555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 91

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihavasoi spune:

quote:
Originally posted by arian

quote:
Originally posted by MONAI

quote:
Originally posted by nimeni

quote:
Originally posted by MONAI

quote:
Originally posted by nimeni

[quote]Originally posted by MONAI

Draga Teo,
Indraznesc sa-ti spun si eu problema mea dupa ce am citit toate intrebarile, respectiv raspunsurile postate la acest subiect si am realizat(inca o data) ce dureroase pot fi problemele fetelor, iar rabdarea si interesul tau real mi se par extraordinare. Eu cred din tot sufletul meu ca cine isi ajuta din inima si dezinteresat semenii va fi rasplatit pe pamantul acesta si sper sa ajungi sa-ti gasesti linistea sufleteasca cat mai repede.
Eu am dereglari menstruale a caror cauza se presupune a fi un necaz pe care l-am avut destul de recent. Aceasta explicatie nu ma multumeste, insa, deoarece eu consider ca viata trebuie traita cu bune si rele si trebuie sa ne bucuram de fiecare clipa pe care o petrecem alaturi de oamenii din jurul nostru pe care ii iubim.
Dar sa revin. Absenta menstruatiei timp de doua luni de zile (mai exact din 24.02.2002) m-a facut sa-mi consult ginecologul. La ecograf nu parea nimic in neregula, mi-a dat sa iau 10 pastile de Medroxiprogesteron si dupa alte cateva zile am avut menstruatie, incepand cu 25.04.2003. De atunci...nimic.
Sunt tare ingrijorata, mai ales ca anul acesta planuiam conceperea unui bebe.
Poate e de folos sa-ti spun ca am folosit pana acum un an de zile contraceptive Femoden(recomandate din cauza unui chist ovarian care a disparut intre timp) si am facut de-a lungul timpului numeroase cistite, se pare cauzate de Escherichia Coli, care au cedat in cele din urma dupa un tratament cu antibiotice injectabile (nu-mi amintesc acum numele, dar stiu ca de vreo trei luni nu am mai avut nici un fel de probleme).
Mi-e teama ca daca merg la un nou control, medicul meu -care face parte din familie si cunoaste si problemele mele personale- imi va spune iar ca de vina este consumul nervos.
Crezi ca situatia mea este foarte ingrijoratoare?
Multumesc inca o data pentru prezenta ta alaturi de noi si...Sa auzim numai de bine.



Mona,

Nu inteleg foarte clar: amenoreea de care vorbesti a aparut din senin, sau a urmat tratamentului de lunga durata cu contraceptive? Din ce scrii tu, reiese ca de fapt dupa incetarea terapiei de blocare a ovarelor (cu Femoden) ai avut menstre normale pt aproximativ un an. Dupa care acestea au disparut. E corect sau nu?

Trebuie reincercata stimularea declansarii ciclului ovarian, daca zici ca la ecografie nu se vede nimic anormal. Deci Medroxiprogesteron 2cp/zi, timp de 10 zile. La 3-4-5 zile dupa tratament trebuie sa vina menstruatia. Daca dupa 3 incercari (una deja ai facut-o) menstruatiile nu se succed de la sine, trebuie investigat axul hipotalamo-hipofizo-ovarian. Adica dozari hormonale (estradiol, progesteron, FSH, LH). Dupa examen de specialitate, evident.

O intrebare: ai cumva senzatie de tensiune in sani? Se pateaza sutienul sau bluza cu o secretie venita prin mameloane? Daca da, este vorba de o secretie prea mare de prolactina, un alt hormon hipofizar. Oricum, ar fi bine de dozat nivelul prolactinei (PRL) in sange (prolactinemia).

Desigur, stressul psihic poate constitui (rareori, dar totusi posibil) cauza de amenoree secundara. Daca urmezi cumva tratamente psihotrope cu sedative sau tranchilizante, este posibil ca acestea sa constituie cauza amenoreei. Mai ales daca iti autoadministrezi astfel de tratamente fara indicatie medicala.

Te rog tine-ma la curent cu mersul evenimentelor, chiar sunt foarte interesat de cauza amenoreei tale. In rest, nu-ti fa griji majore, pana la concluzia ca n-ai putea face un bebe e drum foarte lung!!! Infectiile urinare repetate cu E. coli nu sunt cauza de amenoree secundara, dar o anexita cu acelasi germen poate fi... Cu mult curaj, dar si cu rabdare, la drum!



"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski



Draga Teo,
Nu am nici un fel de probleme cu sanii si nici nu am luat tranchilizante(Am luat de vreo 2 sau 3 ori extraveral, recomandat de medic ca un calmant pentru ca aveam uneori senzatia de palpitatii si dupa ce mi-a facut EKG-ul si nu a constatat nimic anormal mi-a spus ca pot sa iau din cand in cand cate un calmant. Nu mi-a suras deloc ideea, dar de cateva ori chiar m-am simtit rau. Sper din suflet sa nu fie din cauza asta, nu am apelat decat nevoita la asta si repet, la recomandarea medicului.)
Da, dupa incetarea tratamentului cu Femoden am avut menstre regulate timp de un an. Azi merg iar la ecograf si voi incepe iar tratamentul cu Medroxiprogesteron. Apoi am de gand sa iau contraceptive doua luni si dupa o pauza de trei luni, daca totul va fi OK, vom incepe operatiunea bebe.
Multumesc pentru raspuns, m-ai linistit si mi-ai dat incredere.

Sa auzim numai de bine.



Extraveralul luat nu a fost in mod sigur cauza amenoreei din momentul de fata.

De unde ideea cu doua luni de contraceptive dupa declansarea menstruatiei cu Medroxi? Este recomandarea unui ginecolog? Pentru ca un asmenea tratament trebuie sa aiba o baza fiziopatologica bine stabilita, altfel poate duce la consecinte negative in locul celor scontate.

Ma bucur ca te-am linistit si ti-am dat incredere, sper insa ca nu increderea asta e responsabila de vreo decizie de a te auto-trata cu anticonceptionale in conditiile de fata.



"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski




Draga Teo, multumesc din nou pentru raspuns.
Trebuie sa te asigur ca nu as face niciodata vreun tratament dupa capul meu, pentru ca eu sunt o persoana constienta. Prima data cand am fost la medic si mi-a dat Medroxi i-am spus ca dorim un bebe in curand-el mi-a spus sa iau cateva luni contraceptive, apoi sa fac pauza si daca menstruatia se regleaza e totul OK.
Am fost si ieri la ecograf si doctorul a descoperit un chist de 2 cm, deci obligatoriu contraceptive. Ma va tine sub observatie lunar.Acum iau iar Medroxi, apoi pastile.Asta e...
Nu stiu de ce ti-ai inchipuit ca as face ceva cu organismul meu fara sa consult o persoana autorizata. Eu am fost o persoana fara probleme de sanatate, dar de cand mi-am pierdut tatal in patru zile din cauza unui accident cerebral sunt mult mai atenta la reactiile corpului meu si nu ma jenez sa merg la medic cand simt ca ceva nu e in regula.La urma urmei de aceea platesc CASS, macar sa primesc informatii(repet ca sunt in general sanatoasa-nu am dat in ipohondrie).

Numai bine iti doresc si am sa te tin la curent.


]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

Am mai postat intrebarea aceasta si la alt topic , abia pe urma am obs. OB-GYN .

Am inceput sa iau anticonceptionale acum 2 luni de zile , prima luna am luat yasmine , apoi mi-a schimbat pe desorelle . In prima luna mi s-a prelungit CM cu 10 zile , iar in cea de-a 2 a luna , adica in prezent , mi-a venit CM in data de 11 si pana in prezent tot mai am sangerari . Mi s-a prescris utrogestan tablete pentru a stopa CM , iar dupa 1 zi de administrare tot asa.
Ati mai patit careva asa ceva ? Ce credeti ca se intampla ? Ce ar trebui facut ? Exista o alta metoda de stopare a CM prelungit ?

Precizez ca am fost la gine si el mi-a prescris toate aceste lucruri si ca am 25 de ani .

Va multumesc pentru raspunsuri !!!

albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

Nu se mai raspunde la acest topic ???

albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandra_25 spune:

Am si eu o nelamurire...sunt in luna a 4-a ,mi se umfla gleznele dar numai acum de cand este cald,daca nu am tensiune arteriala credeti ca ar fi probleme?
Multumesc anticipat

alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy_25 spune:

buna seara,
am citit mesajele la care ati raspuns si mi s-au parut f interesante.
am si eu o intrebare:
am intrerupt anticonceptinalele(microgynon)dupa sapte ani pentru ca vreau sa fac un bebe,dar acum fac un tratament cu lamisil(pastile)trebuie sa-l fac 3 luni de zile(am facut 1 luna)
intrebarea este: daca raman insarcinata in aceasta perioda in care fac tratamentul,poate dauna copilului?
va m ultumesc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia72 spune:

Toxoplasmoza, listeria si CMV - cat de mare este probabilitatea de recidivare odata ce le-am avut candva? Sunt in sapatamana a 7 de sarcina (a 2-a sARCINA) si fafcandu-mi analizele la MEDASANA mi-au iesit valori peste normal la toxo si CMV. Cum de listeria m-am tratat la sarcina trecuta, ma astept ca si ea sa iasa prost. Orice info mi-ar fi de mare folos.

Livia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena balcan spune:

Va rog sa-mi raspunde-ti, in limita timpului d-voastra, la urmatoarea intrebare: secretia lactata poate fi afectata in conditiile in care mi-a venit menstruatia la 4 luni de la nastere? Precizez ca anterior menstruatiei am avut lapte suficient pentru a hrani copilul fara a folosi si alte adaosuri. Astept nerabdatoare raspunsul d-voastra pentru ca deocamdata nu pot ajunge personal doctor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pmihaela spune:

Dl. Doctor, va rog sa ma ajutati cu un sfat in problema pe care o sa o descriu mai jos.
Incercam sa facem un bebe de 5 ani, nu am ramas niciodata. Am fost operata in urma cu 3 ani de endometrioza, rezolvata spune doctorul si asa cred si eu pt. ca nu mai am dureri de nici un fel, iar inainte erau pur si simplu insuportabile, cu stari de voma greata si dureri insuportabile, desi din analizele de dupa op. nu reiese ca ar fi fost endometrioza Am incercat si 3 inseminari si nimic, cu/fara stimulare, pt. ca eu cred ca ovulez f. bine, am toate semnele specifice. Intre timp mi-a aparut un chist cam maricel 30 mm dar care nu ma deranjeaza nicicum. Trompele sunt bune. Eu cred totusi ca nu chistul este problema pt. care nu raman ci cred ca sotul, asa ca va scriu ultima lui spermograma sa va dati si dvs. cu parerea.
Volum 3,5 ml, aspect neomogen, vascozitate crescuta, pH 7,8.
Leucocite 3x10la a 6-a ml
Concentratia 25x10la a 6-a ml
Viabilitate 60%
Mobilitate totala 25%, progresiva 5%, non-progresiva 20%, imobili 75%
SMI=indice de mobilitate 35, velocitate 6 microni/sec
Mobilitate 0/15/20/75
Concentratia spermatozoizilor mobili 6,2x10la a 6-a/ ml
Concentratia spermatozoizilor progresivi 1,2x10la a 6-a/ ml
Concentratia spermatozoizilor functionali 0,4x10la a 6-a/ ml
Anticorpi antispermatici +++
Forme normale WHO 21%
Forme normale Kruger 7,2%
Pe 100 spermatozoizi analizati s-au evidentiat forme tipice 21%, forme atipice 79%
Concluzie: astenoteratospermie
Dupa ultima inseminare nereusita mi s-a recomandat sa fac din nou laparoscopie, pe care cred ca o sa o fac pana la urma pt. ca altfel cam batem pasul pe loc.
Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti si daca dvs. credeti ca se poate rezolva o sarcina prin inseminare artificiala, sau ne pierdem timpul (avem 31 ani) si ar fi bine sa trecem la FIV.Si daca sa fac sau nu laparoscopia.
Va multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

buna, as dori sa aflu care sunt sansele de a avea un copil sanatos daca la prima sarcina am avut CMV. Copilasul s-a nascut cu cataracta congenitala. In caz de a doua sarcina cu IGG pozitiv si IGM negativ ce sanse am de a avea un bb sanatos?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmanda spune:

buna
am nascut in luna februarie si din pacate nu mai alaptez (am luat niste antibiotice, i-am dat lapte praf 3 zile, dupa care a supt din nou la san dar facea diaree si plangea; laptele avea gust acrisor; nu stiu ce s-a intamplat).
am fost la medic pentru contraceptie si mi-a recomandat loette. dar sanii mei secreta inca o substanta albicioasa. este posibil sa-mi fi revenit lactatia sau este o dereglare hormonala ?
pot lua respectivele contraceptive?

Mergi la inceput