Clubul cititoarelor (7)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by scarmanus

A citit cineva "Brick Lane" a Monicai Ali? Eu tocmai am terminat-o si m-as bucura daca am putea schimba impresii despre ea cu alti cititori a ei.

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty



Scarma, uite impresii mai jos:
http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=82124&whichpage=12&SearchTerms=brick%2Clane
http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=82124&whichpage=17&SearchTerms=brick,lane
http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=82124&whichpage=18&SearchTerms=brick,lane
Daca vrei sa povestim despre ceva anume, spune, cred ca mai am amintiri de cand am citit-o, mai ales ca mi-a placut! Finalul cu fetele care isi duc mama la patinaj, ca sa ii implineasca visul de o viata, e grozav!


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Hai ca m-ati facut curioasa si o s-o caut si eu....la brick lane ma refeream. Una peste alta, ma bucur ca am reinviat subiectul si poate ne mai povestiti ce-ati mai citit. Daca a citit careva Cartea noptilor astept alte pareri, de asemenea as fi curioasa daca a mai citit cineva Sylvie Germani si cum sunt celelalte carti.
Eu astept sa apara Orhan Pamuk cu Istanbul - Memories of a city...o sa fac coada la Carturesti sa mi-o cumpar prima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Ah, Dora, ce bine! Pai, voiam sa intreb care ti s-a parut personajul cel mai bine conturat din carte? Pentru mine fara drept de apel este Chanu, imi face impresia ca prin el Ali a creat un nou prototip: al intelectualului "fara noroc" , un personaj cu vadite inclinatii filozofice dar care, bietul, cade in pacatul autocompatimirii. Nu i-as spune geniu neinteles, fiindca mi se pare totusi mai acesibil, mai cald si mai prozaic decat ar fi un geniu neinteles, sa zicem. Una peste alta, mi se pare ca Chanu este un personj conturat cu o consecventa uimitoare, extrem de fidel propriilor convingeri si trasaturi de caracter, ma intrebam pe cine a avut drept model Monica Ali.

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Scarmanus, si mie Chanu mi s-a parut personajul cel mai bine conturat, dar l-am perceput ca pe un om mediocru, incapabil sa realizeze ceva din ceea ce si-a propus, iar autocompatimirea e dublata de o stima mult prea inalta fata de propria-i persoana. In schimb sotia lui e o femeie extrem de puternica si inteligenta, mi-a placut mult personajul ei. Si, daca imi amintesc bine, o punea sa-i taie unghiile de la picioare si, parca, sa i le spele (picioarele). Ca asta face parte dintre indatoririle nevestei.

Iarina, astept si eu cu nerabdare "Istanbulul" lui Pamuk. Ai citit "O noua viata"? Cum e in comparatie cu "Ma numesc Rosu"?


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Teodora n-am citit O noua viata, insa astept cu nerabdare Istanbul. Ba inca imi trecuse prin minte sa mi-o comand de pe amazon in engleza, insa preturile sunt destul de piperate, asa ca prefer sa astept traducerea.
Ca tot mi-am amintit, voiam sa va intreb daca ati citit Ilf si Petrov...desi aveam acasa ambele volume, ceva din titlu nu m-a convins asa ca abia acu' i-am citit.
Vitelul de aur este o radiografie crunta si implicit o satira a societatii comuniste sovietice din anii 30. Adaugati la asta umorul si aveti o carte excelenta. Acum vreau sa-mi cumpar si 12 scaune...ma cam seaca preturile de la o vreme....foarte ridicate, tocmai de aceea in ultima vreme am cumparat din Colectia Cotidianul si n-a fost o idee rea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Pe mine nu m-a impresionat "My name is red", mi-am placut dar ma asteptam la mai mult...

Tocmai am terminat "the time traveler's wife" care mi-a placut mult mai mult.

O carte pe care o recomand cu mare caldura este "My sister's keeper" de Jodi Picoult. Incredibil de frumos scrisa si iti merge la suflet.

Mi-a placut si "Perfume" a lui Patrick Suskind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

dragele mele bine v-am regasit!
Teodora bine ai revenit ti-am lipsit mult lipsa!
eu sunt extrem de fericita pentru ca de ziua mea am primit si Istanbul a lui Pamuk, am inceput-o chiar de ieri. este plina de fotografii extrem de frumoase si are un stil care te cucereste din prima pagina!
lectura placuta tuturor.

Roxana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Citesc o carte captivanta American Vertigo de Bernard-Henri Levy, exploreaza ce are America de invatat de la Europa si reciproca bineinteles ...

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

la ce editura a aparut istambul?
din colectia cotidianul, ce ati mai citit? eu acum citesc regina de gheata si imi place. voi ce mai recomandati?

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kia spune:

Eu va recomand Ben Hur (nu mai stiu autorul). E super cartea

Mergi la inceput