555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 92

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irimari spune:

Te rog mult sa ma ajuti si pe mine. In urma unei pierderi de sarcina in saptamana 14 am fost diagnosticata cu uter dublu.Am facut un HSG si s-ar parea ca este bicorn, insa cu certitudine nu se poate stabili decat printr-o laparoscopie din cate am inteles. Oricum cele doua cavitati au o portiune comuna doar in treimea inferioara. Nu stiu ce sa fac sa incerc o noua sarcina, sa fac operatie de reconstructie a uterului? Daca este intr-adevar bicorn cat este de dificila aceasta operatie si ce sorti de reusita are? Exista vreun tratament care, in cazul in care raman insarcinata , sa ma ajute sa duc sarcina la termen? Ar ajuta cu ceva repausul la pat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

quote:
Originally posted by julia_popadiuc

buna, as dori sa aflu care sunt sansele de a avea un copil sanatos daca la prima sarcina am avut CMV. Copilasul s-a nascut cu cataracta congenitala. In caz de a doua sarcina cu IGG pozitiv si IGM negativ ce sanse am de a avea un bb sanatos?



Boala primului copilas se datoreaza faptului ca ai avut CMV in timpul sarcinii. Ai avut boala, acum ai anticorpi si esti protejata toata viata. Nici o alta viitoare sarcina nu va fi afectata.

Pt. viitor, ca sa stii, anticorpii iti arata asa, indiferent de boala:
-cei de tip IgG- ca ai avut candva boala respectiva sau ai fost vaccinata
-cei de tip IgM- ca ai boala in momentul recoltarii analizelor.



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Diana si superbebelusa Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

quote:
Originally posted by alexandra_25

Am si eu o nelamurire...sunt in luna a 4-a ,mi se umfla gleznele dar numai acum de cand este cald,daca nu am tensiune arteriala credeti ca ar fi probleme?
Multumesc anticipat

alexandra



Daca tensiunea arteriala este normala si nu ai probleme cardiace sau renale, poate fi o retentie de sodiu, la care esti predispusa in sarcina.

Bea lichide si scade sarea din alimentatie. In nici un caz sa nu iei diuretice in sarcina, nici macar ceaiuri! Odihneste-te mai mult si stai cu picioarele pe o pernuta in pat.

Sarcina usoara si fara probleme!



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Diana si superbebelusa Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

quote:
Originally posted by amy_25

buna seara,
am citit mesajele la care ati raspuns si mi s-au parut f interesante.
am si eu o intrebare:
am intrerupt anticonceptinalele(microgynon)dupa sapte ani pentru ca vreau sa fac un bebe,dar acum fac un tratament cu lamisil(pastile)trebuie sa-l fac 3 luni de zile(am facut 1 luna)
intrebarea este: daca raman insarcinata in aceasta perioda in care fac tratamentul,poate dauna copilului?
va m ultumesc
amy



Desi raspunsul meu vine tardiv, iti spun ca nu exista studii pe gravide care au luat Lamisil, deci se poate lua atat timp cat beneficiile sunt mai mari decat riscul.
In mod sigur nu se ia in perioada de alaptare, daca va fi nevoie poti face tratament local, cu Lamisil crema, care nu pune nicio problema, nici in sarcina, nici in perioada de alaptare.

Pt. linistea ta foloseste prezervativ in timpul tratamentului, cat mai dureaza, apoi poti trece la treaba .

Un sfat personal: Poti sa iei de pe acum cate un comprimat de acid folic, astfel incat sa fii acoperita in timpul conceptiei . Pana se pune diagnosticul de sarcina (aprox. 3 sapt.), se formeaza tubul neural al bebelui, din care se formeaza coloana, asa ca previi defectele luand de acum Acifol.

Succes!



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Diana si superbebelusa Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

quote:
Originally posted by livia72

Toxoplasmoza, listeria si CMV - cat de mare este probabilitatea de recidivare odata ce le-am avut candva? Sunt in sapatamana a 7 de sarcina (a 2-a sARCINA) si fafcandu-mi analizele la MEDASANA mi-au iesit valori peste normal la toxo si CMV. Cum de listeria m-am tratat la sarcina trecuta, ma astept ca si ea sa iasa prost. Orice info mi-ar fi de mare folos.

Livia



Odata ce le-ai avut, inseamna ca ai anticorpi, deci nu va fi nicio recidiva.
Valorile mari au iesit probabil la anticorpi de tip IgG, asta aratand ca ai avut boala si esti imuna sau vaccinata .
Deci nu este cazul sa iti mai faci griji.



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Diana si superbebelusa Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

quote:
Originally posted by elena balcan

Va rog sa-mi raspunde-ti, in limita timpului d-voastra, la urmatoarea intrebare: secretia lactata poate fi afectata in conditiile in care mi-a venit menstruatia la 4 luni de la nastere? Precizez ca anterior menstruatiei am avut lapte suficient pentru a hrani copilul fara a folosi si alte adaosuri. Astept nerabdatoare raspunsul d-voastra pentru ca deocamdata nu pot ajunge personal doctor.



Secretia lactata nu este influentata de aparitia menstruatiei. S-ar putea sa ai tu un disconfort usor cand alaptezi zilele acelea, iar bebe sa fie un pic agitat.
Vei avea lapte suficient si de acum incolo, atat timp cat exista cerere , deci nu este cazul de adaosuri pana la 6 luni, cand vei incepe diversificarea.

Mult laptic!



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Diana si superbebelusa Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

quote:
Originally posted by pmihaela
Eu cred totusi ca nu chistul este problema pt. care nu raman ci cred ca sotul, asa ca va scriu ultima lui spermograma sa va dati si dvs. cu parerea.
Volum 3,5 ml, aspect neomogen, vascozitate crescuta, pH 7,8.
Leucocite 3x10la a 6-a ml
Concentratia 25x10la a 6-a ml
Viabilitate 60%
Mobilitate totala 25%, progresiva 5%, non-progresiva 20%, imobili 75%
SMI=indice de mobilitate 35, velocitate 6 microni/sec
Mobilitate 0/15/20/75
Concentratia spermatozoizilor mobili 6,2x10la a 6-a/ ml
Concentratia spermatozoizilor progresivi 1,2x10la a 6-a/ ml
Concentratia spermatozoizilor functionali 0,4x10la a 6-a/ ml
Anticorpi antispermatici +++
Forme normale WHO 21%
Forme normale Kruger 7,2%
Pe 100 spermatozoizi analizati s-au evidentiat forme tipice 21%, forme atipice 79%
Concluzie: astenoteratospermie
Dupa ultima inseminare nereusita mi s-a recomandat sa fac din nou laparoscopie, pe care cred ca o sa o fac pana la urma pt. ca altfel cam batem pasul pe loc.
Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti si daca dvs. credeti ca se poate rezolva o sarcina prin inseminare artificiala, sau ne pierdem timpul (avem 31 ani) si ar fi bine sa trecem la FIV.Si daca sa fac sau nu laparoscopia.
Va multumim




Am pastrat doar o parte a mesajului tau. Desi problema ma depaseste mult, eu fiind doar studenta inca, pot sa-ti spun totusi ca, din ceea ce ai scris, reiese clar ca problemele sunt de partea sotului.
Tu ti-ai tratat problemele, insa spermograma arata clar ca sunt probleme.
Spermatozoizii sunt anormali (majoritatea), in afara de asta sotul tau face si anticorpi antispermatici.
In cazul asta FIV este cam singura solutie, exista chiar o tehnica speciala, numita injectare intracitoplasmatica de sperma si care consta in fecundarea directa, in vitro, a unui ovocit, introducindu-se in acesta un singur spermatozoid pregatit anterior (adica normal dpdv morfologic).

Altfel, singura sansa ar fi ca fecundarea pe cale naturala sa fie facuta de 1 spermatozoid sanatos din cei 21 % ( ca sanse ar fi 1/5).

Intra la Aspirante si in mod sigur vei gasi fete care sa te indrume catre un medic bun. Poate este cineva in situatia ta si orice sfat este binevenit , mai ales de la cineva care a trecut prin asta.

Succes!



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Diana si superbebelusa Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

quote:
Originally posted by Irimari

Te rog mult sa ma ajuti si pe mine. In urma unei pierderi de sarcina in saptamana 14 am fost diagnosticata cu uter dublu.Am facut un HSG si s-ar parea ca este bicorn, insa cu certitudine nu se poate stabili decat printr-o laparoscopie din cate am inteles. Oricum cele doua cavitati au o portiune comuna doar in treimea inferioara. Nu stiu ce sa fac sa incerc o noua sarcina, sa fac operatie de reconstructie a uterului? Daca este intr-adevar bicorn cat este de dificila aceasta operatie si ce sorti de reusita are? Exista vreun tratament care, in cazul in care raman insarcinata , sa ma ajute sa duc sarcina la termen? Ar ajuta cu ceva repausul la pat?





Inainte sa faci reconstructie trebuie musai o laparoscopie. Operatia are sanse de reusita mari, de asemenea vei fi mai precauta in timpul sarcinii (va fi sarcina cu risc, pe uter cicatricial).
Probabil ti se va recomanda sa mai incerci o sarcina, si numai daca o pierzi si pe aceea se ia in calcul reconstructia uterului .
Problema cea mai mare cu uterul bicorn, daca ramai insarcinata, este de a mentine sarcina. De aceea ar trebui o laparoscopie, pt. ca se pare ca embrionul nu are loc suficient sa creasca daca ai pierdut o sarcina in 14 saptamani.
Trebuie investigata problema, iti spun din proprie experienta (am si eu uter bicorn si retrovers, insa am reusit sa duc sarcina la bun sfarsit, fara probleme mari).
Ideea este ca nu e imposibil, se poate. Mai grav era daca aveai uter didelf, asta practic este incompatibil cu mentinerea unei sarcini .

Succes si revino cu vesti (bune )!



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Diana si superbebelusa Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaa spune:

Buna
Am si eu o intrebare si as incerca sa fiu cat mai scurta: acum aprox. 3 sapt. am pierdut o sarcina la 19 saptamani, cauza a fost col deschis si dilatatie 4-5 nu s-a mai putut face nimic, intrebarea mea e daca pot repara ceva in genul asta pana la urmatoarea sarcina, medicul mi-a recomndat cerclaj la urmatoarea sarcina, dar din pacate nu stiu prea multe nici despre asta.
multumesc frumos si astept orice mica lamurire.

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiFlori spune:

Buna ziua! As avea doua intrebari:
1. La doua luni dupa prima nastere (in Germania) inca mai aveam hemoragie si mi s-a gasit in uter un cheag mare de sange pe care l-am eliminat cu ajutorul unui medicament ce dadea contractii. Nu am primit alt tratament si nici nu mi s-a explicat ce a fost acel cheag. Vrand sa avem al doilea copil (in Romania) am fost diagnosticata cu infertilitate secundara, una din cauze fiind si endometrul. Mi s-a spus ca acea hemoragie a fost endometrita. Am reusit sa raman gravida cu tratament hormonal (acum sunt in sapt.30). Vreau sa stiu daca aceasta a II-a sarcina ajuta la refacerea endometrului sau daca voi ramane mereu cu probleme. Asta in eventualitatea unei noi sarcini.
2. In prezent am colul scurtat la 2,5 cm, inchis pe interior. E mic, f. mic sau nu ar trebui sa ma ingrijorez prea tare? Fac tratament cu Nospa si Scopantil.

Mergi la inceput