ce sa ma fac cu socrii

ce sa ma fac cu socrii | Autor: eu_eu

Link direct la acest mesaj

Buna ziua.
Am o problema care nu ma lasa sa-mi continui casnicia.
Eu si sotul meu ne cunoastem de 6 ani. El castiga destul de bine dar nu reuseste sa stranga nici un ban.
De cand a iesit din facultate si isi castiga banutii le trimitea socrilor salariul iar ei ii cheltuiau cum credeam ei de cuviinta.Acum un an au luat o duba in leasing pe numele lui, el urmand sa achite rata lunara a acesteia.
Dandu-si seama de ceea ce se intampla a zis ca renunta la ai lui si ca vrea familia lui.
Anul acesta ne-am casatorit cu ff multe eforturi materiale(cand a venit acasa iar nu mai aveau banii din salariul lui). Eu mi-am pus banii care ii aveam stransi la bataie.. ca sa nu ne facem de ras la nunta si ca sa avem cu ce sa traim dupa nunta.
Nu am avut bani sa mergem si noi in voiaj de nunta si la 10 zile dupa nunta a fost nevoit sa plece deoarece nu mai erau bani.Inainte sa plece l-au chemat doar pe el si l-au convins sa le dea in continuare bani.
Luna asta le-am dat 1.200 USD la care mai vroiau 9 mil pt alta factura.Si am inceput sa ne certam ca la usa cortului.
M-am certat si cu el la telefon cu toate ca e departe ...dar nu mai suport.
Noi stam cu chirie de 2 mil ca sa ne putem starge bani de casa,si pe parte cealalta banii se duc la socrii mei..
Ce sa fac?
Vad cum casnicia se duce din cauza lor.
Ma indurat si am inghitit multe pana sa ajung sotia lui( ai lui nu ma vor),dar am facut asta deoarece il iubesc si nu pt bani...daca vroiam bani ..puteam avea orice tip( arat ff bine-sunt inalta, subtirica- am fost manechin), si nu vreau acum sa ajung la divort din cauza lor dar nici asa nu mai pot,ei dicteaza eu execut.
Ne-au facut si planuri unde ne mutam..
Va rog mult...daca se poate un sfat...ce sa fac?
Nu vreau sa-mi treaca viata si sa regret mai tarziu ca nu am avut curaj...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J G spune:

intrebarea corecta e "ce te faci cu sotul?"
el cum justifica sumele astea trimise catre parinti?

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meg67 spune:

cam greu cu acei copii carora nu li s-a taiat cordonul ombilical..

nu prea cred ca ai ce sa faci; atata timp cat sotul tau va avea de unde sa le dea bani, o sa continue sa cotizeze lunar
de fapt..nici nu cred ca te poti supara pe el, nu e vina lui...nici nu cred ca e bine sa il pui mijloc si sa il certi; o sa se simta tras din doua parti si rezolvi nimic

eu zic sa nu astepti sa puneti ban peste ban ca sa va luati casa pentru ca nu cred ca o sa reusiti daca el o tine in ritmul asta; incearca sa rezolvi finantierea cumpararii cu un imprumut la care sa aveti rate lunare - cand nu va mai avea de unde sa dea...o sa ii intarce pe ai lui (ideea e ca trebuie sa iei tu haturile si sa incerci sa plasezi banii inainte sa apuce el sa ii dea alor lui)

nu lasa asta sa iti distruga casnicia...din cate am inteles il iubesti :) si apoi "it ain't over until the fat lady sings" (parafrazand proverbul asta vreau sa sugerez ca inca nu ti-ai spus ultimul cuvant)




meg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

socrii nu au pensii?nici un venit?

"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

de la ai ajuta din cand in cand cu niste bani, sume modice, mai mult sau mai putin, nu vad o mare problema, dar sa le dai salariul luna de luna.....?!?!? ridik semne de intrebare

cred ca ar trebui sa-i deschizi ochii si sai aduci aminte ca acum are familia lui si ca nu mai locuieste sub fusta mamei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

Si eu sunt de parere ca ar trebui sa faceti un credit pt locuinta. Nu de alta , dar trebuie sa aveti si voi cuibul vostru-in primul rand si pe de alta parte trebuie sa stie si sotul tau si ai lui care este in principal destinatia castigurilor lui. Stii, uneori este bine a aiba o MOTIVATIE mai concreta. Asa cum iti spuneau si fetele, daca el pana acum nu a apucat sa stranga nimic, slabe sperante ca va reusi de acum inainte! Iar parintii cu pricina (ai lui) daca vor sti ca el are in permanenta disponibilitati financiare, nici ca isi vor schimba vreodata obiceiul dobandit!!! Sotului tau probabil ii este greu sa spuna NU ( ceea ce ar putea fi o solutie) asa ca doar o <<schimbare de destinatie a fondurilor>> ar mai modifica datele problemei.
Tu trebuie sa discuti deschis cu el despre asta si sa iti sustii punctul de vedere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Dar sotului ii convine sa te vada pe tine nedreptatita? Ii convine sa traiasca din banii nevestei?

Eu nu i- as mai da nici un ban, nici macar pentru o paine. Nu sunt impotriva ajutorului pentru parinti, dar chiar sa dea toti banii din casa socrilor tai si voi sa stati cu chirie, asta mi se pare de-a dreptul fara rusine fata de tine.

Ori pui piciorul in prag, ori te obisnuiesti cu ideea ca asa tre' sa fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

eu_eu inteleg perfect prin ce treci pt ca, din pacate, nu sunt straina de situatia asta!
am tras destul cu sotul inca de pe vremea cand eram prieteni. dadea toti banii in casa si el nu avea prea mare lucru. am inceput sa-i zic sa-si ia una alta< haine si ce avea nevoie>, iar de cand nu le mai dadea tot salarul,au inceput sa nu ma placa<credeau ca strica banii cu mine, ceea ce nu era deloc asa>. am plecat din tara,ne-am casatorit si al meu sot le mai trimitea bani, pt ca-l sunau si cereau.cand le-a spus ca nu are, i-au inchis telefonul.am suferit mult, ne-am certat mult,dar pana la urma s-a lecuit. nu stiu chiar daca de cand mi-a zis mie ca nu le mai trimite, dar acum sunt sigura ca nu mai trimite nimanui...stii cum mi-am dat seama? ca nu ne mai suna daca nu le iese nimic, nu suna. sotul si-a dat seama ca lor nu li-i niciodata de-ajuns, mai ales ca lucrau, nu pot spune ca n-au ce manca si trebuie sa-mi fie mila de ei. nu suntem rai la suflet, dar preferam sa ajutam pe cei care chiar au nevoie, nu pe cei ce se vaita, dar au de toate.

P.S cand am auzit ca sotul isi ajuta parintii si surorile, va spun sincer ca l-am apreciat,asta pana cand am vazut cum stau treburile.si eu am avut multe discutii cu el si l-am intrebat de ce m-a mai luat de nevasta, daca nu-l intereseaza de mine! simteam ca ma pune pe ultimul loc si prin comportament si pt ca nu baga in seama si parerea mea. ultima oara i-am spus ca, daca mai trimite bani, eu ma iau si plec, pt ca nu-i normal sa munceasca toata viata pt altii si pt el sa nu faca nimic!
de cand nu le mai da, avem si casa si masina si ajutam si pe altii care au nevoie!
trebuie sa fi foarte tare! imi pare rau ca treci prin asa ceva! este tare greu!
sper din suflet, sa revii cat mai repede si sa ne scrii ca sotul tau s-a schimbat. trebuie sa ai rabdare si sa lupti mult! la fel am facut si eu. m-am zbatut mult si-am suferit mult, pt ca-l iubesc si vroiam sa fie bine! ma durea sufletul ca toti il iau de prost!
toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Daca nu pui piciorul in prag acum, cu cat trece timpul va fi tot mai greu sa-ti impui punctul de vedere. Stii vorba aia: cum il formezi asa il ai. Daca accepti o data, de doua ori, socrilor tai li se va parea normal ca lucrurile sa continuie tot asa.
Fa cum au spus si fetele: credit pentru locuinta. Convinge-l sa vireze salariul intr-un cont al vostru, nu in buzunarul parintilor. Dupa ce cumparati casa o sa ai nevoie de bani sa o mobilezi, sa o utilezi... etc si el trebuie sa inteleaga clar destinatia banilor vostri.
Hai, curaj si mana de fier

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

eu i-as spune clar sa aleaga, ori parintii, ori eu. adica din punctul asta de vedere, cu banii, nu sa nu-i mai vada, doamne fereste. poate sa le dea un ajutor daca intr-adevar nu au bani deloc, dar nu TOT salariul.
eu zic ca voi inca nu ati avut o discutie serioasa pe tema asta. daca te iubeste, nu trebuie sa te lase sa te framanti in halul asta.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Curaj... va trebui sa ai o discutie serioasa. Daca lasi de la tine, vei avea de suferit tot asa in continuare. Fii tare si spune-i ce vrei.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput