555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 96

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by march

Buna! Sunt noua pe aici! Va rog sa ma ajutati, sunt disperata. Vreau sa fac un copil (incerc de sapte luni) si abia ieri la un control am aflat ca am uter infantil. Marti o sa fac si o ecografie, dar vreau sa stiu mai multe despre asta, chiar dau rezultate tratamentele? Nu l-am intrebat pe medic pentru ca nu mai eram in stare sa gandesc cand mi-a dat vestea, iar el cred ca nu a vrut sa ma ingrijoreze. A zis ca o sa stam de vorba mai pe larg dupa ecografie, dar eu nu mai am rabdare!!!!



buna March,te rog nu dispera pt ca deocamdata nu e nimic grav in cazul tau.in primul rand se considera infertilitate dupa un an de cand un cuplu incearca sa aiba copil fara nici o masura de protectie.in al doilea rand uterul infantil cat e de mic?ce dimensiuni are? dupa eco o sa vedem cat e de dezvoltat pt ca noi am avut cazuri cu uter f mic cand femeia a ramas gravida si uterul s-a destins uimitor.o alta parte a investigatiilor cuprind analizele hormonale pt tine si o spermograma pt sot.(de fapt cu asta se incepe-cu sotul)doar dupa ce se fac toate investigatiile poti da un verdict :daca sunt probleme sau nu la un cuplu.
bafta multa in continuare si daca pot sa te mai ajut cu ceva nu ezita.pupici si spor la BB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Buna ziua d-le dr.!
As vrea daca se poate sa imi explicati rezultatul secretiei vaginale:
frecvente celule epiteliale superficiale.
relativ frecvente polimorfonucleare
levuri absente
trichomonas absent
frecventi lactobacili
Cu multumiri anticipate,
Kora Pop

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns march spune:

Va multumesc pentru raspunsuri! Am revenit dupa ecografie! Uterul meu are 69/44/56,in ziua 15 aveam endometrul de 5,3 mm, iar ovulatia (dupa temperatura bazala) a fost in ziua 17. Este bine? Medicul nu a vrut sa-mi faca ecografie transvaginala, nu stiu de ce... cu toate ca i-am spus ca as vrea sa stiu de ovulatie. Mai am si un chist pe dreapta de 44 mm, o sa am probleme din cauza lui? Luni (maine) face si sotul spermograma, sper sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

quote:
Originally posted by KoraPop

Buna ziua d-le dr.!
As vrea daca se poate sa imi explicati rezultatul secretiei vaginale:
frecvente celule epiteliale superficiale.
relativ frecvente polimorfonucleare
levuri absente
trichomonas absent
frecventi lactobacili
Cu multumiri anticipate,
Kora Pop

Kora



Rezultatul este normal, poate ar fi o usoara inflamatie (aratata de prezenta polimorfonuclearelor).
Levuri/trichomonas absent- nu ai vreo ciuperca sau trichomonas.
Lactobacilii fac parte din flora vaginala normala, sunt cei care mentin pH-ul la valori optime.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Diana si domnisorica Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

quote:
Originally posted by march

Va multumesc pentru raspunsuri! Am revenit dupa ecografie! Uterul meu are 69/44/56,in ziua 15 aveam endometrul de 5,3 mm, iar ovulatia (dupa temperatura bazala) a fost in ziua 17. Este bine? Medicul nu a vrut sa-mi faca ecografie transvaginala, nu stiu de ce... cu toate ca i-am spus ca as vrea sa stiu de ovulatie. Mai am si un chist pe dreapta de 44 mm, o sa am probleme din cauza lui? Luni (maine) face si sotul spermograma, sper sa fie bine.



Ai revenit cu vesti bune . Uterul tau are dimensiuni normale, nu pare infantil. Endometrul e ok.
Chistul poate fi functional, adica un folicul ovarian crescut, se remediaza dupa prima menstruatie.
Poti sa mai faci o ecografie luna viitoare, sa vezi daca mai este acolo si ce dimensiuni are, daca e prezent.
Sper sa fie si spermograma buna si sa puteti trece la treaba .


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Diana si domnisorica Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen94 spune:

Buna ziua! ma poate lamuri si pe mine cineva in problema mea?!?!?
sunt insarcinata in 8 saptamani.de mica eu ma lupt si acum cu o dermatita atopica......este posibil ca bebele sa mosteneasca dermatita mea?!?!?!?! ce trebuie facut sa depistez din timp daca bb e predispus la aceasta boala?!?!?
Va multumesc !!!!

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

quote:
Originally posted by carmen94

Buna ziua! ma poate lamuri si pe mine cineva in problema mea?!?!?
sunt insarcinata in 8 saptamani.de mica eu ma lupt si acum cu o dermatita atopica......este posibil ca bebele sa mosteneasca dermatita mea?!?!?!?! ce trebuie facut sa depistez din timp daca bb e predispus la aceasta boala?!?!?
Va multumesc !!!!

Carmen



Buna, Carmen!

Intr-adevar, bebe poate mosteni afurisita de dermatita, are o componenta ereditara importanta.
Ce poti face ca sa amani momentul aparitiei (totusi, nu e o regula sa faca si bebe ): foloseste, inca de la nastere, produse hipoalergenice, speciale pt. pielea atopica. Sunt sigura ca in Canada se gasesc produse de calitate.
Cumpara-i numai hainute de bumbac 100%.
Hraneste-l la san cat de mult timp poti, de preferat primele 6 luni exclusiv. La inceperea diversificarii evita alimentele cu potential alergenic.
In general trebuie sa eviti tot ce i-ar putea declansa o alergie. Teste se pot face, dar mai tarziu.
Ca sa nu ma mai intind aici, la subiectul de ginecologie, iti trimit pe PM niste informatii mai detaliate.

Si inca ceva: nu te stresa de acum cu problema asta. Fetita mea a avut DA, dar am scapat de ea cu grija si rabdare. Leziuni i-au aparut doar 2 luni, pe barbita si pe 1 piciorus.

Sarcina usoara !


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Diana si domnisorica Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Multumesc foarte mult pentru raspuns DIANA MIRELA!!!
As mai avea totusi o nelamurire. Ce ar putea cauza prezenta polimorfonuclearelor, adica a inflamtiei?Ar trebui sa fac si alte analize???
Si ce o fi insemnand ca la inceperea ciclului menstrual si in ultima zi de ciclu menstra sa aiba culoarea maro inchis? Pana acum menstra era normala, dar luna aceasta mi se pare culoarea ciudata.
Multumesc anticipat!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Optimix spune:

Buna arian,

In primul trebuie sa mentionez ca raspunsurile pe care le oferi pe acest forum mi se par un lucru minunat si apreciez rabdarea cu care raspunzi la multimea de solictari si raspunsurile detaliate pe care la oferi.
Vreau sa iti prezint si eu problema cu care ma confrunt. Am 22 de ani si acum o luna am efectuat un examen ginecologic complet. In urma unei ecografii transvaginale am fost diagnosticata cu ovare polichistice. Analizele hormonale efectuate au confirmat diagnosticul. Redau aici rezultatele analizelor hormonale pentru conturarea unei imagini mai clare.
Prolactina 233 µlU/ml
LH 20.9 mlU/ml
FSH 3.7 mlU/ml
TSH 1.1 µlU/ml
Testosteron (total) 0.4 ng/ml
Testosteron (liber) 1.3 pg/ml
Androstendion 2.1 ng/ml
DHEA-Sulfat 2798 ng/ml
Estradiol-1 7#946; 134 pg/ml
Progesteron 0.9 ng/ml

Mentionez ca analizele hormonale au fost efectuate in a 16. zi a ciclului.
In urma investigatiilor efectuate mi s-a recomandat Yasmin, medicul ginecolog spunandu-mi ca este un anticonceptional usor si in general bine tolerat.
Intrebarea mea este daca exista totusi si un alt tratament pentru aceasta afectiune?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by Optimix

Buna arian,

In primul trebuie sa mentionez ca raspunsurile pe care le oferi pe acest forum mi se par un lucru minunat si apreciez rabdarea cu care raspunzi la multimea de solictari si raspunsurile detaliate pe care la oferi.
Vreau sa iti prezint si eu problema cu care ma confrunt. Am 22 de ani si acum o luna am efectuat un examen ginecologic complet. In urma unei ecografii transvaginale am fost diagnosticata cu ovare polichistice. Analizele hormonale efectuate au confirmat diagnosticul. Redau aici rezultatele analizelor hormonale pentru
conturarea unei imagini mai clare.
Prolactina 233 µlU/ml
LH 20.9 mlU/ml
FSH 3.7 mlU/ml
TSH 1.1 µlU/ml
Testosteron (total) 0.4 ng/ml
Testosteron (liber) 1.3 pg/ml
Androstendion 2.1 ng/ml
DHEA-Sulfat 2798 ng/ml
Estradiol-1 7#946; 134 pg/ml
Progesteron 0.9 ng/ml




Mentionez ca analizele hormonale au fost efectuate in a 16. zi
ciclului.
In urma investigatiilor efectuate mi s-a recomandat Yasmin, medicul ginecolog spunandu-mi ca este un anticonceptional usor si in general bine tolerat.
Intrebarea mea este daca exista totusi si un alt tratament pentru aceasta afectiune?





buna,in primul rand,daca imi permiti as vrea sa-ti spun despre sindromul ovarelor polichistice,sau Sd. ovarelor de portelan.Ovarele au pe corticalalor,pe invelisul extern,insirate multe chistulete ca niste margele care invelesc ovarul pe toata suprafata lui.aceste chistulete fac ca si corticala ovarului sa nu poata permite formarea de foliculi ovaieni,din care sa se elibereze un ovul.eu zic ca ar trebui sa faci un alt control si o ecografie si in alta parte,pt ca e nasol cand nu lucreaza ovarele si nu se poate obtine sarcina.
pe de alta parte am vazut ca analizele hormonale care le-ai facut nu sunt facute in zilele care trebuie.FSH,LH,E2 se fac in ziua 3 a cicl,pt ca atunci se poat interpreta corect valorile lor,Testosteronul,DHEA-S,Androsteronul,Prolactina-se pot recolta in orice zi,iar Progesteronul se ia in ziua 21,asta pt evaluarea ovulatiei.
deci,nu stiu ce sa zic de analize,cat de corecte sunt.daca imi dai valorile normale la testosteron si cele enumerate mai sus care nu depind de o anumita zi a cicl pot sa iti spun cum sunt.
iti doresc multa sanatate si mai vorbim.
pupici

Mergi la inceput