555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 72

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

quote:
Originally posted by arian

quote:
Originally posted by Emilia

Bine ai venit!
Pe mine m-ar tenta un SIU, dar nu stiu de unde sa fac rost de el. Apoi stiu deja doua persoane care au avut probleme (rana pe col) de la DIU. SIU este mai sigur? Acum iau anticonceptionale, dar pana cand! imi spun tot eu.
Poti "nimeni" sa dai mai multe amanunte despre DIU, SIU? Care este probabilitatea de a avea probleme dupa ele? La cat timp trebuie schimbate? Eventuale marci? Etc... Si chiar nu doare???
Multumesc !



SIU este un sterilet a carui tija este facuta dintr-un material spongios special imbibat cu un progestativ (ceva in genul progesteronului). Acesta elimina hormonul in cantitati foarte mici, dar fiind eliberate local, absolut suficiente pt a impiedica instalarea unei sarcini. Efectele generale ale progestativelor sunt astfel minimizate, iar eficacitatea este f apropiata de cea a sterilizarii feminine chirurgicale (adica atunci cand se leaga trompele). Sincer, singurul SIU despre care stiu ca se comercializeaza in RO se numeste MIRENA si e produs de firma germana Schering. Costa cca 5 milioane de lei si NU se gaseste in farmacii. Se distribuie pe baza de comanda facuta de ginecologul ce urmeaza a-l monta (a-l introduce in cavitatea uterina). Se pastreaza intrauterin 5 ani.

Problemele legate de instalarea unui DIU sau SIU sunt similare. Daca nu au existat accidente (care sunt rare, dar posibile) la instalare, pot aparea diferite forme de endometrita, inclusiv hemoragica (inflamatia mucoasei uterine), cervicite (mai ales endocervicite, datorita firului care se lasa pt viitoarea extractie din cavitate a DIU/SIU), inclusiv erozive (adica "rani pe col"). Durerea, senzatia de corp strain sunt rare. Infectiile uterine repetate apar insa ceva mai frecvent (datorita firului ce strabate canalul cervical). Ulterior pot aparea probleme legate de extragerea DIU/SIU, atunci cand acesta ajunge a fi inglobat in endometru (in cazurile cand a fost lasat in uter mult mai mult decat perioada prescrisa), sau cand firul nu mai este accesibil (prea scurt taiat, DIU instalat initial incorect ascensioneaza ulterior in cavitatea uterina, etc).

O mentiune speciala pt SIU: datorita progestativului eliberat, menstruatia se reduce cantitativ si posibil si ca durata. Exista cazuri cand ea dispare cu desavarsire. Daca pacienta nu e deranjata de acest aspect dpdv psihic, totul e OK chiar si in aceasta situatie.

In principiu durata de pastrare intracavitara unui DIU este de cca 5 ani. Au aparut in ulima vreme o multime de sterilete produse prin China pe care scrie ca pot fi mentinute 8 ani... Eu unul consider aceasta o aberatie si spun pacientelor sa-l extraga la 4 ani (ceea ce ma asigura cumva ca-l vor extrage totusi pana se implinesc 5 ani...LOL).

In a da nume de marci nu ma hazardez, sunt atatea produse de acest tip fabricate, cum se spune "pe vapor", incat numai in momentul in care am steriletul in mana imi pot da cu parerea asupra calitatii lui. Oricum, ca regula de baza, eu m-as feri de cele chinezesti in primul rand. Sunt pur si simplu ordinare. De asemenea, nu-mi plac cele pe care scrie "made in EEC"... Care parte a EEC, numai Dumnezeu, sau mai degraba Allah stie (cred ca-s facute prin Turcia). Cele marcate "Copper T - MAde in USA" si au patentul inscris pe eticheta sunt preferatele mele. Din pacate nu se prea mai gasesc.

De durut doare doar un piculet... Daca esti mai sensibila, se poate face, pe langa anestezia locala, si o preanestezie generala (masura exagerata pt inserarea unui simplu sterilet, dar posibila). In astfel de conditii, chiar ca nu mai doare deloc.



n

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Buna! As avea si eu o scurta intrebare pentru domnul doctor, pe care il rog din suflet sa-mi raspunda: se poate face un FIV cu reusita cu doar 1,5 milioane spermatozoizi?
Multumesc,

Mi-ka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tina_Welsh spune:

Buna draga Nimeni. Tare nelamurita sunt!Apelez si eu cu mare incredere si speranta ca voi obtine un raspuns la Dl. Dr. atat de amabil de a raspunde online pe acest forum. Sunt insarcinata in 3-4 saptamani dupa cum spune doctorita care m-a consultat. Am primit urmatoarele observatii si urmatorul diagnostic pe care il voi transcrie mai jos insa nu mi-a explicat cat este de grav,daca este grav si ce inseamna. Asadar:
OBSERVATII:Examen valve: col de nulipara,violaceu, cu leziune peririficiala si multipli chisti Nabth pe suprafata colului;in vagin secretie modificata abundenta. TV:col lung,inchis;uter in AVF, de volum la limita superioara a normalului,mobil,nedureros.Ovarele nu se palpeaza. ANexe suple.
DIAGNOSTIC: Col lezional. Colpovaginita mixta. Sarcina 3-4 saptmani in evolutie?

Va multumesc anticipat. Mai am de asteptat inca 2 saptmani pana imi ies rezultatele la toate analizele si nu stiu ce sa ma fac pana atunci. Sunt foarte stresata nestiind ce inseamna aceste observatii si diagnostic.
Va multumesc anticipat!

pupici dulcici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristabb spune:

buna ziua,
citesc de ceva timp forumurile desprecopii si cele mai multe lamuriri le-am gasit in raspunsurile domnilor doctori
si totusi ca fiecare incerc sa-mi prezint suferintele.
am deja 35 de ani si parerile de rau acum sunt nefolositoare.
nu pot spune ca incercam de prea mult timp sa avem un copil dar in ultimul an am inceput sa "ne cautam" pe la doctori. initial am descoperit o infectie cu ureaplasma de care se pare ca am scapat apoi am facut o hsg care a iesit buna continuata cu 2 sedinte de infiltratii in luna iulie. analizele hormonale au iesit cam date peste cap, eu banuind mereu ca la acest capitol sunt probleme fiind si cam plinuta. spermograma sotului este buna.
ziua 14
fsh 8.1
estradiol 107.86
prolactina 13.77
ziua 21
lh 26.5
progesteron 0.979
Ciclul meu variaza intre 29 si 33 de zile
In aceasta luna (iunie)mi-am luat si temperatura bazala care nu prea a avut nici un salt
am plecat la mareSfarsit de iulie), ne-am relaxat si surpriza:
Cu temperatura marita incepand cu ziua 19 am luat utrogestan asa cum mi-a recomandat doctorul si am asteptat menstruatia.
Trecand peste semnele pe care am senzatia ca le am: tensiune in sani, urinat des, greata si ameteli, ziua 25 cu o infima sangerare, am fost la un control ecografic pe data de 12 la care nu a aparut nimic si am facut 2 teste de sarcina cu urina care au iesit negative. Doctorul mi-a recomandat oprirea utrogestanului in ziua a 37 si de atunci au trecut 5 zile si nu e nici un semn. Senzatiile au ramas aceleasi dar am inteles ca pot fi si autoinduse.
I-mi cer scuze pentru acest mesaj prea lung dar intrebarile mele sunt multe si incerc sa gasesc explicatii
multumiri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nshiro spune:

Buna ziua! Sunt insarcinata in saptamana a 10-a si m-am trezit dimineata cu buza de sus umflata si cu un herpes de toata frumusetea. Poate afecta acest lucru dezvoltarea fatului?
Va multumesc!

rocsana si bobita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutzi spune:

Buna domnule doctor, vin si eu cu o problema care ma depaseste.
Am o fetita de 1 an si 10 luni. In urma cu aprox 3 saptamani i-a aparut o secretie galben-verzuie abundenta la pasarica, dupa ce am fost la strand. Am fost la pediatru, pana la urma am ajuns la ginecologie infantila, unde i s-a recoltat cu o lamela secretia de pe labii. Rezultatul analizei a fost: leucocite: frecvente; cel epiteliale: frecvente; flora microbiana: abundenta, mixta; candida: pozitiv. Tratamentul primit: ospamox pt 5 zile si spalaturi locale cu apa cu bicarbonat si crema medacter. Dupa o sapt am mers la control si pentru o noua lama, dar ni s-a spus ca nu mai are nimic daca nu mai are secretie si sa continuam spalaturile si aplicatiile cu crema. De ce sunt in ceata?
1. Ginecoloaga de la copii era in concediu, asa ca am ajuns la una pt adulti, care m-a intrebat ce antibiotice sunt pt copii, si i-a prescris ospamox-ul ca pe asta mi l-am amintit. Deci nu sunt sigura ca tratam a fost corect.
2. Doctorita mea ginecoloaga a spus ca e o prostie sa pui diagnostic de candidoza unui copil de nici doi ani, ca ccc candida este o ciuperca ce apare la majoritatea oamenilor dar asta nu inseamna candidoza. Ne-a recomnadat sa nu mai dam cu nici o crema ca putem sa-i facem mai mult rau decat bine si asta pe termen lung. Eu pe cine sa cred?
3. De pe la aprox 1 an fetita mea se pune pe burta, se ridica pe brate si se freaca la pasarica pana transpira toata si ii lucesc ochii. Initial am zis ca e un comportament normal dar acuma ma gandesc daca nu cumva o ustura/mananca ceva prin zona?
In concluzie: are sau nu candidoza? sa mai facem vre-un tratament sau nu? poate aceasta candida sa urce spre intestine si stomac sau alte organe? Ce sa fac?
Va multumesc

Tutzi si Iasmina (28.10.2003)

http://community.webshots.com/user/tutzica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XeniaP spune:


Domnule doctor,
Sunt gravida in saptamana 38, DPN 9 septembrie. Sarcina e ok, colul e bine inchis. Doamna doctor mi-a spus ca,in cazul in care,travaliul nu se declanseaza pana pe data de 5,sa ma prezint la spital pe aceasta data ca sa-mi declanseze nasterea. Motivul? E de garda. Este normal? As fi preferat sa ma duc la spital cand se va declansa de la sine... inducerea mi se pare necesara doar dupa saptamana 41.
Astept nerabdatoare un raspuns
Va multumesc
X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inni spune:

Buna !
Problema mea este mult mai mica decat toate celelalte pe care le-am citit in acest forum, insa pentru mine reprezinta o importanta majora.M-am hotarat ca e timpul sa am un copil.Am inceput sa merg la medic pentru analize.Am facut analize peste analize.Bineinteles ca prima a fost un test Papanicolau care mi-a iesit CII infectios.Medicul mi-a spus ca este ok...si ca am o infectie pe care, de altfel am tratat-o ulterior.Insa de aici devine interesant.La colposcopie mi-a spus ca am niste condiloame pe mucoasa vaginala dar ca inainte sa le trateze sa fac un test HPV.L-am facut. A iesit neg. Doctorul a zis ca indiferent daca a iesit neg sau poz, eu tot tr sa fac aplicatii cu acid tricloracetic.Intrebarile mele sunt urmatoarele :

1.CII la Papanicolau este un rezultat prost ? (stiu ca A si B sunt ok, dar de la C incolo....)
2.Chiar tr. sa fac acele groaznice aplicatii cu acid tricloracetic cu toate ca am HPV negativ?
3.Pe foaia cu rezultatul de la testul HPV scrie ca nu s-au gasit tulpinile cu risc crescut...si incepe sa le enumere. Asta ce inseamna ? Ca exista posib. sa am tulpinile celelalte cu risc mai putin crescut sau deloc?

Sper sa primesc un raspuns.Imi doresc din tot sufletul sa primesc un raspuns mai ales ca se apropie data la care tr sa merg pentru prima aplicatie si sunt indoita de necesitatea ei.
Mii de multumiri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Draga Teo,
Indraznesc sa vin si eu cu o problema. De aproape 3 ani ma confrunt cu o sangerare, altceva decat ciclul. La inceput imi venea asa, alandala, acuma de vreun an si ceva se manifesta in felul urmator: inainte cu aprox. 10 zile inainte de ciclu imi vine sangerarea asta care inseamna la inceput cateva picaturi, apoi din ce in ce mai mult pana la ciclul normal. Apoi 2 saptamani fara scurgeri, apoi iar 2 saptamani cu scurgeri. Iti dai seama ca is disperata, mereu cu tampoane, cu stress pe mine din cauza asta.
Am consultat mai multi medici si am incercat tot felul de pilule recomandate de ei, cum ar fi: Diane35, Coral, Tri-regol, Laurina, Exluton iau acuma si tot asa e. am ovare polichistice, am doi noduli la un san (pe care ii supraveghez).
Am facut PAP si mi-a iesit II. Am facut colposcopie, nu am nimic. Am facut histeroscopie, nu am nimic. Si biopsie din uter am facut si e OK. Am facut analiza secretiilor, nu am nimic. Am facut dozari hormonale si mi-a iesit progesteronul scazut (4 si ceva, cand minimul era 19), prolactina crescuta (625, cand maximul era 390 parca), celelalte (FSH, LH si estrogenul) sunt bune. Am facut radiografie de sa turceasca si a iesit bine. Am luat tratament cu Brocriptin si cand am repetat dozarile hormonale dupa 2-3 luni, erau OK.
Deci toate is OK, dar eu tot nu scap de sangerarile astea. Nu am dureri, nu ma simt foarte rau, dar ma deranjeaza. Ce as putea face? Ultima data cand am fost la doctorita mea a ridicat din umeri si a zis ca nu stie ce sa-mi mai faca. Ca sa fac un copil. Dar deocamdata nu vreau copii, ca nici nu-s maritata. Mai mentionez ca am 26 de ani.
Multumesc



Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Buna, Teo!
Iaca sar si eu c-o problema urgenta: nu stiu daca sunt insarcinata sau nu.... Situatia este urmatoarea: ultima menstra - 28 iulie; am luat Triregol timp de aproape 3 ani, fara pauza, le-am intrerupt pe 23 iulie pentru ca vrem copil. Am facut doua teste de sarcina diferite (Barza si Femina) la interval de cateva zile; ambele au iesit negative. Am stari de greata, ma dor sanii si mi-a crescut burta. Ceea este mai grav este ca de cateva zile (3, mai exact) am inceput sa am dureri sub burta si de mijloc din ce in ce mai mari pe zi ce trece. Ieri am fost la medicul de familie care, suspectandu-ma de o extrauterina, m-a trimis cu toata increderea la un ginecolog la Polizu (as fi vrut sa merg la dr. Urleteanu, la Pantelimon, dar mi-e foarte peste mana sa ajung acolo, mai ales ca nici nu avem masina, si stiu si ca este foarte aglomerat). Azi dimineata am fost sa ma consulte. La controlul clinic nu parea sa fie ceva extrauterin. Mi s-a dat sa fac Beta HCG si o ecografie transvaginala. La ecografie nu s-a observat nimic in neregula, doar ca, undeva in fundul uterului "pare pare sa fie ceva", "ar semana cu o sarcina incipienta, de 2 saptamani". Ceva concret nu se stie. Rezultatul analizei il iau peste cateva ore, mi s-a dat doar un raspuns "verbal" acum cateva minute, si anume ca "rezultatul e 0". Lucru care ma bulverseaza total, pentru ca habar nu am ce inseamna. Am intrebat-o pe cea care mi l-a spus si mi-a raspuns ca nu se poate pronunta pana nu vine buletinul de analiza cu toate valorile. Imi vine sa ma urc pe pereti in momentul asta! Oricum, pana voi primi un raspuns de la tine, eu voi fi aflat deja, sper, ceva mai sigur. Nu stiu de ce nu poate sa fie si la mine liniste si pace...desi stiu ca "arta cere sacrificii"

Cununia noastra
17 Iulie 2005 - Ziua cea mare
17 Iulie 2005 - Cununia religioasa
17 Iulie 2005 - Nunta noastra


Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput