555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 69

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexuta81 spune:

Buna ziua,
Am si o intrebare.
Acum 3 ani am fost depistata cu virusul PAP(fara candiloame sau rani pe colul uterin), am fost tratat si eu si partenerul, de atunci am facut 4 teste papanicolau si colposcopie si toate au iesit negative. Tratamentul a constat in aplicari locale la cabinetul ginecologic cu un unguent a carui denumire din pacate nu mi-o amintesc si deasemenea tratament cu ovule, daca nu ma insel Cerviron iar in cazul partenerului, cauterizari.
Dupa ce am citit diverse opinii de pe forum cum ca acest tip de virus poate recidiva oricand, ma simt ingrozitor de speriata.
Problema care a intervenit acum este ca dupa 2 ecografii consecutive(in intervalul de 2 saptamani)mi s-a depistat pe ovarul stang un chist de 2.7 pentru care medicul meu ginecolog mi-a recomandat un tratament de 3 luni cu Logest.
Intrebarea este, tratamentul cu anticonceptionale poate duce la scaderea imunitatii organismului,lucru care poate favoriza activarea virusului?Sau anticonceptionalele intr-un fel pot favoriza aparitia candidozei(repet, sunt niste intrebari pe care mi le pun de cand citesc diferite opinii si de aceasta vreau sa ma lamuresc).
Problema este ca ar trebui sa incep administrarea Logestului in maxim 3 zile(prima zi de cliclu) si as vrea sa am pana atunci un raspuns la aceste intrebari - va rog sa nu fiti deranjate de insistenta dar sunt chiar speriata si as vrea lamuriri.
Cu imense multumiri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucians spune:

Buna,Arian!Ti-am mai scris azi un mesaj, dar am omis sa te-ntreb daca,din graficul temperaturii bazale,din martie,reiese ca am ovulat?Si inca o intrebare:ce reprezinta acei foliculi cavitari periferici?Ce ma mai deranjeaza,e ca,din cauza acestei dereglari hormonale,mi-au aparut pe fata pete maronii(fata mea a-i zice ca-i o harta)si parul meu se-ngrasa in 2 zile,ceea ce,inainte,il spalam o data la sapt.si-n afara de aspectele acestea,imi mai si cade f.mult.Am fost la m.multi dr.dermatologi,care din prima,de cum m-au vazut,m-au intrebat ce probleme endocrine am.Si sa ma-ntorc la ei dupa ce mi le rezolv.Ei nu pot face nimic in sensul acesta.Chiar e posibil sa fie de vina aceasta dereglare hormonala(deficit de progesteron si mai mult decat normal estradiol)?Dar majoritatea femeilor sufera de asa ceva si nu vad la orice pas femei patate.Mii de multumiri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pmihaela spune:

Buna!
Sunt Mihaela si vreau sa va spun pe scurt povestea mea si in final intrebarile.
Incercam de cativa ani buni sa facem un bb, si nimic.La sotul sunt cam lenesi, iar la mine se pare ca era totul bine si frumos. Spun era pt. ca acum cateva luni am hotarat sa facem inseminare artificiala, cu stimulare clostilbegyt,pregnyl,monitorizari,4 foliculi de peste 2 cm., iar dupa am luat utrogestan si scopantil. Mi-a intarziat f. mult,beta HCG 2,99, apoi 0.Deci in final nu a fost sa fie.Asta e mai incercam, ne gandeam noi, numai ca la ecograful de luna cealalta m-am trezit cu 2 chisturi de cate 4 cm. fiecare, cate unul pe fiecare ovar si mi s-a recomandat operatie (laparoscopie).Am refuzat de moment si o sa iau anticonceptionale jasmine, poate scap.Vroiam sa va intreb ce parere aveti, daca chisturile pot fi asamari de la stimulari, caci inainte nu le aveam si ce solutie credeti ca e mai buna pt. a avea bb. Mi s-a spus ca asa nu pot ramane insarcinata, mai ales ca nici la sot nu e OK.Ce se poate intampla cu chisturile, se pot resorbi, se elimina la ciclu si daca exista vre-un pericol in acest sens.
Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evva spune:

Hello!
Am si eu o mica problema...feminina si sper ca ma poate ajuta cineva, ca momentan sunt cam speriata.
Am 23 de ani si iau anticonceptionale de 2 luni, medicul mi-a prescris Novynette. In prima luna am avut de 2, 3 ori sangerari foarte mici, dupa actul sexual. Problema este ca luna aceasta, inainte de a fi terminat cele 21 de pastile, mi-a venit menstruatia mult mai devreme, destul de abundent, cu dureri (nu foarte mari, un pic peste normal), care dureaza de 5 zile. Mentionez ca inainte de a incepe anticonceptionalele, la primul act sexual cu prietenul meu actual, am observat dupa o mica sangerare, dar am pus-o atunci pe seama faptului ca lui nu i se rupsese ata penisului si ar fi putut sa fie o leziune mica la el in acea zona, si de aceea sa se fi combinat cateva picaturi de sange cu secretia normala. Tot atunci, am luat pastila de a doua zi , iar peste cateva zile (timp in care am folosit prezervativ), la menstruatie, am inceput pastilele. Am fost azi la ginecolog, m-a examinat, fara ecografie si mi-a spus ca ar putea fi o dereglare functioanala, mi-a recomandat vitamine (A, E, Calciu si Magne B6) si mi-a spus sa iau pastile in continuare si ne vedem peste fix o luna. E ok? Dintr-o paranoia personala, eu nu am in cap decat chisturi, leziuni, cancer...etc, deci ce e mai rau.
Ce pot face? Si, mai ales, ce poate sa fie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Buna, am si eu o mare nelamurire si as dori, daca se poate, sa primesc niste explicatii.
In saptamana 5 de sarcina am avut contractii si colul dilatat de 5. Mi s-a spus repaos total la pat si un sfert de diazepam la 6 ore.
Au trecut contractiile colul s-a inchis, insa in saptamana a 8-a am avut nishte mici sangerari. Mi s-a spus ca din cauza varsaturilor mi s-a fisurat placenta.

In saptamana a 9-a + am mers la medic la control si la ecografie mi s-a descoperit chist placentar.
Spuneti-mi si mie ce inseamna acest chist placentar, ce implicatii are, am intrebat medicul de familie si nu stie. Raspunsul a fost " Nu am auzit in viata mea de chist placentar". Sunt destul de speriata, nu stiu in ce masura afecteaza copilul, e posibilitatea sa se tranforme in tumoare sau ce e???

Astept un raspuns caci ma chinuie acest lucru de cand am venit de la medic, care a ocolit raspunsul intrebarii mele.

aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns konsuella spune:

Buna seara,
Va adresez si eu o "mica mare"intrebare sau mai multe.Anul trecut in urma ultimului control in luna august,dr roman de aici ,mi-a spus ca am o vaginita care persista in ultimul timp.Facusem tratament inainte pt colpita cu Fluconazol ovule si crema timp de 6 zile,care a fost fara nici un rezultat.Zis si facut am consultat un al doilea medic,acesta de care va zic acum.In afara de vaginita asta,am o leziune pe colul uterin de cativa ani buni din 2001,de care eu stiam dar de cate ori am fost la controale in Ro,nici un medic nu mi-a zis ca rana ar trebui cauterizata.Nimeni dar absolut nimeni nu mi-a zis de cauterizarea ranii.Dar sa revin la subiectul care ma intereseaza.La control atunci dr mi-a zis si de un chist de 4 mm pe ovarul stang de care eu abia atunci aflasem.Dr mi-a recomandat direct operatia,pe care eu nu am facut-o.Mi-a dat tratament atunci 10 zile cu Traumasept(Betadine-la noi),Linoladiol(crema)si Doederlain med (capsule vaginale pt reglarea florei vaginale).Dupa tratament durerile au disparut dar nu si secretia abundenta care provine de la leziunea pe col.Acum vineri pe 6.05.2005,m-am prezentat la alt medic din cauza unor dureri si usoare usturimi in zona vaginala.De data aceasta am Candida,si colpita.Urmez in prealabil tratament de 7 zile cu Miconazolnitrat crema si ovule.Mai frumos ,si foarte surprinzator chisturile s-au retras ,iau de doua luni Diane 35,iar dr mi-a zis ca nu am nici o rana.
Oare asa sa fie?Eu sunt foarte nedumerita si nu cred ,pt ca am in continuare scurgerile astea destul de abundente ,si nu sunt deloc "normale"cum ar trebui sa fie?E posibil ca dr sa nu fi vazut la control rana de pe col?Sau este posibil ca rana sa se fi restrans ,ceea ce eu nu cred, deoarece eu am in continuare
aceste scurgeri foarte abundente?Cum pot scapa de ele?Am citit de Tantum Rosa,spalaturi intra-vaginale,dar ce rol au spalaturile interne daca distrug flora vaginala?Este sau nu este bine sa se foloseasca irigatorul (in cazul meu),deoarece am aceasta leziune pe colul uterin ?
In speranta ca ma veti ajuta si pe mine.
Multumesc mult!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estera spune:

Buna ziua! As dori sa stiu daca postez aici o intrebare, unde voi primi raspuns la ea. Tot aici, in continuarea acestei pagini, sau trebuie sa-l caut altundeva?? Multumesc!

http://photos.yahoo.com/narcesteh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni26 spune:

[size=2][size=3][quote]Originally posted by arian

[quote]Originally posted by michandro

Draga Teo,

Sunt casatorita de 5 ani, am 27 ani si am hotarat si noi ca este momentul sa avem un bebe; doar ca dupa prima luna de incercare constatam ca defapt s-ar putea sa nu fie chiar asa de simplu. Tre buie sa-ti spun ca am facut doua avorturi la cerere la varsta de 18, respectiv 20 de ani, de vreo 9 ani ma tot tratez de anexita dr. si degeaba,si ca sa nu mai lungesc prea mult vorba iata care ar fi intrebarile mele:

1.(pt.anexita)iau cefaclor 500 mg - de 3 ori/ zi si flamexin - de 2 ori/ zi timp de 5 zile, pe perioada menstruatiei, dupa care urmeaza sa iau (pentru candida)nizoral 200 mg- 1tb./zi, timp de 10 zile(si sotul); asta inseamna ca intre zilele 10- 14 cand este posibil sa se produca ovulatia eu inca voi fi sub tratament; exista riscul ca acest tratament sa-l afecteze pe bebe in cazul unei sarcini???
2.ciclul meu este in general de 32-34 de zile; este normal asa sau nu? ce rezultate negative ar putea avea acesta?
3.ce sfaturi ai putea sa-mi dai pentru o reusita cat mai grabnica?

Iti multumesc de pe acum pentru ajutor




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iniadinia spune:

Draga Arian,
Am si eu cateva intrebari si te rog, daca ai timp sa-mi raspunzi. Nu stiu daca nu cumva au mai fost puse, am incercat sa citesc raspunsurile anterioare..dar nu am reusit in totalitate.
Am 28 de ani si mi-am inceput viata sexuala acum o jumatate de an si am luat inca de la inceput contraceptive.Am luat o luna Microgynon(mai mult dupa ureche,recunosc), apoi am fost la medic si acesta mi-a recomandat Desorelle, deoarece nu aveam un ten tocmai "curat". Am inceput sa le iau, dar cam la o saptamana dupa administrare am inceput sa am sangerari foarte abundente care au durat pana aproape de terminarea foliei.M-am cam speriat si am facut pauza de o luna, apoi am luat Jeanine(la recomandarea aceluiasi medic ca alternativa la Desorelle) timp de 6 luni.
Sangerarile, desi nu atat de abundente ca la Desorelle, nu au incetat, mai bine zis..o luna da, o luna ba si pe deasupra am inceput sa iau proportii -- cat de curand o sa fiu mai usor de sarit decat de ocolit(mai exact am pus vreo 7 kg si am mancat la fel ca inainte) :((, iar tenul...nu numai ca nu s-a curatat, dar mi s-a uscat foarte tare. Am fost la medic (altul, care de data aceasta mi-a facut si o consultatie) dupa a treia folie si mi-a zis sa mai incerc si sa revin peste 3 luni si daca nu inceteaza sangerarile "mai vedem", si mi-a mai zis ca Jeanine a fost gandit in primul rand pt ten..deci ca ma puteam astepta sa ma ingras.
Dupa cele 6 folii am facut o "pauza" timp de o luna. Acum urmeaza sa merg la medic, dar as dori tare mult sa-mi spui si parerea ta. Ce contraceptiv crezi ca ar fi cel mai potrivit in cazul meu (unul de la care sa nu ma mai ingras atat de tare, te rog!:) )? Unul cu o concentratie mai scazuta de hormoni? Sau sa continuu tot cu Jeanine?
Data fiind varsta mea si faptul ca mi-am inceput viata sexuala destul de tarziu...administrarea contraceptivelor poate avea vreo influenta in cazul unei sarcini viitoare? Si daca nu, cu cat timp inainte de a ramane insarcinata ar fi cel mai bine sa renunt la pastilutze?
Mersic mult pt rabdarea de a citi..si pt raspuns :).

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Draga Arian,
O intrebare care ma framanta fff. tare: sunt insarcinata in saptamana 21, mai exact am 20 saptamani si 4 zile; am facut ecografie morfologica si singura nelamurire pe care o am e legata de col: lungime 42mm, OI deschis, diametrul 14mm, canal cervical dehliscent pe o lungime de 11mm. Nu stiu prea bine ce reprezinta, dar faptul ca scrie - col deschis - ma ingrijoreaza f. tare. Ce inseamna, ar trebui sa stau in repaus total sau nu? Te rog frumos, astept un raspuns!
Multumesc mult!
Mihaela

Mergi la inceput