555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 88

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by noela_carmen

dragelor, dragilor
sper din tot sufletul sa ma puteti lamuri si pe mine...
in urma unui tratament naturist, cu aplicare locala, mi s-a spus ca fibromul meu necrozeaza...as vrea sa stiu tare mult ce implicatii are acest lucru...nu stiu ce sa fac, sa mai continui acest tratament sau nu, mi-e teama sa nu fac mai rau.

acesta este pozitionat, intramural cu dezvoltare catre cavitate??????????????????????????????????? ce mai inseamna si asta? inainte mi s-a spus ca e situat doar intramural nu si cu dezvoltare catre cavitate...

apoi mai citez" endometrul extrem de ingrosat(1.8)prezinta la nivelul cavitatii o formatiune cu ecogenitate mai crescuta cu diametrul de 1 cm?????asta ce mai e, vreun polip???

si " ovar drept=3.13 cu folicul prezent" ????

va implor sa-mi raspundeti, nu stiu incoto s-o apuc, medicul n-a avut "timp" sa-mi dea aceste lamuriri!!!

va pup




Draga Noela,in primul rand vreau sa-ti spun ca nu exista tratament naturist pt fibrom,exista doar solutia medicamentoasa pt. a tine sangerarea sub control sau in cazul unui fibrom gigant compresiv se intervine chirurgical(atunci cand apasa pe organele vecine si da dureri in burta sau cand sangerarea este masiva si imposibil de oprit cu medicamente.desigur se tine cont si de varsta,nu stiu cati ani ai si daca ai copii.

Fibromul cu localizare intramurala inseamna ca nodulul fibromatos este prins in peretele uterin si se dezvolta catre cavitaea uterina ceea ce in timp pate afecta uterul
Mucoasa ingrosata se datoreaza tot acestui fapt,probabil ai si ciclul mai abundent si prelungit ca durata.Mucoasa se ingroasa in alt ritm decat ar fi normal
Zona aceea din uter cu ecogenitate mai crescuta poate fi un polip,dar cel mai indicat ar fi sa se faca o biopsie pt a vedea exact ce este.
Foliculii de pe ovare sunt normali,acestia formandu-se in fiecare luna in preajma ovulatiei.Din ei se vor elibera la ovulatie,ovulele.Deci nu e nici o problema cu ovarele.

cam asta am putut sa-ti spun la o prima vedere si daca mai ai nevoie de un sfat sau orice problema medicala ce tine de ginecologie eu te ajut cu drag.astept vesti bune si te pup Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Andreea , te rog sa-mi raspunzi si mie la intrebari.Vreau sa incep din nou proiectul bebe , dar nu sunt lamurita cu unele probleme si mi-e frica sa incerc pana nu am raspunsuri.Aici la doctor nu-mi spune nimeni nimic , explicatii si alte investigatii se fac dupa ce pierzi 3-4 sarcini , si nu vreau sa mi se intample asta.
Iti atasez intrebarile aici, si iti multumesc din suflet:



Posted - 20/05/2006 : 02:14:56
--------------------------------------------------------------------------------
Am si eu o nelamurire.

In urma unui avort spontan in februarie 2006 ( 6 sapt. ),fara chiuretaj , mi-au gasit streptococul din grupa B. Nu mi-au dat sa fac nici un trat. , desi am intrebat.Mi- au spus doar ca la urmatoarea sarcina , in momentul cand voi naste sa cer medicilor sa-mi puna antibiotice intravenos si totul va fi OK.
Intrebarebarile mele ar fi :
1. Nu ar trebui sa urmez un tratament ca sa scap de acest streptococ inainte de a ramane din nou insarcinata ?
2. In ce ar consta acest trat.
3. Cat de grav e acest strept. pt. copilul care se naste , (am inteles ca pe mine nu ma afecteaza in nici un fel ).
4. Crede-ti ca ar trebui sa fac unele analize inainte de a ramanea din nou insarcinata ? Prima data "am ramas din prima " (desi am 31 de ani).


Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moira spune:

Buna din nou,
Am luat aseara rezultatele de la analiza secretiei vaginale si nu prea inteleg nimic. Adica, nici o infectie si totusi inflamatia persista. Scrie ceva de genul, inflamatie si relativ frecvente PMN. Am cautat de internet sa vad ce sunt celulele astea PNM si am inteles ca ele apara corpul impotriva infectiilor. De asemenea, scria de bacterii gram negative, insa nu ceva anormal pentru flora vaginala.
Atunci, daca toata analizele sunt bune, conform medicilor, de unde este inflamatia? Si ce este cu bacteriile astea gram negative de apar in buletin si despre care se zice ca sunt normale in flora?

Moira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by irlandeza

Andreea , te rog sa-mi raspunzi si mie la intrebari.Vreau sa incep din nou proiectul bebe , dar nu sunt lamurita cu unele probleme si mi-e frica sa incerc pana nu am raspunsuri.Aici la doctor nu-mi spune nimeni nimic , explicatii si alte investigatii se fac dupa ce pierzi 3-4 sarcini , si nu vreau sa mi se intample asta.
Iti atasez intrebarile aici, si iti multumesc din suflet:



Posted - 20/05/2006 : 02:14:56

ai un mesaj pe PM.pupicei
--------------------------------------------------------------------------------
Am si eu o nelamurire.

In urma unui avort spontan in februarie 2006 ( 6 sapt. ),fara chiuretaj , mi-au gasit streptococul din grupa B. Nu mi-au dat sa fac nici un trat. , desi am intrebat.Mi- au spus doar ca la urmatoarea sarcina , in momentul cand voi naste sa cer medicilor sa-mi puna antibiotice intravenos si totul va fi OK.
Intrebarebarile mele ar fi :
1. Nu ar trebui sa urmez un tratament ca sa scap de acest streptococ inainte de a ramane din nou insarcinata ?
2. In ce ar consta acest trat.
3. Cat de grav e acest strept. pt. copilul care se naste , (am inteles ca pe mine nu ma afecteaza in nici un fel ).
4. Crede-ti ca ar trebui sa fac unele analize inainte de a ramanea din nou insarcinata ? Prima data "am ramas din prima " (desi am 31 de ani).


Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

quote:
Originally posted by anca2207

quote:
Originally posted by andreeaben

Draga Anca,ma bucur tare mult ca am putut sa-ti fiu de folos si daca vrei cand mai ai nevoie de ceva,un sfat,o parere te rog sa apelezi la mine si tot ce stiu eu iti voi spune si tie.
Ma bucur ca esti bine si ca ai trecut de acest eveniment cu bine si iti tin pumnii sa fie rezultatul bun,stiu ca asa va fi!!!
Te pupic si astept vesti.
Andreea



Andreea, multumesc mult, cum aflu rezultatul de la biopsie iti spun.
Am niste emotii.....









Andreea, in cat timp ar trebui sa am rezultatul de la biopsie? Vineri sint deja 6 saptamani si joia trecuta cind am vorbit cu medicul nu era inca gata...simt ca ma lasa nervii zau asa....
DAca intarzie ar trebui sa ma ingrijorez? El spune sa stau linistita, dar ma stie ca sint stressata si nu stiu daca sa-l cred ori ba...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

STIE CINEVA CE INSEAMNA DECORTICAREA OVARELOR?VA ROG SA MA LAMURITI!!!!!!NU STIU PE CINE SA INREB.MULTUMESC ANTICIPAT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

quote:
Originally posted by anca2207
Andreea, in cat timp ar trebui sa am rezultatul de la biopsie? Vineri sint deja 6 saptamani si joia trecuta cind am vorbit cu medicul nu era inca gata...simt ca ma lasa nervii zau asa....
DAca intarzie ar trebui sa ma ingrijorez? El spune sa stau linistita, dar ma stie ca sint stressata si nu stiu daca sa-l cred ori ba...







Multumesc lui Dumnezeu, biopsia mea e gata si e OK.
Pot sa respir usurata acum, mi-a venit inima la loc, nici nu stiu cum am reusit sa trec peste asteptarea asta de aproape 6 saptamani...

Dar totul e bine cind se termina cu bine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

am si eu o intrebare. am 20 de ani, sunt insarcinata in 5 saptamani si de marti am sangerari, fara dureri, sau nu atat de mari incat sa-mi dau seama. am mers la medic imediat si mi-a spus ca e amenintare de avort. acum sangerez relativ putin, dar e de culoare rosie, si nu stiu daca sa merg iar la control. medicul mi-a dat duphaston si no-spa si mi-a zis ca in 3-4 zile ar trebui sa treaca, daca nu evolueaza spre avort. ar trebui sa ma ingrijoreze culoarea sangelui? sa merg la control, sau sa astept pana luni sa vad ce se intampla?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by anca2207

quote:
Originally posted by anca2207
Andreea, in cat timp ar trebui sa am rezultatul de la biopsie? Vineri sint deja 6 saptamani si joia trecuta cind am vorbit cu medicul nu era inca gata...simt ca ma lasa nervii zau asa....
DAca intarzie ar trebui sa ma ingrijorez? El spune sa stau linistita, dar ma stie ca sint stressata si nu stiu daca sa-l cred ori ba...



The impossible... it's what I can do at once, mira cles take me a little longer...



Multumesc lui Dumnezeu, biopsia mea e gata si e OK.
Pot sa respir usurata acum, mi-a venit inima la loc, nici nu stiu cum am reusit sa trec peste asteptarea asta de aproape 6 saptamani...

Dar totul e bine cind se termina cu bine!



The impossible... it's what I can do at once, miracles take me a little longer...



Draga Anca,ma bucur nespus ca e bine si iti doresc multa sanatate in continuare si poate mai vorbim daca vrei.Pupici multi de la Andreea si BB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by kay

am si eu o intrebare. am 20 de ani, sunt insarcinata in 5 saptamani si de marti am sangerari, fara dureri, sau nu atat de mari incat sa-mi dau seama. am mers la medic imediat si mi-a spus ca e amenintare de avort. acum sangerez relativ putin, dar e de culoare rosie, si nu stiu daca sa merg iar la control. medicul mi-a dat duphaston si no-spa si mi-a zis ca in 3-4 zile ar trebui sa treaca, daca nu evolueaza spre avort. ar trebui sa ma ingrijoreze culoarea sangelui? sa merg la control, sau sa astept pana luni sa vad ce se intampla?



Draga mea sfatul meu este sa mai iei ceva.la fel am patit si eu acum cateva zile dar sarcina mea e mai mare.Mai ia niste GRAVIBINON fiole injectabil una la trei zile 2 bucati,apoi i fola pe sapt si tre sa se opreasca sangerarea.eu stau la pat si fac tratament.Multa sanatate.Pupici

Mergi la inceput