Toate forumurile Sarcina de la A la Z  Odiseea sarcinii in 40 de saptamani ...

Momente cheie in sarcina

Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 7
anutza_paun
anutza_paun

3 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luianutza_paun Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Buna ziua, sunt noua pe aici si as avea nevoie de parerea voastra.
am o mare dilema . vineri am venit de la medic si mia spus k bebelul meu are o intarziere de aproape 2 sapt la lungimea femurului adica acum are la 37 sapt lungimea de 67 mm, si mia spus sa ma duc la bucuresti sa vada din ce cauza, am plans tot weekendul, nu stiu ce sa ma fac pt k toata lumea mia spus k bebele nu are nimik k lungimea femurului in sapt 37 tr sa fie intre 66-76 mm si el are 67, tin sa mentionez k in ian lungimea era ok la fel si i toate celelalte luni, iar in dec mia spus k bebe e inaintea vasrtei lui dezvoltat cu 2 saptamani, am programare vineri la medic dar nu mai am rabdare va rog sa imi spuneti dk ati intalnit o situatie asemanatoare
Mergi la inceput
danalya9
danalya9

17 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite danalya9 un Mesaj Privat  Reply with Quote
bun anutza,nu ai de ce sa te ingrijorezi ca si mie mi-a spus la fel si daca ar fi fost vreo problema nu m-ar fi lasat sa plec acasa ,asta e diferenta ,ca la noi in romania ca sa te trateze medicul bine trebuie sa ii dai ceva ca altfel.....,mai rau te streseaza decat sa te linisteasca.nastere usoara!fiv+28

dalya
Mergi la inceput
RPatricia
RPatricia

1 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiRPatricia Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Buna,

Eu mi-am facut un test"barza"si a iesit pozitiv.In cat timp trebuie sa me prezint la medic.Am tot auzit ca,controlul ginecologic ii poate face rau fatului daca sarcina ii f mica ex: 3 sapt.
Ce ma sfatuiti?
Mergi la inceput
cristinica2W
cristinica2W

10 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luicristinica2W Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Salutare tuturor,

Am citit de multe ori povestile voastre postate aici si de aceea va scriu. Ultima menstruatie a fost pe 17 iulie, si pe 12 august mi-am facut un test de sarcina care a iesit pozitiv dar a doua liniuta nu era la fel ca cea de test ci mai stearsa. Am mai repetat testul si a doua zi dimineata si nu a mai fost pozitiv pentru ca seara am mancat pepene si m-am trezit toata noaptea sa ma duc la toaleta. Apoi am mai facut vreo 3 teste in urmatoarele zile si au iesit toate cu 2 liniute dar nu la fel ca cea de test.
Azi, acum dupa amiaza am facut test si-a iesit negativ, nici urma de a doua liniuta. O sa fac si maine dimineata dar nu pot trege nici o concluzie. Ideea e ca sunt un pic mai obosita decat de obicei, si sanii ma cam dor un pic si apoi mai sunt si niste ameteli care apar din cand in cand iar musafirii n-au sosit.
Vineri am programare la doctor. Sper sa ma lamureasca el.
As avea mare nevoie de parerea voastra cu privire le testele astea de sarcina...!
Si eventual o sa trec sa-mi fac si testul de sange ca sunt tare nedumerita ....

va pupic si multam anticipat pentru raspunsuri.
Mergi la inceput
ankflor
ankflor

48 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiankflor Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Dragele mele,

Eu sunt relativ noua pe acest forum, nu am mai scris pana acum, dar as avea nevoie de ajutorul vostru intr-o problema fff urgenta pentru mine.

Am 6 sapt si 2 zile si la ecografia de miercuri (5 sapt si 6 zile) lui bebe nu i s-a vazut cum bate inimioara.

Rezultatul la BHCG astazi la 6 sapt si 2 zile a iesit 19632. Stiti ceva daca acest rezultat este in regula??

Am semne de sarcina (stari de voma, ameteli), nu am nici un fel de scurgeri sau sangerari.

La eco de miercuri embrionul avea 3 mm si sacul embrionar 12,5 mm.

Recomandarea lor a fost sa refac ecografia peste o saptamana ceea ce inseamna abia miercurea viitoar, dar pana atunci ma voi urca pe pereti de nerabdare si de stres.

Va rog din suflet daca ma puteti ajuta, din experientele voastre cu un sfat, cu vreo informatie, va raman profund datoare.

Va multumesc,

Anca
Mergi la inceput
gratiana77
gratiana77

1071 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite gratiana77 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui RPatricia

Buna,

Eu mi-am facut un test"barza"si a iesit pozitiv.In cat timp trebuie sa me prezint la medic.Am tot auzit ca,controlul ginecologic ii poate face rau fatului daca sarcina ii f mica ex: 3 sapt.
Ce ma sfatuiti?

Eu m-am dus la medic dupa 7 saptamani de la data primei zi a ultimului ciclu. Nu m-am grabit pt ca vroiam sa vad cum ii bate inimioara. Daca mergi prea devreme s-ar putea sa nu se vada mare lucru.
Mergi la inceput
ela2009
ela2009

14 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ela2009 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Este prea devreme ca sa se auda inimioara. Valoarea la hcg este foarte buna. Nu te speria. Bb este bine. Data viitoare cand mergi la eco o sa se auda si inimioara.
Mergi la inceput
veronicach
veronicach

855 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiveronicach Adauga semn de carte la raspuns Trimite veronicach un Mesaj Privat  Reply with Quote
am si eu o intrebare...desi inca nu sunt sigura de sarcina
este recomandat ca sarcina sa nu fie vestita decat dupa sfasitul primului trimestru insa eu lucrez si noaptea...adica de la 19.00 la 7.00(in jur de 2 nopti pe saptamana)
nu as vrea sa risc in nici un fel sanatatea copilului meu...credeti ca o data ce sunt sigura de sarcina, chiar daca are doar 3 saptamani sa imi anunt angajatorul?
trebuie sa fi optimist intotdeauna dar nici nu as vrea ca toata lumea sa stie ce s-a intamplat in cazul unui eveniment nefericit
...
Mergi la inceput
hatsumomo
hatsumomo

136 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luihatsumomo Adauga semn de carte la raspuns Trimite hatsumomo un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui veronicach

am si eu o intrebare...desi inca nu sunt sigura de sarcina
este recomandat ca sarcina sa nu fie vestita decat dupa sfasitul primului trimestru insa eu lucrez si noaptea...adica de la 19.00 la 7.00(in jur de 2 nopti pe saptamana)
nu as vrea sa risc in nici un fel sanatatea copilului meu...credeti ca o data ce sunt sigura de sarcina, chiar daca are doar 3 saptamani sa imi anunt angajatorul?
trebuie sa fi optimist intotdeauna dar nici nu as vrea ca toata lumea sa stie ce s-a intamplat in cazul unui eveniment nefericit
...

buna veronica , eu cred ca odata ce ai aflat ca esti insarcinata si esti sigura de asta ar trebui sa anunti astfel vor stii cu totii cum sa te protejeze intr-un fel sau altul sau cum sa ate ajute
burtica cand va creste oricum or sa o vada cu totii deci anunta ...spunandu-le tuturor te protejezi pe tine si pe bebicul tau
sarcina usoara in continuare

39 +
DPN 15.09.2009 AMR 5 ZILE
Mergi la inceput
mayalili
mayalili

2 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimayalili Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Buna,
De fff mult timp citesc intrebarile,raspunsurile voastre,,dar pana acum nu am avut timp sa scriu si eu cate ceva.Vreau sa va spun ca sunt tare fericita,deorece astept un ingers,care acum are 5 saptamani,azi am fost la Dr,..si cica avem 1 cm,...saptamana viitoare ne ducem la eco,sper sa ii aud inimioara.
Va pup !!!

Sarcina usoara!!
Mergi la inceput
Pag. din 7 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com