Suceava 14- Sarbatori in Bucovina!!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

quote:
Originally posted by megbeng


deocamdata sunt cu lecturile despre ingrijirea bebelusului si despre nastere (am gasit cursurile lamaze in format .pdf si mai nou incerc sa ma relaxez, sa respir "ca la carte", sa-mi concentrez atentia, etc).

voi, cele care ati nascut natural..ati avut nasteri usoare? (va rog sa spuneti ca DA)




Meg, hai sa facem un troc . Da si mie Lamazeurile , si io-tz dau povestea nasterii Aniei, nastere care nu a fost doar USOARA (cu toate ca fost nevoie de declansare) ci si foarte frumoasa! Ejti de acord?

Dana
And, yes, I am a blonde!
Familia mea
Animaluri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilincalif spune:

in legatura cu baitza bebe-ului, eu la inceput ii faceam baie zamfirucului o data la doua zile, iar de pe la sfirsitul lui septembrie-inceputul lui octombrie baim de doua ori pe saptamina, miercuri si duminica. o fi bine, o fi rau, ma tem sa nu i se ia epiderma daca o spal prea des la vara cind s-o incalzi o s-o bag la dus silnic si zilnic, dar deocamdata raminem la program bisaptaminal. nu dati cu pietre, oua sau rosii, fiecare mamica decide cum e mai bine pentru puiul ei, isn't it ?

Ioana si Zamfiruca, minunata mamei (7 02 2006)
http://photos.yahoo.com/irina_inm
"Ne nastem uzi, goi si flaminzi... Abia dupa aceea lucrurile se inrautatesc ! ..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

dana, vrei "la matzele"? da-mi o adresa de mail , ceva si le trimit..
povestea aniei stiu ca am citit-o acum cateva luni, dar am sa o recitesc acum, cu mare placere ( multumesc de link!)...acum, ca sunt si eu mai aproape de momentul 0 cred ca citesc povestile nasterilor cu alti ochi..



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

ilincalif, dana, ev, multam tare de tot de lamuriri!

de dat cu rosii si alte fructe/legume nici nu se pune problema (cu oua in nici un caz..nu ati vazut ca a sarit de 6000/bucata? )! in primul rand pentru ca ...asa e, fiecare mamica face cum crede de cuviinta(sigur, tre sa fie informata..) si in al doilea rand pentru ca multe carti de pediatrie nu recomanda baia zilnica, totusi!!
scoala de pediatrie americana si cea din franta, de ex recomanda baie generala de 2-3 ori/sapt..cu spalat zilnic unele zone mai "fierbinti": cutele pielii, funduletul, fatza, etc.



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina2005 spune:

Buna seara!
Mai fetelor...dar vad ca ati discutat muuuult despre multe...
Eu il spal zilnic pe bebe Teo...prefer sa-l spal intr-un lighean mai mare la chiuveta atunci cand nu am timp...dar nu-l las nespalat...Cert este ca am ajuns sa am desteritatea asistentelor de la maternitate la manevratul bebelusilor...am indata 6 ani de experienta la crescut copii...pacat ca nu da bine si la CV...
Cand il vad cum se racoreste si cat de relaxat este dupa ...
Mai nou ...la Teo am folosit Hipermanganat de poatasiu pt apa de baie...si n-am avut deloc probleme cu iritatiile...nici macar de la pampers...
Hainele cele mai comode pt Teo sunt :
-un body cu maneca lunga (la inceput/primele saptamani parte peste parte) care se incheie cu capse intre picioruse
-pantalonasi care se invheie cu capse pe umeri
-costum dintr-o sg piesa care se incheie cu capse pe mijoc apoi capsele coboara pe picioruse...
-caciulita care sa-i protejeze fruntea si urechiusele...la Andrei nu am insistat pe caciula si acum regret...
Le prefer pe astea pt ca sunt usor de manevrat, nu se fac ghem/cute sub spate, nu ramane nimic dezbracat la manevrare.
Caut sa fie gatul acoperit...fara V sau gat larg...

Ceea ce nu stiu eu si poate ma lamuriti voi...PANA LA CRACIUN...
Am cumparat astazi, dupa ce v-am citit... aspirator pt spalat/curatat covoare...am luat marca SIEMENS...Eveline sa traiasca ... de la Metro...am dat aproape 7 mil pe el...iar acasa am constat ca instructiunile de functionare nu sunt traduse...
Am citit pe franceza ca pot pune pana la 4 litri de apa /si detergent...dar tot nu inteleg...
Cum puneti voi apa/detergentul?
Cat detergent/apa se pune pt curatat un covor de 3/6 m de exemplu?
Cum dau spuma pe covor...la Metro mi-au zis ca intai se stropeste cu spuma apoi frec cu peria de la aspirator si o absorb...dar nu vad nici un buton ...stai ...oare se stropeste si absoarbe instantaneu?
Numai asta n-am facut...pana acum le duceam la curatat...dar acum m-ati convins ca se poate si asa...mi s-a parut super ideea...dar acum imi pare rau ca nu am intrebat-o pe femeia care facea curatenia la serviciu cum foloseste acest aspirator ...parea asa de simplu...
Va rog sa ma lamuriti...ca vine Craciunul...si n-am dus covoarele la curatat...


Va doresc toate cele bune si multa dragoste ...

POZE CU NOI




Simina cu Teo (7.06.2006) ,Diana (30.05.2003) si Andrei (10.04.2001)


Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte.
Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

quote:
Originally posted by simina2005
Cat detergent/apa se pune pt curatat un covor de 3/6 m de exemplu?
Cum dau spuma pe covor...la Metro mi-au zis ca intai se stropeste cu spuma apoi frec cu peria de la aspirator si o absorb...dar nu vad nici un buton ...stai ...oare se stropeste si absoarbe instantaneu?



Tre sa aiba o clapita ca dispozitivele de fas-fas si exact asa functioneaza, tu tot apesi clapita si pe furtunas iese spuma. Din cate imi amintesc clapita se monteaza odata cu furtunasul pentru stropit si se afla undeva sub manerul de care tii tija aspiratorului... na ca nu jtiu sa esplic, m-am incurcat in tije si furtunase... Containerul cu lichidul de curatat covoare e separat de cuva mare in care poti aspira tot felul de lichide. Si in principiu respecti masura inscrisa pe samponul de covoare, ceva de genul 100 ml sampon, 900 ml apa... Si practic intai iese spuma pe furtunas, iar din urma vine peria pe care o manevrezi tu in ce directie vrei... Sper sa fi inteles ceva din mega esplicatziile mele

Dana
And, yes, I am a blonde!
Familia mea
Animaluri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilincalif spune:

meg, iubita, nu/mi trimiti si mie pe mail cursurile lamaze ? nu pentru mine, nu ca nu m-as sufleca oleaca (si asa tinjeste tati dupa un bebe barbat ) as vrea pentru nashica, ca ii pregatesc "dosarelul rosu" cum ar zice danarosu...

singurul sfat pe care ti-l dau in acest moment este urmatorul : dormi cit de mult poti, fa tot ce/ti doresti cit de mult poti, ca dupa ce iti pica minune de bebe din cer, nu mai apuci (nici macar daca e bunutz, o sa inventezi o mie de pretexte ca sa mergi la patutul lui si sa il contempli in nestire :) )

asa, ca o anecdota, mie doua lucruri mi-au lipsit enorm in a treia parte a sarcinii, in cea "supraponderala" : dormitul pe burta si alergatul.... visam noaptea ca alerg !!!!! (cind nu stateam hopa si ma rugam sa-mi treaca aciditatea ! da'la cit castravet murat si gogosar in otet am putut sa bag in mine si inainte si dupa, nici nu ma mir ca n-am dat in alte boli !

zamfiruc doarme, ce-ar fi sa ii urmez exemplul ? o data in an sa ma culc si eu inainte de miezu noptii ! nu de alta, da' daca imi vine chef de ceai cu tartine ? (iaaaar ????? mai bine nu, ca inca n-am uitat ce patii data trecuta !)

pupici


Ioana si Zamfiruca, minunata mamei (7 02 2006)
http://photos.yahoo.com/irina_inm
"Ne nastem uzi, goi si flaminzi... Abia dupa aceea lucrurile se inrautatesc ! ..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

ilincalif, ti le trimit cu mare drag, numai da-mi adresa de mail!
hm..sa stii ca o sa ma gandesc f serios la ce ai zis pentru perioada asta si o sa incerc sa dorm la greu..si mie imi lipsesc mult activitatile fizice...si dormitul pe burta!!!! abia astept sa fiu iar in forma! chiar azi ma uitam la albumul meu "burtica"..si la cat de subtirica eram la 14 sapt..



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buna dimineata fetelor!Dupa cum spuneti e de dat cu rosii:6000 un ou!si pasarile mele din curte nu oua nici una!Mai am destula treaba, mai vreau sa fac o dat curatenie in bucatarie caci am topit untura, pe aragaz caci nu am ceaune ca sa fac aceste treburi afara, sa streg geamurile la bucatarie...Va pup pe toate!

Redati-mi viata!

Putin cu putin se aduna marea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Buna ziua fetelor!


Pupam un Zamfiruc vorbaret!

Ana si Bianca-iubita

Mergi la inceput