Clubul cititoarelor (7)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

quote:
Originally posted by lilanda

Manea [...] e un scriitor care ma intriga: imi place si nu-mi place in aceeasi masura.


Lilanda, ai dreptate cu Norman Manea. "Plicul negru" eu una nu l-am terminat (am sa caut cartea de eseuri de care zici tu).
I-am dat Nobelul meu pt "Intoarcerea huliganului", roman pe care il consider breakthrough, pur si simplu m-a ajutat sa inteleg drama acestor oameni, sutele si miile de evrei pur si simplu vanduti de comunisti, punand-o in lumina experientei emigrarii, care mi-e si mie cunoscuta.
Am sa il caut in limba romana, senzatia mea e ca problema lui Manea e una de tehnica a scrierii pur si simplu.
Ceea ce incerc sa zic e ca agresivitatea lui e justificata. Desi daca ne gandim mai bine, poate blandetea lui Mihail Sebastian in "Jurnal" face jobul asta mai bine, cum scrie el asa dulce-amar pe tonul arhicunoscutei "I happen to love this country".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by catrinelteodoru
Recomand din tot sufletul "Suita franceza" a Irenei Nemirovsky, un "Razboi si pace" asa cum l-ar fi scris o femeie sensibila, dar cu privirea lucida; o carte care, scrisa in timpul razboiului si avand ca fundal epic razboiul, este despre oameni, despre frumusetea, nobletea, meschinaria sau ridicolul lor. Autoarea, evreica, era foarte constienta de faptul ca sfarsitul ii e aproape: in paralel cu acest roman (scris si el marunt, din lipsa de hartie), lasa indicatii scrise bonei despre cum sa-i ingrijeasca si educe fetele dupa ce ea nu va mai fi.


Catrinel
Zambeste-mi!


Catrinel, multumesc, de mult vroiam sa stiu cum e cartea asta! Mi-o voi lua si eu, imi face cu ochiul de mult timp.

Lilanda, te invidiez pt cartea lui Hosseini, sa ne spui daca e la nivelul "Vanatorilor de zmeie", care mie mi s-a parut cam de 4 stele.

Va recomand tot o carte de 4 stele, www.librariilehumanitas.ro/product.php/Timpul_ce_ni_s-a_dat_Memorii_1944-1947/6824/" target="_blank">Timpul ce ni s-a dat. Memorii 1944-1947 , minunat si inteligent scrisa de Annie Bentoiu, care iesea din adolescenta in epoca respectiva. Impresiilor(mature, totusi) din acea perioada de gratie a vietii li se adauga informatiile culese la 50 de ani de la evenimentele povestite, precum si reflectiile ei la varsta bilanturilor; inca o carte care raspunde la intrebarea "cum a fost posibil sa se instaureze comunismul in Romania?", dar o face intr-un mod pt care nu gasesc decat cuvinte de lauda!


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by Llaura
I-am dat Nobelul meu pt "Intoarcerea huliganului", roman pe care il consider breakthrough, pur si simplu m-a ajutat sa inteleg drama acestor oameni, sutele si miile de evrei pur si simplu vanduti de comunisti, punand-o in lumina experientei emigrarii, care mi-e si mie cunoscuta.


Abia astept sa citesc si eu cartea asta!!! Sa ma lamureasca Manea ca n-are nimic organic si obsesiv cu Eliade :-)) (chiar n-are nici o legatura "Intoarcea..." cu www.radio3net.ro/eliade/index.php?cx=list&id=13&pg=3" target="_blank">"Huliganii"??) Si da, si eu consider "Jurnalul" lui Sebastian infinit mai pretios :-) (de altfel e sursa de inspiratie pentru Manea, insusi!!)

Teodora, am sa caut si eu cartea Annei Bentoiu!! Ma intereseaza perioada aceea peste cea interbelica, fiindca ceea ce s-a-ntimplat atunci in Romania ne defineste, zic io!!

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

quote:
Originally posted by lilanda

Abia astept sa citesc si eu cartea asta!!!



N-o citi, mai asteapta, ca stii cum e cu pomul laudat.
Bineinteles ca are ceva cu Eliade. Oare Sebastian nu are? iertarea si intelegerea nu sunt neaparat acelasi lucru.
Eu citesc carti de placere, vezi adictia la hartie.
Cartarescu nu imi place, afara de Levantul pe care abia astept sa o iau de acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Am citit Convorbiri cu Octavian Paler - de Daniel Cristea Enache. Mie mi-au placut mult. Acum ma voi apuca de Memoriile unei gheise, am inteles ca e mai buna cartea decat filmul.

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by lgireada
am inteles ca e mai buna cartea decat filmul.



Mie mi se pare ca intotdeauna e asa
prin grija unei dragi prietene () am primit si eu "Until I find you" a lui John Irving, abia astept sa o citesc! "The fourth hand" m-a fascinat!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Sunt de acord cu tine, doar ca ma intrebam daca conteaza ordinea parcurgerii: carte - film sau vice versa. In cazul asta parcurg film - carte, adica pe dos ca de obicei.

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

hehe, da. de un singur film nu am fost asa dezamagita....de "fata cu cercel de perla" cu toate ca am urmat traseul clasic, carte-film

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

quote:
Originally posted by roxanaz

hehe, da. de un singur film nu am fost asa dezamagita....de "fata cu cercel de perla"


Ca e cu Colin Firth, de aia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

quote:
Originally posted by lilanda

aaa... si sa nu uit, pentru www.audreyniffenegger.com/" target="_blank">sofia :-))!!! (io cumparai cartea, la reduceri, dintr-o librarie din Londra. Nu titlul m-a atras si nici descrierea, ci poza de pe coperta )

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet



Ai cumparat Time traveler's wife? Vad ca restul romanelor nu sunt mari aparitii. Mersi pentru site, astept acum sa il termine de construit :)

Nuka si Mama la Nuka

Mergi la inceput