tratament hormonal pt. prolactina marita

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Pinkily- io m-as relaxa cu placere daca s-ar trezi din somn , ca suntem oligospermisti si acu' se aduna si prolactina asta pacatoasa...ufffa.Da'ti trimit osi un

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fify spune:

Pinkyly, avem aceleasi probleme si ne trateaza acelasi medic. Nu sunt supraponderala, dar sunt la cealalta extrema. Am 43 de kg.Da , sunt din galati.Eu am renuntat in cele din urma la bromcriptina, ma simteam f. rau de la pastile, dar am continuat cu mastodynon 30 pic de 2 ori/zi.Din z 17 iau duphaston. Acum nu stiu ce se petrece cu mine, dar sunt in permanenta balonata.Oare oi fi ovulat? Am avut, ce-i drept acea secretie ca albusul de ou, am avut si mici intepaturi la ovare...dar difuze.Acum sunt in z23.Mai am pana tre sa vina rusii vreo 8-9 zile. Nu stiu daca am ramas gravi, nu stiu daca imi va intarzia menstra de la duphaston, nu stiu daca ar fi nociv in sarcina mastodynonul........., de fapt nu stiu multe.Asta e, va pup....si va tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkyly spune:

Daca ei duphaston nu are cum sa-ti intarzie ciclul, printre altele sa stii ca si eu am renuntat la bromcriptina tot din ac motiv...cu toate ca prolactina imi este marita si dupa ce m-am cinuit o luna cu ele, asa ca eu am ajuns la concluzia ca puneam la inima orice chestie, ma enervam , ma stresam si cred ca si asta este un factor care influenteaza prl, stresul e principalul factor, asa ca , incerc sa ma stresez mai putin, icerc sa duc un "bun management al stresului" daca pot spune asa. tin regim , mananc multe fructe si legume crude , ma simt mai bine, mai plina de viata, si asta e bine , incerc si asa...caci a inceput sa imi fie frica sa mai iau asa multi hormoni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fify spune:

OFFFFF PINKYLY, te cred iubita. Si mie mi-e frica sa bag hormoni in mine , dar....
Bubulina, oare mastodynonul nu are aceleasi proprietati ca si vitexul?Stii ce vreau sa te intreb?....daca iau mastodynon imi scade prolactina?Imi regleaza nivelul progesteronului?Ma ajuta sa mentin o sarcina?Imi rezolva ovulatia?Te-am inebunit, nu-i asa?Hai da-mi un raspuns, te rog mult !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

Ca tratament naturist ar fi ceaiul de coada soricelului vreo 2-3 cani /zi timp de 2-3 luni...Am inceput si eu de vreo 2 saptamani si urmeaza in scurt timp sa fac analizele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Fetelor - eu am fost marti la control pt. urmatorul FIV si mi-a spus ca pt. PRL mare (am 44 fata de limita de 25) si LH marit trebuie sa fac un tratament de 2 luni cu Glucophage 500 mg.
Am baut si Maca si ceai de cretisoara cu coada coricelului si nu m-a ajutat chiar cu nimic ....cred ca naturistele astea sunt "frectzie la un picior de lemn" asa mi-a zis mie odata un medic ...

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fify spune:

EU , dupa cum stiti, am avut prolactina marita...si deficienta de progesteron. Am luat vreo saptamana bromcriptina( dupa care am renuntat...e super nasol), am luat toata luna mastodynon( acesta scade niv prolactinei, e pt faza lutheala....si are mai multe beneficii), din z 17 duphaston, iar azi mi-am facut un test de sarcina....si e foarte pozitiv. Sunt insarcinata. Sunt foarte fericita, sunt ....inca sub stare de soc. Va doresc succes cu tratamnetul...si astept vesti bune de la voi. Nu va lasati...mergeti mai departe ..indiferent .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADA72 spune:

Felicitari Fify, sa ai parte de-o sarcina usoara si de un bb sanatos tun! Ma bucur pt tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns juliada spune:


Felicitari fify,sa ai sarcina usoara si sa te bucuri enorm de ea.
Ce bucurie pe tine, .....:)
Vroiam sa te intreb cum ai avut tu ciclu in sensul de cantitate,mai putin ca de obicei, decand ai avut progesteronu mic? la analiza din ziua 21 mie mi-a iesit 8 si era in grafic dar am auzit ca trebuie sa fie peste 10 sa fie bine,

iti multumesc frumos,
te pup pe burtik...:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chislauriana spune:

Felicitari, Fify.Vreau sa te incurajez sa fi tare si convinsa ca tot efortul tau a meritat.Vreau doar sa te intreb de cat timp te-ai chinuit sa faci un bebe?.Oare endocrinologia sau ginecologia te-a ajutat?te pup.pa._autorul topicului-CHISLAURIANA.

Mergi la inceput