555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 65

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns faith spune:

Buna ziua,

Am 26 ani si am pierdut 2 sarcini in ultimii 2 ani, 1 avort spontan si una oprita in evolutie (ambele ~7 saptamani).

Am facut toate analizele de care am auzit si au iesit bune (toxo, cmv, rubeola, ureapl+mycopl, listeria ('1/160 - control la sarcina urmatoare'), genetice, hormonale (prolactina f putin marita), secretie genitala, eco org genitale, colposcopie, citotest), chlamidia din sange (e relevant?).

Singurele probleme gasite au fost ceva de coagulare - nu stiu cat de reale totusi (la Fundeni, intai sindrom antifosfolipidic, apoi infirmat si gasita deficienta de proteina S) si streptococ grup B in secretie. In plus, in general sunt o persoana stresata/nervoasa (nu stiu daca asta contribuie...). Si am si o talasemie minora mostenita.

Acum ma pregatesc de inca o incercare (ultima), o sa infiez daca nu reusesc...
1. Care credeti ca ar putea fi cauza avorturilor?
2. Ce analize credeti ca as mai putea face sa aflu cauza?
3. Legat de Strept gr B:
Care e tratamentul pt Strept grB care se da de obicei (cat timp)?
Trebuie sa faca si sotul?
Trebuie facut si in timpul sarcinii?
Poate fi cauza de avort spontan?

Va multumesc frumos.

Doamne ajuta!
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns putzuruca spune:

Buna-ziua Arian,
Acum 10 zile am mers la un control ginecologic deoarece nu mai fusesem cam de multicel. Eu si sotul meu ne dorim ca anul acesta sa facem un bebe si atunci mi s-a parut normal sa-mi fac toate analizele (sange,urina,eco,secretie si papanicolau). Rezultatul secretiei a aratat candidoza, iar dr meu ginecolog mi-a dat tratament. La consult, a descoperit si o rana pe col. Azi am luat rezultatul de la papanicolau si mi-a iesit HPV. Nu am avut niciodata condiloame. Sunt disperata pt ca stiu ca acest virus poate determina cancer de col. Dr ginecolog mi-a spus ca deocamdata sa nu ma ingrijorez dar eu am vazut moartea cu ochii cand am auzit rezultatul testului papanicolau. Mai pot face copii? Am cancer? nici nu stiu ce sa mai cred. Va rog sa-mi raspundeti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Buna ziua,

poate ma ajutati si pe mine cu un sfat. Saptamana trecuta la controlul ginecologic anual medicul a descoperit ca m-am captusit cu candidoza (rezultat examen secretie: Epitelii - frecvent, leucocite - frecvent, Flora grad III, Candida albicaus - frecventi spori, Trichomonas vafinalis - abs, Neisseria Diplococ - abs). Sincer nu am avut nici un fel de simtome, nici scurgeri peste cele obisnuite nici mancarimi, nimic. Mi-a prescris tratamen cu Nizoral 5 pastile, cate una pe zi in timpul mesei de pranz si ovule Polygynax pe care sa le introduc seara dupa spalaturi vaginale cu apa calduta.

Am inceput tratamentul totul a fost bine primele 5 zile dar apoi am inceput sa am niste mancarimi infioratoare, nu am avut asa ceva in viata mea si nici nu doresc nimanui. Am incercat sa iau legatura cu medicul dar este plecat si se intoarce abia marti. Am continuat si aseara cu spalaturile de rigoare si cu Polygynax si nu am mai dormit toata noaptea din cauza iritarii labiilor si a senzatiei de mancarime.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Sa intrerup tratamentul? Sa caut sa ma duc la alt medic? E posibil sa fi facut o reactie alergica la acest tratament?


26 ian.
Imi cer scuze ca editez mesajul initial dar ma gandesc ca este bine sa va tin la curent cu ce mi se intampla, nu de alta dar poate mai sunt persoane (doamne fereste) in aceeasi situatie.

Deoarece nu am stiut ce sa fac voiam sa va spun ca am intrerupt tratamentul cu Polygynax si pentr-ca nu am scapata de "senzatiile tari" mi-am cumparat Tantum Rosa pentru spalaturi interne si un ceai de la plafar (ginosept) pentru spalaturi externe. Rezultate ZERO. Senzatia este aceeasi si am constatat ca mi-au aparut o serie de bubite rosii, bubitele fiind cauzatoare de mancarimi.

Ieri s-a intors si medicul meu ginecolog si am fost la un "control" dar deoarece intre timp mi-a venit si menstruatia a spus ca nu ma poate consulta si nici nu pot sa fac alte analize pentru a vedea care este problema. ma certat ca am intrerupt tratamentul cu polygynax si mi-a spus ca nu stie sa fi existat persoane care sa fi facut alergie la aceste ovule si ca parerea lui este ca din diferite motive s-a dezvoltat si altceva peste candida (banuiesc ca are dreptate deoarece desi am intrerupt tratamentul nu a aparut nici o ameliorare). Mi-a recomandat sa continui cu tantum Rosa si cu ceai pana la sfarsitul menstruatiei apoi sa ma duc pentru analize si un control.
In disperare de cauza am vorbit si cu medicul de familie care mi-a spus ca nu ar fi trebuit sa ma duc la ginecologie ci ca ar fi trebuit sa merg la el si ca cel mai bun tratament in situatia mea ar fi fost Diflucan si mi-a facut capul "calendar" ca nu ma consult niciodata cu el. Ce imi recomandati sa fac sa iau Diflucan sau sa astept sa imi fac analizele si sa vad ce spune medicul ginecolog? Cum poate influenat Diflucan-ul o viitoare sarcina? Pentru-ca una peste alta imi doresc sa scap cat mai repede de toate aceste probleme pentru a-mi putea relua viata sexuala in incercarea de a ramane insarcinata.

Imi cer inca o data scuze si sper ca toate informatiile furnizate sa fie cel putin coerente. Am sa revin, daca va fi cazul, cu informatii suplimentare despre cursul evenimentelor.


Intre timp am facut un nou examen de secretie (Rezultate: Epitelii- frecvent in placarde, leucocite - frecvent, flora de grad II, Candida alicaus / frecventi SPORI, Trichomonas vaginalis - abs, Neisseria Diplococ - abs) si am fost la consulatii. Desi mie mi se pare ca diferentele intre primele analize si ultimele sunt minime medicul mi-a spus ca daca prima data cand am venit aveam candidoza acum am doar spori de candidoza si nu este acelasi lucru. Mi-a zis sa fac spalaturi vaginale zilnice de apa cu bicarbonat timp de o saptamana iar apoi o data pe saptamana. Problema este ca eu imi doresc un copil iar medicul mi-a spus ca pana nu scap de acesti spori de candidoza nu pot ramane insarcinata. ce ma sfatuiti sa fac. Doar spalaturi cu bicarbonat mi se pare cam putin. Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lulu_N spune:

Buna ziua Dle Doctor,

Incep prin a va retrasmite corespondenta noastra anteriora ptr. a fi mai facil:

Intrebarea mea a fost:

Am pierdut de curand o sarcina, iar in urma chiuretajului doctorul mi-a spus ca a fost o "mola". Ulterior am luat si rezultatul de la AP care spune "vilozitati coriale usor hidropice, hiperplazie trofoblastica" si am inceput sa urmaresc HCG-ul care la 2 sapt. dupa chiuretaj era 59,54 MU iar dupa o saptamana a scazut la 29 MU. Concomitent am facut si o ecografie cu rezultatul: uter hiper AVT, 3 noduli, ovare polichistice si trompa dreapta ingrosata.
Am citit diverse articole pe internet despre mola si se pare ca poate avea consecinte f. grave. Concluzia este ca o parte dintre medici considera ca a fost mola, cealalta considerand ca a fost doar o modificare a placentei.
Intrebarile mele sunt:
1) La ce interval dupa chiuretaj nivelul Hcg-ului revine la normal;
2) Daca sa ma adresez deja unui oncolog;

Raspunsul Dvs;

Problema nu se pune in cat timp revine HCG la normal (daca se dozeaza beta-HCG el trebuie sa ajunga zero sau nedozabil). Tot ceea ce conteaza este ca titrurile sa fie permanent in scadere. Dupa reducerea din prima saptamana sunt foarte optimist in privinta cazului tau.
Mola poate avea intr-adevar o evolutie catastrofica. Nu inseamna insa ca asta se intampla deseori si cu atat mai putin in cazul tau. In privinta parerii mele, atata vreme cat ai rezultatul histopatologic metionat deja nu mai poate fi vorba de o parere, ci de a intelege ce a scris anatomopatologul... Iar in cazul tau a scris ca intr-adevar nu a fost o mola adevarata, ci o forma premergatoare acesteia de patologie a formarii placentei. Prin urmare raspunsul la a doua intrebare este ca nu e cazul sa mergi la oncolog, dar este necesar sa cheltuiesti multi bani repatand dozarea HCG saptamanal. In general la 6 saptamani de la avortul molar lucrurile sunt deja intrate in normal, dar nu este nicidecum o regula. O eventuala crestere a titrului HCG presupune prezentarea de urgenta la ginecolog.


Dle doctor, HCG-ul a revenit la 0 in 8 saptamani de la chiuretaj, iar in prezent se mentine la 0 (urmaresc in continuare nivelul). Spuneti-mi va rog daca poate exista posibilitatea ca mola sa recidiveze, cat timp este indicat sa astept pentru o noua sarcina si mai ales ce investigatii ar fi recomandate in prealabil aparitiei unei noi sarcini?

Cu multumiri,

LuluN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Domnule doctor, este vorba de verisoara mea care s-a speriat foarte tare in urma unei menstruatii mai neobisnuite si m-a rugat sa va intreb ce parere aveti dvs.: i-a venit ciclul luna asta mai putin ca flux, dar ca zile ca de obicei, dupa 7 zile s-a oprit doua zile si apoi a inceput iar de 2 zile.A avut si dureri de sani mai rau ca de obicei, culoarea e normala, dar ea nu a avut pana acum ( la 34 de ani) dereglari de menstruatie. Din ce motiv se poate intampla asta? poare avea legatura cu situatia tensionata din ultimul timp si cu faptul ca a stat in frig?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Arian,

Am facut o colposcopie, al carei rezultat ti-l redau, ata cat inteleg din acest scris: Col intredeschis cu mica 2R, mic ectropion. E prima colposcopie pe care o fac si sunt surprinsa, ca nu contine decat 5 cuvinte. E clar ca e facuta la repezeala! Colul se deschide in momentul ovulatiei? Ce reprezinta "mic ectropion"?

Iti multumesc anticipat pt. orice raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luiza1318 spune:

Domnule doctor,

As vrea si eu o parere a dvs. vis-a-vis de tratamentul pe care l-am primit.
Diagnostic: boala pelviana inflamatorie si vulvovaginita mixta
Ofloxin 200mg 20 comprimate 1/12h, Macmiror 12 ovule 1 seara, Tratul injectii 1/zi, spalaturi cu Tantum Rosa 1/zi (inainte de introducerea ovulului)pe toata per tratamentului- asta pentru mine, iar pt sotul meu Macmiror 14 tablete 2/zi si unguent Clotrimazol
Ce credeti v-a fi eficient?
Mii de multumiri

iza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema. Am 35 de saptamani de sarcina si o infectie urinara cu care m-am luptat pe toata perioada sarcinii - degeaba. Acum, in al 12-lea ceas dr. mi-a dat tratament cu zinnat 500 mg, unul la 12 ore. Avand in vedere ca tratamentul dureaza doua saptamani si peste alte doua sptamani sa fac urocultura, este posibil sa nasc intre timp. Intrebarea mea este: care sunt riscurile pentru copil daca totusi nu se vindeca infectia urinara? Mentionez ca urmeaza sa fac cezariana.

Cristina si bebe DPN 06.03.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Domnule doctor,
Daca in momentul de fata am VDRL-negativ si TPHA pozitiv cu titrul de 640, exista vreun risc pentru copil daca as ramane acum insarcinata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYDUTA spune:

Buna ziua.
Vin si eu tot cu o problema.
Am costatat ca in zona genitala, mai exact langa labie mi-a aparut o umflatura sub piele cam de marimea unui bob de cafea care ma doare.
Am mai avut o chestie asemanatoare acum un an.Nu am mers la medic si mi-a trecut pur si simplu cam intr-o saptamana, dar acum sunt chiar ingrijorata. Ce credeti ca ar putea fi? Vreo infectie, vreun furunc sub piele?
Astept cu nerabdare un reaspuns.
Va multumesc anticipat

Mergi la inceput