555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 64

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zavatecristian spune:

Buna! Sunt de destul de putin timp membru al acestui club desi urmaresc de mai mult timp discutiile de pe forum. Ma simt totusi destul de ciudat sa va cer insa sfatul...si totusi: prietena mea "lupta" de ceva timp cu o cervicita si incep sa imi fac probleme referitor la tratamentul recomandat de medic...inteleg ca a avea un medic ginecolog femeie da un plus de incredere dar deja incep eu sa am dubii referitor la increderea prietenei mele, care merge mai departe asteptand rezultate. As dori deci sa ma linistiti asadar referitor la tratament. Avand asadar o cervicita, respectiv o inflamatie a colului uterin combinat cu chisti uterini, doar pe baza de palpare si de examen vizual, fara alte analize detaliate, de cateva luni face tratament cu un preparat pe baza de ovule (10 pe luna), Desorelle, si spalaturi cu solutie diluata de permanganat de potasiu. Citesc de ceva timp si totusi stiu ca pentru cervicita exista atat medicamente "standard", si nu neaparat preparat farmaceutic, cat si solutii naturiste, gen spalaturi cu galbenele.In plus, medicul ei este foarte tematoare in a face pronosticuri si desi in ultimele 2 luni nu se observa ameliorari, ea asteapta sa vada reactiile. E greu sa fiu eu elementul stresant care impinge de la spate pentru schimbarea medicului, dar raspunsul dumneavoastra ne poate da mai multa incredere in a merge mai departe in acelasi mod sau in a schimba medicul sau tratamentul.Va mUltumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

buna,
din info gasit pe forum placenta ar trebui sa aiba grad de maturare 2 sau 3 in ultimul trimestru al sarcinii.

La ecografia facuta la dr Iosup a reiesit ca placenta are grad de maturare 2, grosimea maxima a placentei este de 25 mm iar colul are 36.4 mm si este inchis.

Este acest lucru normal pentru o sarcina de 19 saptamani? Ce complicatii pot apare?

multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxel spune:

Arian, poti sa-mi dai o plaja de valori normale pentru triplu test in saptamana 15 de sarcina?
Ce inseamna daca mie mi-a iesit estriol liber 1 ng/ml ? Dupa cate inteleg este la limita inferioara....este vre-un periocol?
Celelalte mi-au iesit asa: HCG: 33.691 mIU/ml si AFP: 42,737 IU/ml

Imi poti spune ceva despre rezultatele mele?

multumesc mult

Ruxel
http://community.webshots.com/user/ruxel100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Buna, Arian ! Tocmai ce-ti scrisesem un mesaj optimist saptamana trecuta si iata ca de ieri sunt terminata: dr. mi-a spus ca am colul f. scurt, riscurile fiind cele pe care le stii. Sunt abia in sapt.22. Mi-a prescris supliment de magneziu si repaos la pat. In urma cu 2 sapt. colul imi era de 4 cm, iar ieri deja f. scurt (nu stiu exact cat).
In afara de asta, simt de vreo sapt. o bolboroseaza continua in partea de jos a abdomenului, de parca uterul meu ar tremura intr-una, mai ales jos. Am avut si junghiuri dar se pare ca de la intinderea ligamentelor. Junghiurile au trecut dar tremuraturile au ramas. Ce-i drept am spasme musculare si in alte zone (picioare, maini) dar f. scurt, pe cand in uter sunt continue. Nu sunt nici gaze si nici miscarile fetale, pe acestea le deosebesc clar. DE la inceputul sarcinii iau vitamine si minerale cu 100 mg magneziu. De ieri iau un supliment de 121,5 mg x 3/zi. Crezi ca e suficient ?
Ce-as mai putea sa fac pt. a duce sarcina la bun sfarsit ?

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonel spune:

Salutare si un an nou plin de vise implinite

As avea si eu o intrebare
In urma unui control mi s-a spus ca am uter retrovers. Stiam asta dar nu stiam ca din aceasta cauza am niste dureri marete in timpul contactului sexual. Intrebarea este daca trebuie sa adopt anumite pozitii sau daca se poate face ceva pentru rezolvarea problemei. Noi chiar nu stim ce sa mai facem si CUM S-O FACEM . In rest nu a reiesit ca ar exista si alte probleme.
Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaismail spune:

quote:
Originally posted by arian

quote:
Originally posted by luminiss

Draga Nimeni,
cred ca esti asaltata si uite-ma si pe mine pe capul tau acum. o sa fiu scurta. sunt f. f. speriata si nu mai am stare pana imi voi face urmatoarele analize, o biopsie probabil, miercuri am programare la doctor. deci, sunt in saptamana a 8-a si testul papanicolau mi-a iesit anormal, m-a sunat doctorita la telefon (eu sunt in america, specific) si mi-a zis ceva de celule anormale. sunt speriata rau ca am citit pe internet si am auzit si de la o amica care are HPV, ca unele radacini ale acestui virus (daca p-asta il am)sunt cancerigene. rezultatul la biopsie dureaza si el cateva saptamani si simt ca nu mai pot trai in liniste. poti sa-mi zici si mie ceva despre asta?

iti multumesc,
cu drag,
luminita



Luminita,

Testul Pap este un test de screening al bolilor maligne de la nivelul organelor genitale feminine. El urmareste eventualele modificari celulare de la nivelul diferitelor portiunui ale mucoasei ce acopera colul uterin (in primul rand), vaginul si chiar uterul (in interior). Exista celule cu aspect tipic canceros, caz in care testul are o utilitate extraordinara, depistand un cancer invizibil in stadii foarte precoce de evolutie. Exista celule cu aspect caracteristic ce prevestesc chiar un cancer (asa-numitele celule displazice). Si in fine exista celule al caror aspect tradeaza diferite infectii ale organelor genitale interne (cu citomegalovirus - CMV, cu virus herpetic - HV, cu Chlamydia, etc).

Existenta unor celule de tip precanceros sau canceros implica investigatii suplimentare: biopsie de col (efectuata in general prin metoda colposcopiei insotita de biopsie tintita - vezi raspunsul pe aceasta tema), conizatie sau chiuretaj uterin fractionat. Examenul anatomopatologic efectuat pe materialul biologic recoltat prin aceste procedee da diagnosticul cu cretitudine de 100%.

Dar pentru alte investigatii poti fi chemata si in cazul in care testul Pap evidentiaza celule cu aspect de infectie intracelulara (ca cele insirate mai sus), sau cand in vagin se detecteaza o infectie cu ciuperci, protozoare sau bacterii.

In ceea ce priveste papilomavirusul (HPV - Human Papilloma Virus), el a fost demonstrat a fi implicat in aparitia cancerului de col uterin; nu imi amintesc cu precizie, dar parca tulpinile 6 si 11 erau sigur carcinogene (adica generatoare de cancer). El pare a infecta colul lezional (adica care prezinta deja eroziuni - rani - determinate de alte agresiuni microbiene: candidoza, trichomoniaza; chimice: substante spermicide, geluri intime; sau mecanice: sterilet, sex cu multipli parteneri, utilizare de mijloace de stimulare sexuala intravaginale). Oricum, nu orice infectie cu HPV are drept urmare aparitia cancerului de col, chiar daca tulpinile cancerigene sunt cele implicate. Se trece printr-o faza initiala de displazie, adica de modificare canceroasa strict a mucoasei, dupa care cancerul se extinde din aproape in aproape. Adica trece o buna bucata de vreme de cand apar primele modificari celulare vizibile la testul Pap si pana la cancerul invaziv.

Deci mergi la doctor, urmeaza toate indicatiile si fii optimista. Chiar de-ar fi sa fie ceva rau (ceea ce nu e absolut necesar sa fie), este in faza incipienta si deci usir tratabila! Curaj si nu te mai consuma inutil!

Si spune-mi cum mai merg treburile, OK?



"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaNeagu spune:

buna ziua D-le Dr.
revin la clinica virtuala si va multumesc ca existati,va multumesc de asemenea pentru raspunsuri,
va prezint pe scurt situatua mea medicala:
imi doresc un copil,
in iulie 2004 am facut o laparoscopie ptr. trompe ,iar pe 31 august 2004 o apendicita cu peritonita,
medicul ginecolog mi-a spus ca am stricat cu peritonita tot ce a facut la laparoscopie.Am "sugerat" o a doua laparoscopie, iar raspunsul a fost ca aceasta operatie se face doar o data in viata(eu am citit ca se mai pot face).Ce parere aveti ,ce ma sfatuiti sa fac(operatia a fost facuta la Sp. Giulesti de un medic renumit)
O alta problema este cea hormonala,
pana in noiembrie 2004 toti hormonii erau in limite normale, iar in ianuarie 2005 cand i-am refacut au iesit astfel:
ziua a-7-a

test......rezultat.......val/unit.mas.

FreeT4.....14.7..........10.0-28.2/pmol/L
TSH........0.027.........0.465-4.68/mUI/L
estradiol..400.76........97.5-592/pmoli/L(faza foliculara)
FSH........3.72..........1.98-11.6/ mUI/mL(faza foliculara)
LH.........3.28..........2.58-12.1/ mUI/mL(faza foliculara)
cortizol...138...........123-626/nmoli/L
progesteron..4.34........0.44-6.47/nmol/L/(faza foliculara)
prolactina...233.5.......64.0-395.0mUI/L

ziua a-14-a

FreeT4........11.7.......10.0-28.2
TSH...........0.419......0.465-4.68
estradiol.....403.12.....685-1404 faza pre-ovulatorie
FSH...........5.19.......1.98-11.6
LH............11.6.......2.58-12.1
progesteron...8.15.......1.27-14.2(faza pre-ovulatorie)
prolactina....287.4......64.0-395.0
Total T3......1.94.......1.49-2.60
Total T4......77.5.......71.2-141
Ce parere aveti?
Va multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:


Buna Ziua si La Multi Ani!

Domnule doctor, de-abia mi-am facut curaj sa va scriu ce am pe suflet. Acum un an si jumatate mi s-a intrerupt o sarcina de 25 de saptamani din cauza diagnosticului de hydramnios acut, discret edem nucal (10mm). In urma analizelor de la amniocenteza, a reiesit ca totul era ok. Deci, genetic e bine. Rh-ul meu este pozitiv, nu exista diabet, cauze care ar duce la un asa diagnostic. Nu stiu cauza. S-a spus ca este idiopatic. Problema este ca imi doresc un copil, am deja 32 de ani, dar nu mai am curajul sa raman insarcinata. Testul de toxoplasmoza a fost negativ(IGM negativ, IGG pozitiv, dar scria neconcludent, l-am repetat de vreo 2 ori si a iesit la fel), listeria negativa. Citomegalovirusul, chlamidia, nu le-am facut. Recent mi-am facut cateva analize, care au iesit bune, doar vsh-ul un pic marit(20), leucocitele(8400), glicemia 99 (dar am emotii mari cand imi fac analizele si s-ar putea ca de aici glicemia sa creasca un pic, anul trecut a fost 86), astept rezultatul de la hormonii tiroidieni. Calciul e 9,96, magneziul 2,26, hemoglobina 12 (anul trecut a fost 14), aslo normal, colesterol normal. Intrebarea mea este: ce sa fac? Mi-e teama, cu toate ca mi s-a spus ca acum poate fi bine si sa nu se mai intample nimic. De analize m-am saturat pana peste cap, oare mai trebuie sa fac, si care? Si de la un timp mi se zbat muschii, ba la picioare, ba la maini, la spate, la stomac. Am inceput sa iau calciu si vad ca e mai bine. Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici_2004 spune:

Buna ziua dl doctor,

eu sunt insarcinata in sapt. 38 si va rog frumos daca se poate sa-mi interpretati si mie niste analize de sange, de fapt o hemoleucograma:

leucocite 13,20 mii/uL val normale 4,00-10,00
eritrocite 3,75 mil/uL 4.10-5.80
hemoglobina 10.00 g/dL 12.00-15.30
Hematocrit 29.10 % 35.00-47.00
volum eritrocitar mediu 77.70 fL 80.00-100.00
hemoglobina erit. medie 26.70 pg 26.00-34.00
conc. medie Hb/eritr. 34.30 g/dL 30.00-37.00
trombocite 125.00 mii/uL 150.00-400.00
trombocitocrit 0.12 % 0.16-0.43volum trombocitar mediu 10.00 fl 8.00-13.00
granulocite % 74.40 % 50.00-75.00
granulocite 9.80 mii/uL 2.00- 7.50
limfocite % 19.70 % 20.00-45.00
limfocite 2.60 mii/uL 1.00-4.00
monocite % 5.90 % 2.00-8.00
monocite 0.80 mii/uL 0.20-1.00


Va rog frumos daca se poate sa-mi spuneti ce parere aveti dvs. referitor la aceste rezultate, cele mai multe dintre ele neincadrandu-se in limitele normale, avand in vedere ca sunt in sapt. 38.
ce ma ingrijoreaza cel mai tare este nr. scazut de trombocite cea ce nu prea stiu ce inseamna , credeti ca ar putea fi vb de o boala de sange? sau stiu eu ceva de genul tromboza, purpura trombocitara,trombocitopenie? mai e si nr. crescut de leucocite.


va multumesc anticipat dl doctor si astept cu sufletul la gura parerea dvs referitoare la aceste analize.

cici si bebtitza de 38 de sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Domnule doctor

eu sunt "neincrezatoarea" care ma plimbam prin lumea diagnosticelor hazardate date ca urmare a unor dureri puternice in zona ovarului drept -tip colici- pe care le-am avut pe parcursul unui intreg ciclu, aproape zilnic, prin septembrie
Oscilam intre doua diagnostice -anexita si endometrioza- dupa excluderea celorlate hazardate (apendicita, infectie urinare), iar un urma unui consult pe care l-am efecuat acum 2 zile, (programare obtinuta dupa o luna si jumate!!! de asteptare la un medic in care am incredere-HERGHELEGIU, renumit in Bucuresti pentru interpretarea ecografiilor transvaginale), am aflat cu stupoare de existenta unui "nodul fibromatos , anterior dreapta uterului, facand corp comun cu acesta, diam 4.2/3 cm cu structura heterogena , sugestiv pt un fibrom subseros Sesil (pare a scrie)
Baza de implantare a nodulului este de 2 cm."
din comentariile medicului am inteles ca nodulul pare sa fi regresat (asta explica si incetarea durerilor) desi persista inca o senzatie de arsura/usturime care apare aproape zilnic, cateva ore. Parea ca recunoste in structura acestuia tesut necrozat (ca in cazul unui infarct a spus).
Curios sau absolut intamplator, durerile din septembrie au disparut dupa inceperea unui tratament contraceptiv cu Diane (la vremea aceea mai multi medici mi-au relevat un chist de 2 cm pe ovarul drept, dar ma intreb acum daca nu era confundat cu fibromul)
Actualmente, ovarul drept apare ca relativ normal, "diam. 32/18, cativa foliculi cavitari, dimensiuni 4-8."
AM 33 ANI, NU AM COPII SI IMI DORESC IMENS iar medicul care mi-a depistat fibromul mi-a spus ca alta cale decat interventia chirurgicala nu vede, si sa revin peste 3-5 luni la un control pt ca este si el "curios" sa vada cum evolueaza. Nu mi-a prescris nici un tratament, decat antiinflamatoare(nu a precizat ce??)
Tinand cont ca in 1998 prezenta unui chist de 6 cm pe ovarul drept l-a facut pe un medic sa spuna ca "alta cale decat interventia chirurgicala nu vede" (mi-a spus chiar rapid, a doua zi sa ma internez, risc prea mult stand cu un chist de asemenea dimensiuni) iar dupa cateva luni de tratament contraceptiv -Diane-ovarul a revenit la normal, eu cred intotdeuna ca organismul poate fi ajutat sa se echilibreze (tratamente alopate sau naturiste, accept totul)
Avand in vedere riscurile operatiei pt o persoana care isi doreste copii (am citit totusi despre tehnica embolizei care reduce riscul hemoragiilor in timpul operatiei), puteti sa-mi precizati o alternativa de tratament sau gravitatea acestui nodul (din detaliile ecografiei)pentru o posibila sarcina?
Mentionez ca am ciclu foarte regulat, cu sau fara contraceptive, deloc abundent, fara dureri la menstruatie. Analizele hormonale recente si hemograma completa sunt in limite normale (desi cu ani in urma am avut un predominant dezechilibru androgin)
va multumesc mult
MadaS

Mergi la inceput