tratament hormonal pt. prolactina marita

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adifle spune:

CHISLAURIANA,sa te bucuri ca nu ai ramas insarcinata in timpul trata mentului cu dostinex,fiindca eu azi am 3 saptamani de la operatie.Am facut tratament cu dostinex si am ramas insarcinata dar din pacate nu am stiut,si am stat asa 6 saptamani.am ajuns la dr in ultimul hal iar sarcina era extrauterina prin urmare m-ia scos trompa si 500 de ml de sange din abdomen.Eu am dat vina si pe dostinex fiindca scrie clar pe el a nu ramane insarcinata pe timpul tratamentului.
asta este parerea mea si nu vreau sa supar pe nimeni dar eu asta am patit.
la ce dr. mergi in oradea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

adifle ,exact acest lusru am patit si eu ,aveam prolactina marita luam Dostinex si am ramas insarcinata pt.prima data in viata mea ,dar din pacate era extrauterina.Nu mi-am dat seama nici eu de sarcina,a venit ciclu peste dar macar atat noroc ca am mers la doctor din timp si mi-au salvat trompa.Oricum acum imi este frica de o alta extrauterina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chislauriana spune:

Vai, fetelor, m-ati ingrozit cu pataniile voastre.Oricum eu nu cred ca voi ramane insarcinata daca in aproape 5 ani n-am ramas deloc.Ceva, probabil de natura chirurgicala va trebui sa se intample pt a ramane insarcinata.M-as fi bucurat sa raman macar acum ca am trecut usor de 30 ani, si totusi poate asa vrea Dumnezeu, ca el sau ea sa se nasca la momentul potrivit.Iar prin natura serviciului barbatului meu care e mai tot timpul plecat, sansele sunt si mai mici, pt ca nu avem cand sa prestam(e max 5 zile pe luna acasa).MI_E FOARTE GREU SA TOT ASTEPT SA TREACA TIMPUL, DAR DECAT UN COPIL BOLNAV FACUT LA STRES SAU CU MEDICAMENTE, MAI BINE MAI TARZIU DAR SANATOS.Sau ce-o vrea Dumnezeu.Oricum sunt la pamant cu moralul.PA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adifle spune:

CHISLAURIANA,te rog raspundemi si mie la intrebare!
la ce dr. mergi in oradea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

buna
ma alatur si eu voua
desi nu stiu inca daca am ovare polichistice,dar am aceleasi somptome ca si voi,si am o prietena ginecolg(romanca)si ea imi zicea ca sigur am ovare polichistice
nu am ciclu regulat(nu la-m avut niciodata),acum mai nou mi-a venit odata la 2 luni,nu raman insarcinata si mai am o problema(am vazut ca voi nici una nu ati scris)imi creste par pe fata
voi nu aveti probleme cu parul?ca pe mine ma omoara ideea asta.


edit,am fost aici la medic,ei nu vad asta o problema mare
mi-a facut Prolactina,tastesteron free sia zis ca sant normale
eu nu stiu ce sa-i zic sa imi mai faca
acum trebuia sa imi vina CM,si bineinteles ca nu mi-a venit si el zice sa astept.Pai este normal asa?ei zic ca nu este problema daca nu vine una sau 2 luni,numai atunci cand nu vine de la 3 in sus
offffff,ca nu ma-i pot de suparata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:

buna fetelor, n-am mai trecut de multishor pe aici
felicitari multe fify, iti doresc sa ai o sarcina fara probleme si sa te bucuri de ea si de bb
vroiam sa va zic ca si eu am ramas gravi pt. prima data in viata mea (de incercat incercam de un an de zile), si ca sa te incurajez Crislauriana, luna respectiva nu prestasem decat o data (ii avem pe ai mei in vizita si ne tin ocupati)
din pacate am pierdut sarcina , azi e a 2-a zi de sangerari
eu am descoperit-o intamplator, am facut un test de sange (urma sa merg la dentist si nu avusesem cm de 2 luni), a iesit pozitiv, dar peste 2 zile cand l-am repetat val. BHCG-ului a scazut f mult, in loc sa se dubleze....acuma asta e, incerc sa vad partea pozitiva si anume ca pot ramane gravi
am uitat sa va zic ca eu facusem in urma cu 2 sapt. de la desc. testului + (care a dat sarcina de 3-4 sapt) tratament puternic cu antibiotice si calmante pt infectie la masea plus radiografie, asta ar cam fi un motiv ca sarcina a fost eliminata de organism, dupa spusele doctorei
cand am ramas nu mai eram de ceva vreme pe trat. cu dostinex, dar faceam de mai bine de o luna o cura de maca si aloe vera gel de la forever si eu si sotul... nu stiu daca a fost doar coincidenta sau au ajutat, dar o sa continui

rodica, bine ai venit printre noi
ovarele polichistice se vad la ecografie si de obicei sunt insotite de menstre neregulate si prolactina ridicata, ultima nefiind obligatorie
am intrebat-o si eu pe dr. daca am ovare polichistice sau sindromul ov. poli., si mi-a zis ca am sindromul...eu m-am ingrozit, i-am zis ce am citit pe net si ca nu am toate simptomele citite (nu am exces de par pe corp de ex.), ea zice ca ce citim pe net arata extremele, adica nu e obligatoriu sa ai toate simptomele, la mine e pe partea de infertilitate, pt. ca pe langa ovare poli. mai am si prolactina mare si cm. super neregulat si cine mai stie ce...nedescoperite
poti sa faci testele hormonale in ziua 2 sau 3 a cm-ului, cere-i doctorului ....iar pt. cm exista ceva de reglare , nu AC, asta urmeaza sa-mi dea mie si ceva pt stimularea ovulatiei, ca apoi sa fac monitorizare si sa-mi zica exact cand ovulez...inca nu stiu cum se cheama, iti zic cand o sa iau
tzuca si adifle, sunteti sigure ca de la dostinex a fost extrauterina, ca ma sperii deja, dr. zice ca o sa-mi dea iar dostinex, desi eu nu prea vreau...ma gandeam ca treaba asta cu extrauterina tine de permeabilitatea trompelor, asta asa din capul meu....imi pare f rau de ce ati patit
scuze ca am scris asa mult, va doresc bafta la toate si sper sa auzim de cat mai multe reusite printre noi
va pup

anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chislauriana spune:

draga Adifle, ti-am trimis inca de ieri un e-mail.Nu l-ai primit?Urmareste-ti mesajele si mai scrie-mi.Te rog. pa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

ache,multumesc de raspuns
te rog sa imi spiu si mie ce iti da
la cate zile iti vine CM?
VA PUP


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

Draga ACHE aaaa,nu ,nici vorba nu pot sa-mi inchipui ca extrauterina s-a intamplat de la Dostinex.Nu,eu am probleme de permeabilitate a trompelor,in 5 ani am facut o laparo si 6 histerosalpingografii...Endocrinoloaga mi-a spus si la fel ginecoloaga mi-a spus ca nu este indicat deloc sa ramai cand iei acest medicament.Eu nu stiam ca am ramas,mi-a venit ciclul,cam ciudat ce-i drept dar eu oricum in ziua 1 luasem 1/2 pastila de Dosti,asa aricum nu era bune cu sarcina mea. Nimic nu este intamplator! Multa incredere in Dumnezeu! Daca Dumnezeu nu va vrea sa ne dea un puiut atunci stie El de ce....Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fify spune:

Iubitele mele, multumesc mult, mult, mult de uarai. Sa dea D-zeu sa vedeti cat mai repede 2 liniute. Sa nu va pierdeti speranta.Va spun povestea mea:
"In 2005 ,mai exact in iulie, am incercat pt prima data !!!Aveam 26 de ani..si m-am gandit ca ar fi timpul.Pana atunci nu ramasesem vreodata gravi, era totusi un semn de intrebare ....dar....am spus ca nu faci copii pana nu te monitorizezi cu adevarat. Au fost luni multe in care am plans, doctorul imi spunea sa-i dau tare....ca el momentan nu vede nici o problema. Ma cam saturasem ...si in nov 2006 am luat hotararea de a face un control foarte amanuntit. Dupa multe analize s-a constatat ca nu aveam ovulatie. Aveam prolactina marita si deficienta de progesteron.Ovarele erau polichistice....si m-am umflat de plans. Am inceput tratamentul pe 25 ian. 2007 , adica in z2 de cm. Am luat bromcriptina 1/zi( dar doza data de dr era 2/zi), am luat 30 picaturi de mastodynon de 2 ori pe zi.Din z 17 duphaston.Treaba era buna, dar eu totusi nu ma simteam bine de la bromcriptina. ok, am renuntat la ea din z9 de cm. Din z13 pana in z20 am prestat la greu. O data pe zi faceam, dupa care stateam in pozitia lumanare( dar pozitia lumanare) vreo 20 de min, apoi ma intorceam frumusel...si ma culcam fara sa ma duc la baie, fara sa ma spal.Adormeam cu chestiuta in mine. Toata sapatamana m-am spalat numai dim...si seara inainte de a face sex, dar superficial.Niciodata in interior.Deciiiii !!! Am renuntat doar la bromcriptina...nu si la celelalte.Nu am avut simptome de sarcina, doar sani mariti nedurerosi...si o balonare.Atat.Am fost fuguta la medic dupa ce am facut testul, mi-a dat duphaston pt mentinerea sarcinii.
sper ca nu v-a plictisit povestea mea. Sper din suflet sa urmati cu strictete tratamentele si sa aveti bucuria de a avea in pantece un bebe.
vA PUP DUUUUUUUUUUUUUULCE.

4+

Mergi la inceput