tratament hormonal pt. prolactina marita

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fify spune:

PINKYLY,la ce dr ai mers? Ce dozari ai facut?Prolactina este mare? Ti-a dat bromcriptina pt a scadea nivelul prolactinei...sai mastodynon?Sunt tare curioasa. Te pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADA72 spune:

Am facut si eu prima luna de stilulare cu Clostibegyt, in paralel si Bromcriptina pt o prolactina usor marita. Si nu am putut sa suport deloc imi dadea niste stari foarte urate, am slabit 2-3kg intr-o saptamana ca nu puteam manca de greata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkyly spune:

Pai in prima faza am facut analize pt : prolactina, 17 cetosteroizi, esterogeni, progesteron..., nu prea au iesit prea grozave , caci am SOPC, TRATAMENTUL PT PROLACTINA A CONSTAT IN 1 PASTILA DE BROMCRIPTINA /ZI SI MASTODYNON CATE 30 PIC / 2 ORI/ZI.
DR. este Ciobotaru Jean de la Romar Galati,am inteles ca este un medic destul de bun, cu rezultate favorabile in tratamentul fertilitatii, am colege care s-au tratat cu el cu fff favorabile rezultate.
Va mai tin la curent cu ce o sa-mi mai dea caci merg la el saptamana viitoare.
Momentan mi-a dat sa iau 3 luni si Diane 35 ca sa-mi anihileze hormonii masculini secretati de ovarele mele polichistice, in prima faza am fost f derutata cand am auzit de anticonceptionale, dar cand am vazut ca colegele mele isi tineau copii in brate am zis ca trei luni se merita sa incerc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fify spune:

Pinkyly, acelasi tratament il urmez, pe bune. Eu am ovare cu aspect polichistic, prolactina usor marita...si progesteron intr-o cantitate mica. Exact aceleasi analize le-am facut, cred ca in z 21.Mi-a spus sa le iau si sa mai vedem. Cica nu ovulez.Sunt tare curioasa daca facem copii, mai ales ca urmam acelasi tratament, in aceeasi cantitate....si ne ingrijeste acelasi doctor: Ciobotaru. Te pup si mult succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkyly spune:

Ce sa zic , nici nu stiu ... numai Dumnezeu stie daca vom face copii, insa speranta trebuie sa moara ultima.
Sa inteleg ca si tu ai cam aceleasi probleme ca si mine? insa si tu ai surplus ponderal? caci eu de multe ori ma gandesc ca de vina poate sa fie si acest motiv.
Fifi esti din Galati?
Ma bucur ca am gasit pe cineva cu care sa ma mai consult...si poate va fi bine si la noi.
Eu sunt deja la a 2 a luna de tratament, asa ca numar zilele cand termin cu Diane35...poate imi recomanda stimulare dupa, sper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkyly spune:

Despre ovulatie iti spun sigur 100% ca nu am , caci am facut teste de ovulatie de la dr sigur si nimic,asa ca eu cred ca, sa-mi dau si eu cu presupusul ,trebuie sa ne dea ceva ca sa ne ajute sa avem ovulatie ..dupa ce terminam cu cele Diane35.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chislauriana spune:

Fetelor, au trecut 4 luni de tratament cu dostinex, pt prolactina mea si a sotului care era in valori foarte mari.Azi, repetand analizele pt a 3-a oara, pot sa va spun ca la amandoi ne-a iesit foarte bune valorile de 3,84 si 4, 21 respectiv.Suntem multumiti de tratament, pt ca nu a avut efecte adverse.Insa problema e ca n-am ramas insarcinata.Eu am vazut SI DE ALTFEL MI S-A SPUS CA URMATOAREA FAZA ESTE MONITORIZAREA OVULATIEI.Astept sa vedem ce imi spune endocrinologul, pt ca am fost pacienti foarte ascultatori.Va tin la curent.pa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Fetelor -intru si eu in hora voastra .Azi mi-am scos analizele din Z3 , si am PRL 44 (linita pana la 25) .deci sa va zic si eu despre mine :in 2005 am avut o perioada de amenoree.Am mers imediat la ginecolog , aici in Italia.Mi-a facut eco si mi-a zis :asteapta, totul e Ok la tine , esti stresata.Am mai asteptat o saptamana si am mers la medicul de familie care mi-a zis sa-mi fac analizele hormonale .Toate Ok in afara de PRL care era 55 .am mai facut vreo 4 analize de PRL , toate marite .Am mers iar la Gine , iar mi-a zis ca sunt OK sa astept.m-am enervat si am mers la endocrinolog .Sunt bine,cel putin asa mi-a zis , dar a vazut ca sunt stressata .Cand sunt agitata i-mi urca PRL la stele .Am facut iar o analiza , mi-a luat sange cu fluturas la distanta de 120 minute .Prima a iesit marita iar a doua (fara stres de acupunctura) a iesit in limite.Nu mi-au dat nici o pastila sa iau .Anul trecut am facut un FIV (sotzul are oligospermie)iar cand ma pregateam de al doilea mi-au zis ca am ovare micropolichistice....dar cum de nu mi-au zis asta pana acum ? eu am fost la gine de foarte multe ori la controale , si mereu imi ziceau ca sunt OK , fara probleme.Acum ma pregatresc de al 3-lea FIV si ma stresseaza faptul ca am PRL marita....sper sa nu fie un impediment .va pup si va rog sa-mi ridicati moralul pleasssssssssse

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Buna fetelor,

Eu nu sunt adepta pastilelor decat in cazuri limita. Exista si tratamente naturale pentru prolactina marita. Va rog sa cititi cand aveti timp informatiile din linkul de mai jos cu privire la Vitex:

http://www.ovarian-cysts-pcos.com/vitex.html

Ajuta la scaderea prolactinei, inducerea ovulatiei si in amenoree.


Bubulina

Speranta moare ultima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkyly spune:

Galuscuta nu te mai streas atat... incearca sa nu te mai gandesti atat de mult la prolactina care este marita , la bebe care nu vine , etc.
Am gasit la diverse subiecte active fete care au ramas insarcinate chiar daca aveau prl marita,asa ca hai sa nu ne mai stresam si as speram din tot sufletul ca va veni o zi si pt noi.
vb lui scarlet o'hara ... si maine e o zi.

Mergi la inceput