Dialoguri strumfesti

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

-Ianca, sa stii ca bebe o sa iti aduca un cadou superb cand o sa vina acasa!
-Da? De unde? Ale el in bultica un cadou?
- Paiii, nu, nu are...
-Si atunci de unde imi aduce un cadou? Ca el nu poate melge la magazin sa cumpele, nu?
-Cam asa...(ups, am incurcat-o!!!)
Bine ca mi-a venit repede ideea si am dres-o:
-Dar bebe o sa ne zica noua ce si-ar dori sa iti aduca si o sa mearga tati sa cumpere ce zice el!


***


-Mami, daca bebe sta in bultica in apa si doalme cu capul pe apa, nu il dol ulechile?






_

Diana, mamica Domnisoarei Nasturel
Dialoguri strumfesti


Tudor Stefan 31+



Asa creste bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

N-am mai scris de ceva vreme din motive de bebe nou in zona . Intre timp, Nasturel a facut patru ani si jumatate, iar perlutele ei sunt, din pacate, din ce in ce mai putine. Se face om mare bebelusul meu ...

E tot a bunici. A venit, a plecat iar si tot asa. Si asta pentru ca nu mai merge la gradi pana in martie, am hotarat sa ne facem noi o vacanta maaaare de tot.
Se distreaza de minune acolo, are tot felul de activitati strumfesti. Cum ar fi, jocul de-a indienii cu bunu "Stietot" (asa l-a botezat fiica-mea). Au jumulit intr-o zi un biet curcan de prin curte si s-au pus pe treaba rapid, au pictat pene mov si pene rosii. Insa jocul de-a indienii de peste zi se transforma seara in jocul de-a indianu'. Dupa ce bunicul adoarme, Ianca isi aduce "trusa cu pene" si incepe sa-l gadile pe bietul om, obosit dupa o zi de munca si de joaca. Si chiuie si rade de se prapadeste pt. ca bunu, in loc sa protesteze, sforaie de mama focului. In prima seara, cand mama a incercat s-o convinga sa lase omu' sa doarma, Nasturel i-a zis, foarte convinsa ca nu-l deranjeaza deloc:
-Hei, buna, da' tu chial nu vezi ca bunu nu mai functioneaza?"


***


Dupa ce a lovit din greseala televizorul cu o jucarie, bunica i-a tinut teoria cu "putea sa explodeze si sa ia casa foc". A doua zi, oamenii, prinsi cu treaba pe la bucatarie, "uita" copilul pt. cateva minute in camera, la desene. Insa copilul, om serios si responsabil , si-a amintit de discutia din seara precedenta si s-a dus peste ei, suparata foc:
-Hei, bunicilol, cum puteti sa lasati un copil de doal patlu ani si jumatate singul in camela cu un televizol aplins?


***

Perlute mai vechi, din memorie

Ianca e topita dupa catei. Ar da orice sa ii luam unul, dar, deocamdata, se multumste cu cel maidanez care doarme la usa blocului (si a noastra, din cand in cand ) si cu cel de jucarie din camera ei . Intr-o zi vede un maidanez pe strada si zice:
-Mami, uite un catel cu eticheta pe uleche, hai sa-l cumpalam noi!

Tot din colectia "catelul"

Alt maidanez pe strada. Ianca se uita la mine si-mi zice, cu lacrimi in ochi:
-Mami, uite, asta e catelul meu, hai sa-l luam acasa, face palte din colectia mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Ianca, dupa ce il studiaza indelung pe bebe, ii spune bunicii ei:
-Buna, cled ca acest bebelus nu mai pleca in veci de la noi!


Cu toate astea, cand l-a vazut prima data, a zis:
-Mami, exact pe bebelusul asta mi l-am dolit eu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:


E delicioasa Iancuta ta!


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RazaDeSoare spune:

,Ianca e adorabila tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Patru ani jumate…spre cinci

Ianca s-a impacat cu bebe si tocmai ii zise:
-O sa lamai flatele meu pt. tot anul!


***

Iapa ei de plastic, Arabia, a facut doua "manzoaice"


***

-Ianca, nu-l mai necaji pe bebe, el nici macar nu intelege ce zici! Nu-l mai trage de picioruse, ca uite, nu-i place! Cand erai tu mica, nimeni nu te nacajea.
-Asta pentlu ca eu n-am avut nici o sola!


***



-Mama, daca lu' bebe nu-i place glisul cu lapte, poti sa-i pacalesti gustul. Exista multe gustuli, de exemplu, gustul de peste, care e foalte bun!



***



-Mama, la mine in culte vin multi copii la joaca si m-am gandit sa pun o taxa, ca la gladi. De exemplu, intli si dai un leu!


***


-Mami, sa stii ca mama lui x (am uitat cum il cheama pe pitic) e doctolita. Si sa stii ca il lasa sa manance bomboane cu gust de Cola. Deci bomboanele cu gust de Cola sunt BUNE! Ce zici despre asta?


***


-Mami, sa stii ca Geta mi-a dat un dvd cu Powel Langels (niste porcarii de pe Cartoon, cred, nu le-am vazut niciodata, dar banuiesc dupa titlu cum sunt).
-Ianca, dar noi nu ne uitam la desene violente, cu copii care se bat si care se poarta urat unii cu altii, nu-i asa?
-Pai da, dal al trebui sa nu ma mai lasati de capul meu la desene. Un copil de patlu ani nu al trebui sa fie lasat de capul lui la desene ca uite ce se-ntampla!


***


-Mami, ieli m-am jucat in palc cu o fetita tale dlaguta, o cheama Flancesca. Dal ea nu e din Lomania pentlu ca mamica ei volbeste cu ea in flancesca!


***


-Mami, am vazut o fulnica in gala si stii ceva? E adevalat, chial avea in spate un glaunte jumatate!


***

Ianca e la Timisoara, la bunici, si vorbesc cu ea la telefon.
-Ianca, cu cine te joci tu acolo?
Din spate se aude buna-sa, care-i sopteste :)“spune-i mi-s cu Anghel”
-Ma joc cu mis Anghel, mami, zice Ianca.


***


-Of, mami, ce rau imi pare ca te trezeste bebe noaptea sa bea lapte si esti obosita…Mi-as fi dorit ca fratele meu sa fie mai descurcaret.


***


-Ianca, ai facut cumva un…partz mic?
-Nu, zice ea iritata, si acum culca-te si sa nu mai aud nici o vorba!



***

Sase ani


-Mami, sa lasam usa deschisa sa poata intra Mos Niculae, imi zice fiica-mea.
-A, pai nu e nevoie, zic eu, Mosul poate sa treaca prin pereti, prin geam…
-Cum?
-Cine stie cum, are el o smecherie magica, zic.
-Hai, mai, mami, cum sa treaca prin pereti, zice ea cu o spranceana in sus, masurandu-ma cu putina mila, doar nu e fantoma. E doar un biet mos :)!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Ianca,scumpa...,esti declicioasa!


Mergi la inceput