Prematur !! 2 - Sara vine acasa!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ELIZA MIRON spune:

pentru voi!
Nu va doresc decat multa, multa sanatate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Nasha, ma inclin in fata ta! Sa iti dea Bunul Dumnezeu sanatate si tot ce iti doresti pentru ca esti o persoana cu totul deosebita.
De ce nu am avut si eu asa o nasa puternica si hotarata, poate acum fetita mea traia!
Sara, felicitari, micuta luptatoare, multa, multa sanatate si Craciun fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns women13 spune:

quote:
Originally posted by Chantal

Nasha, ma inclin in fata ta! Sa iti dea Bunul Dumnezeu sanatate si tot ce iti doresti pentru ca esti o persoana cu totul deosebita.
De ce nu am avut si eu asa o nasa puternica si hotarata, poate acum fetita mea traia!
Sara, felicitari, micuta luptatoare, multa, multa sanatate si Craciun fericit!



Numai Dumnezeu stie , cum ne orinduieste fericirea , ori nefericirea aici pe pamant si nu in ultimul rand , tot EL ne directioneaza pasii. Eu cred, ca Sara-Maria are rostul ei aici pe pamant. Am si eu un fratior mort (primul copil al mamei); eu la randu-mi am pierdut 2 sarcini si nu am copii... Numai cel de sus stie rostul unor astfel de necazuri prin care trecem. Si , ca sa ma crezi pe cuvant, cand totul era bine si Sara venea acasa, si imi doream sa ma bucur cat mai mult de ea... am primit vestile acelea cumplite despre mama ( vezi subiect : mama a fost diagnosticata: Alzheimer ). Ma simt intr-un neant al solutiilor si nu stiu pe care sa o aleg si pentru care sa pun in aplicare. Daca o sa scriu mai rar pe aici , sper sa am clementza voastra. Singura mea bucurie de Craciun este "mogaldeatza" asta de Sara, pe la care trec, ori de cate ori am timp,ocazie,ori drum si sa stiti , ca ma incarca pozititiv. Craciun Fericit, tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Oh Nasha, ce ironie a sortii! Stii ce nu inteleg eu? De ce oamenii buni, deosebiti, cu un suflet de aur sunt sortiti sa treaca prin atatea necazuri care parca nu se mai termina niciodata in timp ce altii care nu fac decat rau pe lumea asta nu sunt nici pe departe atat de napastuiti? Unde-i dreptatea?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns women13 spune:

quote:
Originally posted by Chantal

Oh Nasha, ce ironie a sortii! Stii ce nu inteleg eu? De ce oamenii buni, deosebiti, cu un suflet de aur sunt sortiti sa treaca prin atatea necazuri care parca nu se mai termina niciodata in timp ce altii care nu fac decat rau pe lumea asta nu sunt nici pe departe atat de napastuiti? Unde-i dreptatea?!



Cred ca in ceruri, draga mea ! Ma face si pe mine sa rad raspunsul meu, dar asa cred ! Sa mai si zambim, macar nitzel, ca sa putem face fata viitoarelor evenimente ! Pupici !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns women13 spune:

Dragele mele

care este perioada maxima pentru operatia la ochisori la Sara - Maria ? Aura a fost astazi la Iasi si i s-a spus ca Sara a stagnat la stadiul 2 la un ochishor si la stadiul 2 spre 3 la celalalt si a chemat-o pe 27 decembrie. Ea astazi plecase cu gandul, ca mai mult ca sigur o opereaza... Cine ma poate ajuta cu niste lamuriri. Oricum o atentionez pe Liliana , sa fie atenta la raspunsuri pentru a putea lua legatura cu Aura. Mie in genere nu imi place amanarile si tegiversarile, dar poate asa treebuie sa fie . E posibil sa se amelioreze de la sine ??? Mare rugaminte, catre mamele, care stiu despre ce e vorba sau chiar si medici oftalmologi de aici ! Multumesc ! Sarbatori Fericite !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

Nasha, uite aici de exemplu:
http://www.nei.nih.gov/health/rop/index.asp

Din cate stiu eu operatia se ia in consideratie doar daca se ajunge intr-un anumit stadiu (III+) si vasele de sange incep sa se dilate. Este posibil ca procesul sa se opreasca de la sine. La fiica-mea la un ochi s-a oprit fara nici un tratament(nu se trata pe vremea aia la noi), din pacate la celalalt nu. Asa ca de aia trebuie monitorizata, pentru a vedea daca stagneaza sau se agraveaza, si pt a interveni la timp. Nu stiu cat de des trebuie facute aceste verificari (i.e. cat de mult poate avansa intr-o saptamana). Sper ca experienta sa le fi spus celor de la Iasi ca o saptamana e o.k., si nu programul de sarbatori.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geraura spune:

Sunt mamica de Sara Maria
In sfarsit suntem acasa.Nu puteti sa va inchipuiti ce emotii am cand scriu aceste randuri.Mi-am imaginat de sute de oripe cand eram in spital momentul acesta.Clipa in care va voi multumi pentru toate gandurile voastre bune,toate urarile si toate rugaciunile voaste care s-au indreptat catre noi.Am trecut prin momente grele,cumplite ,si credeti-ma ca nu sunt vorbe prea mari,dar v-am simtit intodeauna alaturi.Liliana mi-a scos la imprimanta toate mesajele voastre si le-am avut cu mine la Iasi.Sunt convinsa ca toata aceasta energie pozitiva pe care a-ti canalizat-o catre noi a ajutat ca evolutia Sarei sa fie atat de buna.De cate ori i-mi era mai greu parcurgeam iar si iaraceste mesaje(aceasta cand nu o stresam pe Nasa Pungasacu telefonul )Va multumesc .Nu voi relua odiseea acelor zile fiindca mie mult prea greu sa-mi amintesc,si ar insemna sa retraiesc acele momente ,lucru de care deocamdata nu ma simt capabila,dar tot ce pot sa va spun ca am avut alaturi de mine o persoana foarte speciala,o femeie cum nu cred ca mai exista.Va puteti imagina ca un om pe cre il cunosti la modul cel mai superficial(nu stiu daca adunat vorbisem cu ea mai mult de 30 de minute inainte de poveste Sara Maria)sa se implice si material si sentimental in acest caz ,in modul cel mai dezinteresat cu putinta.Am avut privilegiu de a o cunoaste sii multumesc lui Dumnezeu ca mia oferit aceasta sansa .O luptatore ,o femeie frumoasa la trup si la suflet ,altruista si cobativa, o mama a ranitilor (am aflat ulterior ca sa implica in multe alte cazuri ,neglijindu-si viata personala) .Iarta-ma Anca ca am ales aceasta cale pentru a-ti spune ce cred despre tine dar in direct stiu ca m-ai fi oprit de la primul cuvant.Nu i-ti pot rasplati in vreo un fel tot ce ai facut pentru noi si tot ce pot sa-ti spun este ca acum faci parte din familia noastra si suntem norocosi ca este asa.Te iubim si te asteptam pe la noi.(Sara intreba de nanuta).
Inchei in graba fiindca o aud mormaind,cred ca vrea laptic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

aura bine ai venit, si acasa si pe DC.
va dorim din suflet sarbatori fericite, cu sanatate si bucurii, si un an nou asa cum va doriti !
aceleasi urari pentru nasha-pungasha si surioara ta

suntem in continuare alaturi de voi.

pupici pentru sara !

alexa si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

Aura,
sa ii dea Dumnezeu Sarei multa multa sanatate si ocazii pe deplin sa isi manifeste extraodrinara sansa pe care o are, pentru ca eu cred sincer ca Sara este un copil predestinat si binecuvantat.
Sa aveti spor in toate si sa ne auzim peste ani si ani sa ne spui ce a mai facut Sara.
Anca (un nume frumos pentru femei cu inima mare, curajoase si energice - si prietena de suflet se cheama asa) nu am cuvinte sa exprim admiratia si respectul pe care il meriti. Bravo!
Numai bine tuturor,
diana

cde

Mergi la inceput