tratament hormonal pt. prolactina marita

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Fetelor ma alatur si eu voua... desi inca nu stiu exact daca am probleme cu prolactina. Aveam dureri mari de sani, am fost la dr. si ma banuieste ca as avea prolactina marita. Mi-a dat sa-mi fac analizele dar n-am mai apucat luna asta... abia in ianuarie le voi face. Pana atunci mi-a dat sa iau Mastodynon - 30 picaturi/ 2 ori pe zi timp de 3 luni. De cand iau aceste picaturi nu ma mai dor sanii asa rau.. dar mai simt din cand in cand junghiulete... Si am inteles ca nu este contraindicat in sarcina.



Daruri multe in ajun,
Pune Biby in scufita,
Sa le-aduca Mos Craciun
Sau sa fie...Craciunita?

Biby

In asteptarea...fetitzei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelai_lorelai spune:

Dragelor, si eu am aceeasi problema. De fapt am PCOS si hiperprolactemie si normal din aceste cauze nu putem avea bb , incercam de 4 ani.Am mers la un endocrinolog trimisa de medicul ginecolog datorita faptului ca aveam lactatie la ambii sani.Am facut un tomograf si mi s-au descoperit doua microadenoame hipofizare(aceste ar fi cauza prolactinei marite).O alta cauza a hiperprolactemiei este stresul. Deci, parerea mea, mergeti la un endocrinolog bun, nu la ginecolog. Actualmente iau dostinex, o patrime de doaua ori pe saptamana. Am citit undeva pe DC cum ca o tipa a ramas la doua luni de tratament cu dostinex.Intr-adevar, daca ramaneti grele, opriti imediat dostinexul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:

buna! pe unde sunteti fetelor, ca nu prea mai raspunde nimeni la topic? cum va mai merge cu tratamentul? nici un test pozitiv?
eu m-am hotarat sa incep tratamentul naturist al liviei, plantele si tincturile daca nu le gasesc pe aici o sa o rog pe mama sa-mi aduca, ca vine in vizita peste 2 saptamani, iar pt. MACA am gasit un magazin chiar in abu dhabi
sper sa mearga la mine, o sa va tin la curent!
succes!



anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chislauriana spune:

Buna, Ache.Sa inteleg ca tu ai terminat deja cu tratamentul hormonal...sau ai luat propria initiativa de a-l intrerupe?Eu continui pt ca d-na doctor mi-a spus ca e un tratament de lunga durata.Daca se intrrupe prolactina creste din nou si chiar mult mai mult.Asa ca daca nu o tii in frau e cam nasol.In fine, eu cred ca de fapt problemele noastre sunt mult mai complexe si mai greu de descoperit, insa ne supun si pe noi medicii la tot felul de teste doar, doar o sa se intample ceva bun.Eu cred ca de fapt din interior vine totul si adesea suferim de blocaje emotionale, sau stres care blocheaza conceptia.Eu am ajuns sa nu mai sper in minuni dar totusi ma gandesc la cele femei care dupa lungillllllllllle lor asteptari sunt in sfarsit mamici.Bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:

pai l-am intrerupt din greseala, ca se terminasera pastilele, si apoi am uitat sa iau si uite asa...am facut o prostie
eu stau si ma gandesc daca nu cumva era prolactina marita de la stres, chit ca am si ovare polichistice
cred ca e cam o luna de cand am oprit tratamentul, si nu am deloc tensiuni sau dureri de sani
oricum ma duc iar la doctora, doar ca astept sa-mi iasa cardul de la asigurarea medicala, si o sa-mi fac iar analize, eco ...tot tacamul

quote:
In fine, eu cred ca de fapt problemele noastre sunt mult mai complexe si mai greu de descoperit, insa ne supun si pe noi medicii la tot felul de teste doar, doar o sa se intample ceva bun.Eu cred ca de fapt din interior vine totul si adesea suferim de blocaje emotionale, sau stres care blocheaza conceptia.

si eu cred la fel, mai ales ca-s cam stresata din fire
multa bafta






anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona_elena spune:

buna!se pare ca si eu am aceeasi problema cu prolactina foarte risicata!am 30 de ani si de un an si ceva incerc sa raman insarcinata!doctora mi-a indicat tratament cu bromcriptina pe o perioadat de 3 luni de zile cate 2 pastile pe zi!m-a informat si de starile de rau pe care le voi avea datorita tratamentului!astazi o sa il incep voi vedea cum o sa ma simt!sper sa aiba vreun efect benefic si sa ne auzim peste 3 luni, ca poate dumnezeu si natura tine cu noi!!va pup!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:

fetelor, azi am cumparat "multi maca" si "aloe vera gel" (pt. reglaj hormonal si nu numai)de la forever living si o sa incep tratamentul liviei de maine ...eu si consoarta, ca nu stica
va tin la curent

anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkyly spune:

Salut!
Am terminat tratamentul cu bromcriptina si imi intarzie si ciclul, nici nu stiu ce sa mai cred.... am avut acum 1 zi o sangerare foarte usoara care nu stiu drept ce sa o iau. Ati avut si voi ac problema dupa tratamentul cu bromcriptina? Sunt foarte debusolata, sa fie oare hipofiza de vina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chislauriana spune:

Draga Pinkily, s-ar putea sa fi insarcinata.Felicitari.Eu una n-am ramas inca si imi pare tare rau.Stiu multe colege care au avut scurte sangerari odata ce au ramas insarcinate.Se spune ca atunci se fixeaza in uter, embrionul.E normal ...asa ca, ai rabdare.Mai scrie-ne.Pa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

Pinkyly acea sangerare poate fi de la implantare. Fac galerie sa fie cu ochisori.
Acum 4 luni mi-a iesit prolactina marita de 32,74 (normal ar fi 1,39-22,4), dr mi-a prescris 3 luni de bromcriptina.Inainte de a incepe tratamentul nu aveam nici un simptom,dar din ultima luna de trat.am o durere groaznica de sani, s-au umflat, nu mai inteleg nimic. Astept sa-mi vina luna asta CM si as incerca sa iau mastodynon, am inteles k e fff bun.
La voi cat de mare a iesit prolactina?
la toate fetele.

Mergi la inceput