555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 84

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by anca2207

Am gasit pe site-ul Hervard Medical School informatii despre polipii cervicali si endocervicali.
Poate ajuta pe cineva care, ca si mine, pune o intrebare si nu primeste raspuns.

Cervical Polyps

What Is It?

The cervix is a tubelike channel that connects the uterus to the vagina. Cervical polyps are growths that usually appear on the cervix where it opens into the vagina. Polyps are usually cherry-red to reddish-purple or grayish-white. They vary in size and often look like bulbs on thin stems. Cervical polyps are usually not cancerous (benign) and can occur alone or in groups. Most polyps are small, about 1 centimeter to 2 centimeters long. Because rare types of cancerous conditions can look like polyps, all polyps should be removed and examined for signs of cancer.

The cause of cervical polyps is not well understood, but they are associated with inflammation of the cervix. They also may result from an abnormal response to the female hormone estrogen.

Cervical polyps are relatively common, especially in women older than 20 who have had at least one child. They are rare in girls who have not started menstruating. There are two types of cervical polyps:

Ectocervical polyps can develop from the outer surface layer cells of the cervix. They are more common in postmenopausal women.
Endocervical polyps develop from cervical glands inside the cervical canal. Most cervical polyps are endocervical polyps, and are more common in premenopausal women.
Symptoms

Cervical polyps may not cause any symptoms. However, you may experience:

Discharge, which can be foul-smelling if there is an infection
Bleeding between periods
Heavier bleeding during periods
Bleeding after intercourse
Diagnosis

If you have a cervical polyp, you probably won't be able to feel it or see it. Cervical polyps are discovered during routine pelvic exams or evaluations for bleeding or while getting a Pap test.

Expected Duration

Sometimes a polyp will come off on its own during sexual intercourse or menstruation. However, most polyps need to be removed to treat any symptoms and to evaluate the tissue for signs of cancer, which is rare.

Prevention

Visits your doctor for an annual Pap test and for regular pelvic exams. A direct examination is the best way to identify cervical polyps.

Treatment

Cervical polyps are removed surgically, usually in a doctor's office. The doctor will use a special instrument, called a polyp forceps, to grasp the base of the polyp stem and then gently pluck the polyp with a gentle, twisting motion. Bleeding is usually brief and limited. Nonprescription, mild pain medication such as acetaminophen (Tylenol and others) or ibuprofen (Advil, Motrin and others) can help to relieve discomfort or cramping during or after the procedure.

The polyp or polyps are sent to a laboratory for examination. You may receive antibiotics if the polyp shows signs of infection. If the polyp is cancerous, treatment will depend on the extent and type of cancer.

Large polyps and polyp stems that are very broad usually need to be removed in an operating room using local, regional or general anesthesia. You will not need to stay in the hospital overnight. Cervical polyps may grow in the future from different areas of the cervix, usually not from the original site. Regular pelvic examination will help to identify and treat polyps before they cause symptoms.

When To Call A Professional

If you experience vaginal discharge, bleeding after intercourse, or bleeding between periods, make an appointment to see your doctor as soon as possible for a pelvic exam.

Prognosis

The outlook is excellent. The vast majority of cervical polyps are not cancerous. Once removed, polyps usually don't come back.




The impossible... it's what I can do at once, miracles take me a little longer...



Draga,Anca,eu lucrez in domeniu si pot sa iti spun sa nu te sperii pt. ca de obicei polipii endocervicali nu sunt maligni.Noi nu am descoperit inca unul care sa fie canceros.Se face un mic chiuretaj uterin pt a-i rezeca baza(radacina),in incercarea de a nu se mai reface.Nu trebuie sa-ti fie teama,stiu ca suna rau ,acest examen histopatologic,asa i se spune(EHP),se face de rutina la orice tesut scos pt. ca se descopere originea formatiunii respective.
Nu ar fi rau sa mai consulti inca o parere ininte de" cutit".
Iti doresc mult curaj si sanatate si sa ma tii la curent cu ce ai mai facut.
te pup Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

Andreea,
Multumesc mult, mi-a facut tare bine raspunsul tau.
Si eu sint de principiul ca la vesti proaste trebuie sa ai cel putin inca o opinie, si asa am facut. Am vorbit cu medicul care mi-a urmarit sarcina si care mi-a facut cezariana, in care am faorte mare incredere.
Si el mi-a spus ca nu trebuie sa intru in panica numai in baza investigatiilor pe care le am, ca nu e de parere ca trebuie facuta rezectie de col daca biopsia e OK.
Asta e ce-am discutat la telefon, am sa merg la el sa ma vada si sa ma sfatuiasca. Eu oricum as opta intai pentru inlaturarea polipului de pe col, iar daca (Doamne fereste) rezultatul biopsoiei o impune am sa fac si rezectie de col, desi imi suna tare rau....

Stii cumva daca rezectia de col poate afecta o eventuala sarcina?
Am sa-ti spun ce am sa fac, multumesc, inca o data!
Anca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

am fost la ginecolog acum ceva timp si mi s-a spus ca am ovarele extrem de mici..ca nu sunt dezvoltate. dar nu mi-a explicat ce inseamna asta. existe consecinte ale acestui lucru?

Ce straniu lucru: vremea! Deodata pe perete
Te vezi aievea numai in stersele portrete
Te recunosti in ele, dar nu si-n fatza ta,
Caci trupul tau te uita, dar tu nu-l poti uita!


http://community.webshots.com/user/ana_maria222[/b] poze noi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza_max spune:

Buna ziua!!!
Sunt nou venita pe acest forum si vreau sa va spun ca va ador pe toate (sau pe toti, pt. ca am observat ca exista si niste domni pe acest forum)!!! Este un forum de care categoric ma simt atasata, iar asta inseamna enorm pt. mine, pt. ca nu ma atsez prea usor de diverse lucruri...;;)
V-am sris pentru ca intampin, pe undeva, una din problemele intampinate de multe alte colege de forum: am fost diagnosticata cu o "inflamare pelviana pe partea stanga" si mi-au fost prescrise Zanocin OD 400 (7 zile), Flamexin (7 zile) si Klion (10 zile), eu fiind, la acea vreme, in plina per. fertila si incercand alaturi de sotul meu sa concepem un bebeu de vreo 3 luni, lucru cunoscut, de altfel, de medicul meu gincolog.
Nu stiu ce inseamna aceasta "inflamare pelviana pe partea stanga", de ce anume a fost cauzata, iar medicul nu a avut timp de explicatii. Eu ma dusesem la control pt. ca ma durea ovarul drept (o vreme am crezut ca am apendicita ) si pen' ca aveam o secretie vascoasa albicioasa si cam neplacut mirositoare. Asa ca, fiind in perioada de conceptie a unui bebe, m-am gandit ca trebuie sa vad ce inseamna toate astea. Iar rezultatul a fost: "flora este una normala si naturala, n-ai de ce sa-ti faci griji. ovarul nu stiu de ce te doare, dar cred ca ai o inflamare pelviana pe partea stanga" (pen' ca la tuseu nu am mai avut dureri in zona ovarului drept, ci, culmea in zona celui stang, care m-a intepat f. rau!). Asa ca mi-a prescris tratamentul mai sus mentionat, cu toate ca, repet, stia prea bine situatia noastra. Auzind io ca Zanocinu' asta e un antibiotic, am zis sa-mi fac un test de sarcina mai intai, care mi-a iesit negativ, asa ca am luat deja cate 2 Zanocin si 2 Flamexin. Doar ca trebuia sa-mi vina ciclul, care nu a mai venit in forma lui normala, ci intr-un mod destul de ciudat, adica sub forma unor pete (cate una/zi), lucru care nu mi s-a mai intamplat pana acum si nu stiu de ce oare se intampla asta... Mentionez ca petele au aparut vreme de 5-6 zile consecutiv si au avut diferite coloratii (la inceput mai deschise, iar in ultimele zile mai inchise la culoare), dupa care s-au oprit.
Poate ma puteti ajuta cumva, poate voi aveti vreo explicatie...ca mi-s un picutz cam stresata!

Va pup cu drag si va doresc multa multa sanatate! Si va multumesc anticipat pt. rabdare si raspuns!
O zi buna tuturor, in continuare!

Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana1971 spune:


Am si eu o intrebare :

dupa cezariana la 5 luni jumate e normal sa simti dureri in interior cam la 2 degete in jos fata de buric...mai ales pe dreapta?pe mine ma doare si cand apas fin de tot sau ma aplec mai mult timp

diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by anca2207

Andreea,
Multumesc mult, mi-a facut tare bine raspunsul tau.
Si eu sint de principiul ca la vesti proaste trebuie sa ai cel putin inca o opinie, si asa am facut. Am vorbit cu medicul care mi-a urmarit sarcina si care mi-a facut cezariana, in care am faorte mare incredere.
Si el mi-a spus ca nu trebuie sa intru in panica numai in baza investigatiilor pe care le am, ca nu e de parere ca trebuie facuta rezectie de col daca biopsia e OK.
Asta e ce-am discutat la telefon, am sa merg la el sa ma vada si sa ma sfatuiasca. Eu oricum as opta intai pentru inlaturarea polipului de pe col, iar daca (Doamne fereste) rezultatul biopsoiei o impune am sa fac si rezectie de col, desi imi suna tare rau....

Stii cumva daca rezectia de col poate afecta o eventuala sarcina?
Am sa-ti spun ce am sa fac, multumesc, inca o data!
Anca



The impossible... it's what I can do at once, miracles take me a little longer...



Draga Anca.Conizatia inseamna decuparea unei bucati in forma de con din colul uterin,lucru care slabeste desigur rezistenta colului uterin,si implicit va fi mai greu de dus o sarcina pt. ca intrarea in uter,colul,este subrezit scurtat si modificat ca si anatomie.dar eu nu stiu sa se impuna conizatie pt. polipul de care spui tu.Noi facem un chiuretaj uterin si fragmentele obtinute se dau la EHP,biopsie.De obicei e suficienta aceasta manopera desigur daca rez. este bun,cum cred eu ca va fi,si se urmareste daca nu reapare in timp.Sub nici o forma sa nu lasi sa ti se scoata bucata din col pt ca de obicei baza polipului este prinsa in uter si nu pe col,si chiar daca ar fi nu e nevioe de conizatie.
Asta e o manevra care se practica doar cand se suspecteaza o leziune maligna,D-ne fereste.
Te rog sa ma tii la curent cu ce ai mai facut.O sa raspund daca mai ai nelamuriri!Scuze ca am rasp. asa tarziu dar nu am mai avut timp de forum o vreme.
te pup si astept vesti Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irimari spune:

Va scriu pentru prima oara si sper sa fiu suficient de coerenta. Pe 20 februarie am pierdut o sarcina in varsta de 14 saptamani si pentru ca nu am eliminat fatul a trebuit sa fac chiuretaj. La controlul efectuat la o saptamana de la data chiuretajului, la ecografie s-a vazut ca de fapt am uter dublu, dar nu se stie daca este bicorn sau septat. Sangerarea dupa chiuretaj nu a fost foarte abundenta si s-a oprit dupa 2 saptamani. La 25 de zile de la chiuretaj am facut un nou control in urma caruia am inceput chiar din ziua urmatoare sa am o scurgere foarte usoara maronie, care a durat 5 saptamani. Uneori nu aveam nimic o zi intreaga pentru ca apoi sa ma trezesc cu o pata maro sau rosie. Ciclu normal nu am avut pana acum .Mentionez ca nu prezentam dureri la apasare sau de alta natura , nu aveam febra sau miros urat. Initial medicul mi-a prescris Ergomet si Etamsilat dar nu au avut nici un efect. La o ecografie facuta la 7 saptamani de alt medic, acesta mi-a zis ca la eco abdominal dimensiunile uterului sunt 80/43 cu diametrul cavitatii 1 de 43 iar al cavitatii 2 de 41. La ecogr. transvaginala dimensiunile uterului au fost de 70/31, iar ovarele au fost cel drept apt medical si cel stang cu foliculi de 7,5 si 7 mm. Si dansul mi-a prescris tot Ergomet si Etamsilat.La 7 saptamani am consultat alt medic care dupa un control foarte rapid a constatat ca endometrul este subtire, neprecizand grosimea si ca am colul scurt. Tratamentul sau a fost Orgametril 3/zi in primele 2 zile si 2/zi in urmatoarele 12 zile si Flamexim 1/zi, 10 zile.Am inteles ca dupa acest tratament la 4-6 zile de la terminare ar trebui sa-mi vina ciclul.Intr-adevar sangerarea s-a oprit imediat.Va rog sa-mi spuneti ce credeti despre simptomele pe care le am si daca considerati tratamentul/diagnosticul corect. De asemenea , in cazul in care ciclul revine la normal(de 28 de zile fara dureri, hemoragii abundente sau cheaguri)ce trebuie eu sa fac in continuare pentru a putea duce o sarcina la termen.Va trebui sa continui tratamentul cu Orgametril inca cateva luni sau este de ajuns? Trebuie sa iau si supliment estrogenic? Am 29 de ani si aceasta a fost prima mea sarcina, fara alte chiuretaje anterioare. Sa incerc inca odata sau sa fac o operatie. Si pentru a putea diferentia uterul bicorn de cel septat sa incep direct cu o laparoscopie (am inteles ca este singura care le diferentiaza cu certitudine) sau sa fac prima oara o histerosalpingografie. In cazul in care este septat unde pot sa fac o operatie de rezectie a septului ,cat de dificila este acesta si care sunt riscurile ei. Nu as vrea sa fiu cobai pentru nimeni.. Nu am avut niciodata probleme de sanatate, toate analizele facute in timpul sarcinii au fost in regula, insa brusc totul s-a transformat intr-un cosmar din care nu stiu cum sa ma trezesc. Cand reusesc sa imi revin cat de cat, mai apare cate ceva . Sant deja cu nervii la pamant, am consultat deja 4 medici si eu tot nu stiu ce se intampla cu mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

quote:
Originally posted by andreeaben

Draga Anca.Conizatia inseamna decuparea unei bucati in forma de con din colul uterin,lucru care slabeste desigur rezistenta colului uterin,si implicit va fi mai greu de dus o sarcina pt. ca intrarea in uter,colul,este subrezit scurtat si modificat ca si anatomie.dar eu nu stiu sa se impuna conizatie pt. polipul de care spui tu.Noi facem un chiuretaj uterin si fragmentele obtinute se dau la EHP,biopsie.De obicei e suficienta aceasta manopera desigur daca rez. este bun,cum cred eu ca va fi,si se urmareste daca nu reapare in timp.Sub nici o forma sa nu lasi sa ti se scoata bucata din col pt ca de obicei baza polipului este prinsa in uter si nu pe col,si chiar daca ar fi nu e nevioe de conizatie.
Asta e o manevra care se practica doar cand se suspecteaza o leziune maligna,D-ne fereste.
Te rog sa ma tii la curent cu ce ai mai facut.O sa raspund daca mai ai nelamuriri!Scuze ca am rasp. asa tarziu dar nu am mai avut timp de forum o vreme.
te pup si astept vesti Andreea



Draga Andreea,
Am trecut si de hopul asta, inca mai tremur pana aflu rezultatul biopsiei. Am tinut cont de sfatul tau ai am optat pentru chiuretaj biopsic, oricum medicul meu asta mi-a recomandat si mi-a spus acelasi lucru ca si tine referitor la conizatie. Opinia lui, dupa ce a vazu ecografia transvaginala si mai ales dupa ce a scos polipul e ca n-am de ce sa ma ingrijorez, ca 99% rezultatul biopsiei o sa fie OK.
N-a fost cea mai placuta experienta din viata mea dar multumesc lui Dumnezeu ca a trecut, polipul nu era "prins" prins col ci in uter si cred ca si din cauza asta interventia a fost un pic mai grea.
Acum iau Flamexin si Clorocalcin, singerarea mi s-a oprit de a doua zi, mai am o stare de disconfort, banuiesc ca e cauzata de inflamatia locala dar cred ca sint pe drumul cel bun.
Iti multumesc mult pentru sfaturi si pentru suportul moral.
In 3 saptamani maxim am sa-ti spun si care-a fost rezultatul biopsiei, sper sa fie OK.
Anca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

Draga Anca,ma bucur tare mult ca am putut sa-ti fiu de folos si daca vrei cand mai ai nevoie de ceva,un sfat,o parere te rog sa apelezi la mine si tot ce stiu eu iti voi spune si tie.
Ma bucur ca esti bine si ca ai trecut de acest eveniment cu bine si iti tin pumnii sa fie rezultatul bun,stiu ca asa va fi!!!
Te pupic si astept vesti.
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

quote:
Originally posted by andreeaben

Draga Anca,ma bucur tare mult ca am putut sa-ti fiu de folos si daca vrei cand mai ai nevoie de ceva,un sfat,o parere te rog sa apelezi la mine si tot ce stiu eu iti voi spune si tie.
Ma bucur ca esti bine si ca ai trecut de acest eveniment cu bine si iti tin pumnii sa fie rezultatul bun,stiu ca asa va fi!!!
Te pupic si astept vesti.
Andreea



Andreea, multumesc mult, cum aflu rezultatul de la biopsie iti spun.
Am niste emotii.....





Mergi la inceput