Clubul cititoarelor (7)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

quote:
Originally posted by sinzi_ana

Acum sunt la The white masai



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, 3000km prin Romania






Atunci trebuie sa incerci si Adio Africa, e continuarea, scrisa tot de acceasi tipa. Si exista si partea a treia, Revedere in Barsaloi, dar in RO nu a aparut inca.

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

ma bucur ca mai e cineva pe aici caruia ii place nick hornby . in legatura cu el pot sa zic ca stilul (umoristic , mult dialog , scene rapide , fara descrieri laborioase , ritm energic de actiune) este cel mai captivant si subiectele ,dileme obisnuite cu tenta filozofica si solutie practica. totusi , un roman al lui nu mi-a placut prea mult : "cum sa fii bun" , poate pt ca citind celelalte succese ma asteptam la ceva identic , iar acesta , desi la fel de realist ca actiune si solutie(adica idealismul in practica aduce disconfort si prea putine , deloc chiar, beneficii) , pare a nu avea comicul de limbaj si de situatie care sa declanseze buna-dispozitia din celelalte romane.
ce-ar fi daca cineva care recomanda o carte ar spune ce anume i-a placut la acea carte , subiectul ca actiune , ca metafora a unei culturi , ca stil , ca atmosfera? o mica recenzie personala , de orientare a gusturilor.
a citit cineva ceva de paul auster? ca mie imi cam face cu ochiul "in tara ultimelor lucruri"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Vreau sa recomand si eu doua dintre cartile citite in ultimul timp.
O mie de sori splendizi - Khaled Hosseini
Prea multa dragoste - Almudena Grandes

Prima e scrisa de un autor afgan, povesteste viata a doua femei, trecand in revista istoria Afganistanului din ultimi 30 de ani. E o carte sensibila, dureroasa si foarte bogata in informatii.
Am aflat ca a mai scris si 'Vanatorul de zmee', primul roman, cu care a facut furori. Pe aici, pe la subiect, nu am vazut numele lui, nu stiu daca nu s-a tradus in romana, nu l-a citit nimeni sau nu a placut, dar eu il recomand cu caldura.

A doua este descrierea unui triunghi amoros, pe fundalul Madridului anilor 80, se impleteste mult dragostea cu erosul si arta. Mi-a placut nu atat povestea, prevedibila de la primele pagini, cat mai ales stilul ei scrisului. A mai citit cineva vreo carte a ei?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

despre "vanatorul de zmeie" s-a vorbit pe forum, dar mai demult(cartea a aparut in 2006). eu am reusit s-o citesc acum vreo luna pentru ca n-am stiut ca s-a tradus in romana si am aflat tarziu. mi-a placut forte mult, mi s-a parut o carte de 5* si o recomand . e o carte trista, tot despre afganistan- deci nu se putea alfel, cel putin asa am perceput-o eu. cealalta carte, o mie de sori nu stiu daca s-a tradus, dar o astept cu nerabdare.
acum citesc "bastarda istanbulului" scrisa de o autoare turca Elif Shafak, si pana acum mi-a facut impresie buna.


capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Si mie mi-a placut mult "Bastarda Istanbulului", e o carte de 4* .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

ahhh, trebuie neaparat sa va informez .
Am avut, ieri, o surpriza cit se poate de placuta sa constat ca Poliromul a inceput sa livreze si in strainatate, la preturi rezonabile (asta prin comparatie cu librariile humanitas, care pe linga politica discriminatorie de preturi, mai taxeaza si transportul fiecarei carti cu o suma destul de nesimtita). Ca urmare, am si comandat 4 carti, iar pentru transportul lor am platit 10 euro, asta ca le-am vrut cu posta rapida (alminteri costa numai 7 euro, posta normala in Europa)!! Le astept!

Despre lecturi, am facut o pauza de Orbitor, insa sint gata pentru Aripa Dreapta. Intre timp, am citit niste romane: "Copiii imparatului" de Claire Messud si "Absurdistan" de Gary Shteyngart, carti care figureaza intr-un top 10 al celor mai bune aparitii in 2006. Eu le-am acordat amindorura doar 3 puncte...cam cit am dat "zmeielor" lui Hosseini, dar asta pentru ca "zmeile" l-am estimat prin comparatie cu "Sorii" :-)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Super veste!Modalitatea de plata a fost usoara? Adica a mers ok tranzactia bancara EU, fara taxe-n plus?Parca nu-mi vine a crede ca poate fi asa simplu si numa cu 10€ extraVikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Lilanda, la 'sori' cat ai dat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Multumesc celei/ celor ce mi-au recomandat Samarkand de Amin Maalouf si o recomand si eu la randul meu. Este o carte superba.
Acum am in curs de a fi citite (adica pe noptiera) Dinti albi de Zadie Smith si Egipteanul de Mika Waltari. Nu stiu de care sa ma apuc!!!???

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

crini, sorilor le-am dat 4 stele (semnatura mea este de fapt un link spre un blog in care mai scriu impresii despre carti, filme si altele...am scris acolo despre Hosseini :-)

vik, a fost simplu...am primit chiar si 10% reducere!! Siteu' lor mai trebuie putin imbunatatit, fiindca la inscriere, se incapatineaza sa-ti ceara judetul de resedinta, chiar daca nu locuiesti in tara...am pus si io unul la nimereala si vad ca nu l-au luat in consideratie :-). Plata se face cu cardul, in lei; banca e cea care face conversia. Exista chiar si optiunea de a-ti urmari comanda...Nah, pina acum sint placut surprinsa, sa vad cum decurge livrarea!!


Mergi la inceput