Clubul cititoarelor (7)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Azi am dat iama si am cumparat niste carti pentru vacanta de vara.
- Adam Williams - The Place of Heavenly Pleasure
- Annie Proulx - That Old Ace in the Hole
- Stacy Schiff - Vera.

Cred ca o sa incep cu Vera, ma manca la degete. Este despre m-de Nabokov. (si Lolita ma asteapta cu rabdare pe raft).

A citit careva una din ele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Lolita am citit-o eu, daca e vb despre aceeasi carte controversata la vremea ei ... dar nu m-a impresionat. Cel putin nu pot intelege sentimentele din ea. Acum citesc Scarlett.
Si as vrea sa citesc: Frucutul interzis si Ma numesc Rosu.

edit ca sa zic ca azi am dat o raita prin librarii si mi-am cumparat 5carti: Imparatul mustelor, Ma numesc Rosu, Egipteanul, Amantii din Bizant si Dezonoare. De-abia astept sa le citesc.

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Mi-am notat recomandarile voastre: Ayaan Hirsi Ali si Jodi Picoult!
Si mie mi-a placut "Confederatia imbecililor", da' e drept ca io fusei cam coapta cind am citit-o :-))
Asaaa..am terminat si "Dinti Albi", o carte uluitoare: obraznica si tamaduitoare ca un bisturiu, de un umor incisiv si debordant. Tip: n-o cititi in public, fiindca 100%, nu va puteti stapini risul
Am inceput "Everything Is Illuminated" de acelasi Jonathan Safran Foer de care va mai povesteam si tipul e intr-adevar un scriitor aparte; are candoare, umor si putere de patrundere, un fel de 3 in 1 rar intilnit printre scriitori. Cred ca Foer "si-a dat mina" cu romanul asta, fiindca spre deosebire de "Extrem de tare, Incredibil de aproape", ii lipseste factorul surpriza, felul de a se exprima inteligibil si altfel decit prin scris! In paralel, m-am apucat si de "On clowns" a lui Norman Manea, o culegere de eseuri despre conditia artistului in dictatura ceausista. Interesanta!


pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Recomand cu caldura cele mai recente carti citite:

Zadie Smith - on beauty (despre frumusete) - nu e intruchiparea aventurii, insa e extrem de duioasa
Audrey Niffenegger - The Time Traveler's Wife - SPLENDIDA! Nu e greoaie si nu te pune pe ganduri insa e despre iubire adevarata
John Irving - The world according to garp - extrem de inteligent tipu. M-a tinut cu sufletul la gura.

din colectia cotidianul am citit Sylvie Germain - Cartea noptilor - un fel de "un veac de singuratate" varianta frantuzeasca. Rar am bocit atat de mult.

Restul nu merita mentionate

Nuka si Mama la Nuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Daaa.....si eu recomand Cartea noptilor...absolut fantastica.Dar despre ea am mai scris deja. Eu voiam sa va scriu despre Istanbulul lui Pamuk....in sfarsit am facut rost de el, in engleza....mi l-a adus un prieten de la Londra.
O citesc cu economie parca....imi pare rau ca se termina, asa ca incerc sa raman cat mai mult in Istanbul, pe malurile Bosforului...inapoi in timp in Istanbulul Otoman...si mai inapoi in timp in Constantinopol...e o carte cu o stilistica desavarsita (si traducerea in egleza e foarte buna) si dominata de melancolie. Fotografiile sunt absolut fabuloase, toate in alb-negru si ilustreaza perfect randurile unde sunt inserate. Insa ceea ce te seduce este melancolia...sau asa cum scria Pamuk acel huzuen, specific locuitorilor...ciudat cum fiecare univers citadin sau rural are melancolia lui tipica...si mi-am amintit aici de melancoliile sud-americane:)
Ce sa mai zic...citit-o daca aveti posibilitatea ine gleza...daca nu, panditi traducerea. Merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

M-am apucat aseara sa citesc milan Kundera, imortality. Experienta mea scurta cu Milan (Valsul de adio parca) a fost dezamagitoare. Dupa 50 de pagini nu prea mi-am creat o parere. Personajele sunt cam flu flu.

Am rasfoit, de asemenea, Politicaly corect bed time stories. Am ras putintel da' m-am plictisit dupa vreo 5 povestiri. Sunt toate povestile clasice (alba ca zapada, scufita rosie) rescrise cat sa fie politically correct, cu faze de genul: the tinker was economically disatvantage sau the wolf was kindness deprived, etc. Super haioase.

Nuka si Mama la Nuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by sofia_misicu
Am rasfoit, de asemenea, Politicaly corect bed time stories. Am ras putintel da' m-am plictisit dupa vreo 5 povestiri. Sunt toate povestile clasice (alba ca zapada, scufita rosie) rescrise cat sa fie politically correct, cu faze de genul: the tinker was economically disatvantage sau the wolf was kindness deprived, etc. Super haioase.



Sofia mie-mi placu finalul de la Alba ca Zapada

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

quote:
Originally posted by roxanaz
mie-mi placu finalul de la Alba ca Zapada


Ce se intampla, n-o mai pupa si n-o mai ia pe cal cu el?

Citii mesajul amicului meu Xenocid la subiectul cu homeopatia si-mi adusei aminte sa scriu despre "Outlet" a lui Randi Taguchi.

Romaneste, desi nu suna bine, titlul s-ar traduce "Priza"; pt ca tipa asta Randi zice ea cum ca ar exista un fel de rezervor plin cu amintiri /cunostinte/senzatii ale tuturor oamenilor, morti, traitori sau ne-nascuti. Din acest rezervor ne putem nutri prin intermediul muritorilor mai norocosi, capabili sa ne serveasca drept prize.
Personal nu ma dau in vant dupa idei fanteziste bazate pe analogii IT cum e asta (rezervorul e asa ca un mainframe zice Randi, iar noi muritorii suntem ca niste terminale diskless, afara de prizele alea care au hard si ram si deci o duc mai bine si ne ajuta si pe noi muritorii de rand).
Traducerea in engleza insa mi s-a parut f buna, cartea e scrisa bine, legat, cu ritm, si deci mi-a placut desi nu sunt neaparat fan al ideii centrale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by Llaura

quote:
Originally posted by roxanaz
mie-mi placu finalul de la Alba ca Zapada


Ce se intampla, n-o mai pupa si n-o mai ia pe cal cu el?



deci: Alba ca Zapada si Regina cea rea isi deschid afacere impreuna iar Fat Frumos care descopera ca e cam gay deschide un SPA cu piticii

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Am terminat si io
Jurnalul unui mag - Coehlo (mi-a placut...)
Mania Divina - Ken Follett (slabutza, dar daca o incepi tre sa o termini...)



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput