555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 93

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamiFlori spune:

Va multumesc anticipat pt raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Va rog frumos sa-mi spuneti ca sa inteleg daca aveti timp cum se interpreteaza urmatoarele analize:uter in AFV cu axul longitudinal 4,71cm, diam ant-post 3,61cm,. Cavitate virtuala.Grosimea endometrului 1,36cm.miometrul cu ecogenitate medie ,omogena.Lungimea colului utrin de 2,05cm cu cateva imagini transonice, sugestive pentru chisturi Naboth.
Ovar drept de cca.3,33/2,82cm cu cateva imagini transonice de dimensiuni reduse.
Ovar stang de cca.3.05/1,58cm cu imagini sugestive pt chisturi micropolichistice.
Pe langa aceasta eco vaginala am mai facut o analiza care se numeste DHEA rezultatul fiind 33,6.
Va rog din suflet daca puteti sa-mi spuneti ce inseamna toate aceste analize si cat de serioasa este probema.Va multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pmihaela spune:

Ultima spermograma a sotului, dupa oarece tratament este asa:
Volum 5,2 ml; ph 7,5; aspect opalescent; concentratie 16 mil. ml
Mobilitate A=40%, B=10%, C=10%, D=40%, forme tipice aproximativ 40%.
Eu urmeaza sa fac o laparoscopie pt. a elimina un chist de aproape 4 cm. si cu aceasta ocazie se vor vedea si trompele,etc. Am ovulatie, nestimulat, endometrul e ok, iar trompele la ultima HSG au fost bune.
Am facut cateva inseminari si nimic.
Credeti ca vom reusi o sarcina, prin inseminare, dupa laparo sau o solutie mai buna e FIV? Avem 32 ani!!!
Multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by elaa

Buna
Am si eu o intrebare si as incerca sa fiu cat mai scurta: acum aprox. 3 sapt. am pierdut o sarcina la 19 saptamani, cauza a fost col deschis si dilatatie 4-5 nu s-a mai putut face nimic, intrebarea mea e daca pot repara ceva in genul asta pana la urmatoarea sarcina, medicul mi-a recomndat cerclaj la urmatoarea sarcina, dar din pacate nu stiu prea multe nici despre asta.
multumesc frumos si astept orice mica lamurire.

multumesc



IN PRIMUL RAND,IMI PARE TARE RAU PT SARCINA PIERDUTA,DAR NU-TI PIERDE SPERANTA.INTR-ADEVAR,LA 19 SAPT NICIUNDE IN LUME SARCINA NU POATE FI VIABILA IN CAZUL UNUI AVORT,FATUL E PREA MIC SI NU SE POATE ADAPTA LA VIATA EXTRAUERINA.SINGURA CALE PT A PREVENI REPETAREA ACESTUI EVENIM TRAGIC ESTE CERCLAJUL.CE ESTE ASTA?ESTE LEGAREA COLULUI UTERIN CU UN FIR DE JUR-IMPREJURUL LUI.CA SA ITI IMAGINEZI MAI BINE GANDESTE-TE LA UTER CA FIIND UN SAC CU GURA=COLUL UTERIN=INTRAREA IN URTER.CA SA NU SE DESCHIDA GURA SACULUI SE SRTANDE CU UN FIR CUM AI COASE SACUL.
NU VREAU SA TE INGRIJOREZI,DAR TREBUIE SAITI SPUN CA PE LANGA ACEASTA METODA MAI E NEVOIE DE TRATAMENT ADECVAT SI REPAUS TOTAL,FARA EFORT!!!AU FOST CAZURI CAND CU TOT CU FIR,AU INCEPUT CONRTACTIILE SI DILATAREA SI ATUNCI ACEL FIR NU A TINUT SI COLUL S-A DESCHIS SI CHIAR S-A RUPT!
EU ITI DORESC MULTA PUTERE SI SANATATE SI SA AI PARTE DE CE ITI DORESTI!
PUPICI DE LA ANDREEA SI BB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by pmihaela

Ultima spermograma a sotului, dupa oarece tratament este asa:
Volum 5,2 ml; ph 7,5; aspect opalescent; concentratie 16 mil. ml
Mobilitate A=40%, B=10%, C=10%, D=40%, forme tipice aproximativ 40%.
Eu urmeaza sa fac o laparoscopie pt. a elimina un chist de aproape 4 cm. si cu aceasta ocazie se vor vedea si trompele,etc. Am ovulatie, nestimulat, endometrul e ok, iar trompele la ultima HSG au fost bune.
Am facut cateva inseminari si nimic.
Credeti ca vom reusi o sarcina, prin inseminare, dupa laparo sau o solutie mai buna e FIV? Avem 32 ani!!!
Multumesc anticipat




DRAGA MIHAELA,NOI LA CLINICA LA CARE LUCREZ NE OCUPAM DE INSEMINARI INRTAUTERINE(IUI)CE POT SA-TI SPUN DESPRE ANALIZELE SOTULUI: NUMARUL E DESTUL DE MIC,MOBILITATEA NU E F SLABA DAR PROBABIL CA FIIND IN NR MIC NU REUSESC MEREU SA FACA TREABA PE CARE AR TREBUI SA O FACA DACA AR FI IN NR MAI MARE.DACA ATI INCERCAT CATEVA INCEMINARI SI NU AU REUSIT,ATUNCI ASA CUM RECOMANDA TOATA LUME SE TRECE LA VITRO.AM INTELES CA TROMPELE SUNT BUNE,ENDOMERTUL LA FEL,IAR DE STIMULAREA OVARIANA NU A FOST NEVOIE,NICI NU E INDICATA STIMULAREA DACA AI CHISTUL ACELA.uRMEAZA LAPARO SI APOI SA AI GRIJA CA S-AR PUTEA SA FII PREDISPUSA SA FACI CHISTURI PE OVARE IAR PT VITRO SE DA STIMULARE PUTERNICA,CU NISTE FIOLE CARE POT SA ITI PROVOACE FORMARE DE CHISTURI DIN NOU.
AM DOUA INTREBARI :
1. SOTUL FACE TRATAMENT PT CRESTEREA NR DE SPERMATOZOIZI?

2. AI FACUT ANALIZELE HORMONALE COMPLETE INAINTE PT CA FARA ELE NU ARE ROST SA TE APUCI SA CHELUIESTI BANI PT VITRO?
DACA TE MAI POT AJUTA SA IMI SPUI.PUPICI DE LA ANDREEA SI bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pmihaela spune:

Multumesc de raspuns!
Sotul ia acid folic, bio seleniu zinc si undestor.
Hormonalele mele, ziua 3 arata asa: FSH 10,84;LH 6,45;
Estradiol 23,45; Prolactina 7,99.
Iar cu chisturile, sa speram ca nu apar imediat dupa laparo, iar daca la FIV se face stimulare puternica cum ziceai eu ce sa fac, asta e, alta solutie inteleg ca nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaa spune:

andreeaben multumesc frumos ptr. lamuriri ,si sper ca peste 5-6 luni sa fiu vindecata si pregatita ptr. o noua sarcina si sper ca exista tratament care sa diminuieze contractiile di dilatatia.
va pup si aveti grija de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Va rog frumos raspundeti-mi si mieeeeee!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by doxinu

Va rog frumos sa-mi spuneti ca sa inteleg daca aveti timp cum se interpreteaza urmatoarele analize:uter in AFV cu axul longitudinal 4,71cm, diam ant-post 3,61cm,. Cavitate virtuala.Grosimea endometrului 1,36cm.miometrul cu ecogenitate medie ,omogena.Lungimea colului utrin de 2,05cm cu cateva imagini transonice, sugestive pentru chisturi Naboth.
Ovar drept de cca.3,33/2,82cm cu cateva imagini transonice de dimensiuni reduse.
Ovar stang de cca.3.05/1,58cm cu imagini sugestive pt chisturi micropolichistice.
Pe langa aceasta eco vaginala am mai facut o analiza care se numeste DHEA rezultatul fiind 33,6.
Va rog din suflet daca puteti sa-mi spuneti ce inseamna toate aceste analize si cat de serioasa este probema.Va multumesc anticipat!



1.uterul in AVF inseamna ca pozitia lui este de anteversie-flexie,perfect normal si are de obiovar stg normalcei trei dimensiuni care se masoara el fiind organ tridimensional,aici am doar 2 masuratori.Dimensiunile mi se par destul de normale poate un pic cam mici,pote fi un uter hipotrof?nu stiu a treia dimens.
2.dupa grosimea endometrului cred ca erai la ovulatie,de aceea era endometrul un pic mai ingrosat.cam cat sangerezi la ciclu?mai stii in ce zi a ciclului ai facut eco?
3.pe colul uterin se pare ca se gasesc niste chistuletze Naboth,care se formeaza la baza glandelor de pe col.astea nu pun probleme.eu am 2 cu care traiesc de mult!
4.ovarul dr. e normal ca dimens,acele imagini transonice reduse sunt probabil foliculi ovarieni care se dezvolta normal la ovulatie.
5.ovar stg normal ca dfimensiuni,probabil cu aspect micropolichistic,de obicei ovarul care are o astfel de strucura nu produce ovule,fiind plin de jur-imprejur cu chistuletze.
6.DHEA-S(dehidroepiandrosteronul)este un hormon masculinizant pe care il avem si noi femeile in corp secretat in cantitate mica.daca valoarea trece peste limitele normale atunci inseamna ca e o tendinta de masculinizare a corpului ceea ce poate inhiba ovulatia.nu stiu care sunt val. normale dar te poti uita pe analizele tale si vezi unde scrie valori normale si compara val maxime permise cu valoare ta.
sper din suflet ca te-am putut ajuta cu ceva si iti doresc multa sanatate.pupici de la Andreea si BB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by andreeaben

quote:
Originally posted by doxinu

Va rog frumos sa-mi spuneti ca sa inteleg daca aveti timp cum se interpreteaza urmatoarele analize:uter in AFV cu axul longitudinal 4,71cm, diam ant-post 3,61cm,. Cavitate virtuala.Grosimea endometrului 1,36cm.miometrul cu ecogenitate medie ,omogena.Lungimea colului utrin de 2,05cm cu cateva imagini transonice, sugestive pentru chisturi Naboth.
Ovar drept de cca.3,33/2,82cm cu cateva imagini transonice de dimensiuni reduse.
Ovar stang de cca.3.05/1,58cm cu imagini sugestive pt chisturi micropolichistice.






















Pe langa aceasta eco vaginala am mai facut o analiza care se numeste DHEA rezultatul fiind 33,6.
Va rog din suflet daca puteti sa-mi spuneti ce inseamna toate aceste analize si cat de serioasa este probema.Va multumesc anticipat!



1.uterul in AVF inseamna ca pozitia lui este de anteversie-flexie,perfect normal si are de obiovar stg normalcei trei dimensiuni care se masoara el fiind organ tridimensional,aici am doar 2 masuratori.Dimensiunile mi se par destul de normale poate un pic cam mici,pote fi un uter hipotrof?nu stiu a treia dimens.
2.dupa grosimea endometrului cred ca erai la ovulatie,de aceea era endometrul un pic mai ingrosat.cam cat sangerezi la ciclu?mai stii in ce zi a ciclului ai facut eco?
3.pe colul uterin se pare ca se gasesc niste chistuletze Naboth,care se formeaza la baza glandelor de pe col.astea nu pun probleme.eu am 2 cu care traiesc de mult!
4.ovarul dr. e normal ca dimens,acele imagini transonice reduse sunt probabil foliculi ovarieni care se dezvolta normal la ovulatie.
5.ovar stg normal ca dfimensiuni,probabil cu aspect micropolichistic,de obicei ovarul care are o astfel de strucura nu produce ovule,fiind plin de jur-imprejur cu chistuletze.
6.DHEA-S(dehidroepiandrosteronul)este un hormon masculinizant pe care il avem si noi femeile in corp secretat in cantitate mica.daca valoarea trece peste limitele normale atunci inseamna ca e o tendinta de masculinizare a corpului ceea ce poate inhiba ovulatia.nu stiu care sunt val. normale dar te poti uita pe analizele tale si vezi unde scrie valori normale si compara val maxime permise cu valoare ta.
sper din suflet ca te-am putut ajuta cu ceva si iti doresc multa sanatate.pupici de la Andreea si BB


SCUZA-MI EROAREA DE LA INCEPUT,PCT.1,UNDE AM INTERCALAT DIN GRESEALA CEVA DESPRE OVAR,VORBEAM DE FAPT DESPRE UTER SI MASURAREA LUI CORECTA CARE SE FACE IN TREI DIMENSIUNI.

Mergi la inceput