tratament hormonal pt. prolactina marita

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chislauriana spune:

Ramonella, noi de 4 ani ne chinuim pt un bebe.dar la mine mai e o problema.Sotul meu e f. mult plecat si nu prea reusim sa prestam des pt un rezultat.Oricum de atata timp tot trebuia sa raman, daca nu erau probleme.Doamne ajuta-mi sa fiu puternica caci mi-e tare greu mai ales ca am schimbat deja prefixul...30 ani.te pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkyly spune:

Fetelor sunt si eu in aceeasi situatie ...cu prolactina marita, ovare polichistice, insa dc meu mi-a explicat prolactina marita este un motiv al infertilitatii, pt ca prolactina marita inhiba ovulatia,acum am inceput un tratament cu bromcriptina, insa imi da niste stari de greata...
A mai facut cineva tratament cu bromcriptina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floriscris spune:

pinkyly eu iau bromcriptina...de aproape o luna..si intr-adevar de multe ori imi e greata dimineata si mi-e f somn...dar senzatiile sunt suportabile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Pentru a obisnui organismul cu subst.- bromcriptin trebuie administrat treptat si nici atunci senzatiile de greata si somn nu sunt excluse. Se incepe cu 1/2 pastila pe zi si se creste din 10 in 10 zile cu cate o 1/2 de pastila pana la doza maxima prescrisa de dr., dupa care se scade din nou cu 1/2 de pastila. Se poate ajunge si la 3 pastile pe zi. Pt. a diminua senzatiile se administreaza seara, inainte de culcare.

Intr-adevar prolactina marita inhiba ovulatia si declanseaza lactatia. Pe perioada sarcinii prolactina creste. De aceea o femeie gravida nu are menstruatie si de aceea poate alapta in final. Pentru o femeie care nu e gravida sau nu alapteaza prolactina marita duce la aceleasi efecte lipsa ovulatiei si chiar lactatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkyly spune:

Eu mai am si simptome de durere intercostala dreapta si dureri osoase, dar sper macar sa fie pt o cauza nobila... cel putin inainte am facut monitorizarea ovulatiei si nu am avut ovulatie de loc,asa ca nu am incotro si trebuie sa merg optimista mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkyly spune:

Este oare cineva care a ramas insarcinata dupa tratamentul cu bromcriptina? caci am citit de net ca se utiliz in stimularea ovariana.

As fi curioasa caci pe prospect scrie ca este contraindicat in sarcina
si ma gandeam ce se poate intampla daca ramai insarcinata in ac perioada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chislauriana spune:

Fata de voi fetelor, eu urmez un tratament mult mai bine tolerat de organism si anume DOSTINEX.e usor de luat, seara de 2 ori pe sapt, cate o jumatate de pastiluta.Nu are efecte adverse si in plus se poate lua seara inainte de culcare.la mine prolactina s-a reglat dar trebuie mentinuta in continuare cu medicamente pt ca in caz contrar creste iar chiar f. mult, si nu e bine.daca totusi cineva ar ramane cu burtica trebuie intrerupt imediat.Cine stie de fapt ce se ascunde cu adevarat in hipofiza noastra?va pup si va doresc sa fiti grele cat mai repede.
p.s. mai e cineva atat de vechi in lupta asta ca si mine...de 4 ani si ceva???????pa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkyly spune:

Din pacate eu am 30 de ani, insa abia acum am inceput aceasta lupta, asa ca nu prea am experienta in acest sens.
Oricum sper sa avem burticuta cat de curand....

javascript:insertsmilie('')

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:


crislauriana, si eu am urmat timp de de 2 luni si ceva tratament cu dostinex pt prolactina marita....si tot nimik, iar mie doctora mi-a prescris cate o pastila de 2 ori pe saptamana
asteptarile au fost f mari, avand un CM lung si f neregulat, am crezut cu acuma gata,asta e sansa mea, pot sa-mi calculez perioada ovulatiei si am sanse f mari
dar chiar si sub tratament, CM a durat prima luna 29 zile,a 2-a 20 zile si pt a 3-a inca mai astept
problema ca eu am uitat sa iau pastila ultima data drept care am intrerupt tratamentul, desi am fost informata sa nu o fac de capul meu (deja incepuse sa reduca doza,trecusem la jumatate de pastila)
stie cineva care ar putea fi consecintele?
a, si inca ceva, eu m-am simtit f bine cat timp am luat dostinex,nu am simtit nici un fel de efecte secundare, din contra
pe toate,si sa fie cu noroc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floriscris spune:

Fetelor am si eu niste nelamuriri si va rog mult sa ma ajutati sa inteleg...s-ar putea sa fiu dar inca nu imi vine sa cred si nu ma pot bucura.
In primul rand...rezultatul unui test de sarcina poate fi influentat de faptul ca iau bromcriptina de o luna de zile?
Si a 2 a intrebare...a mai ramas cineva in timpul tratamentului cu bromcriptina? Ce trebuie sa fac? Stiu ca ar trebui sa intrerup...dar ma gandesc ca poate ar trebui sa iau ceva pt sustinerea sarcinii...voi ce ma sfatuiti? Azi am sa incerc sa iau legatura si cu dr meu..dar cred ca sansele sunt mici. Va rog din suflet sa ma lamuriti si pe mine.Merci mult

Mergi la inceput