ianca ma verifica:
-Cine e asta?
-E un sarpe mic.
-Nu e salpeeee! E Uaua!
-Pai da, dar e sarpe.
-Nuuu, nu itelegi, e Uaua!
-Bine, bine, asa e, dar el e un sapre mic. Uite, si tu esti Ianca, dar esti un om!
Ianca se pune pe plans...
-Nu sunt om, mami, sunt fetitaaa!!!



Ianca Nasturica
Poze mai vechi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti
http://iancadariana.blogspot.com/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Am trimis piticul afara cu tati, iar eu am ranas sa-i fac supica cu taitei. La intoarcere, desi s-au distrat de minune impreuna, Ianca imi zice autoritar, cu degetelul in aer:
-Data viitoale melgi tu cu mine a palc, tati face supita. Nu-i asa poblema?


Ianca se uita la mine cu atentie, ma studiaza pe toate partile si trage concluziile:
-Mami, esti ulata. Ai ochii neghii, mai bine dam neglul gios si lamane numai alb.



In masina, in drum spre casa. Incepe ploaia si Ianca se necajeste. Dupa ce ma intreaba cum e cu ploaia, ii explic care e treaba cu norisorii, de ce ploua, etc., imi spune:
-Tlebuie oplita poaia asta. Ma uda pe mine!



Seara, dupa poveste, Ianca realizeaza ca maine e luni si merg la lucru. Ma roaga sa nu ma duc, imi zice ca o doare burtica, doar, doar...Eu ii explic ca trebuie sa merg la lucru, sa fac banuti sa putem sa cumparam diverse, ca toti parintii merg la lucru, ca o sa vin repede, repede si mergem in parc... Ianca sta, se gandeste putin, si-mi zice:
-Mami, dal ai deja tlei banuti, te log, stai acasa cu mine!




Ianca, intr-o seara din aia de parca ar fi mancat licurici. Nu ma intelegeam cu ea si pace. Era ca un titirez. La un moment dat vine in fuga din bucatarie cu punga de cereale (praf) in mana si o rastoarna victrioasa in mijlocul sufrageriei. Eu, scotand deja fum pe nari, o intreb rastit:
-Ianca, dar ce e cu tine, mai, copile??? De ce faci asta? Uite, m-ai suparat tare. Ce-ai facut aici????
-Am luat cutia cu celeale din seltar, am dus-o aici si am valsat tot, tot pe gios. Ata am cutut (facut).



Eu: Ianca, vezi ce frumoasa esti cu coronita de printesa?
Ianca: Da, si sunt o 'cumpa si o dlaga si o deciteapta!




Ianca Nasturica
Poze mai vechi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti
http://iancadariana.blogspot.com/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

La baita, ne jucam cu o manusa in forma de broscutza. Eu ma prosteam si ma prefaceam ca sunt broscutza repsectiva si o gadilam pe Ianca. La un moment dat, ea incepe sa planga:
-Mami, ce e, de ce plangi?
-M-am spleliat mamai!
-Pai de ce, puiule? de ce te-ai speriat?
-Mami, nu stii ca eu ma spelii in toate felulile (felurile)???

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Doi ani si zece luni...


Ianca, ingrijorata ca sunt cobza de racita, isi impreuneaza manutele si-mi spune, la modul cel mai serios:

-Doamne, Diana, ce ma fac eu cu tine?






www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Ianca poate sa zica "zapada" corect si clar, insa refuza sa zica "Alba ca Zapada", nu stiu de ce...si zice "Aba ca Zalala". Ieri incercam sa conving copilul ca daca poate sa zica "zapada", inseamna ca poate sa zica si titlul povestii corect! Ea nu, si nu...
La un moment dat, nervoasa, imi zice:
-Diana, nu pot sa zic "zapada" ca sunt mica. Nu vezi ce picioale sculte am???



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Diana, cred ca fiecare zi petrecuta alaturi de Ianca e un adevarat deliciu!!! Am citit fiecare "perlutza" a ei si am ras cu lacrimi... asta mi-a reamintit (daca mai era cazul) de ce am ales sa fiu invatatoare... iubesc mult copiii!

Rebiana, mami fericita de Luca-Andrei (14 martie 2007, 11:30)
Poze, Varsta lui Luca

Mergi la inceput