Prematur !! 2 - Sara vine acasa!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Sara-Maria vine azi acasa.
Cumnatul meu se va duce dupa fete in cursul zilei de azi. Sara va avea probabil in jur de 2,34 kg la externare. D-na doctor spune ca a avut una din cele mai pozitive evolutii de la internare si ca a fost un prematur fara probleme. (mai stiti cu ce diagnostic a plecat de la Galati ??)
Alte noutati amuzante ar fi ca la spital in Iasi au venit citeva doamne asistente din Galati, pentru specializare. Una din ele a dat foarte competenta explicatii in legatura cu Sara si inregistrarea ei mult sub adevar de la Galati. "Ne-a fost frica sa nu refuze Iasul sa o primeasca daca afla ca e peste 1Kg si noi de fapt am vrut din toata inima sa plece la Iasi" . Asta in conditiile in care copilul a fost inregistrat asa de la nastere cind nici nu se punea problema de plecat la Iasi si in conditiile in care nasha sa luptat efectiv sa reuseasca sa o scoata din spitalul din Galati, lovinduse de refuzuri din toate partile.
Nu am povestit la vremea aceea prin ce am trecut, salvarea de la Iasi era deja pe drum dar cei de aici refuzau sa-i faca documentatia necesara. A fost un moment cind am sunat-o pe nasha si am auzit-o cum striga la d-na doctor Negrea pe hol (in timp ce aceasta incerca sa se refugieze in cabinet). Stiu ca a facut un adevarat spectacol in spital timp de citeva ore amenintind cu procuratura , televiziunea si Dumnezeu. Mai stiu ca fara ea Sara-Maria nu ar fi avut nici o sansa sa vina azi sanatoasa acasa. Fara nasa Sara ar fi fost tratata exact asa cum au declarat-o UN AVORTON. Nu stiu daca puteti macar o secunda sa inchideti ochii si sa vedeti acele scene de cosmar. - Aura imediat dupa nastere cazuta fizic si moral bintuind pe holul spitalului singura fara sot sa o sustina (e sofer si in acel moment era plecat intr-o cursa in celalalt capat al tarii). Un spital unde esti ignorat total de cadrele sanitare , un spital pe holurile caruia o mama striga de rasunau spitalul "Mi-ati omorit copilul" (au fost 2 cazuri de deces la bebelusi in acea zi la Galati). Nu cred ca sora mea ar fi avut taria necesara sa se descurce in aceasta situatie fara tine Anca. I-ti multumesc din suflet. Ai fost alaturi de Aura si ati numarat impreuna orele in timp ce asteptati salvarea. Tu ai fost cea care a facut rost de acea salvare si tot tu ai fost cea care sa luptat cu sistemul si cu reavointa personalului medical de aici. Singurele minute cind nu ai fost acolo au fost atunci cind alergai pe la biserici (pe la ce ora oare ?? 8-9 seara) ca sa faci rost de apa sfintita pentru botez. Ai rupt cred mobilul sunind pe la parinte(care te-a indrumat cu botezul) , la Iasi pe mine sau pe Catalin(cumnatul meu). Ai botezat-o pe Sara in salvare si apoi ai plecat cu ei spre Iasi desi ai si tu viata ta si afcerea ta si erai frinta de oboseala.
Anca nu o sa pot sa-ti multumesc niciodata pentru tot ce ai facut tot ce pot sa-ti ofer este o floare .

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi Poze noi cu o licurice mica mica

Dan Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Ma bucur mult sa aud asemenea vesti. Liliana, as putea sa ma dau rotunda si sa-ti zic: "Ti-am spus eu!", insa realitatea e ca am avut incredere ca mica Sara va fi bine, desi informatiile pe care mi le dadeai erau putine si "spaimoase"...
Ma bucur pentru familia voastra - si prin asta inteleg familia ta, a Aurei, Nasha-pungasha (eu am "botezat-o" si asa i-a ramas numele... ) - veti avea un Craciun de neuitat dupa lupta pe care ati dus-o...
Promit ca prima oara cand voi veni la Galati va voi cauta! Imi doresc foarte mult sa va cunosc de-a-bine-lea, nu numai virtual.

Cu mult drag,
Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bAly spune:

Bravo Sara, pui mic dar dornic de viata!!!!
Bravo Mami, ai reusit sa o sprijini pe micuta si uite ca mergeti acasa acum amindoua sanatoase!!!!
Bravo Liliana pentru sprijinul acordat surioarei tale!!!!
Bravo nasa-pungasa pt dirzenia de care ai dat dovada in lupta cu toti 'mai putin binevoitorii' si pt ca ai fost un real ajutor pt mami si pt micuta printesa!!!

si de ce nu:


Bravo medicilor si asistentelor ce s-au ocupat de Sara!!!!

pt toti si

Alina, mamica de 2 fetite, Andreea cea nazdravana si Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

va doresc multa sanatate si sa ajungeti acasa cu bine.Felicitari


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Felicitari pentru Sara
Si eu am o fetita pe care o cheama Andra Maria si a fost nascuta prematur la 26 saptamani si a avut doar 750 grame.
Acum Andra are patru ani.
Mai exista si minuni iar Andra Maria a fost o luptatoare
Un singur sfat va dau sa-i faceti Sarei control oftalmologic
Eu nu am stiut de asa ceva si nici medicii nu mi-au spus de acest control care ulterior am aflat ca era obligatoriu (si am nascut in Bucuresti) si fetita mea are probleme grave cu vederea.
Nu vreau sa va sperii dar un control oftalmologic este necesar.
Asa ca nu ezitati sa-i faceti un control.
Va spune o mamica care a trecut prin asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Felicitari, Sara, esti o luptatoare! Asteptam poze de acasa...

Laura si bebitele: Bianca (7 ani jumate) si Ramona (4 ani jumate)
poze_cu_fetele_mele
poze_noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns women13 spune:

Fumez o tigara si ... plang... nu mai fumez, dar plang... fericire - tristete , numai VOI DC -ISTILOR : LILIANA, MAME, DOAMNE SI DOMNI puteti comenta, intelege, ce simt acum, dupa ce am citit , ce mi-a scris Liliana si VOI dragele si dragii nostri. Imi aprind o alta tigara. Fumez si ma gandesc la provocarea Lilianei ... OK ! M-ai provocat si iata...
Povestea zilei de Marti !
Suna telefonul! Mama mea iese din coma, abia daca ingaima 2 - 3 cuvinte, nu stiu daca m-ai prinde Craciunul. Tatal Sarei-Maria merge la Iasi dupa fetitza lui, dar o duce pentru internare, tot la Iasi - in stare grava - pe mama lui , soacra Aurei, bunica Sarei, care tot la fel e foarte, foarte REA situatia ( ma feresc, sa folosesc cuvintele grele ). Ma aud cu Aura la telefon, sa le urez din toata inima , macar un: "-Drum bun !"... Sunt obosita ! In casa , se repara centrala termica, care s-a stricat; telefoane peste telefoane din diverse directii (gaz metan, firma , contabil, magazin, etc., dar mai ales medici, asistente )... e o mare brambureala in mine si in jurul meu, nu mai reusesc sa ma concentrez... Imi iau cainele si ma duc langa Dunare , privesc peisajul mohorat din jurul meu, e ca la mine in suflet si plang... iese o raza de soare si imi zambeste - e Sara-Maria ! Nu mai pot sa-mi fac ordine in ganduri, pur si simplu , nu mai vreau. E seara. Ma suna Aura, ca au ajuns si merg sa iau in brate ingerul acela micutz. Ajung la ea , Sara-Maria dormea. Am vorbit cu ea usor, imi zambeste in coltzul gurii , strengareste, ii deranjez somnul, o pupacesc si o dragalesc usor peste tot si ... "daca tot mai facut sa scancesc, ia mai da-mi sa pap ceva laptic"... Ma simt vinovata, ca am trezit-o, iar Aura imi zice, ca a mancat de vreo 15 min. ... si totusi mananca din nou. Eu o inchin si Aura o ia in bratze. Adoarme. E frumoasa ! E rozalie la fata si bruneta ! Are personalitate de la 2,340 Kg... ce ne-om face cu ea, cand o fi de "dat" la baietzi... Dar, ca si cum nu erau suficienti stimuli negativi in creierul meu, cum imi suna vestea , ca Sara-Maria are stadiul 2 spre 3 , in urma controlului la ochisori si , ca e programata pentru urmatorul control , cel mai probabil si pentru operatie, saptamana viitoare, marti sau miercuri.Imi iau ramas bun si ma retrag spre casa. Pe drum ma gandesc la ... CE ? E un talmesh-balmesh in capul meu. Sper din toata inima sa fie totul bine. Am uitat si sa mananc astazi ( si tot ar trebui sa mai slabesc ).Mananc pe la 22:31 si ... imi arunc o privire pe DC la VOI cei , ce ati fost alaturi de noi. Va simt pe multi dintre voi , cu mari probleme de nerezolvat si profunde dureri in sufletele voastre; de aceea , refuz sa cred , ca exista tributuri, pe care viatza le cere, pentru o alta viatza. Coincidentza ori nu, numai Dumnezeu stie. In toata viatza mea de pana acum, ori de cate ori m-am bucurat , am ras, ori am fost fericita cu adevarat, pentru un anume motiv intr-un anume moment al vietzii, Dumnezeu a tinut sa-mi reaminteasca imediat, extrem de fulgerator, cum e sa plang! Si, totusi pentru NOI toti vine Craciunul, vine bradul si cu Mosu' , cine stie ... poate vom auzi cu totii in Noaptea de Craciun ... acel clinchet de clopotel, acel zgomot cristalin, care ne spune, ca s-a infaptuit un miracol, e un inger, care ajuta la infaptuirea unei minuni, pentru a-si primi aripile, iar clinchetul de clopotzel inseamna , ca INGERUL ISI PRIMESTE ARIPILE ! Sa dea Dumnezeu - in toate casele - sa se auda acel clinchet de clopotzel !

otto13dog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Liliana si women13, nu-i frumos sa faci oamenii sa planga, mai ales cand intra pe internet de la serviciu si colegii se uita ciudat la tine "adica ce te-a apucat?" sau "are nevoie de vacanta, saracutza".

Dati-i un pupic Sarei-Maria si Aurei si din partea noastra.
Cat priveste incercarile prin care vei mai trece, draga nasha, se spune ca Dumnezeu nu-ti da decat atat cat poti duce. Si cum tu esti o femeie puternica...
Intoarce-te la noi de cate ori vei fi singura sau obosita sau trista. Vor mai fi si unele care sa te atace, cu siguranta, dar vom fi si noi, celelalte. Care macar vor fi aici, chiar daca nu te vor ajuta prea mult.
Eu personal te imbratisez, iti urez sa ai parte macar de a suta parte din binele pe care il faci si sper sa te cunosc in carne si oase, intr-o zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns women13 spune:

quote:
Originally posted by Mmmaria

Liliana si women13, nu-i frumos sa faci oamenii sa planga, mai ales cand intra pe internet de la serviciu si colegii se uita ciudat la tine "adica ce te-a apucat?" sau "are nevoie de vacanta, saracutza".

Dati-i un pupic Sarei-Maria si Aurei si din partea noastra.
Cat priveste incercarile prin care vei mai trece, draga nasha, se spune ca Dumnezeu nu-ti da decat atat cat poti duce. Si cum tu esti o femeie puternica...
Intoarce-te la noi de cate ori vei fi singura sau obosita sau trista. Vor mai fi si unele care sa te atace, cu siguranta, dar vom fi si noi, celelalte. Care macar vor fi aici, chiar daca nu te vor ajuta prea mult.
Eu personal te imbratisez, iti urez sa ai parte macar de a suta parte din binele pe care il faci si sper sa te cunosc in carne si oase, intr-o zi.



Draga Maria,

Mi-am luat-o si de la sotz, apropos de patetismul folosit. Mi-am luat-o si de la tine. Am cam dat cu mucii in fasole, dar v-am scris SINCER si o sa o fac totdeauna. Eu ti-am scris ca ma bucur si pentru atacuri, de cele mai multe ori ma remonteaza, iar cele ca tine imi infasha sufletul si-mi protejeaza inima. E soare astazi la noi la Galati. Se pare , ca si mama mea e mai bine. Nu stiu nimic ,inca de soacra Aurei. Sa trecem la oile noastre. Ajuta-ma sa trimit niste bani pentru Raducu, copilul de 4 anishori, care are o situatie grava. Este la subiectul "Radu, 4 ani - limfom ... " . Cred ca si Liliana o sa vrea acest lucru, daca nu ma insel ea a trimis deja ceva bani aici. Te rog, daca poti lua legatura cu moderatorii ori administratorii site-ului, sa ne puna un cont pentru plecarea lui in Israel. Sa ne atentzioneze cumva. Eu nu prea am timp sa stau pe DC. Dar, trec pe aici ori de cate ori am timp. Sa posteze la subiect , ori sa ne atentzioneze la umanitare in legatura cu Radu. Te sarut dulce ! Sunt mai montata astazi ! Merci pentru tot, Mariutza !

otto13dog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns women13 spune:

LILIANA , te rog sa ma ajuti si pe mine sa trimit nishte bani pentru Raducu. Citeste ce am postat mai sus si o sa intelegi. O sa tin legatura cu tine, daca "bungheshti" vreun cont pentru Radu, o sa te rog sa ma atentionezi. Te sarut ! MERCI PENTRU TOT ! uRLA SOTZUL LA MINE SA SPAL PUTINA DE LA COMP. vA SARUT ! pa!

otto13dog

Mergi la inceput