arta de a ierta

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capricoarna spune:

TextasdTextText
Ce-mi place aici unde m-am inscris!!
Subscriu tuturor acelora care au recunoscut ca le este greu sa ierte. Din pacate! Nu avem ce face, stim ca ne-ar mai usor daca am ierta mai repede, dar sufletului nu-i poti comanda. Probabil luam lucrurile prea in serios, si atunci cand asteptarile ne sunt inselate, ramanem intr-un fel de stare de soc multa vreme. Si intr-adevar, pe noi ne iertam cel mai greu, pentru ca am putut fi atat de naivi incat sa credem ca tot ce zboara se mananca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvy24 spune:

salutare....as vrea sa vorbesc despre a-ti ierta perechea si a fi iertat de perechea ta. Am trecut prin multe cu sotul meu si sunt convinsa ca daca nu ne-am fi iubit cu adevarat nu am mai fi fost azi impreuna.
Noi ne-am mutat foarte repede impreuna si asta doar din cauza mea. Zic "din cauza" deoarece in timp mi-am dat seama ca el nu a avut timp sa se indragosteasca de mine si sa-si dea seama dc ma iubeste sau nu. Asa ca dupa 1 ani si jumatate de convietuit si de suferinta pentru mine eu l-am inselat. Si, a doua zi i-am spus. El era dispus sa treaca peste infidelitatea mea dar eu stiam ca va fi si mai rau decat inainte. Asa ca am plecat si am locuit 4 luni cu cel cu care am comis infidelitatea. In acest timp si fostul meu iubit a avut relatii sexuale cu alta. In cele 4 luni in care am fost despartiti el si-a dat seama ca fara mine nu poate trai si ca eu nu am nici o vina pt ca el m-a impins sa fac ce am facut iar eu mi-am dat seama ca nu voi putea niciodata sa trec peste iubirea pe care o simteam pt el. Asa ca m-am intors la el si ne-am casatorit si suntem mai fericiti decat oricand. Si asta pentru ca....ne iubim neconditionat. Intr-o zi el m-a intrebat ce inseamna iubirea neconditionata. I-am spus ca eu mi-am pus urmatoarea intrebare pentru a-mi da seama dc il iubesc neconditionat sau nu "poate el sa faca ceva ca eu sa nu-l mai iubesc?" si raspunsul a fost nu. Deci atata timp cat iubiti neconditionat puteti trece peste orice. Dac asunteti intr-o relatii bazata pe reguli, pe ideea "eu dau atat deci si tu trebuie sa dai atat", nu veti putea ierta.
Va pupa silvy.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Si asta pentru ca....ne iubim neconditionat. Intr-o zi el m-a intrebat ce inseamna iubirea neconditionata. I-am spus ca eu mi-am pus urmatoarea intrebare pentru a-mi da seama dc il iubesc neconditionat sau nu "poate el sa faca ceva ca eu sa nu-l mai iubesc?" si raspunsul a fost nu. Deci atata timp cat iubiti neconditionat puteti trece peste orice. Dac asunteti intr-o relatii bazata pe reguli, pe ideea "eu dau atat deci si tu trebuie sa dai atat", nu veti putea ierta.


corect.
dar, din pacate, de cele mai multe ori dragostea asta nu pare sa existe, atita timp cit lucrurile "se negociaza" intr-un cuplu... daca imi e bine cu el il iubesc, daca nu mi-e bine cu el un-l iubesc.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput